Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Pojemność cieplna budynku jest taka sama niezależnie, czy grzejesz go posadzką, czy klimą.

Ogrzewanie nadmuchowe szybko nagrzeje powietrze. Beton będzie jeszcze długo odbierał ciepło z powietrza (jeżeli mowa o uruchomieniu ogrzewania). A jak już cały dom zostanie ogrzany, to czy utrzymujesz temperaturę ogrzewaniem podłogowym, czy inną metodą - tyle samo ciepła zużyjesz.

Nareszcie ktoś to powiedział.

Teraz parter 50 domu grzeję klimą pracującą na jednym nastawieniu od paru dni. Moc się ustabilizowała na 460W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jak ustawisz wyższą prędkość wentylatorów (turbo), to robi się korytarz (przeciąg) - co nie jest wygodne jeśli urządzenie włączy się po defroście (dmucha chłodnym)

Niezależnie od tego jaką moc wentylatora ustawię w moim Fujitsu, to podczas defrostu lamelki wędrują do góry, wentylator wewnątrz zmniejsza obroty do minimalnych, a wentylator na zewnątrz się zatrzymuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni pojemność funkcjonalna? Zmierzyłeś ją i różni się od "potencjalnej"?

przestań z tą grą słów... przecież dokładnie wiesz że chodzi o ilość energii która jest zgromadzona w masie domu... i to przy normalnym funkcjonowaniu... dziwne sam twierdzisz że dom z ogrzewaniem podłogowym akumuluje większą energię a teraz czepiasz się słów... największym problemem ogrzewania podłogowego jest to że owa energia przechowywana jest w przegrodach i konstrukcji domu...

Powiedz mi, jak mogę tego uniknąć? Dać styropian od wewnątrz, zamiast od zewnątrz?

nie chodzi o uniknięcie... tylko o to że przeszkadza to tobie osiągnąć niby komfort ciepła... nie bądź również taki zerojedynkowy... o ile nie uniknie się tego to niższe temperatury powodują niższe straty na zewnątrz... cieplejsze ściany to większe straty na zewnątrz... w ogrzewaniu nadmuchowym ściany podłogi i sufity są dużo zimniejsze od tych ogrzewanych podłogowo... może kolega Maazik zrobi dla nas pomiary... wówczas będziemy bardziej rozumieć to o czym dyskutujemy...

Jak miałbym sprawdzić? Dom jeszcze nie jest wentylowany wcale - niedługo zamontuję rekuperator.

myślałem że problem opisujesz z mieszkania... nie wiedziałem że chodzi o dom bez wentylacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wymiana zdań ...

 

Nawiewowe ma kilka wad i kilka zalet. Opiszę swoje subiektywne odczucia :

 

Zalety:

1. Czystsze powietrze w domu ( marginalna ilość kurzu w domu) -

2. Jak ustawisz wyższą prędkość wentylatorów to możesz myć podłogę - szybko schnie

3. W pokojach na piętrze jest cicho, zero szumu,

4. Podbicie temperatury o 2 stopnie po nocy zajmuje dosłownie kilka minut.

 

Wady:

1. Czyszczenie co 2 - 3 tygodnie filtra z kurzu

2. Jak ustawisz wyższą prędkość wentylatorów (turbo), to robi się korytarz (przeciąg) - co nie jest wygodne jeśli urządzenie włączy się po defroście (dmucha chłodnym)

3. W korytarzu słychać szum - przy kaloryferach/podłogówce by go nie było

4. j/w - przy podbijaniu szumi niemiłosiernie,

 

Zaletą nawiewowego jest to, że masz już kanały. Zawsze można zamontować gazowy piec nadmuchowy lub węglowy piec nadmuchowy gdy nie masz zamiaru już "klimy" męczyć. I nadal nie masz kaloryferów ...

 

Może jak bym zmienił spreż, to by było ciszej, nie wiem... . Właściwie nie wiem jak go ustawić tak, by było ok. Jak ustawię go na wartość 5 wg instrukcji, to na minimum wentylatorów mam 0.8m/s z każdego kanału. Jeśli ustawię np. 3, to mam wrażenie że nie potrafi ogrzać domu. Muszę to pomierzyć. Na sprężu 3 lub 4 jest cicho (zero szumu w korytarzu), ale czy dobrze i tak ma być ?

 

Właściwie ustawienie sprężu jak powinno być "dobierane" ? Skoro nawet na najmniejszym sprężu ładnie mi pcha powietrze (tylko wolniej)

 

Gree to tania jednostka, nie można od niej wymagać cudów. Nie ma gorącego startu więc może być przez chwilę mniej przyjemnie. Wentyaltory też nie pracując tak inteligentnie jak w innych modelach. Np. panasonic ma tyle ustawień z poziomu sterownika, że jest do tego osobna książka. Można tak wszystko wyregulować że głowa mała. Szumu być nie musi jeśli dobrze zaizoloujemy jednostkę i damy odpowiednie tłumnienie na powrocie. Jak miałem gree to jednostka była na poddaszu i powrót na kanałach elastycznych i było cichutko, nawet parę osób z forum było posłuchać i byli zdziwieni, że w zasadznie nie słychać nic. Generalnie na pracę urządzenia wpływa całość instalacji. Przypomnę, że Gree to nie Mitsu, Daikin, Panas czy Toshiba ale jak dom dobrze zaizolowany i dobrze zrobiona instalacja to będzie dobrze się spisywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parę postów wyżej o tym ci napisałem gdy chodziło o wykorzystanie taniej taryfy przy ogrzewaniu nadmuchowym... chyba nie zrozumiałeś...

Liczmy.

0,46*10*0,27+0,46*14*,63= 5,3 zł/dobę 11kWh/dobę - grzanie non stop na stałej mocy

 

1,5*10*0,27= 4,05zł/dobę 15kWh/dobę - grzanie maksymalną mocą tylko w II taryfie

 

Ogrzewanie ze stałą mocą to mniejsze zużycie energii i lepszy komfort, ale większe zużycie pieniędzy.

Czego niby nie zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak stale pracująca jednostka to lepsze wyjście. Ja nigdy tego nie wyłączam zimą...

Lepsze bo wygodniejsze, ale wychodzi drożej wg moich taryf. Wyliczenie powyżej.

 

W taryfach dwustrefowych przewymiarowanie klimatyzacji może być korzystniejsze przy założeniu że moc minimalna pozostanie tak samo niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczmy.

0,46*10*0,27+0,46*14*,63= 5,3 zł/dobę 11kWh/dobę - grzanie non stop na stałej mocy

 

1,5*10*0,27= 4,05zł/dobę 15kWh/dobę - grzanie maksymalną mocą tylko w II taryfie

 

Ogrzewanie ze stałą mocą to mniejsze zużycie energii i lepszy komfort, ale większe zużycie pieniędzy.

Czego niby nie zrozumiałem?

wyliczenia takie są niepoprawne...

dalej nie rozumiesz... możesz zupełnie wyłączyć ogrzewanie i ustawić tylko awaryjną aby nic nie zamarzło... wówczas są oszczędności ! no ale nie ma komfortu... i tak właśnie to tłumaczysz tylko tego starasz się nie zauważać... aby zachować komfort można tylko trochę pomanipulować z temperaturą przy takim ogrzewaniu... ale to nasyci jedynie nasze ego że zużywamy więcej taniej energii bo obawiam się oszczędności z tego za wiele nie będzie... czy teraz rozumiesz ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ciepło dalej chętniej pójdzie do góry (takie prawo fizyki) niż zejdzie na dół..

 

Ciepło nie idzie do góry. Ciepłe gazy/płyny są lżejsze i się unoszą do góry, ale to nie to samo co "ciepło". Pomijając konwekcję, ciepło nie zna kierunków, a jedynie opory cieplne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyliczenia takie są niepoprawne...

dalej nie rozumiesz... możesz zupełnie wyłączyć ogrzewanie i ustawić tylko awaryjną aby nic nie zamarzło... wówczas są oszczędności ! no ale nie ma komfortu... i tak właśnie to tłumaczysz tylko tego starasz się nie zauważać... aby zachować komfort można tylko trochę pomanipulować z temperaturą przy takim ogrzewaniu... ale to nasyci jedynie nasze ego że zużywamy więcej taniej energii bo obawiam się oszczędności z tego za wiele nie będzie... czy teraz rozumiesz ????

 

Nic nie rozumiem. Wyłączyć ogrzewanie i zostawić coś co nazwałeś "awaryjną", ale ja nie wiem co to jest.

Co ma wspólnego komfort z ego też nie wiem. Kwota oszczędności została wyliczona dość dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maazik

takich temperatur się spodziewałem dzięki :) i gdzie te mityczne różnice temperatur ? nie wiem...

co do hałasu to założyłbym te anemostaty jest cicho ale dekielek zasłoniłby i byłoby jeszcze ciszej... 37 db z kanalów przy 3 a przy 6 32? hmmm

 

@JanWerbinski

ustawiasz temperaturę tak aby dom nie zamarzł... co do ego to chodziło o ten priorytet oszczędzania... oczywiście że można oszczędzać ale obniżając komfort wprowadzamy innych w błąd... równie dobrze mogę ogrzewać dom czystym prądem ale używać go tylko przy 8 stopniach w domu bo tak lubię ;) twój klimatyzator wspomaga ogrzewanie jak zrozumiałem ? czy może jest jedynym źródłem ? jedynym sposobem ogrzewania jaki znam na akumulację energii to podłoga albo bufor(bufor sam w sobie nie jest ogrzewaniem) przy czym bufor jest zazwyczaj sterowalny a podłoga nie... zobacz na rozkład temperatur w domu naszego kolegi... po wyłączeniu ogrzewania nawiewowego temperatura spada szybko powiedzmy o dwa stopnie ! (szacuje..). przegrody są chłodniejsze od powietrza a żeby podgrzewały powietrze muszą być cieplejsze czyli na samym starcie spadek temperatury... można podnieść temperaturę w taniej taryfie i cieszyć się mniejszym obciążeniem podczas drogiej przez pewien czas... jaki będzie efekt ? nie wiem... nie wiem czy cokolwiek zaoszczędzimy w taki sposób... nawiew sam w sobie jest tani a do tego realizowany przez tanią pompę ups klimatyzację ;) nie ma czego żałować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JanWerbinski

ustawiasz temperaturę tak aby dom nie zamarzł... co do ego to chodziło o ten priorytet oszczędzania... oczywiście że można oszczędzać ale obniżając komfort wprowadzamy innych w błąd... równie dobrze mogę ogrzewać dom czystym prądem ale używać go tylko przy 8 stopniach w domu bo tak lubię ;) twój klimatyzator wspomaga ogrzewanie jak zrozumiałem ? czy może jest jedynym źródłem ? jedynym sposobem ogrzewania jaki znam na akumulację energii to podłoga albo bufor(bufor sam w sobie nie jest ogrzewaniem) przy czym bufor jest zazwyczaj sterowalny a podłoga nie... zobacz na rozkład temperatur w domu naszego kolegi... po wyłączeniu ogrzewania nawiewowego temperatura spada szybko powiedzmy o dwa stopnie ! (szacuje..). przegrody są chłodniejsze od powietrza a żeby podgrzewały powietrze muszą być cieplejsze czyli na samym starcie spadek temperatury... można podnieść temperaturę w taniej taryfie i cieszyć się mniejszym obciążeniem podczas drogiej przez pewien czas... jaki będzie efekt ? nie wiem... nie wiem czy cokolwiek zaoszczędzimy w taki sposób... nawiew sam w sobie jest tani a do tego realizowany przez tanią pompę ups klimatyzację ;) nie ma czego żałować...

Klimatyzator podczas tego sezonu grzewczego jest jedynym źródłem ciepła dla parteru domu poza elektrycznym oporowym podgrzewaniem podłogi w łazience.

Nie wiem o co chodzi z tym ego, ale ja mam na celu DARMOWE OGRZEWANIE domu. I myślę że jestem na dobrej drodze żeby ten cel osiągnąć. Możesz te zmagania obserwować tutaj:

https://www.facebook.com/groups/329438764201077/

 

 

Ogrzewając w listopadzie tylko podczas taniej taryfy akumulatorem ciepła był cały budynek z jego zawartością, który waży pewnie kilkaset ton. Spadek temperatury w ocieplonych budynkach o takiej masie jest minimalnny dzięki dużej bezwładności cieplnej i małych stratach. Oczywiście działa to też w drugą stronę - wyłączenie ogrzewania na tydzień wyjazdu to dwa-trzy dni intensywniejszego grzania po powrocie zanim się temperatury ustabilizują.

Nie ma sensu myśleć w kategoriach podgrzewania powietrza przez przegrody. Liczy się masa budynku. Powietrze ma małą pojemność cieplną, a mury czy nawet meble relatywnie dużą.

 

Można podnieść temperaturę w domu np. o 2 stopnie i mieć 2 stopnie zapasu czy akumulacji. Zamiast 22 utrzymywać 24. Przy pompie ciepła stosowanej w II taryfie będzie to prawdopodobnie bardziej opłacalne niż praca ciągła.

 

Klimę u mnie uruchamiam całodobowo, w obu taryfach głównie dlatego że chcę to przetestować ale także z tego powodu, że mam do odebrania 600kWh w I taryfie do końca roku za darmo z fotowoltaiki. Czyli na fakturze nie będę płacił po 63 grosze, a jedynie dokupię trochę energii po 27 groszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...