Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

A skąd się wzięła fama ze ten amber prestige to takie cudo? Pewnie od tego Zygfryda z okolic Limanowej, który o mało nie ślinił się trzymając pilota w ręku nagrywając swoje filmy na YT.

Niby ludzie są zadowoleni bo grzeje ale jak spoglądają na zuzycie energii to pojawia się dziwna konsternacja.

Mało tego; sami instalatorzy powtarzają te brednie ze jak klima ma grzać to musi posiadać grzałki wiec ludziom nie ma się co dziwić.

 

Wzięła się z tego że jest wydajna przy dużych mrozach nawet minus 30 stopni ona dalej ma 80 procent swojej mocy gdzie inne klimy już przy minus 15 stopniach maja 40-50 procent swojej mocy choć sam osobiście w to nie wierzę bo wg tabelek tak jest i tak miałoby być a miałem haiera gdzie wygadywano że przy minus 12 on ma tylko 2 kw mocy i takie tam ale w tabelkach tak było tylko sęk w tym że ten haier przy minus osiemnastu stopniach sobie dalej grzał jak by nie znał swoich tabelek i przypuszczam dlaczego ludki tak psioczą bo te ludki to typowe lemingi podpierające się tabelkami wykresami wikipediami i uj wie czym jeszcze zamiast wypytać posiadaczy , a wracając do dree amber prestige to wydajna besitia ale też jest bardziej paliwożerna więc osobiście teraz wybrałbym na przeróbkę haier taygę bo mniej zjada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obalę tą teorię, jakoby GAP brał 180W stele poniżej 3*. Bo to jest temperatura od której włączają się grzałki. Nie wiem jak dokładnie to pracuje i na jakiej zasadzie, ale sprawdzę w odpowiednim momencie.

 

 

To nie teoria to odczyt z podlicznika. Sprawdziłem w Supla 4 dni od 19 - 22 listopada obydwie wyłączone klimy zużyły :

pierwsza - 10,5 kwh (3+3,7+2,9+0,9)

druga - 4,2 (0,7+1,9+1,1+0,5)

 

Wydaje mi się że ta która zużyła ponad 10 kwh to Amber Prestige - ale pewności nie mam

Agregat MultiSplit ma chyba tylko jedną grzałkę.

Edytowane przez a.gwozdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem x2,5 :)

 

Wiec nawet jeśli miałoby to być 2,5 razy więcej to 12,5kwh w teoretycznie najzimniejszych miesiącach to niezły wynik winik biorąc pod uwagę wielkość domu i jednostki.

Niestety z innych postów widać ze prestige’owe grzalki biorą i to dość sporo. W całym roku ma to pewnie duzy wpływ na całość pobranej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd się wzięła fama ze ten amber prestige to takie cudo?

Niby ludzie są zadowoleni bo grzeje ale jak spoglądają na zuzycie energii to pojawia się dziwna konsternacja.

Mało tego; sami instalatorzy powtarzają te brednie ze jak klima ma grzać to musi posiadać grzałki wiec ludziom nie ma się co dziwić.

 

A tak jeszcze ciągnąc ten wątek. Ja osobiście nie czułem się skonsternowany zużyciem. A może powinienem?? Nie wiem, Wy mi powiedzcie:)

85m2, budynek z 2014, Mazowsze

Zużycie w zeszłym roku 2022:

Luty - 436 kWh

Marzec - 405 kWh

Kwiecień - 326 kWh

 

Razem 1168 kWh przez te trzy miesiące. Mogę podać tylko to, ponieważ tylko ten okres był wyłącznie na klimie. Jeśli macie swoje zużycia za ten okres fajnie jakbyście podali, można byłoby to jakoś zderzyć. I sprawdzić czy te GAP 3,5kW to rzeczywiście taki żarty smok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze ciągnąc ten wątek. Ja osobiście nie czułem się skonsternowany zużyciem. A może powinienem?? Nie wiem, Wy mi powiedzcie:)

85m2, budynek z 2014, Mazowsze

Zużycie w zeszłym roku 2022:

Luty - 436 kWh

Marzec - 405 kWh

Kwiecień - 326 kWh

 

Razem 1168 kWh przez te trzy miesiące. Mogę podać tylko to, ponieważ tylko ten okres był wyłącznie na klimie. Jeśli macie swoje zużycia za ten okres fajnie jakbyście podali, można byłoby to jakoś zderzyć. I sprawdzić czy te GAP 3,5kW to rzeczywiście taki żarty smok

 

Powierzchnia 136m2 też Mazowsze

Luty 598 kW klima2,9 kw + ogrzewanie elektryczne 2,75 kw

marzec 386 kWh 2,9 kw + ogrzewanie elektryczne 1,75 kw

kwiecień 182 kWh klima 2,9 kw+ ogrzewanie elektryczne 0,3 kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia 136m2 też Mazowsze

Luty 598 kW klima2,9 kw + ogrzewanie elektryczne 2,75 kw

marzec 386 kWh 2,9 kw + ogrzewanie elektryczne 1,75 kw

kwiecień 182 kWh klima 2,9 kw+ ogrzewanie elektryczne 0,3 kw

 

Kurdę, praktycznie to samo przy powierzchni większej o 50m2. Czyli jednak bierze sporo. Masz może rekuperację, jakieś zajebiste ocieplenie czy coś tam kosmicznego? To by sporo wyjaśniało. U mnie standard, czyli porotherm 25cm + 15 cm styro. Wentylacja grawitacyjna

Ale mimo wszystko, dziwne te różnice w lutym i kwietniu.. Ja pamiętam że u mnie było na tyle zimno, że w kwietniu grzała do samego końca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz grzałkę tacy ociekowej bo nic ona nie daje a jednak zjada trochę tej energi ok120 watt/h razy 24 godziny razy 30 dni i robi się tego trochę inne klimy tego nie mają i jest ok ,w haierze monobloku też nie ma i zero problemów .

 

Niby w jakiej klimie grzałka tacy działa 24/7? Grzałka tacy działa tylko przy defroście, bo tylko wtedy może coś na tacy zamarzać.

Grzałka karteru za to może więcej czasu pracować, bo poniżej granicznej temperatury grzeje cały czas, gdy sprężarka nie pracuje.

 

BTW. Czym się różni 120W/h od 120W/s i od 120W gdy urządzenie pracuje 24/7, jak napiałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odłącz grzałkę tacy ociekowej bo nic ona nie daje a jednak zjada trochę tej energi ok120 watt/h razy 24 godziny razy 30 dni i robi się tego trochę inne klimy tego nie mają i jest ok ,w haierze monobloku też nie ma i zero problemów .

 

Grzałka na pewno nie działa 24/dobę. Poza tym tak jak już pisałem kiedyś, u mnie jest obowiązkowa i to była jedna z podstawowych rzeczy na które zwracałem uwagę.

Zauważ, że w lutym kiedy powinna działać wg Twojej teorii całą dobę, mam wyraźnie niższe zużycie niż Gaweł, natomiast w kwietniu, kiedy powinna się włączać bardzo okazjonalnie, zużycie mam z kolei wyraźnie wyższe. To nie jest kwestia grzałki. Nie ma co demonizować, tym bardziej że w moim przypadku to obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej również posiadam GAP 3.5KW i domek 85m2 solbet + 15cm styropian i 30cm wełny na stropie. Wentylacja grawitacyjna rok budowy domku 2022,moje zużycia wyglądały w tych miesiącach następująco:

Luty: 364.9

Marzec: 311,06

Kwiecień: 222.62

Lokalizacja woj. Lubuskie

Edytowane przez Matiszyna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby w jakiej klimie grzałka tacy działa 24/7? Grzałka tacy działa tylko przy defroście, bo tylko wtedy może coś na tacy zamarzać.

Grzałka karteru za to może więcej czasu pracować, bo poniżej granicznej temperatury grzeje cały czas, gdy sprężarka nie pracuje.

 

BTW. Czym się różni 120W/h od 120W/s i od 120W gdy urządzenie pracuje 24/7, jak napiałeś?

 

No nie masz racji , grzałka w Gree amber prestige załącza się jak temp spada i przy plus 1 stopniach już stale jest załączona wyłącza się dopiero jak temp się podniesie to pisze w instrukcji nawet a pokrywa się to z obserwacji pomiaró bo mam to opomiarowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka na pewno nie działa 24/dobę. Poza tym tak jak już pisałem kiedyś, u mnie jest obowiązkowa i to była jedna z podstawowych rzeczy na które zwracałem uwagę.

Zauważ, że w lutym kiedy powinna działać wg Twojej teorii całą dobę, mam wyraźnie niższe zużycie niż Gaweł, natomiast w kwietniu, kiedy powinna się włączać bardzo okazjonalnie, zużycie mam z kolei wyraźnie wyższe. To nie jest kwestia grzałki. Nie ma co demonizować, tym bardziej że w moim przypadku to obowiązek.

 

Grzałka załącza się poniżej 1 stopnia na plusie i załączona jest cały czas aż temp nie podniesie się powyżej plus 1 stopień (w mróz stale zał) a co to konieczności posiadania grzałki wg mnie to bzdura a czemu ? bo miałem monobloka haier który tej grzałki nie miał i nigdy żadnego lodu w pompie nie było a były mrozy po 18 stopni być może dlatego że była przewymiarowana i nie szła na maxa tylko lajtowo ale fakt faktem nie było to potrzebna .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka załącza się poniżej 1 stopnia na plusie i załączona jest cały czas aż temp nie podniesie się powyżej plus 1 stopień (w mróz stale zał) a co to konieczności posiadania grzałki wg mnie to bzdura a czemu ? bo miałem monobloka haier który tej grzałki nie miał i nigdy żadnego lodu w pompie nie było a były mrozy po 18 stopni być może dlatego że była przewymiarowana i nie szła na maxa tylko lajtowo ale fakt faktem nie było to potrzebna .

 

Nie będę się kłócił, nie mam 100% pewności, ale wydaje mi się to nielogiczne i mało prawdopodobne. Sprawdzę na pewno w odpowiednich warunkach.

Muszę mieć grzałkę w tacy po to, aby odprowadzić wodę z defrostów. Inaczej sąsiad byłby kilka razy w roku w gipsie:) Czasami i tak coś kapnie, ale nie mam kałuży, a co za tym idzie lodowiska pod klimą. No i oczywiście -18* nie stanowi problemu. Największe ilości wody są tak do -2, -3*. Wtedy leje się jak z wiadra co ok godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie masz racji , grzałka w Gree amber prestige załącza się jak temp spada i przy plus 1 stopniach już stale jest załączona wyłącza się dopiero jak temp się podniesie to pisze w instrukcji nawet a pokrywa się to z obserwacji pomiaró bo mam to opomiarowane.

 

No faktycznie tak to wygląda. Strasznie badziewny algorytm.

Nic dziwnego, że nie chwalą się na etykiecie energetycznej wynikami dla klimatu "colder" - bo by tragicznie wypadli.

Kamyczek do ogródka tych, co twierdzą, że nie ma sensu dopłacać do lepszej marki.

Jest na to rozwiązanie dla majsterkowiczów:

https://kaspars.net/blog/gree-amber-nordic-gwh09yd-s6dba1

 

Odpięcie całkiem to słaby pomysł. Chyba, że ktoś mocno przerobi tacę (w sensie zostawi tylko szkielet, żeby woda nie miała gdzie stać i przyrastać).

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się odnieść jedynie w taki sposób. Od 23.12 do 23.02 moja klima była ustawiona cały czas na 16*. Nie mieszkam tam więc nie potrzebuje więcej do malowania ścian. W tym okresie zużycie wyniosło 297kwh razem ze światłem itd ale są żarówki ledowe więc to pomijalne zużycie. Średnia dobowa wynosi zatem poniżej 5kWh. Wiem, że u mnie grzałka tacy włącza się tylko na defrosty.

Ile by wyniosła przy np 21 czy 22*? Nie wiem czy w jakiś wiarygodny sposób oszacować.

 

Ktory model klinatyzatora ma takie osiagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie tak to wygląda. Strasznie badziewny algorytm.

Nic dziwnego, że nie chwalą się na etykiecie energetycznej wynikami dla klimatu "colder" - bo by tragicznie wypadli.

Kamyczek do ogródka tych, co twierdzą, że nie ma sensu dopłacać do lepszej marki.

Jest na to rozwiązanie dla majsterkowiczów:

https://kaspars.net/blog/gree-amber-nordic-gwh09yd-s6dba1

 

Odpięcie całkiem to słaby pomysł. Chyba, że ktoś mocno przerobi tacę (w sensie zostawi tylko szkielet, żeby woda nie miała gdzie stać i przyrastać).

 

Przed amberem miałem monobloka haier oryginalnego który nie miał grzałki tacy i nic kompletnie nic się nie działo więc mogę spokojnie odłączyć tą grzałkę i tak zrobię .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed amberem miałem monobloka haier oryginalnego który nie miał grzałki tacy i nic kompletnie nic się nie działo więc mogę spokojnie odłączyć tą grzałkę i tak zrobię .

 

Twój wybór. Ja bym nie ryzykował. Haier ma z 15 czy 20cm miejsca na lód między tacą a śmigłem wentylatora, więc ma zapas. A tyle nie narośnie, bo w czasie defrostu roztopi go wymiennik. Amber tyle nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój wybór. Ja bym nie ryzykował. Haier ma z 15 czy 20cm miejsca na lód między tacą a śmigłem wentylatora, więc ma zapas. A tyle nie narośnie, bo w czasie defrostu roztopi go wymiennik. Amber tyle nie ma.

 

Jak byś słuchał tego co czytasz to zrozumiałbyś że mam tamtą i tą też pompę przewymiarowaną a jak przewymiarowana to nigdy na wysokich obrotach nie idzie a jak nie idzie to też się nie zaladza i tyle , mój sąsiad ma vaillanta i u niego regularnie co 40 minut defrost że plac zamglony przez chwilę a ja nie wiem co to defrost bo pochodzi z pół do 1 godziny i dwie godziny stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Przed amberem miałem monobloka haier oryginalnego który nie miał grzałki tacy i nic kompletnie nic się nie działo więc mogę spokojnie odłączyć tą grzałkę i tak zrobię .

 

hej pytanie, bo sam sie zastanawiam czym grzac, dlaczego zamieniles monobloka na klimatyzator? więcej zuzywa pradu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...