Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Uzupełniam energochłonność Lomo Eco, od 2 dni chodzi w godz. 13-6 na 22*, średnie zużycie 470W/h, ale temp za oknem iście wiosenne. Teraz idą jakieś mrozy więc poobserwuję zużycie i napiszę.

 

Ja miałem obserwować lomo to mi niestety wypadło wiele innych rzeczy i lipa. Ale wczoraj mój split midea mission włączyłem przy 10'C na zewnątrz i zadałem mu utrzymywanie 22'C. Utrzymywał oczywiście spokojnie pobierając 240-250W po tym jak złapał temperaturę w pomieszczeniu. Generalnie robił i tak przegrzew bo faktycznie było 23.5'C.

 

Tak jeszcze pytanie, ile na razie kwh albo złotówek poszło ci na ogrzewanie w tym sezonie?

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze pytanie, ile na razie kwh albo złotówek poszło ci na ogrzewanie w tym sezonie?
Grzanie i reku załączyłem 2.11 z temp. 15*, wygrzewanie po tynkach i posadzkach więc sporo wilgoci, Lomo dołączyło 9.11, za listopad wyszło mi dokładnie 563kWh tylko w taniej taryfie. Od 1.12 do dziś poszło 177kWh taniej i 28kWh drogiej. Chałupka jeszcze nie zamieszkała, trwa wykańczanie z doskoku, brak jakichkolwiek zysków bytowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wytłumacz dlaczego. Sterownik jednostki wewnętrznej chce osiągnąć żądaną temperaturę powietrza. Rozgrzewa więc wewnętrzny wymiennik i schladza go powietrzem domowym, przez co go podgrzewajac. Im więcej tego powietrza, tym będzie chłodniejsze, wiec i wymiennik musi się grzać do wyższej temperatury i COP przez to spada. Wydaje mi się to logiczne i potwierdzają to moje obserwacje, choć tylko takie na oko.

przejzyj to https://www1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/building_america/inverter-driven-heat-pumps-cold.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Most heat pump models adjust fan speed automatically (“auto” mode) but also allow the user to select a fan speed manually. While CARB cannot monitor control settings, CARB was able to ascertain fan speed. It appears that all but two homeowners in this study left the fan on “auto”; Site 1 and Site 9 were the exceptions. These heat pumps remained in low fan speed for the entire monitoring period. As a result, the heat output remained low even though the unit delivered higher supply temperatures. Site 9 had the lowest overall COPs across the entire data set. CARB believes that the low fan speed at Site 1 was one of the key reasons the seasonal COP was much lower than the FE18 at Site 4 (which is in a slightly colder climate). As indicated in NREL’s lab study, high compressor frequencies coupled with low fan speeds are known to significantly reduce COP (Christensen et al. 2011).

 

Chyba się źle wyraziłem. Opis powyżej jasno określa, że przy minimalnej mocy wentylatora, spada efektywność energetyczna. Jasne, że tak. Już pisałem, że sterownik chcąc osiągnąć zadaną temperaturę rozgrzewa wymiennik i ochładza go powietrzem domowym. Jeśli powietrza jest mało, to energia nie zostanie odebrana, temperatura wymiennika jednostki wewnętrznej pozostanie wysoka, a sprężarka jednostki zewnętrznej będzie pompować czynnik, pomimo braku możliwości odebrania od niego ciepła (modulacja nie jest przecież od zera, tylko poniżej jakiegoś progu całość się wyłącza). Czyli praca na pusto. Są wtedy niewielkie opory, ale to tak, jakby jeździć z pustymi taczkami - nieco jednak męczy, a efektu zero.

 

Nie sugeruje nikomu ograniczania zakresu regulacji parametrów, bo to głupota. Dążenie jednak do jak najmniejszych nastaw temperatury, wydłużania czasu pracy, obniżania potrzebnej mocy, to kroki w kierunku zwiększenia COP.

 

A wracając do "kontrowersyjnej" myśli, że wydajność wentylatora nie wpływa na COP. Załóżmy, że wentylator chodzi na maksa. Są jakieś straty na jego silniku, ale to powiedzmy niezbyt wiele. Teraz obniżając żądaną temperaturę zwiększamy COP, a przepływ powietrza nie ma tu żadnego znaczenia... pod warunkiem, że jest stały. Jednak przy małych mocach powietrze odbierze ciepło i przy mniejszym przepływie, więc można zaoszczędzić na zasilaniu wentylatora.

Edytowane przez Przemek Kardyś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomóżcie mi w wyborze. ograniczyłem się do Gree 3.2kW. Kupuje z myślą do grzania w okresach przejściowych. Do wyboru mam trzy jednostki:

- Gree Lomo Economic - 1800zł

- Gree Lomo Luxury - 2600zł

- Gree Viola Perfect - 2800zł

 

U-Crown nie biorę pod uwagę ze względu na cenę. Z powyższej trójki najbardziej zaawansowany i zbliżony do U-Crown jest Viola Perfect. Różnica w cenie pomiędzy Viola a Lomo Economic to 1000zł. Co zyskam kupując Viole? Nie pytam się o funkcję bo je łatwo wypunktować, ale o zużycie prądu, oszczędności, temperaturę w której utrzymują 100% mocy itp.

 

oszczednyGrześ masz może tabelkę i wykresy dla Viola Perfect??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co ją zastępuje?

 

Generalnie to wcześniej viola była tym premium teraz u crown ale technologicznie do przodu. Pomyśl nad tym lomo luxury bo to tak jakby Viola :) Nawet lepszy. On i tak będzie grzał poniżej -22'C Moja kanałówka z katalogowym grzaniem -10'C przy -23'C grzała :) Wiadomo sprawność nie powalała ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem od 1 grudnia od 0.00 do teraz poszło na ogrzewanie:

 

138 kwh z kanałówki

7 kwh ze splita

6 kwh z grzejnika nr 1 łazienka parter

7 kwh z grzenika nr 2 łazienka piętro

 

Temperatury różnie ale poddasze głównie dobrze ponad 21'C bywało i 23'C. Parter od 20,5 - 21'C. Gdy dogrzewane splitem czasem i 23'C. Niestety masakryczna izolacja na parterze i przeszklenia dają swoje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o firmie Chigo??? Dostałem dobrą cenę na model Panel152 ..

 

http://chigo.pl/panel-152-white-premium-pro.html

 

W tym momencie z Gree najbliżej mi do Luxury. Tylko dalej mam wątpliwości co do mocy... czy 3,5kW wystarczy... Poniżej rzut parteru i 2 różne lokalizacje jednostki wew. (niebieski lub czerwony )

nugat_4_rz01_klima.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie takie Chigo....

 

http://wentsystem.com/pl/p/Klimatyzator-scienny-CHIGO-CS-35V3A-M169%2C-3%2C6-kW%2C-Panel-169-White-Pro%2C-WYSYLKA-GRATIS/23075520

 

Grafika łudząco podobna do Gree....

 

 

Czy to możliwe aby był tylko 1 bieg wentylatora?? 550 m3/h?? moc minimalna przy grzaniu to az 1550W ?? Chyba że źle to czytam....

 

 

Czy Lomo Luxury dmucha tylko góra-dół czy też na boki???

Edytowane przez hektor80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co sądzicie o firmie Chigo??? Dostałem dobrą cenę na model Panel152 ..

 

http://chigo.pl/panel-152-white-premium-pro.html

 

W tym momencie z Gree najbliżej mi do Luxury. Tylko dalej mam wątpliwości co do mocy... czy 3,5kW wystarczy... Poniżej rzut parteru i 2 różne lokalizacje jednostki wew. (niebieski lub czerwony )

[ATTACH=CONFIG]375901[/ATTACH]

 

Na twoim miejscu klimę zamontowałbym na bocznej ścianie spiżarni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...