Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Gość Konto usunięte_1*
Musisz jednak przyznać, że jak jest mowa o PC, to raczej większość myśli o PC PW. Jak mowa o klimie, to niekoniecznie wprost PC. A może tylko ja tak myślę:cool:

najstarsza pompa ciepła to zwykła domowa lodówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Tak, w Polsce takie myślenie. W innych krajach kanałówki nazywane są najczęściej ducted heat pumps. Mowa o tych anglojęzycznych. I są to pompy ciepła.

 

W innych krajach jest inny klimat.

Pozbierajmy myśli.

Każdy dom potrzebuje źródła ciepła.Nasz klimat pokazuje,że potrzeba też źródła chłodu.

Skoro wybierany system ,który nie spełnia takiego warunku (nie grzeje i nie chłodzi) w tym wypadku ,należy go odwalić na starcie.

Czy to jest takie trudne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Też prawda :) a my tu o klimatyzatorach....

 

Bez obrazy,ale jak czytam te stopki jak Twoja,chce mi się wyjść.

Żyjemy w czasach gdzie sprzedawcy wszystkiego są -wszędzie.Mnie to boli,bo trzeba by posłuchać tych co nie sprzedają-a zbudowali już dom.

Barth3z,MAG itd-jest ich tu wielu.Popytać Jaśka23,karolka i temat się rozjaśnia.

 

Ja bym cie odpalił na wejściu.Piszesz bzdury dla laików.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz klimat determinuje jednak jako ważniejszy system ogrzewania. Chłodzenie potrzebne jest krócej. Dlatego system ma przede wszystkim grzać, bez chłodzenia da się żyć, bez grzania jednak trudniej zdecydowanie.

Powiedz to Eskimosom. ;) Od upału też "trochę" ludzi jednak zmarło. Niemniej jednak ja się też zgadzam, że jeśli jest urządzenie które z jednej strony grzeje a z drugiej chłodzi, i można ten bieg odwrócić, to jest to najsensowniejsze rozwiązanie. Dlatego nie zamierzam grzać domu węglem, kominkiem, ani gazem -- bo to urządzenia jednofunkcyjne, a kominek to już w ogóle chyba pół funkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czyli Twoim zadaniem wszelkie inne systemy grzewcze są do d.... ??

 

To skrót myślowy,choć nie do końca...bo takie systemy funkcjonują :)

Próbuje tylko wyjaśnić ,jak należałoby podejść do tego czego potrzebujemy we własnym domu.Skoro potrzebujemy i grzania i chłodzenia,szukamy najpierw takiego systemu który nam to zapewni,a takie już są.Jeśli nas nie stać,nie znajdziemy,ma zbyt dużo mankamentów lub najzwyczajniej nam nie pasuje-szukamy dwóch systemów grzanie/chłodzenie-ale staramy się nie powielać ich funkcji.Takie myślenie pozwala np. na zaoszczędzenie ok 15k pln i nie robienie kominka w domu.Lub kotła na ekogroszek i solarów (ja zużywam w firmie 100kg węgla miesięcznie na ciepłą wodę-solar zwracałby się wiekami) itd.itd.

Trzeba się zastanowić ,czy projektujemy system grzewczo-chłodzący tylko aby spełniał swoje zadanie i był komfortowy i ekonomiczny,czy ma służyć jeszcze "dla klimatu",być najtańszy itd.Ja mam piecyk kominkowy.Takowy był już kiedy zakupiłem mieszkanie.Rozpaliłem w nim kilkanaście razy w przeciągu 12lat.za wyjątkiem magii płomienia to najgłupszy wynalazek na świecie.Nie nadaje się do komfortowego grzania.Tak jak grzejnik.Zaraz obok ciepło,czy nawet gorąco-a już metr dalej,chłodniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... szukamy dwóch systemów grzanie/chłodzenie-ale staramy się nie powielać ich funkcji.

 

Dlaczego ? Powielenie systemów może być potrzebne, np. wtedy, gdy jeden z nich nie zapewnia 100% pokrycia zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym albo pracują "inaczej" (bezwładność podłogówki wzgledem grzania nadmuchem) lub gdy chcemy się zabezpieczyć przez ewentualną awarią jednego z nich.

 

PS. Odnośnie kominka mam takie samo zdanie jak Ty. Kominek zastąpiłem akwarium :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Dlaczego ? Powielenie systemów może być potrzebne, np. wtedy, gdy jeden z nich nie zapewnia 100% pokrycia zapotrzebowania na ciepło w sezonie grzewczym albo pracują "inaczej" (bezwładność podłogówki wzgledem grzania nadmuchem) lub gdy chcemy się zabezpieczyć przez ewentualną awarią jednego z nich.

 

PS. Odnośnie kominka mam takie samo zdanie jak Ty. Kominek zastąpiłem akwarium :D

 

Bartek,powielać-w sensie nie projektować dwóch do tej samej funkcji.Ale jak mamy to w bonusie (np.klima) to czemu nie :)

Myślałem raczej o np.kotle gazowym (węglowym itd.) i kominku.

 

PS. Odnośnie kominka mam takie samo zdanie jak Ty. Kominek zastąpiłem akwarium :D

Uściślam.

Za wyjątkiem,domków w górach,na działkach i wszędzie tam gdzie przebywamy czasowo i dla relaksu ;)

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padłem, leżę, hihram. :D

 

 

Można gdzieś więcej poczytać o Twoim szkieleciaku, planowanych kosztach budowy oraz wyliczeniach nt. ogrzewania takiego domu? Kumpel ma skomplikowaną sytuację mieszkaniową, mogę go wspomóc udostępnieniem domku na mojej działce, zakupie ziemi obok -- rzuciłem luźno pomysł zbudowania szkieletona ze względu na szybkość i raczej niższe koszty budowy, ale szczerze mówiąc kompletnie tematu nie przerabiałem skupiając się pod siebie na betonowcach...

 

Zapraszam do dziennika budowy. Zaczynam w nim wpisywać moje przemyślenia z budowy szkieleciaka :)

 

http://forum.muratordom.pl/blog.php?238716-Maazik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...