Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Mi wychodzi z obliczeń, że jak wszystko porządnie ocieplę to na grzanie piętra i parteru (razem ok. 110m2) zużyję 5kW w największe mrozy. Jednak wolałbym zoptymalizować klimatyzację pod kątem grzania przez cały sezon grzewczy, przy temperaturach -5 do +5. W takiej sytuacji lepsza będzie kanałówka 3,5 czy 5kW?

Teoretycznie 5kW mógłbym wyłączać w I taryfie i używać tylko w II. Ale mam sporą produkcję z fotowoltaiki w I i klimatyzator może też działać non stop np. od grudnia do lutego.

 

Jakie klimatyzatory kanałowe polecacie żeby je umieścić w piwnicy i grzały parter oraz piętro? Chyba muszę mieć wysoki spręż bo przewody będą miały nawet 12m. Za to mogę je puścić klatką schodową i dzięki temu zrobić znacznie grubsze.

 

Moje typy 3,5kW:

Panasonic KIT-E12QD3EA - tylko od -10

Midea MTBU-12 - czym się różni od MTB? Dlaczego nie ma ich w aktualnym katalogu?

Midea MTB-12HWFN1 - czym się różni od MTBU?

 

4kW:

LG CB12L.N22 UU12W.ULD

 

 

5kW:

LG CM18

Midea MTB-18HWFN1

 

 

Obecnie ogrzewam parter klimatyzatorem Fujitsu 3,5kW przez otwarte drzwi. Grzanie 8 h w nocy i 2 w dzień. Tylko 2 taryfa. Dwie godziny po wyłączeniu klimatyzatora temperatura z pomieszczeniu klimatyzatora 21-22. W pozostałych 19,5-20. Na zewnątrz 8 w dzień i 3,5 w nocy.

Edytowane przez JanWerbinski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. W obecnym mieszkaniu mam problem z wysoką wilgotnością powietrza (stara kamienica, grube mury, brak ocieplenia). Remont i docieplenie nie wchodzi w rachubę (budynek pod ochroną konserwatorską). Pomyślałem o zakupie osuszacza powietrza. Zrobiłem mały rekonesans i widzę, że musiałbym wydać ok. 1000 zł żeby to miało ręce i nogi (mieszkanie 65m2), a może się mylę?

 

Tak czy siak pomyślałem, że przecież klima też osusza. Może lepiej kupić jakąś tanią klimę. Pytanie czy klima grzejąc osuszy mi powietrze? Wydaje mi się, że nie. Chciałbym po prostu przy okazji osuszania podgrzać powietrze, skoro klima już chodzi. Ile klima bierze prądu w trybie osuszania?

 

Problemem dalej jest gdzie dać jednostkę zewnętrzną, bo na elewacji to się raczej nie uda. W korytarzu chyba za bardzo wychłodzi? W lecie zagrzeje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy klima grzejąc osuszy mi powietrze? Wydaje mi się, że nie.

 

Do osuszenia trzeba powietrze schłodzić - wtedy woda się skrapla i spada wilgotność bezwzględna powietrza.

Split grzejąc tego nie zrobi - w jednostce wewnętrznej przy ogrzewaniu nie następuje kondensacja.

 

Za to tani klimatyzator przenośny działa tak, jak osuszacz. Z jednej strony dmucha zimnym OSUSZONYM powietrzem, z drugiej ciepłym nieosuszonym. Persaldo grzeje - bo ilość ciepła w tej stronie, którą dmucha ciepłym = ilość energii odebranej w wydmuchiwanym z zimnej strony powietrzu + zużyta energia elektryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Za to tani klimatyzator przenośny działa tak, jak osuszacz. Z jednej strony dmucha zimnym OSUSZONYM powietrzem, z drugiej ciepłym nieosuszonym. Persaldo grzeje - bo ilość ciepła w tej stronie, którą dmucha ciepłym = ilość energii odebranej w wydmuchiwanym z zimnej strony powietrzu + zużyta energia elektryczna.

 

Hehe nieźle wykombinowane i to musi działać :)

 

Tylko czy nie lepiej i taniej w użytkowaniu wstawić rekuperator typu Prana w ścianę - tylko ten likwidator zabytków ech ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie klimatyzatory kanałowe polecacie żeby je umieścić w piwnicy i grzały parter oraz piętro? Chyba muszę mieć wysoki spręż bo przewody będą miały nawet 12m. Za to mogę je puścić klatką schodową i dzięki temu zrobić znacznie grubsze.

Kanałówki mogą być również montowane w pionie np. na ścianie.

Jak kanały mają duże średnice, to nie potrzebna jest wersja z wysokim sprężem (zwykle głośniejsza)

 

3,5 kW to za mało na potrzeby klimatyzacji.

Raczej polecam modele 5 - 7 kW.

Będą pracować z mniejszymi wydajnościami - ciszej.

 

Z droższych modeli wartych polecenia jest Toshiba i Mitsubishi.

Jeśli coś tańszego to tylko Gree - ma najlepszy stosunek cena/jakość.

Choć Samsung też ostatnimi czasy kusi ciekawymi cenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówki mogą być również montowane w pionie np. na ścianie.

Jak kanały mają duże średnice, to nie potrzebna jest wersja z wysokim sprężem (zwykle głośniejsza)

 

3,5 kW to za mało na potrzeby klimatyzacji.

Raczej polecam modele 5 - 7 kW.

Będą pracować z mniejszymi wydajnościami - ciszej.

 

Z droższych modeli wartych polecenia jest Toshiba i Mitsubishi.

Jeśli coś tańszego to tylko Gree - ma najlepszy stosunek cena/jakość.

Choć Samsung też ostatnimi czasy kusi ciekawymi cenami.

 

Wg stronki szacującej zapotrzebowanie na ciepło mój domek po wykonaniu wszystkich termomodernizacji będzie zużywał maksymalnie 5kW przy mrozach -18 których dawno nie widziałem. Nie chcę mieć klimy przewymiarowanej przez 98% czasu, bo wtedy ona działa on off zamiast modulować moc. Wolę mieć dopasowaną do typowego zużycia w sezonie grzewczym. Dlatego spora część kanałówek odpada ze względu na zbyt dużą moc minimalną. Np. LG CM18 z wysokim sprężem ma minimalną moc grzewczą 2,2 czyli pobieraną zapewne 600W. To bardzo dużo. Mój obecny klimatyzator przy pracy ciągłej pobiera 330W i wystarczy do ogrzania parteru. Co tam wystarczy? Jest zdecydowanie zbyt duży. Wystarczył jak nie było ocieplenia. Po ociepleniu i przy obecnych temperaturach nocą 4-7 stopni pracuje 10 godzin dziennie w taniej taryfie z minimalną mocą. Gdyby tą minimalną mocą miał ogrzać 100m2 to by pracował 20 godzin.

Dlatego wolę raczej niedobór mocy na skrajne warunki niż jej nadmiar. Dogrzać się to nie problem: mam splita, piece akumulacyjne, podłogówkę elektryczną w łazience, grzejniki olejowe i farelki wyniesione gdzieś do piwnicy i ogrzewanie gazowe do likwidacji. Zatem 3,5 kW będzie idealny, a 5kW tylko pod warunkiem posiadania mocy minimalnej na poziomie tego 3,5 kW. 200-300W będzie OK.

 

Jak grube muszą być kanały żeby niskim sprężem na poziomie 25 czy 40 Pa przepchać powietrze z sufitu piwnicy na 1 piętro? Po drodze 4-5 kolan i max 16m. Ryzykować niski spręż? Mogę część instalacji zrobić na grubym przekroju z płytami Climaver ale czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przechodziłem etap osuszaczy sprężarkowych jak np. DH721 w piwnicy. To są półśrodki. Podobnie klimatyzator. Osuszy ale będzie też wyziębiał. Lepiej zadbać o wentylację, bo wysoka wilgotność jest prawdopodobnie rezultatem jej braku.
W jaki sposób ma to niby wyziębiać? Skoro sprężarka chłodzi, aby odebrać wilgoć z powietrza, to "druga strona" musi grzać. Bilans powinien wyjść na zero, w sumie na mały plus, bo jeszcze energia ze zużytego prądu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to tani klimatyzator przenośny działa tak, jak osuszacz. Z jednej strony dmucha zimnym OSUSZONYM powietrzem, z drugiej ciepłym nieosuszonym. Persaldo grzeje - bo ilość ciepła w tej stronie, którą dmucha ciepłym = ilość energii odebranej w wydmuchiwanym z zimnej strony powietrzu + zużyta energia elektryczna.
A Ta woda się gdzieś zbiera w jakimś pojemniku? Jaka jest wydajność tego procesu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób ma to niby wyziębiać? Skoro sprężarka chłodzi, aby odebrać wilgoć z powietrza, to "druga strona" musi grzać. Bilans powinien wyjść na zero, w sumie na mały plus, bo jeszcze energia ze zużytego prądu.

 

Osuszacz sprężarkowy to coś podobnego do klimatyzatora monoblok. Bilans cieplny jest na plus, około 300-500W.

Z kolei klimatyzator split ma jednostkę zewnętrzną poza pomieszczeniem. To nią odprowadza ciepło, a w środku delikatnie schładza.

Posiadam oba rozwiązania. Osuszacz w piwnicy działa bardzo dobrze, ale użytkowany latami koszt energii wychodzi dość drogo. Potrafi obniżyć wilgotność do 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ta woda się gdzieś zbiera w jakimś pojemniku? Jaka jest wydajność tego procesu?

 

DH721 ma pojemnik chyba 5 litrów. Jak jest bardzo wilgotne pomieszczenie, np. 80% to na drugi dzień musisz wylać. Można też podłączyć do kanalizacji. Bez problemu takim osuszaczem obniżysz wilgotność pomieszczenia 30m2 z 80% do 45% i ją na tym poziomie utrzymasz. Jednak jest to energochłonne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównuję dwie kanałówki.

5 kW Samsung MSP AC052MNMDKH / AC052MXADKH

Grzanie moc minimalna pobierana/oddawana 0,26/1,1

6 kW Samsung MSP AC060MNMDKH / AC060MXADKH

Grzanie moc minimalna pobierana/oddawana 0,2/1,5

 

Ciekawe jest to, że przy grzaniu ta większa ma mniejszą moc minimalną. Czy to znaczy że pierwsza ma w takim przypadku COP 4,23 a druga 7,5? Sprawdziłem te dane w katalogu producenta ale nie chce mi się wierzyć.

W sumie to do pracy ciągłej ta większa będzie lepsza, bo ma mniejszą pobieraną moc minimalną.

Zgadza się?

 

Co myślicie o Samsungach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Dowiedziałem się, że klimatyzacja kanałowa Midea ma dodatkowy króciec do podłączenia świeżego powietrza (nie wiem jak inne). Patrzyłem na to gdyż ciągle zastanawiam się czy można pożenić wentylacje z ogrzewaniem/klimatyzacją. Biorąc pod uwagę takiego rodzaju klimę, czy można za pomocą jednych kanałów zrobić wentylację i ogrzewanie/chłodzenie. Z tego co wiem nie powinno się ich łączyć (różne przepływy powietrza). No ale czy wpinając świeże powietrze z rekuperatora do takiej klimy (do tego króćca) nie osiągam tego co chcę? Czy ktoś wie czy taka klima pobiera tego świeżego powietrza tyle ile "dostanie"? Czy jak ustawię rekuperator na powiedzmy 100m3/h to będzie ok? A jak 150m3/h to też będzie dobrze? To są oczywiście jakieś przykładowe wartości? No i pytanie co zużytym powietrzem? Czy przed samą klimą należałoby zrobić powrót do rekuperatora na kanałach wracających do klimy? Czy ja w ogóle dobrze myślę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak byś tym wszystkim chciał sterować? Zwiększasz ciąg wentylatorów kanałówki i masz podciśnienie na rekuperatorze. Jak dobrać przekroje? Kanałowy to np. minimum 500m3/h, a rekuperator da się ustawić na 30m3/h.

To też pytam jak zachowuje się ten króciec świeżego powietrza?

Załóżmy, że klima działa na 700m3/h, mam podpięte świeże powietrze z rekuperatora i zużyte do rekuperatora. Rekupertor wyłączony. Czyli klima się sama równoważy nie pobiera powietrza z zewnątrz. W momencie gdy włączę rekuperator powiedzmy na 100m3/h, to w domu robi się nadciśnienie, ale automatycznie rekuperator zaczyna wyrzucać nadmiar powietrza 100m3/h i się znów równoważy. Oczywiście zakładamy szczelność domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...