Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Oj ale tu dyskusja się toczy, mi Grześ pomaga w realizacji drugiego systemu ogrzewania nadmuchowego opartego na PP kanałowym. Dzięki niemu ustrzegłem się kilku błędów, i drugi system będzie lepszy od pierwszego. Ja osobiście używam takiego ogrzewania już 6 sezon i jestem bardzo zadowolony.

 

1igor1 wrzucaj szczegoly, bo jestes chyba jednym z niewielu na forum ktorzy maja ogrzewanie nadmuchowe

problem ze dyskusja raczej malo merytoryczno-techniczna

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie szczegóły chcesz znać, sporo masz w dzienniku

przerabiasz z Grzesiem Twoj istniejacy system czy robisz cos nowego?

co Ci sie nie sprawdzilo w aktualnej instalacji? Kojarze ze wypowiadales sie raczej pozytywnie o ogrzewaniu nadmuchowym i zmienilbys jedynie kanaly na welniane ze wzgledu na akustyke

mysle o lekkim domu, bez akumulacji i zamieszkiwanym tylko okresowo wiec ogrzewanie nadmuchowe wydaje mi sie idealne, spiete wlasnie z pompa PP a od wieliego mrou nagrzewnica kanalowa jako wsparcie

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię drugi system w innym domku, mojego nie ruszam, bo poza hałasem nic się nie dzieje, a zmiana rur stalowych związana jest ze zbyt dużym remontem w domu. A w tym drugim domku, rury są już elastyczne z ociepleniem, także hałasu nie będzie, do tego będzie inaczej rozprowadzone powietrze (zobaczymy czy ma to jakieś znaczenie) u mnie w domu są 2 duże rury jedna na górę i jedna na dół, i z nich odejścia do poszczególnych pokoi. Teraz robię rozdzielacz i do każdego pokoju idzie już konkretny przewód bezpośrednio z klimatyzacji. Jak złożę to wszystko do kupy to podzielę się spostrzeżeniami. Na pewno będzie ciszej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tak zrobioną klimę w domu.

Robiłem tylko z opcją chłodzenia ale dołożyłem kilka groszy i zrobiłem drugi komplet nawiewów pod oknami.

Chłodzi super. Testowałem grzanie ( mam pc pw ) też super.

Całość wykonana na przewodach fi 60mm kratki pod oknami o wymiarach 15 na 30cm.

Powrót w holu w suficie.

Edytowane przez szukaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię drugi system w innym domku, mojego nie ruszam, bo poza hałasem nic się nie dzieje, a zmiana rur stalowych związana jest ze zbyt dużym remontem w domu. A w tym drugim domku, rury są już elastyczne z ociepleniem, także hałasu nie będzie, do tego będzie inaczej rozprowadzone powietrze (zobaczymy czy ma to jakieś znaczenie) u mnie w domu są 2 duże rury jedna na górę i jedna na dół, i z nich odejścia do poszczególnych pokoi. Teraz robię rozdzielacz i do każdego pokoju idzie już konkretny przewód bezpośrednio z klimatyzacji. Jak złożę to wszystko do kupy to podzielę się spostrzeżeniami. Na pewno będzie ciszej

 

Ciszej na pewno będzie chociaż szkoda że nie zmieści się optymalne rozwiązanie. Generalnie jeśli kanały dobrane są dobrze podobnie jak też rozdzielacze to przy normalnej codziennej pracy system działa na prawdę cicho. Czasem zdarza się że nie ma warunków w domach już gotowych aby wszystko zrobić idealnie ale i też jest dobrze a nawet bardzo dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ME model SEX-KD50VAQ / SUZ-KA50VA ( nazwa z faktury ).

Nawiewy GRZANIE

1. Salon 3 kratki po 3x60 rura

2. Sypialnia 2 kratki po 3x60 rura

3. Łazienka 2 kratki po 2 x 60 rura

4. Biblioteka 2 kratki po 2 x 60 rura

 

Powrót 2 kratki około 30 x 40cm rura albo fi 200mm

 

Nawiew chłodzenie - SUFIT

1. SALON nawiewnik liniowy o długości 3mb

2. SYPIALNIA nawiewnik liniowy o długości 2,3mb

3. Biblioteka nawiewnik liniowy o długości 2mb.

Rury zasilające nawiewnik fi 160mm

Dwa rozdzielacze z dwoma siłownikami opcja chłodzenia / grzanie

 

W budynku firmowymy wprojektowano 2 splity ścienne po 2,5kW + kanałówka 5kw na zaplecze kuchenne, montownie, magazyn. Wybór padł w tym wypadku na GREE

Edytowane przez szukaj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przerabiasz z Grzesiem Twoj istniejacy system czy robisz cos nowego?

co Ci sie nie sprawdzilo w aktualnej instalacji? Kojarze ze wypowiadales sie raczej pozytywnie o ogrzewaniu nadmuchowym i zmienilbys jedynie kanaly na welniane ze wzgledu na akustyke

mysle o lekkim domu, bez akumulacji i zamieszkiwanym tylko okresowo wiec ogrzewanie nadmuchowe wydaje mi sie idealne, spiete wlasnie z pompa PP a od wieliego mrou nagrzewnica kanalowa jako wsparcie

 

Aby ogrzewanie/chłodzenie kanałową pompą ciepła działało cicho i wydajnie muszą być dobrze dobrane kanały, rodzielacze. Jak najmniej zakrętów. Jednostke wewn i zewn trzeba tak zamontować byleby nie przeszkadzała. I teraz każda sytuacja musi być rozwiązana indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ME model SEX-KD50VAQ / SUZ-KA50VA ( nazwa z faktury ).

Nawiewy GRZANIE

1. Salon 3 kratki po 3x60 rura

2. Sypialnia 2 kratki po 3x60 rura

3. Łazienka 2 kratki po 2 x 60 rura

4. Biblioteka 2 kratki po 2 x 60 rura

 

Powrót 2 kratki około 30 x 40cm rura albo fi 200mm

 

Nawiew chłodzenie - SUFIT

1. SALON nawiewnik liniowy o długości 3mb

2. SYPIALNIA nawiewnik liniowy o długości 2,3mb

3. Biblioteka nawiewnik liniowy o długości 2mb.

Rury zasilające nawiewnik fi 160mm

Dwa rozdzielacze z dwoma siłownikami opcja chłodzenia / grzanie

 

W budynku firmowymy wprojektowano 2 splity ścienne po 2,5kW + kanałówka 5kw na zaplecze kuchenne, montownie, magazyn. Wybór padł w tym wypadku na GREE

 

Jak zużycie kwh w grzaniu/chłodzeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato chłodzenie 153kWh co do grzania to pewnie z 20kWh ( tylko próba ) reszta podłogówka chodziła z pc pw

 

Praca instalacji - bezszelestna :)

Powrót zrobiony na climaverze czy elastyku? Jakie fi? Jutro odniose się jak na bym to widział. Dobrze wiedzieć że i kolejny ma kanalowke. Mam nadzieję że nie mecze pytaniami. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby ogrzewanie/chłodzenie kanałową pompą ciepła działało cicho i wydajnie muszą być dobrze dobrane kanały, rodzielacze. Jak najmniej zakrętów. Jednostke wewn i zewn trzeba tak zamontować byleby nie przeszkadzała. I teraz każda sytuacja musi być rozwiązana indywidualnie.

Grzesiu, bez urazy ale jak zwykle zawartosc merytoryczna twojej wypowiedzi wynosi ZERO. Rownie dobrze mozesz napisac na forum samochodowym ze aby samochod dobrze jechal musi miec odpowiednio dobrany naped, zawieszenie i jak najlepsze opony. Dowiedzialem sie od ciebie wielkie NIC

Przeczytaj wypowiedz szukaj:

1. podal srednice kanalow

2. podal ilosc kanalow

3. podal ilosc kratek

4. podal ze ma osobne nawiewy do chlodzenia i grzania

5. podal podal ze grzanie ma na kratkach

6. podal ze chlodzenie na nawiwach szczelinowych

7. podal srednice

To tyle w kwesti merytorycznosci i wartosci dodanej twoich wypowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu, bez urazy ale jak zwykle zawartosc merytoryczna twojej wypowiedzi wynosi ZERO. Rownie dobrze mozesz napisac na forum samochodowym ze aby samochod dobrze jechal musi miec odpowiednio dobrany naped, zawieszenie i jak najlepsze opony. Dowiedzialem sie od ciebie wielkie NIC

Przeczytaj wypowiedz szukaj:

1. podal srednice kanalow

2. podal ilosc kanalow

3. podal ilosc kratek

4. podal ze ma osobne nawiewy do chlodzenia i grzania

5. podal podal ze grzanie ma na kratkach

6. podal ze chlodzenie na nawiwach szczelinowych

7. podal srednice

To tyle w kwesti merytorycznosci i wartosci dodanej twoich wypowiedzi.

 

Podał... Żeby podać to trzeba znać sytuację a nie wrożyć z fusów. Opisal co ma. Co mam ci podać? Jak jest u mnie? U innych? Przypadków wiele. Tutaj nie ma uniwersalnych rozwiązań bo każdy przypadek bywa inny. Słabo jednak czytasz co pisze bo jakoś inni merytoryczną wartosc moich wypowiedzi znajdują w tym czy innym temacie. Albo jesteś już odpowiednio uprzedzony. Zresztą jak ktoś chce wiedzieć wiecej, dokładniej to gadam bezpośrednio i problemu nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gambit565 szczerze mówiąc u mnie było to robione na zasadzie tego co oczekuje wraz z instalatorem skonsultowane.

Mieliśmy czas bo monter pracuje u mnie i nikt go nie poganiał. Na co dzień stawia szafy klimatyzacji precyzyjnej a wcześniej zajmowała się domówką i biurowym systemem. Nie miał ograniczeń żadnych ani produktowych ani kosztowych. Kanałówkę kupiłem za 1zł netto przy zakupie 3 szaf 20kW więc była to ogromna oszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gambit565 szczerze mówiąc u mnie było to robione na zasadzie tego co oczekuje wraz z instalatorem skonsultowane.

Mieliśmy czas bo monter pracuje u mnie i nikt go nie poganiał. Na co dzień stawia szafy klimatyzacji precyzyjnej a wcześniej zajmowała się domówką i biurowym systemem. Nie miał ograniczeń żadnych ani produktowych ani kosztowych. Kanałówkę kupiłem za 1zł netto przy zakupie 3 szaf 20kW więc była to ogromna oszczędność.

 

To jest to co ja powtarzam. Każdy przypadek jest inny. Czasem trzeba kombinować bo nie każdemu pasuje to co zakładałby "projekt" pod względem optymalnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały dec international skrzynki wykonane z płyty climavare.

Nie nie męczysz

 

Patrząc w dokumentację twojej kanałówki model akurat z 2015 roku ja dałbym dużo większy powrót bo wyjście mamy 998X200mm zatem powrót powinien posiadać te same przekroje lub nieco większe. Podobnie sprawa się ma do nawiewów gdzie przekroje powinny być podobne do wylotu lub nieco większe. Dlaczego tak...? Zaobserowałem nie raz że potrafi to zwiększyć masakrycznie wydajność przy jednoczesnym spadku poboru energii. Moja pierwsza instalacja zjadała średnio 300 W/h więcej niż ta obecna która służy mi do testów i wiem też że można jeszcze niżej z tym zjechać o jakieś 50 W/h. Będę niebawem po raz kolejny się tym bawił.

 

Dla zainteresowanych szczegółowe dane odnośnie Mitshubishi Electric i kanałówek, fajnie maja wszystko udokumentowane:

 

http://www.mitsubishitech.co.uk/01_Mr-Slim_Indoor/Data/SEZ.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...