Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Z tą kanałówką nie jest tak różowo. COPy na poziomie 3-3,5, a cena taka, że w to miejsce można zakupić 3 splity. Tu trzeba rozważnie podchodzić do tematu.

Dokladnie! Split ma:

a)lepszy COP

b) jest tanszy

dlatego caly czas mysle jak zagonic splita do kanalu j jak sensownie wesprzec go dodatkowym wentylatorem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kanałówką nie jest tak różowo. COPy na poziomie 3-3,5, a cena taka, że w to miejsce można zakupić 3 splity. Tu trzeba rozważnie podchodzić do tematu.

 

Kanalowki są od 4,5 tys zł. Splity bywają mniej komfortowe. COPy też są większe, co innego Scop. Ale nie mowie że na splitach nie można bo robią. Racja że wszystko trzeba przemyslec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie! Split ma:

a)lepszy COP

b) jest tanszy

dlatego caly czas mysle jak zagonic splita do kanalu j jak sensownie wesprzec go dodatkowym wentylatorem

 

Kilka splitów taniej nie wyjdzie. Zależy ile ich trzeba i jakie. Już chyba podawałem jak zagonic splita pod kanały jak nie to pokaże później jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche fermentu i nagle sie pojawili uzytkwonicy nadmuchowego. I dobrze. Ale nadal prosba do Grzesia - podaj KONKRETNE przyklady ze swoich realizacji. Co, jak i dlaczego.

 

Ferment akurat dotyczył tematu off topic. Przykład instalacji. Gree 3,8 kw powrót 2 x 250 mm plus 1x160mm nawiewy salon z kuchnia160mm i 125 mm, pokój 150mm nawiewy z sufitu. Łazienka nawiew przy podłodze 63mm. Poddasze 3 nawiewy 125mm i 2 100mm. Wszystko od góry. Nawiewniki to anemostaty z kierowanym nawiewem. Pokaże potem zdjęcia nawiewnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanalowki są od 4,5 tys zł. Splity bywają mniej komfortowe. COPy też są większe, co innego Scop. Ale nie mowie że na splitach nie można bo robią. Racja że wszystko trzeba przemyslec.

 

Splity są od 1,5tys.

Są kanałówki z COPami ok. 4, ale to są kanałówki niskiego sprężu i COPy liczone są bez obciążenia instalacją. Opór instalacji wpływa negatywnie na COP'a.

 

Spiity mają tą zaletę, że są niecentralne. Każdy pokój może być ogrzewany/chłodzony wg własnego scenariusza.

 

Kanałówka ma też swoje zalety - jest miej widoczna i nie paskudzi wnętrza. I jeszcze jedna zaleta, to równomierne rozłożenia stężenia CO2 w domu. W szczególności chodzi o sypialnie w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wczoraj z rana (w 2T weekendowej) dogrzewałem klimatyzatorem wiszącym w salonie. Działa, w pół godziny podbił temp. o 2sC, bo działać musi. Ale grzanie powietrza gdy ciepło "wciągają" ściany, okna, WG (czyt. są duże straty) nie ma większego sensu. Do nowego domu, któremu nawet do 40kWh/m2/rok daleko, bym w życiu grzania powietrzem nie zamontował. Ew. dogrzewanie nawiewanego powietrza (co też mam w planach). Dlatego jak zwykle, wszystko wg potrzeb.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Splity są od 1,5tys.

Są kanałówki z COPami ok. 4, ale to są kanałówki niskiego sprężu i COPy liczone są bez obciążenia instalacją. Opór instalacji wpływa negatywnie na COP'a.

 

Spiity mają tą zaletę, że są niecentralne. Każdy pokój może być ogrzewany/chłodzony wg własnego scenariusza.

 

Kanałówka ma też swoje zalety - jest miej widoczna i nie paskudzi wnętrza. I jeszcze jedna zaleta, to równomierne rozłożenia stężenia CO2 w domu. W szczególności chodzi o sypialnie w nocy.

 

Dokładnie. Nie ma idealnych rozwiązań. Co do COP to właśnie ważne jest aby tę instalację zrobić dobrze aby jak najmniej tracić. Jakie splity masz na myśli od 1,5 tys? CO do cop'ów to one są tym wyższe im mniejsze zapotrzebowanie. COPY podawane w katalogach odnosza się do wartości nominalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się wczoraj z rana (w 2T weekendowej) dogrzewałem klimatyzatorem wiszącym w salonie. Działa, w pół godziny podbił temp. o 2sC, bo działać musi. Ale grzanie powietrza gdy ciepło "wciągają" ściany, okna, WG (czyt. są duże straty) nie ma większego sensu. Do nowego domu, któremu nawet do 40kWh/m2/rok daleko, bym w życiu grzania powietrzem nie zamontował. Ew. dogrzewanie nawiewanego powietrza (co też mam w planach). Dlatego jak zwykle, wszystko wg potrzeb.

 

Dom musi być szczelny. U mnie akurat grzanie głównie klimą spowodowało spadki rachunków o połowę w porównaniu do grzania gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą kanałówką nie jest tak różowo. COPy na poziomie 3-3,5, a cena taka, że w to miejsce można zakupić 3 splity. Tu trzeba rozważnie podchodzić do tematu.

 

ten artykul nt. COP widizales? http://www.greenbuildingadvisor.com/articles/dept/musings/ductless-minisplits-may-not-be-efficient-we-thought

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Nie ma idealnych rozwiązań. Co do COP to właśnie ważne jest aby tę instalację zrobić dobrze aby jak najmniej tracić. Jakie splity masz na myśli od 1,5 tys? CO do cop'ów to one są tym wyższe im mniejsze zapotrzebowanie. COPY podawane w katalogach odnosza się do wartości nominalnych.

 

Im mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło, tym później startuje sezon grzewczy i tym mniejsze temp. na zewnątrz. COPy w tych temperaturach będą niższe.

 

PC za ok. 1600zł netto:

https://www.kupklimatyzator.pl/produkt/1103_LG_E09EM_Basic_INVERTER_V/

albo

https://www.kupklimatyzator.pl/produkt/1311_Mitsubishi_MSZ-HJ25VAMUZ-HJ25VA_INVERTER_economy/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czytałem wielostronnicowe opracowanie tego typu. Generalnie przyczyną niskich COP było ustawianie splita na na niskim biegu wentylatora oraz auto. Bądź też uruchamianie urządzeń wedle potrzeby a nie aby pracowały stale i pilnowały temp. Najlepiej wypadały te splity, które miały nawiew na maksa. Znaczenie również miało zabrudzenie filtrów oraz parę innych czynników. była z tego wręcz książeczka z badaniami, wnioskami itd. Muszę poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniejsze zapotrzebowanie budynku na ciepło, tym później startuje sezon grzewczy i tym mniejsze temp. na zewnątrz. COPy w tych temperaturach będą niższe.

 

PC za ok. 1600zł netto:

https://www.kupklimatyzator.pl/produkt/1103_LG_E09EM_Basic_INVERTER_V/

albo

https://www.kupklimatyzator.pl/produkt/1311_Mitsubishi_MSZ-HJ25VAMUZ-HJ25VA_INVERTER_economy/

 

Akurat w przypadku tych podanych przez Ciebie to nie są to urządzenia grzeszące wydajnością bo i nawet kanałówki mają lepsze parametry niż te. I teraz ile ich nam jeszcze potrzeba to kolejna kwestia. Znam gościa, który grzanie ma oparte na 2 splitach plus grzejniki elekteryczne z precyzyjnym termostatem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba się rejestrować żeby poczytać ...

Możesz opisać w skrócie co tam napisali ?

ja czytam bez rejestracji.

przejzalem tylko wnioski na szybko.

przyczyny niskiego COP to glownie:

1.taktowanie

2. niski bieg (zalecany Auto lub high)

3. zasniezenie, zalodzenie jednostki zew.

4. w chlodnym klimacie zalecaja montaz jednostki wew. nisko zeby miec nizsza temp powrotu

z ciekawostek:

http://www.nrel.gov/docs/fy11osti/49881.pdf

http://apps1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/building_america/inverter-driven-heat-pumps-cold.pdf - to jest kompletny raport z tego badania, wg. mnie wart przeczytania

Edytowane przez gambit565
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja czytam bez rejestracji.

przejzalem tylko wnioski na szybko.

przyczyny niskiego COP to glownie:

1.taktowanie

2. niski bieg (zalecany Auto lub high)

3. zasniezenie, zalodzenie jednostki zew.

4. w chlodnym klimacie zalecaja montaz jednostki wew. nisko zeby miec nizsza temp powrotu

z ciekawostek:

http://www.nrel.gov/docs/fy11osti/49881.pdf

http://apps1.eere.energy.gov/buildings/publications/pdfs/building_america/inverter-driven-heat-pumps-cold.pdf - to jest kompletny raport z tego badania, wg. mnie wart przeczytania

 

Taktowanie zachodzi gdy przewymiarujemy urządzenie dlatego tak jestem za systemem w tandemie gdzie przez znakomitą część sezonu pompa działa efektywnie i ekonomicznie. Każde przewymiarowanie niezależnie z czym mamy do czynienia nie jest rozwiązaniem dobrym. Praca na niskich obrotach również i w przypadku kanałówek skutkuje wzrostem poboru wh i spadkiem wydajności. Do jednostek zewnętrznych dobrze jest wrzucić kabel grzejny tacy skroplin. Dla grzania im niżej nawiew tym lepiej byleby nie w podłodze bo syfi się strasznie. Do Twojej listy dołożyłbym jeszcze tzwn. setbacki czyli ustawianie temperatur grzania z dużymi zobniżkami albo wyłączanie urządzenia celem szukania oszczędności. To wychodzi najtaniej w użytkowaniu jak trzyma nam temperaturę. Na noc można obinżyć 1-2'C względnie zmniejszyć nawiew tzn, dać auto lub nieco powyżej minumum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...