Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

a jakie to błędy ? czy możesz coś o tym napisać ?

 

Z kanałówkami spędzam czasu więcej niż z żoną ;), żartuje oczywiście ale tak na poważnie to im więcej się je obserwuje tym więcej można wyciągnąć wniosków. Główne błędy to zbyt mały przekrój nawiewu, za mały powrót, nieszczelność na powrocie oraz rozprowadzeniu, słabo naciągnięte kanały, za długie kanały, źle dobrane nawiewniki, źle dobrane kratki czy anemostaty powrotne, za duże lub za małe urządzenie (moc)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w końcu podjąć decyzję. Prawdopodobnie kupię Samsung MSP AC052MNMDKH. 6kW moc grzania. Minimalny pobór mocy na grzaniu 260W. 150Pa, SCOP 4,1. Praca do -20.

Jakie zamienniki tego klimatyzatora polecicie?

 

Odrzuciłem:

Midea MTBU-12 za jakość niepasującą do ceny i wysoką moc minimalną 600W.

LG CM18 za wysoką moc minimalną grzania 2,2kW.

Rotenso za niski spręż.

Fujitsu i Fuji za średni spręż 90Pa.

Mitsubischi Mr. Slim za cenę i średnią moc minimalną grzania 1600-1700W. Wysoką temperaturę minimalną -10°C. Ale może to błąd?

Toshiba Digital Inverter za wysoką cenę i niski COP i SCOP. Nie najwyższy spręż 120Pa.

 

Jaki przekrój kanałów nawiewu zastosować na ogrzanie bliźniaka? Piętro 50m2, parter 50m2 i okresowo grzana piwnica 50m2. Moc maksymalna obliczona dla grzania 100m2. Zakładam że pasują mi urządzenia w przedziale mocy grzewczej 3,5-6kW i ważna jest niska moc minimalna, bo to na niej będzie pracować przez większość czasu.

 

Jakie kanały nawiewu puścić?

3x200mm na piętro, parter i piwnicę? 3x160 nie wystarczy? Przy 200 mamy 950cm2 przekroju ale będzie to ciężko zainstalować. 3x160 to 600cm2 - czy nie za mało dla klimatyzatora z przepływem 570-870m3/h?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w końcu podjąć decyzję. Prawdopodobnie kupię Samsung MSP AC052MNMDKH. 6kW moc grzania. Minimalny pobór mocy na grzaniu 260W. 150Pa, SCOP 4,1. Praca do -20.

Jakie zamienniki tego klimatyzatora polecicie?

 

Odrzuciłem:

Midea MTBU-12 za jakość niepasującą do ceny i wysoką moc minimalną 600W.

LG CM18 za wysoką moc minimalną grzania 2,2kW.

Rotenso za niski spręż.

Fujitsu i Fuji za średni spręż 90Pa.

Mitsubischi Mr. Slim za cenę i średnią moc minimalną grzania 1600-1700W. Wysoką temperaturę minimalną -10°C. Ale może to błąd?

Toshiba Digital Inverter za wysoką cenę i niski COP i SCOP. Nie najwyższy spręż 120Pa.

 

Jaki przekrój kanałów nawiewu zastosować na ogrzanie bliźniaka? Piętro 50m2, parter 50m2 i okresowo grzana piwnica 50m2. Moc maksymalna obliczona dla grzania 100m2. Zakładam że pasują mi urządzenia w przedziale mocy grzewczej 3,5-6kW i ważna jest niska moc minimalna, bo to na niej będzie pracować przez większość czasu.

 

Jakie kanały nawiewu puścić?

3x200mm na piętro, parter i piwnicę? 3x160 nie wystarczy? Przy 200 mamy 950cm2 przekroju ale będzie to ciężko zainstalować. 3x160 to 600cm2 - czy nie za mało dla klimatyzatora z przepływem 570-870m3/h?

 

 

Ja mam na cały dom

2x 100

4x 150

1x 160

 

Powiem ci, że nie słychać nic a nic z kanałów. Nawet przy max prędkości (750m3/h).

 

Przy pierwszych "kreskach" wentylatorów, prędkości są na poziomie 2m/s z każdego wylotu (-+ 0.1m/s). Spreż ustawiony na minimum, najdłuższe kanały do pokoi na poddaszu mają po 13mb (fi 150). Przy -6 stopniach, ustawione na 22 sterowniku ( na noc - testuję czy lepiej się śpi jak jest zimno w pokojach), na poddaszu 22,5 na parterze 21,5 po całej nocy.

 

Nie zrób tylko tego błędu co ja - nie dopilnowałem ekipy i zrobiła mi wyloty ciepła tak, że powietrze szybko ucieka z pokoju zamiast "obskoczyć" przez cały pokój. I muszę na poddaszu zamontować anemostaty regulowane tak, by skierować strumień powietrza w żądanym kierunku. Najbardziej ten błąd widać w nocy, gdy nikt powietrza nie rozprowadza po pomieszczeniach (pies i ludzie śpią, więc powietrze znajduje sobie najszybsza drogę ucieczki). Ale jak zamkniesz w pokoju drzwi, to robi się bardzo gorąco :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli suma przekrojów przekracza 1000cm2. Mi też tak wychodzi.

Co masz na myśli ze źle umieszczonymi wylotami?

Planuję dać nawiewy: kratka w podłodze, wyjście z podłogi na 50 cm i anemostat zwykły, anemostat wysoko na ścianie, nawiew kratka pod szafą, kratka pod meblami kuchennymi itp.

Nawiewy planuję głównie pod ogrzewanie dlatego na dole. Nie wiem co z chłodzeniem? Dać trójniki z przepustnicami i gdzie się da wyprowadzić ten sam nawiew także na większą wysokość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli suma przekrojów przekracza 1000cm2. Mi też tak wychodzi.

Co masz na myśli ze źle umieszczonymi wylotami?

Planuję dać nawiewy: kratka w podłodze, wyjście z podłogi na 50 cm i anemostat zwykły, anemostat wysoko na ścianie, nawiew kratka pod szafą, kratka pod meblami kuchennymi itp.

Nawiewy planuję głównie pod ogrzewanie dlatego na dole. Nie wiem co z chłodzeniem? Dać trójniki z przepustnicami i gdzie się da wyprowadzić ten sam nawiew także na większą wysokość?

 

 

Tutaj zrobili mi tak, że powietrze praktycznie zostaje zassane do pompy ciepła zamiast cyrkulowac po pokoju.

blad 1.jpg

 

A tutaj zdjęcie jest zrobione od strony drzwi, a tam gdzie strzałka pokazuje, jest wylot ogrzewanie (obok wentylacji).

 

blad 2.jpg

 

Jak w wentylacji to nie ma znaczenia, tak w ogrzewaniu ma.

I dlatego muszę zastosować sobie anemostaty z regulowanym kierunkiem przepływu powietrza (koniecznie na dole).

Ten na dole, jest typowo do chłodnictwa, ale to nie ma znaczenia, gdyby nie wada wykonawcza, nie byłoby problemu bo powietrze i tak ładnie by się rozprowadzało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiew na suficie może zmienić na kierunkowy? Np. lamelki odchylone od drzwi albo inny.

Nawiewy na dole to raczej do ogrzewania. Do chłodzenia lepsze są u góry.

 

Tak właśnie zrobię, zmienię na kierunkowe.

Na górze, mam przy ziemi, a mimo wszystko przy chłodzeniu w lecie jest ok. Sypialnie są dobrze schłodzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam już Rotenso kanałowe dwie jednostki po jednej na piętrze plus jedna zewnętrzna... grzeje :) i siura wodą jak trzeba ;) rozumiem że to normalne bo schładzam wilgotne powietrze ale zaskoczyła mnie ilość tej wody... jednostki jeszcze bez rozprowadzonych kanałów (każda 3x160) i mam pytanie jak zabudować jednostki aby był do nich swobodny dostęp ? kratka nawiewu to 20x60 cm... jak to robiliście u siebie ?

mam sterowniki ścienne do jednostek wewnętrznych z tygodniowym programatorem :) będę mógł pobawić się ustawieniami względem np temperatury w taniej i drogiej taryfie... jednak nie ma tam niczego więcej tylko wybór trybu pracy i zaprogramowanie do ośmiu działań na dobę i siedem dni tygodnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z termowizji grzania klimą. Może się przyda przy montażu. A jest sporo do usprawnienia.

Zdjęcia robione pod koniec układania styropianu na chudziaku. Prawie wszędzie ułożone - zostały praktycznie rury klimy włożone w AROTa. Strop jeszcze nie ocieplony.

 

Rury do klimy pomiędzy warstwami styropianu. IMO standardowa izolacja to za mało. W podłodze nie problem - można odsunąć rury od siebie umieszczając je między warstwami styro.

 

W ścianie i na dworze gorzej.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403646

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403647

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403648

 

Ja w ścianie wewnętrznej już nie zmienię ocieplenia. Ale na zewnątrz mam na razie montaż tymczasowy. Na wiosnę będzie robiona opaska i przy tej okazji zrobię docelowy "fundamencik" pod klimę - zostanie przestawiona. Będzie też okazja zaizolować lepiej przewody. Jak myślicie - jak to zrobić najlepiej? Rury będą szły pod ziemią kawałek. Jak to zaizolować, żeby dobrze izolacja zniosła warunki?

 

I na koniec największa wada ogrzewania nawiewnego.

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403644

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=403645

Grzanie klimą.jpg

Grzanie klimą2.jpg

Klima1.jpg

Klima2.jpg

klima3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kaizen

zastanawia mnie ile tracimy na przewodach standardowo ocieplonych ? ile to wat na metr ? przy założeniu maksymalnych różnic... czy są jakieś no nie wiem rękawy? które poprawiłyby sytuację? kurcze każdy wat się przyda... te 20 prawie stopni to wewnątrz ? standardowa izolacja ? hmmm nie spodziewałem się takich strat... głupich strat.... jakie temperatury osiąga przewód na zewnątrz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile to wat na metr ? przy założeniu maksymalnych różnic... czy są jakieś no nie wiem rękawy? które poprawiłyby sytuację? kurcze każdy wat się przyda... te 20 prawie stopni to wewnątrz ? standardowa izolacja ? hmmm nie spodziewałem się takich strat... głupich strat.... jakie temperatury osiąga przewód na zewnątrz ?

 

Te 20* to wewnątrz. Ale widzisz, ile * jest obok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle zarobiony jeszczem. Jeszcze przed mrozami czekają mnie wylewki (obym zdążył). Chcę też wentylację zmontować i strop ocieplić.

 

No to nie dziwię się że w nieszczelnym domu rozkład taki temperatur jak na termowizji. U mnie na poddaszu podłoga 21'c powietrze 21.5. jak jest dobra izolacja i szczelny dom to podłoga ma zbliżoną temperaturę do temperatury powietrza. Na parterze gdzie od gruntu marnie sprawa wygląda znacznie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam już Rotenso kanałowe dwie jednostki po jednej na piętrze plus jedna zewnętrzna... grzeje :) i siura wodą jak trzeba ;) rozumiem że to normalne bo schładzam wilgotne powietrze ale zaskoczyła mnie ilość tej wody... jednostki jeszcze bez rozprowadzonyc

 

Które Rotenso masz? Myślałem nad tym klimatyzatorem z uwagi na cenę. Zamontowałbym wtedy dwa: jeden w piwnicy do piwnicy i parteru, a drugi na piętrze dla piętra. Mówię o dwóch niezależnych kanałówkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które Rotenso masz? Myślałem nad tym klimatyzatorem z uwagi na cenę. Zamontowałbym wtedy dwa: jeden w piwnicy do piwnicy i parteru, a drugi na piętrze dla piętra. Mówię o dwóch niezależnych kanałówkach.

 

zewnętrzny HIRO NORDIC a wewnątrz NEVO. Mi zależało na rozdzieleniu piętra od parteru... rozdzielenie jednego nawiewu jest trudne albo trudniejsze jak kto woli... do tej pory nie wiem jakie są wady multi splita... jedna mała zgrabna jednostka zewnętrzna :) druga wysoko to problem z konserwacją... na razie niewiele o nich wiem... wykonanie i chyba cała reszta to takie średniactwo.. jest ciepły start :) wieje przyzwoicie... niezabudowaną jednostkę słychać wyraźnie choć nie jakoś przesadnie... jednak wyciągi będą zapewne słyszalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości SCOP, oczywiście dla klimatu umiarkowanego zamiast zimnego (ale nawet Panasonic tak robi, co dla mnie jest skandalem):

Change - 4,6

Lomo Economic - 4,0

Lomo Luxury - 4,0

U-Crown - 5,1/4,0(dla najmocniejszego modelu 5,27kW)

Cozy/Viola - 4,6/4,8

 

Bardzo dziwne są bardzo niskie wartości dla Lomo Luxury, ale może te właśnie są prawdziwsze? ;)

[/b]

 

Skąd masz takie dane? Właśnie przeglądam katalog Gree i tam SCOP jest taki:

Change - 4,0 (dla wszystkich modeli)

Lomo Economic - 4,0 (dla wszystkich modeli)

Lomo Luxury - 4,0 (dla wszystkich modeli)

U-Crown - 4,6/4,0-dla najmocniejszego modelu 5,27kW

Cozy Mirror - 4,0 (dla wszystkich modeli)

Cozy Silver - 4,5/4,8

Viola - 4,0 (dla wszystkich modeli)

Viola Perfect - 4,5/4,8

 

 

Skąd taka rozbieżność w danych, chyba że tak się zmieniły dane producenta przez ostatnie pół roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...