Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

A ja wymyśliłem sobie ciepły start do Gree oraz dodatkowe, wspomagające ogrzewanie.

 

Do rozdzielacza kanałów, zamontuję sobie grzałkę spiralną z radiatorem taką 3kW (200zł), a do tego zrobię sobie sterownik, który będzie brał temperaturę z zewnątrz, wewnątrz i sygnał z wentylatorów a może i nawet z domu i może z kanałów idących na parter ....

I tak, gdy włączy się grzanie i ruszą wentylatory a temperatura na zewnątrz będzie poniżej 0 stopni i temperatura nawiewana będzie miała mniej niż 25 stopni, to będzie się włączała grzałka dodatkowa.

Gdy temperatura za wymiennikiem wzrośnie do 26 stopni, wtedy grzałka zostanie wyłączona.

 

Oraz będę musiał pomyśleć o tym, aby była możliwość dogrzewania tą grzałką ... gdy np zabraknie mocy z pompy ciepła przy dużym mrozie .. np. ustawiając -13 na zewnątrz wtedy będzie się wspomagało grzałką elektryczną, aby z kanałów leciała temperatura o kilka stopni wyższa (też ustawiana np. aby uzyskało łącznie 45 - 50 stopni) ... Wszystko może kosztować max 300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na odcinkach 1mb nie będzie mu słychać wiatru w rurach ? albo co gorsza pracy jednostki przy średnich prędkościach?

Ja na minimum 4mb nie słysze nic, ani powietrza ani jednostki, ani rozmów z innego pokoju ...

 

Jednometrowe wydłużysz do długości najdłuższego i zyskasz równomierne ciśnienie/przepływ. Wiatr i szum będzie wtedy zależny wyłącznie od prędkości powietrza w rurach czyli przekroju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

mam domek letniskowy i do kuchni ok 16-18m2 chciałbym zamontować klimatyzator do ogrzewania. Problem mam natomiast z miejscem w którym najlepiej umiejscowić jednostkę wewnetrzną.

 

Najlepiej wychodzi nad blatem kuchennym (nie mam wiszacych szafek). Blat znajduje sie na wysokosci 90cm a sufit na 2,45. Czyli gorna granica klimatyzatora znajdowalaby sie na wysokosci 2.30 (15 cm od sufitu). Tutaj pojawia sie pytanie czy to ze jednostka jest nad blatem nie powoduje zadnych problemow ?

 

Pytam, poniewaz widzialem kilka zdjec gdzie klimatyzator wypuszcza praktycznie powietrze pionowo w dol, w tym wypadku wychodziloby idealnie na blat. Moze udaloby sie skierowac strumien powietrza pod ukosem aby omijal blat ?

 

Druga sprawa, jezeli split uzywany bylby tylko do ogrzewania to moze znalezc lepsze miejsce na innej scianie i np. na wysokosci 1m od podlogi. W przypadku chlodzenia instalacja pod sufitem ma sens, ale w przypadku grzania wydaje mi sie ze im blizej podlogi tym lepiej. Pomijam juz wzgledy estetyczne. Konsoli nie biore pod uwage bo cena jest duzo wyzsza od zwyklego splita.

 

...a moze lepiej najpierw znalezc konkretny model i przeanalizowac, ktoredy pobiera powietrze a ktoredy wydmuchuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie jeszcze ilość anemostatów przy kanałówce i wentylacji z reku. Czy da się jakoś sensownie wykonać hybrydę tak, żeby wpiąć wymiennik rekuperatora np przed jednostkę wew? Ktoś próbował podjąć się tej karkołomnej czynności?

 

Dobra, nie było tematu. Przecież różnica ilości powietrza przechodzącego przez reku i klimę jest tak wielka, że tego nie da się zgrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie było tematu. Przecież różnica ilości powietrza przechodzącego przez reku i klimę jest tak wielka, że tego nie da się zgrać

 

Poniekąd się da. Robi się skrzynkę mieszająca. Nie na tych samych przewodach to oczywiste ale mamy skrzynkę i do niej dochodzi i wentylacja i powietrze z pompy. Oczywiście najlepszym wyjściem jest rozdzielenie tego ale tak też robiłem jak ktoś o to pytał i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniekąd się da. Robi się skrzynkę mieszająca. Nie na tych samych przewodach to oczywiste ale mamy skrzynkę i do niej dochodzi i wentylacja i powietrze z pompy. Oczywiście najlepszym wyjściem jest rozdzielenie tego ale tak też robiłem jak ktoś o to pytał i jest ok.
A jak jest z jakością powietrza? Co to za skrzynka mieszająca?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuchennym (nie mam wiszacych szafek). Blat znajduje sie na wysokosci 90cm a sufit na 2,45. Czyli gorna granica klimatyzatora znajdowalaby sie na wysokosci 2.30 (15 cm od sufitu). Tutaj pojawia sie pytanie czy to ze jednostka jest nad blatem nie powoduje zadnych problemow ?

Umieszczając nad blatem spowodujesz że nie da się tam wytrzymać z powodu pędu powietrza i gorąca. Umieść na innej ścianie. Jeżeli do grzania to może być niżej ale przy tak małym pomieszczeniu nie ma to wielkiego znaczenia. Daj go jak najniżej np. 1m. ale żeby nie utrudniał umeblowania. Jak dasz wysoko to też będzie dobrze ale nieco spadnie sprawność grzania. Za to latem będzie dobrze chłodził bez wiania po nogach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umieszczając nad blatem spowodujesz że nie da się tam wytrzymać z powodu pędu powietrza i gorąca. Umieść na innej ścianie. Jeżeli do grzania to może być niżej ale przy tak małym pomieszczeniu nie ma to wielkiego znaczenia. Daj go jak najniżej np. 1m. ale żeby nie utrudniał umeblowania. Jak dasz wysoko to też będzie dobrze ale nieco spadnie sprawność grzania. Za to latem będzie dobrze chłodził bez wiania po nogach.

 

Na sasiednim forum dostalem nawet linka do youtube z podobnym pomyslem. Z tym, ze kiedys natrafilem na instrukcje montazu, ktora mowila ze nie nizej niz 2m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sasiednim forum dostalem nawet linka do youtube z podobnym pomyslem. Z tym, ze kiedys natrafilem na instrukcje montazu, ktora mowila ze nie nizej niz 2m.

 

Haha ciekawe. Ale jakoś chyba estetyka by mi nie pozwoliła. Chociaż można zrobić jakąś zabudowę.

 

Są jednostki np LG z serii Art Cool, które się*wiesza niżej.

Są też dedykowane "kaloryferopodobne" jednostki wewnętrzne do montażu nisko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszą że nie niżej niż 2m bo nie wpadli na pomysł że głównym zastosowaniem klimy może być ogrzewanie.

 

Zupełna racja. A tymczasem paradoksalnie ludzie, którzy nie zajmują się montowaniem i sprzedażą klim pokazują tym :"fachowcom" na całym świecie jak to świetnie się spisuje. Oczywiście nie mówię o wszystkich, ale jak czytam, że monter urządzeń pisze, że to nadaje się do grzania do -5'C albo, że przy 0'C to już lepsza farelka to głowa boli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto taki zestawik [ATTACH=CONFIG]407116[/ATTACH]

 

Pisalem pierwszym poscie, ze na konsolke mnie nie stac, ale jakby sie tak zastanowic to jednostka wewnetrzna od splitu zasysa gora a wydmuchuje dolem. Jest to dosyc logiczne rozwiazanie przy klimatyzownaniu (cieple u gory), ale przy ogrzewaniu juz nie bardzo. Zastanawiam sie czy nie efektywniej byloby odwrocic jednostke do gory nogami. Zasysalbym od ziemi zimne powietrze i wydmuchiwal cieple. Koniec koncow zrobilbym cos na styl konsoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się poradzić w sprawie ogrzewania kanałówką domu z projektu z262. Dom o pow niecałe 70 mkw jakiej mocy urządzenie jakie i ile kanałów do pomieszczeń? Czy da się instalację ogrzewania klimą połaczyc z dgp z kominka ? Generalnie chodzi o coś typu przepustnica gdzie możnaby wybrać źródło ciepła, powiedzmy na wypadek braku prądu lub awarii klimatyzacji? Dodam, że dom byłby na tradycyjnym fundamencie zaizolowany 20 cm styro od podłogi 20 ściany i ok30-40 cm wełny w stropie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym się poradzić w sprawie ogrzewania kanałówką domu z projektu z262. Dom o pow niecałe 70 mkw jakiej mocy urządzenie jakie i ile kanałów do pomieszczeń? Czy da się instalację ogrzewania klimą połaczyc z dgp z kominka ? Generalnie chodzi o coś typu przepustnica gdzie możnaby wybrać źródło ciepła, powiedzmy na wypadek braku prądu lub awarii klimatyzacji? Dodam, że dom byłby na tradycyjnym fundamencie zaizolowany 20 cm styro od podłogi 20 ściany i ok30-40 cm wełny w stropie.

 

70 m2 solidne izolacje... Żadne DGP w połączeniu z kanalowka nie jest potrzebne. Jakby coś to kominek poradzi. A kanałówke to jaki budżet?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...