Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Co do KAISAI to ma tendencję do przeregulowywania temperatuty, co objawia się np. tym, że w trybe automatycznym na zmianę grzeje i chłodzi. Gdy chłodzi to robi to pełną mocą, tak że ludzie zamarzają, gdy grzeje też wali na maxa. Pozostałych dwóch firm nie znam.

 

W trybie auto zawsze tak będzie urządzenie będzie raz chłodzić raz grzać.. Jak jedzie na maksa to raczej nie inwerter tylko on/off. Proszę podać model tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W strefie nieogrzewanej nie umieszczaj żzadnych urządzeń grzewczych bo stracisz dużo ciepła przez przenikanei do otoczenia

 

Teoretycznie można dać j. wewnętrzną w strefie chłodniejszej byleby temperatura nie spadała poniżej -7'C, tak jest w przypadku większości kanałówek ale wiadomo, że będą tam straty. Lepiej umiejscowić w podwieszanym suficie w korytarzu. Jeśli już ma być na strychu to dobrze zaizolować miejsce gdzie będzie jednostka wewnętrzna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy w tym dziale.

Chciałbym prosić o poradę dotyczącą klimatyzacji kanałowej. Mieszkam w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym o powierzchni 92 m kw - kubatura 240 m sześć. Dom posiada ocieplenie na podłodze 6 cm styropianu, fundamenty 8 cm, ściany beton komórkowy 24 cm +10 cm styropianu, na suficie 25 cm wełny . W domu mieszkam od 2002 roku i jedynym ogrzewaniem jest kominek z rozprowadzeniem ciepła z turbiny DGP. Chciałbym dogrzewać do np. -5 stopni klimatyzacją .Mam kilka pytań na początek:

- czy mogę połączyć rozprowadzenie ciepła z kominka z kanałami z klimatyzacji kanałowej (wstawiłbym klapy zwrotne)

- czy moc 7 KW dla zastosowania jest wystarczająca

- z racji niewielkiego budżetu chciałbym zakupić klimatyzację budżetową - która z firm jest najmniej awaryjna : KAISAI, Rotenso czy York

- czy jednostka wewnętrzna może być zainstalowana na poddaszu nieużytkowym - nie ogrzewanym -gdzie panują temperatury ujemne

:)

 

Czy w domu jest wentylacja mechaniczna?

 

Co do budżetowych a dobrych to dużo lepszy będzie kanałowy gree. I do tego może być tańszy. Sam mam gree i zakładałem je też u innych. Pracują na poddaszu ale lepiej byłoby je dawać jak każde w strefie cieplejszej.

 

Co do mocy to pytam czy dom szczelny bo to ma znaczenie. Jak tak to do dogrzewania do -5'C wystarczy urządzenie o nominale 3,8 kW dla grzania.

 

York też godziwy rozważenia Mcdonald'sy swego czasu się nimi ogrzewały oraz niektóre banki.

 

Co do tych samych kanałów, to pytanie jakiego przekroju posiadasz te kanały? Jakie są to kanały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trybie auto zawsze tak będzie urządzenie będzie raz chłodzić raz grzać.. Jak jedzie na maksa to raczej nie inwerter tylko on/off. Proszę podać model tego urządzenia.

To nie on/off lecz inwerter. Łącznie 3 sztuki: 1 w biurze i 2 na hali. Dwa różne modele. Wcześniej w biurze był Haier, z którym nie było najmniejszych problemów. Niestety szefostwo postanowiło go wymienić na chiński badziew, bo staruszek był na zakazany R22... :bash: No i zamienili siekierkę na kijek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w domu jest wentylacja mechaniczna?

 

Co do budżetowych a dobrych to dużo lepszy będzie kanałowy gree. I do tego może być tańszy. Sam mam gree i zakładałem je też u innych. Pracują na poddaszu ale lepiej byłoby je dawać jak każde w strefie cieplejszej.

 

Co do mocy to pytam czy dom szczelny bo to ma znaczenie. Jak tak to do dogrzewania do -5'C wystarczy urządzenie o nominale 3,8 kW dla grzania.

 

York też godziwy rozważenia Mcdonald'sy swego czasu się nimi ogrzewały oraz niektóre banki.

 

Co do tych samych kanałów, to pytanie jakiego przekroju posiadasz te kanały? Jakie są to kanały?

 

Dom mam raczej szczelny- opisałem jakie mam ocieplenie na początku, okna plastikowe - brak wentylacji mechanicznej. Ogrzewanie od kominka rury termo flex do 250 stopni C. Z kominka idzie 5mb rury 150mm do rozdzielacza i rozejście do 4 pokoi rurami 125mm -średnio 8mb. Kanały ocieplone 50mm wełny z rękawem. Jako laik chciałem połowę układu DGP wpiąć do klimatyzacji z klapami zwrotnymi, a do drugiej połowy zrobić nową instalację -rozejście termoflexami. Całość jest rozprowadzona na strychu nieogrzewanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom mam raczej szczelny- opisałem jakie mam ocieplenie na początku, okna plastikowe - brak wentylacji mechanicznej. Ogrzewanie od kominka rury termo flex do 250 stopni C. Z kominka idzie 5mb rury 150mm do rozdzielacza i rozejście do 4 pokoi rurami 125mm -średnio 8mb. Kanały ocieplone 50mm wełny z rękawem. Jako laik chciałem połowę układu DGP wpiąć do klimatyzacji z klapami zwrotnymi, a do drugiej połowy zrobić nową instalację -rozejście termoflexami. Całość jest rozprowadzona na strychu nieogrzewanym.

 

Dom z wentylacją grawitacyjną nie jest szczelnym domem :). Nawet ten z rekuperacją może być nieszczelny bo lokalizuje nieszczelności w różnych domach i czasem różne rzeczy wychodzą. Co do twojej jednej rury fi 150mm to kropla w morzu potrzeb dla kanałówki. Przykład. Na moim gree mam 3 x 160mm i 4 x 125 mm. Inny przykład Midea 5,3 Kw 12x125mm, Toshiba 3,6 kW 2x fi 200, 1xfi 160 4x fi 125mm. To oczywiście nawiewy. Na powrót albo elastyk zgodnie z powierzchnią powrotu lub ramka z climavera...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień br. samo CO bez zysków bytowych (niezamieszkały jeszcze) łącznie 602kWh, w tym:

dzienna 97kWh (tylko klima)

nocna 505kWh (175kWh z klimy, 330kWh konwektory w nocy)

Jak widać, klima pokrywa niemal połowę zapotrzebowania domu. Średnio w grudniu klima oscylowała 470-670W/h, a ostatni tydzień grudnia łykała średnio 620W/h.

Na styczeń zmniejszyłem temperaturę w dwóch najmniejszych sypialniach z 22* na 20* a tylko w jednej zostawiłem 22*, a klimę podbiłem na 23*.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie w moim przypadku za grudzień:

 

Moja kanałówka 345 kwh.

Split 20 kwh

Grzejniki elektryczne w łazienkach 18 kwh.

 

Gaz do cwu i paru metrów podłogówki 29m3.

 

Daje to 222 zł z prądu i około 70 zł z gazu na ogrzewanie i cwu.

 

Temperatury w domu od 20 do 24'C w zależności od pomieszczeń. Przez okres świąteczny od 23 do dzisiaj generalnie wyższe temperatury w domu. od 22-24'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień br. samo CO bez zysków bytowych (niezamieszkały jeszcze) łącznie 602kWh, w tym:

dzienna 97kWh (tylko klima)

nocna 505kWh (175kWh z klimy, 330kWh konwektory w nocy)

Jak widać, klima pokrywa niemal połowę zapotrzebowania domu. Średnio w grudniu klima oscylowała 470-670W/h, a ostatni tydzień grudnia łykała średnio 620W/h.

Na styczeń zmniejszyłem temperaturę w dwóch najmniejszych sypialniach z 22* na 20* a tylko w jednej zostawiłem 22*, a klimę podbiłem na 23*.

 

Jak to kosztowo wychodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zachowują klimatyzatory, szczególnie LG, w przypadku mrozu większego niż w karcie katalogowej? Elektronika blokuję uruchomienie? Dalej wałkuje temat klimy i wstępnie wytypowałem dwa:

 

- LG Deluxe D12RN

 

Screen Shot 01-02-17 at 02.38 PM 001.jpg

 

- Gree Lomo Luxury. Oba 3.5kw

 

Screen Shot 01-02-17 at 02.40 PM.jpg

 

Katalogowo LG wypada lepiej. Posiada kilka funkcji których nie ma w Lomo m.in. 4-stronny nawiew, automatyczny ruch żaluzji lewo/prawo. Cenowo są na podobnym poziomie.. Jak z awaryjnością LG? Kilka problemów z nimi widziałem na forum. Na Gree cisza. Trochę trzyma mnie ta minimalna temp, bo może się okazać że mi sie zamarzy ciepły podmuch powietrza jak na zew, będzie -20... ( nie będzie to jedyne źródło ogrzewania, normalnie będzie uruchomiona gazowa podłogówka)

 

Lg daje 10 lat gwarancji na sprężarkę... Gree 3 lata

Edytowane przez hektor80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak się zachowują klimatyzatory, szczególnie LG, w przypadku mrozu większego niż w karcie katalogowej? Elektronika blokuję uruchomienie? Dalej wałkuje temat klimy i wstępnie wytypowałem dwa:

 

- LG Deluxe D12RN

 

[ATTACH=CONFIG]377364[/ATTACH]

 

- Gree Lomo Luxury. Oba 3.5kw

 

[ATTACH=CONFIG]377365[/ATTACH]

 

Katalogowo LG wypada lepiej. Posiada kilka funkcji których nie ma w Lomo m.in. 4-stronny nawiew, automatyczny ruch żaluzji lewo/prawo. Cenowo są na podobnym poziomie.. Jak z awaryjnością LG? Kilka problemów z nimi widziałem na forum. Na Gree cisza. Trochę trzyma mnie ta minimalna temp, bo może się okazać że mi sie zamarzy ciepły podmuch powietrza jak na zew, będzie -20... ( nie będzie to jedyne źródło ogrzewania, normalnie będzie uruchomiona gazowa podłogówka)

 

Lg daje 10 lat gwarancji na sprężarkę... Gree 3 lata

 

Moje kanałowe gree katalogowo grzejące do -10 zeszłej zimy przy - 24 dmuchało ciepłym. Wczoraj przy -9 nocą i w dzień od -1 do -7 kanałówka trzymała na poddaszu 21c na parterze ze słabą izolacja od gruntu 20 'c. Podstawą jest szczelny i ocieplony dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzes, wiem jak się zachowują Twoje Gree. Powtarzasz to co drugi wpis... czekam na opinie innych użytkowników.. .

Midea 3,5 kw kanałowa -19'c grzala również. Toshiba daiseikai -22'c grzała. Midea 5,3 również przy -20'c radę dawała. LG jak dotąd nigdzie nie mam nie powiem. Chemical ma i miał z nim problemy. A ja powtarzam jak ktoś pyta jak to jest z tymi danymi katalogowymi. O kolejny przykład to Mitsubishi z grzaniem do -10 a dawało radę przy -27 tzn. Nie wyłaczyło się i ciepłe leciało. Haier - 20'c z katalogiem -15 też ładnie chodził. Większość to kanałówki. Teraz idą mrozy to znów będzie porównanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...