Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

To też pytam jak zachowuje się ten króciec świeżego powietrza?

Załóżmy, że klima działa na 700m3/h, mam podpięte świeże powietrze z rekuperatora i zużyte do rekuperatora. Rekupertor wyłączony. Czyli klima się sama równoważy nie pobiera powietrza z zewnątrz. W momencie gdy włączę rekuperator powiedzmy na 100m3/h, to w domu robi się nadciśnienie, ale automatycznie rekuperator zaczyna wyrzucać nadmiar powietrza 100m3/h i się znów równoważy. Oczywiście zakładamy szczelność domu.

 

Nie polecam korzystania z opcji świeże powietrze w kanałówce. Ponieważ tworzymy dodatkowo nieszczelność w urządzeniu. Latem może to nie problem ale zimą zawsze coś przeciągnie. Można dać przepustnicę ale nigdy nie będzie to 100% odizolowania. Względnie odpinany zestaw na zimę to wtedy można się w to bawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Dowiedziałem się, że klimatyzacja kanałowa Midea ma dodatkowy króciec do podłączenia świeżego powietrza (nie wiem jak inne). Patrzyłem na to gdyż ciągle zastanawiam się czy można pożenić wentylacje z ogrzewaniem/klimatyzacją. Biorąc pod uwagę takiego rodzaju klimę, czy można za pomocą jednych kanałów zrobić wentylację i ogrzewanie/chłodzenie. Z tego co wiem nie powinno się ich łączyć (różne przepływy powietrza). No ale czy wpinając świeże powietrze z rekuperatora do takiej klimy (do tego króćca) nie osiągam tego co chcę? Czy ktoś wie czy taka klima pobiera tego świeżego powietrza tyle ile "dostanie"? Czy jak ustawię rekuperator na powiedzmy 100m3/h to będzie ok? A jak 150m3/h to też będzie dobrze? To są oczywiście jakieś przykładowe wartości? No i pytanie co zużytym powietrzem? Czy przed samą klimą należałoby zrobić powrót do rekuperatora na kanałach wracających do klimy? Czy ja w ogóle dobrze myślę?

 

Nie spinamy kanałowki z reku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostka - informacja lub jak kto woli.

 

Kilka dni temu, u mnie było tak wilgotno przez noc, że przy -2 na zewnątrz dom wyglądał jak lodowisko. Tzn był cały w lodzie.

 

Kanałówka zachowywała się tak przez całą noc, że 10 minut grzania i 30 minut odszraniania (tak na oko), i tak do rana. Ale była tak nieefektywna tej nocy, żę temperatura w domu spadła o 1 stopień przez całą noc ( co przy -2 normalnie ma taki nadmiar mocy, że wyłącza się, bo nie może zejść niżej z mocą). Ale to zaliczam jako ekstremalny przypadek.

 

To tak w ramach ciekawostki wilgotnej nocy :)

 

Nikt o tym nie mówi, ale zauważyłem, że przy -4 suchej nocy potrafi grzać tak, że mocą nie da się modulować niżej i się normalnie co chwilę wyłącza by przy tej samej temperaturze ale innej wilgotności pracowała bez przerwy...

Czasem zauważyłem że i 0 stopni lub +1 potrafi być tak, że chodzi non stop.

 

 

Wg.mnie, jeśli mieszkasz przy jeziorze, to pompa p/p będzie kiepskim rozwiązaniem (chyba że droższe modele niż moje gree, ale fizyki nie oszukasz, lód to lód)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ni temu, u mnie było tak wilgotno przez noc, że przy -2 na zewnątrz dom wyglądał jak lodowisko. Tzn był cały w lodzie.

 

Kanałówka zachowywała się tak przez całą noc, że 10 minut grzania i 30 minut odszraniania (tak na oko), i tak do rana. Ale była tak nieefektywna tej nocy, żę temperatura w domu spadła

Wydaje mi się że coś jest nie tak z Twoją klimatyzacją. Przy dużej wilgotności powietrza cykle rozmrażania mojego splita (Fujitsu inwerter) to kilka minut pracy odwrotnej i minimum kilkadziesiąt grzania. Co to za model i firma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że coś jest nie tak z Twoją klimatyzacją. Przy dużej wilgotności powietrza cykle rozmrażania mojego splita (Fujitsu inwerter) to kilka minut pracy odwrotnej i minimum kilkadziesiąt grzania. Co to za model i firma?

 

 

Masz rację, widocznie poprzednio źle zaobserwowałem. Wczoraj dokładnie to prześledziłem i o godzinie 19:07 właczył się defrost po czym o 19:14 włączyło się grzanie. Kolejny defrost był o równej 21:00 i o 21:05 już zaczynało grzać.

Ja grzeje najtańszym GREE kanałowym o mocy 3.8kW. Z kanałów dmucha mi ok 32 stopnie (a jak ustawie specjalnie na niski bieg wentylatory i np 30 stopni na sterowniku, to dmucha ponad 40 stopni z kanałów). Chyba że się włączy defrost to po nim zaczyna dmuchać 19 stopni i powoli powoli rośnie temperatura na wylotach ( to jest coś, co mnie najbardziej denerwuje w tej kanałówce - powinno być przynajmniej 23 stopnie przy starcie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówka jest po to żeby nie robić absurdalnie drogiego multisplita.

Teoretycznie wiele jednostek zewnętrznych jest w stanie obsłużyć kilka wewnętrznych. Mogą być wśród nich zwykłe ścienne jak i kanałowe. Tak więc to żaden problem.

Multisplity nie wiedzieć dlaczego kosztują więcej niż suma osobnych klimatyzatorów o tej samej mocy.

 

Do łazienki zrób ogrzewanie podłogowe oporowe. Będzie ciepło w nogi, ciepła woda w prysznicu i nic więcej nie trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałówka jest po to żeby nie robić absurdalnie drogiego multisplita.

Teoretycznie wiele jednostek zewnętrznych jest w stanie obsłużyć kilka wewnętrznych. Mogą być wśród nich zwykłe ścienne jak i kanałowe. Tak więc to żaden problem.

Multisplity nie wiedzieć dlaczego kosztują więcej niż suma osobnych klimatyzatorów o tej samej mocy.

 

Do łazienki zrób ogrzewanie podłogowe oporowe. Będzie ciepło w nogi, ciepła woda w prysznicu i nic więcej nie trzeba.

 

Dokładnie nawiew do łazienki bywa zbędny chociaż czasem można wykonać. Jeśli już to koniecznie z przepustnicą i nawiewem przy podłodze. Latem nie chcemy chłodzić łazienki więc przepustnica. Nawiew przy podłodze gdyż w łazience działa wentylacja dosyć sprawnie i nam to ciepło z kanałówki szybko wyrzuca. Względnie można wykonać przepustnicę do łazienki otwieraną przed kąpielą albo rano... :) tylko czy jest sens. Najlepiej zrobić sobie matę pod płytki i grzejnik z nadmuchem. W łazience nie przebywamy tak często jak w pokojach tam nie musi być 26'c cały czas również tylko na czas kąpieli. Dlatego można dostosować na sterowniku kiedy ma być cieplutko w nogi a grzejnikiem nadmuchowym jeszcze dodatkowo podbić temperaturę nawet pod 30'C. U mnie obecnie od początku listopada grzejnik łazienkowy z nadmuchem pobrał 7,8 kwh zapewniając gorąc w łazience dla 5 członków rodziny przed, w trakcie i po kąpieli. Podłoga grzana przed kąpielą elektrycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, widocznie poprzednio źle zaobserwowałem. Wczoraj dokładnie to prześledziłem i o godzinie 19:07 właczył się defrost po czym o 19:14 włączyło się grzanie. Kolejny defrost był o równej 21:00 i o 21:05 już zaczynało grzać.

Ja grzeje najtańszym GREE kanałowym o mocy 3.8kW. Z kanałów dmucha mi ok 32 stopnie (a jak ustawie specjalnie na niski bieg wentylatory i np 30 stopni na sterowniku, to dmucha ponad 40 stopni z kanałów). Chyba że się włączy defrost to po nim zaczyna dmuchać 19 stopni i powoli powoli rośnie temperatura na wylotach ( to jest coś, co mnie najbardziej denerwuje w tej kanałówce - powinno być przynajmniej 23 stopnie przy starcie).

 

No niestety coś za coś, gree nie ma ciepłego startu :). Po defroscie przemieli powietrze, nieco poleci przez chłodniejszy wymiennik i stąd te 19'c jak będzie zimniej może być jeszcze chłodniej... ale im zimniej, tym mniejsza wilgotność i mniej defrostów. Pamiętam jak zeszłej zimy przy -20 parę defrost był 1-2 na dobę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety coś za coś, gree nie ma ciepłego startu :). Po defroscie przemieli powietrze, nieco poleci przez chłodniejszy wymiennik i stąd te 19'c jak będzie zimniej może być jeszcze chłodniej... ale im zimniej, tym mniejsza wilgotność i mniej defrostów. Pamiętam jak zeszłej zimy przy -20 parę defrost był 1-2 na dobę...

 

Jak kiedyś mi się będzie nudziło i bardzo mnie to będzie denerwowało, to zrobię sobie grzałkę przed kanałówką ( taką2kW)i zrobię jakąś logikę by w momencie włączenia wentylatorów (a na zewnątrz było np. 0 stopni i mniej), włączało od razu tą grzałkę, a gdy zacznie dmuchać np. 25 stopni za wymiennikiem (lub w kanale którymś), to grzałkę wyłączy..... Ale do tego, trzeba będzie przenieść czujnik temperatury powietrza z jednostki wewnętrznej tak, by był przed tą dodatkową grzałką ... Wtedy to nawet będzie niczym Hybrydowe ogrzewanie :D bo jak temp za wymiennikiem spadnie to i tak włączy sie dodatkowa grzałka ... hmmm muszę nad tym pomyślec...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

szukałem w swoim mieście wykonawcy ale niestety poniosłem w pewnym sensie porażkę... tylko jeden odpowiedział :( jak znaleźć rzetelnych wykonawców ? którzy zainstalowaliby mi kanałówkę ? bez przewodów rozprowadzających powietrze które zrobię sam... moje miasto to Głogów w województwie dolnośląskim...

zaproponowano mi razem z montażem taką klimatyzację

https://rotenso.pl/klient-komercyjny/category/klient-komercyjny/group/systemy-multi-split-do-obiektow-komercyjnych/product/agregaty-multi-split-hiro-nordic-do-obiektow-komercyjnych#HN50Vm2

plus dwie jednostki wewnętrzne 2 i 3,5 kw jak dobrze pamiętam... za całość ok 10 tyś z montażem... czy są tańsze marki ? tak ok 7...8 tyś zł? i co powiecie o parametrach tej klimatyzacji ? dla mnie podejrzane są wartości minimum... sporo prądu a mało zysku... dlaczego ? jest to normalne ? dla jakich jednostek ? czy warto kupować te rotenso w takiej cenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie nawiew do łazienki bywa zbędny chociaż czasem można wykonać. Jeśli już to koniecznie z przepustnicą i nawiewem przy podłodze.

Mam doprowadzoną kratkę nawiewu przy podłodze łazienki. Wykorzystać ją do nawiewu klimy? Nie będzie się kłócić z rekuperacją? Jest ogrzewanie elektryczne podłogowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plus dwie jednostki wewnętrzne 2 i 3,5 kw jak dobrze pamiętam... za całość ok 10 tyś z montażem... czy są tańsze marki ? tak ok 7...8 tyś zł? i co powiecie o parametrach tej klimatyzacji ? dla mnie podejrzane są wartości minimum... sporo prądu a mało zysku... dlaczego ? jest to normalne ? dla jakich jednostek ? czy warto kupować te rotenso w takiej cenie ?

Kanałówkę Rotenso 5kW z jedną jednostką wewnętrzną można mieć poniżej 5 tys.

Podobno jest dobra wśród tanich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...