Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Po prostu nie widziałem sensu poruszania kwestii tych opłat w tym temacie, i nadal nie widzę, bo zdaje się, że ich istnienie jest oczywiste bez względu na grupy taryfowe.

No to jaki jest sens podawania jakiejkolwiek liczby ceny prądu. Jeżeli płacę za prąd w którym jest cała fura składników to wyciąganie pojedynczo tylko zafałszowuje wynik, można spyta czemu tylko te podałeś a nie inne? można było podać cenę samego prądu, inni dziwili by się że tak tanio.

Naturalnym jest także, że te opłaty nie są ujęte ani w nocnej, ani w dziennej taryfie, bo i jak...
Naturalnym wydaje mi się, że aby podać cenę prądu podawać należy ze wszystkimi jego składnikami. Tym bardziej, że nie trzeba się zbytnio wysilać. Popatrz na zdjęcie poniżej:

http://obrazki.elektroda.pl/1230110300_1486563194_thumb.jpgDwa pierwsze składniki od góry zużycie i wartość podzielone przez siebie daje nam cenę kWh do zapłacenia łącznie ze wszystkimi jej składnikami. bo i też tyle płacimy za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie napisałeś do czego zmierzasz. Dążysz do udowodnienia z góry przyjętej tezy (nawet podane przeze mnie wyniki zmanipulowałeś pod swoje potrzeby, chyba, że faktycznie ci się pomyliło, to sorry) i na nic tłumaczenia, że te opłaty dodatkowe naliczane okresowo, płaci każdy bez względu czy ogrzewa węglem czy prądem. Jak grochem o ścianę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolektor1 z tego co ja tu czytam, to michalck81 podał, że zużył razem na ogrzewanie 177kWh w dziennej (klima) + 272 w nocnej (klima) + 213 w nocnej (coś co ogrzewa), czyli 177 (d) + 485 (n) czyli na złotówki to 177 * 0,65 + 485 * 0,35 = 284,80 zł (on podał 291, pewnie zaokrąglenia). Ty policzyłeś tylko klimę 177+272 = 449kWh w dziennej (po 0,60zł) czyli 269,40 zł. A gdzie pozostałe 213 kWh?

 

Do porównań trzeba brać wszystkie opłaty z faktury posumować, które liczone są za kWh, osobno oczywiście dla stawki dziennej i nocnej w G12. Opłata abonamentowa, handlowa, które są za miesiąc w tych porównaniach nie mają znaczenia. Do całości rachunku owszem, ale do samego zużycia nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem oszczędności i zamiast grzać kablami od 03:00 do 06:00 i od 13:00 do 15:00, przełączyłem na grzanie od czwartej w nocy. Nadeszły jednak mrozy, a ja zostałem na łasce klimatyzatora, bo w domu robiło się chłodnawo (20,5st). Klima poszła, zrobił się fajnie, ale huku przy tym co nie miara i zeżarła te 6 kWh w dziennej, co by kable połknęły w nocnej - taniej i ciszej.

 

Że wszech miar nie polecam grzania klimą. To się nadaje właściwie tylko kiedy na zewnątrz na plusie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem oszczędności i zamiast grzać kablami od 03:00 do 06:00 i od 13:00 do 15:00, przełączyłem na grzanie od czwartej w nocy. Nadeszły jednak mrozy, a ja zostałem na łasce klimatyzatora, bo w domu robiło się chłodnawo (20,5st). Klima poszła, zrobił się fajnie, ale huku przy tym co nie miara i zeżarła te 6 kWh w dziennej, co by kable połknęły w nocnej - taniej i ciszej.

 

Że wszech miar nie polecam grzania klimą. To się nadaje właściwie tylko kiedy na zewnątrz na plusie.

 

Powtórzę raz jeszcze. Jak ktoś założone i dobrane ma źle to tak będzie. U mnie teraz -8'C i nic się nie tłucze. Było -23'C i też się nie tłukło.

Edytowane przez oszczednyGrześ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja czegoś nie rozumiem, skąd ci wyszła taka sama cena? Policz jeszcze raz na spokojnie :)

Widzę, że spisek już prawie gotowy, podam jak ja to widzę:

- dzienna 177kWh (całość klima)

- nocna 485 kWh (w tym klima 272kWh)

Razem ogrzewanie za styczeń 291pln.

Rozbijam dla zrozumienia:

- dzienna 177kWh (całość klima)

.

1. Rozumiem, że klima w taryfie dziennej zużyła 177 kwh i tylko klima to zużyła!

- nocna 485 kWh (w tym klima 272kWh)

2.Rozumiem, że kKlima z całości prądu w nocnej zużyła 272 kWh i tylko klima to zużyła.

A więc razem w nocnej-272kWh i dziennej-177kWh klima zużyła razem 449 kWh i tylko klima zużyła tą ilość prądu.

Razem ogrzewanie za styczeń 291pln.

3. Skoro klima w dziennej i nocnej zużyła 449 kWh i za to trzeba było zapłacić 291 złotych to na tej podstawie można obliczyć ile kosztuje 1 kWh łącznie w dziennej i nocnej.

Skoro już wszystko wiemy a więc, że klima zużyła 449 kWh i za to zapłaciliśmy 291 zł to po podzieleniu: 291 zł przez 449 kWh daje nam wynik prawie 0,65 zł za kWh w obu taryfach.

Gdzie błąd w rozumowaniu?

[ Ty policzyłeś tylko klimę 177+272 = 449kWh w dziennej (po 0,60zł) czyli 269,40 zł. A gdzie pozostałe 213 kWh?

Tak, policzyłem tylko klimę, bo i przecież michalck81 podał również cenę za samo ogrzewanie a nie cenę za ogrzewanie + coś tam.

Razem ogrzewanie za styczeń 291pln.

A więc cena za ogrzewanie dotyczy zużycia na to ogrzewanie, tak to rozumiem.

Dopiero po późniejszym wpisie nie co skorygował i powinien napisać tak:

Razem ogrzewanie {klimą) za styczeń 243pln.

i nie było by tematu, ale napisał:

U mnie wszystko napisane jest dobrze :)

Stąd to zamieszanie i knucie teorii spiskowej.

Edytowane przez kolektor1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, jestem tu nowy :bye: proszę o wybaczenie wszelkich gaf i z góry przepraszam że podpinam się pod wątek, ale śledzę go od dłuższego czasu i pod wieloma względami zgadzam się z autorem, za wszystkie sugestie z góry dziękuje ...

Planuje w tym roku wybudować dom (trochę doświadczenia już w tym mam, ale technologia idzie coraz szybciej do przodu i samemu tempo też trzeba utrzymywać :) a mianowicie ...

Chodzi mi o rekuperator , wstępnie zakładam montaż AirPack 650 (dom parterowy 200m powierzchni wentylowanej ) chciałbym założyć nagrzewnicę wodną podpiętą do pieca gazowego, do podgrzewania pomieszczeń w okresie przejściowym (jest taka w ofercie firmy ) ale zastanawiam się czy nie lepiej by było zainstalować nie wodną a freonową i po podłączeniu agregatu (jednostki zewnętrznej klimatyzacji ) i korzystać z niej w lato i zimę ? a może założyć przed centralą ?

 

Dodam że użytkuje w budynku usługowym podobne rozwiązanie w centrali VTS jest zamontowana chłodnica zasilana zewnętrznym agregatem, a na rurociągu w środku jest nagrzewnica wodna podpięta do pieca gazowego , jest to jedyne ogrzewanie i się sprawdza tylko że wentylatory chodzą na 100% wiem że w domu tak nie będzie ale to ma tylko działać w temperaturze plusowej , co o tym sądzicie ?

 

Drugie pytanie, dom będzie miał ponad 30 metrów długości, bez stropu, sufit podwieszany , pytanie czy mogę czerpać powietrze z poddasza ( powietrze dostarczane kratkami, mogę zrobić ocieplenie na suficie podwieszanym i "lub" między krokwiami) lub zrobić rurociąg na nim, coś w stylu wymiennika gruntowego ... dziękuje za wszelkie sugestie w temacie ...:rolleyes:

 

 

[ATTACH=CONFIG]381311[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]381312[/ATTACH]

Edytowane przez Pendoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku usługowym chodzi się w butach. W domu niekoniecznie, więc należy zadbać o komfort dla nóg. Do tego najlepsza jest podłogówka, choć można oprzeć stopy o kaloryfer, jeśli ktoś ma. Ewentualnie nagrzewnica, ale ciepły nawiew z wentylacji nikomu stóp nie zagrzeje.

 

Freonowa nagrzewnica podłączona do jednostki zewnętrznej fajnie brzmi, ale freon jest nielegalny. Podłączając ją do sprężarki i napełniając czynnikiem chłodniczym osiągniesz na pewno wyższe koszty użytkowania i hałas, ale przepływ około 150m3/h nie daje potencjału na jakieś oszczędności. Już lepiej dać elektryczną nagrzewnicę na nocnej taryfie i przemyśleć projekt pod kątem przegrzewania - nawet działka koksu się zwróci, a myśli się ponoć lepiej. I jaka przygoda!

 

Powietrze z poddasza to całkiem niezły pomysł. Sam planuje je zagospodarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku usługowym chodzi się w butach. W domu niekoniecznie, więc należy zadbać o komfort dla nóg. Do tego najlepsza jest podłogówka, choć można oprzeć stopy o kaloryfer, jeśli ktoś ma. Ewentualnie nagrzewnica, ale ciepły nawiew z wentylacji nikomu stóp nie zagrzeje.

 

Freonowa nagrzewnica podłączona do jednostki zewnętrznej fajnie brzmi, ale freon jest nielegalny. Podłączając ją do sprężarki i napełniając czynnikiem chłodniczym osiągniesz na pewno wyższe koszty użytkowania i hałas, ale przepływ około 150m3/h nie daje potencjału na jakieś oszczędności. Już lepiej dać elektryczną nagrzewnicę na nocnej taryfie i przemyśleć projekt pod kątem przegrzewania - nawet działka koksu się zwróci, a myśli się ponoć lepiej. I jaka przygoda!

 

Powietrze z poddasza to całkiem niezły pomysł. Sam planuje je zagospodarować.

 

Dzięki za sugestie , co do podłogi to nie napisałem, ale podłogówka będzie , tylko teoretycznie włączał bym piec około grudnia... poza tym podobnie jest w przypadku ciepła z klimatyzatora, freon może i jest zabroniony ale nagrzewnica freonowa już nie ;)

 

Hałas byłby większy niż przy pracy klimatyzacji ?

Dlaczego wyższe koszta niż przy pracy klimy ?

Dlaczego piszesz o przegrzewaniu ? i nie za bardzo łapie z tym koksem ...:bash:

Dlaczego elektryczna, jak można wodną podłączono do pieca gazowego ?

Powietrze z poddasza w jaki sposób , ocieplać dach czy tylko sufit podwieszany ( ciepło od blachy ale zimniej na poddaszu ) czy rurociąg ? czy będzie skraplanie...

Pytam bo nie znam odpowiedzi :rolleyes:

Edytowane przez Pendoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W budynku usługowym chodzi się w butach. W domu niekoniecznie, więc należy zadbać o komfort dla nóg. Do tego najlepsza jest podłogówka, choć można oprzeć stopy o kaloryfer, jeśli ktoś ma. Ewentualnie nagrzewnica, ale ciepły nawiew z wentylacji nikomu stóp nie zagrzeje.

Uwielbiam te dywagacje o ciepłych stopach :D Ja chodzę w kapciach i też mam ciepłe, a aktualnie zwykłe kaloryfery użytkuję. Przy okazji sam się zacytuję:

"Głównie przez konwekcję oddają ciepło grzejniki konwektorowe – prawie w 100%. W pozostałych, udział przekazywanego ciepła przez promieniowanie wynosi od 15 do 35%."[...]

Więc typowy grzejnik stalowy nowego typu ~80% ciepła oddaje przez przepływające powietrze.

Większość osób ma takie ogrzewanie, dlatego nie demonizował bym rozwiązań ogrzewania z przepływem powietrza.

 

Pendoo, przy ogrzewaniu/chłodzeniu "powietrzem" potrzebny jest większy przepływ niż przy samej wentylacji, dlatego robi się osobno system ogrzewania (klimatyzacji) oraz osobno wentylacji z odzyskiem ciepła. Nagrzewnicami/chłodnicami prawdopodobnie nie uzyskasz efektu jakiego oczekujesz przy przepływie 150m3/h.

Co byś nie wykombinował to raczej klima (zwykła lub kanałowa) będzie najprostszą opcją, ale wymaga dedykowanych kanałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw sobie potestuj grzanie nadmuchowe, a potem przekaż wnioski. Bart3z ma super ciepły dom, a jednak podłogę grzeje. Po co? Ano grzanie gorącym kaloryferem, który po części promieniuje, to nie to samo co ciepły nadmuch.

 

Pytanie co kto lubi i jakie ma doświadczenia z tematem.

Ja osobiście strasznie chciałem mieć ogrzewanie podłogowe ... zamontowałem je w bloku podczas remontu, w kuchni (nie pytajcie dlaczego tam ,a nie w łazience :) )

Moja zdanie jest takie, jeśli ktoś ma płytki, to podłogówka jest super, jeśli masz drewno, panele, to podłogówka jest niepotrzebna, gdyż od tych materiałów jest cieplej w stopy niż od zimnych płytek.

.W pozostałej części mieszkana mam podłogę na legarach (stare budownictwo), i mierząc temperaturę płytek w łazience (20stopni) a podłogi w pokojach (22stopnie), jest odczuwalne na stopie.

 

Teraz, podczas budowy szkieleciaka, wywaliłem płytki i wylewki w domu. Będzie również podłoga na legarach z wełną pomiędzy (12 lub 15cm). Jedynie łazienki dostaną maty pod panele ldv, a to tylko po to, by szybciej wysychała woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuje za sugestie, ale temat się trochę rozjeżdża..., nie zastanawiam się nad rodzajem ogrzewania, co jest lepsze a co gorsze , nie napisałem że chce mieć ogrzewanie nadmuchowe ( chociaż tak jak pisałem użytkuje takie i jestem zadowolony ) co do ciepłych podłóg jest wiele sposobów dla jednych będą to kapcie dla drugich wykładzina dla trzecich panele, klepka, parkiet ( które bez problemu możemy położyć też w łazience i kuchni)

Zastanawiam się nad zamontowaniem chłodnicy wodnej lub freonowej , rozumiem że mówicie że przy przepływie 150 m3/h ( 20 %mocy ) nie będzie efektu, ok. ale w lato dlaczego nie ustawić większej mocy (chociaż zapotrzebowanie budynku mieszkalnego na chłód jest nie wielkie) a w zimę w zależności od odzysku ma służyć nie do ogrzewania a do podniesienia lub zmniejszenia temperatury nawiewu (który i tak będzie z wentylacji )

która z opcji plusy i minusy :confused:

I jeszcze temat odzysku ciepła z poddasza :yes:

Edytowane przez Pendoo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy w tym dziale.

Chciałbym prosić o poradę dotyczącą klimatyzacji kanałowej. Mieszkam w domu parterowym z poddaszem użytkowym o powierzchni 100 m kw na parterze i 135 m2 na poddaszu(liczone po rzucie, wys. ścianki kolankowej 1m). Dom raczej szczelny - rekuperator airpacka 400.

Dom posiada ocieplenie na podłodze 12 cm styropianu,ściany 10+5 cm styropianu, na poddaszu 20 cm wełny . Mam pytanie na początek:

(przy takiej powierzchni myslę że wskazana byłaby klima 7kw gdyż 5,3 mogłaby byc zbyt mała )

-czy nie lepiej zastosowac dwie oddzielne klimy po 3,5 kw osobno dla parteru i poddasza. Miałoby to swoje niewatpliwie plusy :

a)dwa niezależne agregaty (w przypadku awarii mam połowę domu tanio ogrzewaną ,

b) nie muszę przebijać się przez strop i robić sporej dziury żeby z przedpokoju przebić się na pietro

c) różne nastawy dla kondygnacji

d) mniejsze przekroje kanałów nawiewnych (ważne dla mnie gdyż chcę na parterze poprowadzić je w suficie podwieszanym a jest do dyspozycji tylko 15cm)

 

z góry dziękuję za zainteresowanie i porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po raz pierwszy w tym dziale.

Chciałbym prosić o poradę dotyczącą klimatyzacji kanałowej. Mieszkam w domu parterowym z poddaszem użytkowym o powierzchni 100 m kw na parterze i 135 m2 na poddaszu(liczone po rzucie, wys. ścianki kolankowej 1m). Dom raczej szczelny - rekuperator airpacka 400.

Dom posiada ocieplenie na podłodze 12 cm styropianu,ściany 10+5 cm styropianu, na poddaszu 20 cm wełny . Mam pytanie na początek:

(przy takiej powierzchni myslę że wskazana byłaby klima 7kw gdyż 5,3 mogłaby byc zbyt mała )

-czy nie lepiej zastosowac dwie oddzielne klimy po 3,5 kw osobno dla parteru i poddasza. Miałoby to swoje niewatpliwie plusy :

a)dwa niezależne agregaty (w przypadku awarii mam połowę domu tanio ogrzewaną ,

b) nie muszę przebijać się przez strop i robić sporej dziury żeby z przedpokoju przebić się na pietro

c) różne nastawy dla kondygnacji

d) mniejsze przekroje kanałów nawiewnych (ważne dla mnie gdyż chcę na parterze poprowadzić je w suficie podwieszanym a jest do dyspozycji tylko 15cm)

 

z góry dziękuję za zainteresowanie i porady

 

W takiej sytuacji 2 urządzenia... Na jednym urządzeniu obawiam się, że nie będzie dało się jakoś upchnąć rozsądnie kanałów. Ale przez forum to można pisać.. :) I jeszcze pytanie jest takie, to ma być do ogrzewania czy tylko chłodzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w 90% do grzania ma być przeznaczona, latem na dole nie mam wiekszych problemów z wysoką temp, moze troche z wilgotnościa (wiadomo lato)

 

Na dole mam tylko 3 pomieszczenia które zamierzam grzać : jedno salon otwarty z kuchnią ok 45 m2 oraz dwa pokoje po 17-20 m2.

Jakimi kanałami mozna byłoby pociągnąć z przedpokoju (jednosyki wewn.) w przypadku na przykład midei 3,5 kw:

płaskimi w tym dwa do salonu i po jednym do pokoi, bo tak jak wspomniałe mam tylko 15 cm wysokośi nad sufitem do wykorzystania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...