Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Kaizen Ty chyba całe życie w jakimś lęku żyjesz :D to też nie jest zdrowe. Posiadasz w domu jakieś drzwi w pokojach?:) Rozumiem ,że skoro przykleiłeś ten film to jest to przykład jak się kończy grzanie klimą z otwartymi drzwiami.:D Tak ? Edytowane przez Barliniak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaizen Ty chyba całe życie w jakimś lęku żyjesz :D to też nie jest zdrowe. Posiadasz w domu jakieś drzwi w pokojach?:)

 

Oczywiście. Wszystkie drzwi są zamknięty gdy śpimy albo nie ma nas w domu.

W lęku nie żyję - czuję się bezpieczenie. Między innymi dzięki zamkniętym drzwiom. Mam też czujniki tlenku węgla, gaśnicę i koc gaśniczy. A dzieci wiedzą, jak zgasić olej jak się zapali (zdarza im się robić frytki i prażynki).

 

 

Rozumiem ,że skoro przykleiłeś ten film to jest to przykład jak się kończy grzanie klimą z otwartymi drzwiami.:D Tak ?

 

Możesz to przetłumaczyć na polski?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o poradę dot. ogrzewania w projektowanym domu szkieletowym ok. 100m2 - obliczone wstępnie zapotrzebowania na ciepło: https://cieplo.app/wynik/1acpl (maksymalne 3,7kW, średnie 1,8kW). Wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Chciałbym uniknąć układania podłogówki na parterze i na piętrze (tam pewnie jakiś suchy system). Myślę nad zastosowaniem klimatyzacji kanałowej, zależy mi na możliwości szybkiego podniesienia temperatury, akumulacja ciepła nie jest mi niezbędna. Chciałbym na razie wykończyć parter a piętro zostawić do późniejszej adaptacji. Czy zastosowanie jednego klimatyzatora kanałowego 3,5kW (myślałem np. o Panasonic CS-Z35UD3EAW) na cały budynek byłoby wystarczające? Oczywiście byłoby wspomaganie matami grzewczymi w najzimniejsze dni. Myślałem nad rozprowadzeniem kanałów w przestrzeni pod stropem na parterze i jednoczesne ogrzewanie parteru (kratki przy suficie) jak i piętra (kratki zamontowane w podłodze przez przejście rur w stropie), tak aby maksymalnie ograniczyć długość kanałów i opory powietrza, czy to dobry pomysł? Czy taki system sprawdził by się w ogrzewaniu tak niewielkiego domu? Jak z hałasem w pokojach? Rozumiem, że ogrzewanie nawiewne i wentylacja mechaniczna to osobne systemy i lepiej ich nie łączyć?

A może zdecydować się na coś innego? Bardzo proszę o pomoc, z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem się dowiedzieć jak to się ma w rzeczywistości z tymi grzałkami tacy ociekowej. Posiadam klimatyzacje firmy Kaisai model KWX-12hrgi 3.5kw. Jako że zima przed nami chciałem się dowiedzieć na temat pracy tej lub podobnej klimy w zimie. Producent niby deklaruje pracę do -25 stopni. Gdzie od -15 stopni zaleca grzałki. Czy ktoś z was ma już jakieś doświadczenia z tej klimatyzacji? Czy grzałka tacy jest potrzebna? Czy taca zamarza? Czego się spodziewać przy kilkudniowych -10, -15? Klima będzie chodzić caly czas przez zimę w trybie grzania. O wydajności w zimie czytałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałem się dowiedzieć jak to się ma w rzeczywistości z tymi grzałkami tacy ociekowej. Posiadam klimatyzacje firmy Kaisai model KWX-12hrgi 3.5kw. Jako że zima przed nami chciałem się dowiedzieć na temat pracy tej lub podobnej klimy w zimie. Producent niby deklaruje pracę do -25 stopni. Gdzie od -15 stopni zaleca grzałki. Czy ktoś z was ma już jakieś doświadczenia z tej klimatyzacji? Czy grzałka tacy jest potrzebna? Czy taca zamarza? Czego się spodziewać przy kilkudniowych -10, -15? Klima będzie chodzić caly czas przez zimę w trybie grzania. O wydajności w zimie czytałem.

 

Mam doświadczenie grzałka tacy nic nie da bo co prawda jest ona dość głęboka tzn od wentylatora do tacy jest ok 10 cm ale ma tylko jedna małą dziurkę odpływową, która nie ma szans spełnić swojej funkcji. Dlatego dorobiłem 13 dziurek w najniższych poziomach tacy otwornicą i problem zniknął

 

 

20210724_185737.jpg

 

gdybym zakładał klimatyzator teraz to przed montażem jednostki zew od razy zrobiłbym otwory wzdłuż parownika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenie grzałka tacy nic nie da bo co prawda jest ona dość głęboka tzn od wentylatora do tacy jest ok 10 cm ale ma tylko jedna małą dziurkę odpływową, która nie ma szans spełnić swojej funkcji. Dlatego dorobiłem 13 dziurek w najniższych poziomach tacy otwornicą i problem zniknął

 

 

[ATTACH=CONFIG]461778[/ATTACH]

 

gdybym zakładał klimatyzator teraz to przed montażem jednostki zew od razy zrobiłbym otwory wzdłuż parownika

 

Czyli rozumiem ze po zrobieniu dodatkowych dziurek nie będę potrzebował grzałki tacy i przechulam całą zime?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złym prorokiem, ale ta jednostka Panasonica jest o niskim spreżu statycznym więc będzie problem z prawidłowym nadmuchem. Tego typu jednostki raczej nadają się do zabudowy i bez dodatkowych kanałów. Najlepiej spróbuj zajrzeć do serwisowki i zobacz jaka długość kanałów dopuszczaja. Poza tym musisz się zastanowić gdzie będzie zamontowana jednostka o skąd będzie czerpać powietrze. W kanalowkach unikaj pompek skroplin. Jak jest wersja z odpływem skroplin to z niej skorzystaj. Zastanow się czy taniej nie wyjdzie zamontować dwa splity.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kaisai 2,9 o tylko ten jeden okrągły otwór był fabrycznie

 

To jestem w troche lepszej sytuacji niz Ty byłeś. To mam jeszcze jedno pytanie. Przy jakich najniższych temperaturach korzystałeś z tego kaisaia? I jak to bylo rzeczywiście z wydajnością przy niskich temperaturach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jestem w troche lepszej sytuacji niz Ty byłeś. To mam jeszcze jedno pytanie. Przy jakich najniższych temperaturach korzystałeś z tego kaisaia? I jak to bylo rzeczywiście z wydajnością przy niskich temperaturach?

 

2 lata temu było kilka dni z rzędu do -22 st C działał owszem ale z mniejsza wydajnością do 1,3 kW na oko.Nie jest jego rolą grzać samodzielnie w każdych warunkach. Nie za takie pieniadze na pewno

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jestem w troche lepszej sytuacji niz Ty byłeś. To mam jeszcze jedno pytanie. Przy jakich najniższych temperaturach korzystałeś z tego kaisaia? I jak to bylo rzeczywiście z wydajnością przy niskich temperaturach?

 

Kaisai jest OK. Ja grzeję takim 2,9 już od kilku lat (przerobiony na pompę ciepła) i daje radę. Najniższa temperatura jaką do tej pory miałem to było -18 i grzał bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze czegokolwiek trzeba się uwzglednić wiele danych. Popisać do producentów poprosić tabele bo te dane z tabelek ni jak mają się do rzeczywistością. 1.Klimy najczęściej podają SCOP (PC nie wiem). Dla klimatu umiarkowanego my jesteśmy klimatem zimnym. Kaisaj podaje SCOP 4 dla klimatu umiarkowanego u nas raczej nie przekroczy 3.

2. Czy chcesz mieć gwarancje ? Przeglądy niwelują wszelkie przewagi klimatyzatora.Nie znam cen ale wykonywanie przeglądów w okresie gwarancyjnym dla kajsaja to połowa wartości sprzętu w okresie 3 lat.

 

Mam dwa najmniejsze kajsaje żadnych kabli i innych cudów jeden pójdzie teraz 4 drugi 3 sezon. Jeden już się spłacił względem ogrzewania (w tanim prądzie w g12W z COP1)

 

Edit.

Mankamenty kajsaj fly w mojej ocenie.

-brak nastaw co 0,5*

-słaba modulacja mocy

-konieczność grzania z czujnikiem na pilocie dużo mniej taktuje.

 

Generalnie klima nadaje się jako główne jednak nie samodzielne ogrzewanie

Edytowane przez kulibob
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...