Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Po raz kolejny stwierdzam że dystrybutorzy na Polskę urządzeń kanałowych wiedzą niewile albo wręcz czasem szkodzą swoją wiedzą w zakresie doboru urządzeń, ich montażu i rozrpowadzenia systemu. Dzisiaj udało mi się w sposób cudowny u jednej osoby która prosiła o pomoc przywrócić kanałówkę do normalnych warunków pracy. W czym rzecz...?

 

1. Jeden z użytkowników zgłosił się z problemem, iż kanałówka Midei 5,2Kw nie dogrzewa mu domu oraz pobiera bardzo dużo energi bo średnio 1,7Kwh.

2. Po wstępnej analizie okazało się że jacyś fachowcy zainstalowali mu urządzenie i kanały które były znacznie niedowymiarowane.

3. Poradziłem zwięszkenie ilości oraz przekrojów kanałów na powrocie oraz na nawiewie co spowodowało spadek zużycie do poziomu 1,2kwh. (jak widać dobór kanałów ma ogromne znaczenie co niestety sam serwis midei uważał za nieistotne!)

4. 1,2 Kwh to nadal źle! U mnie gorsza kanałówka pobiera znacznie mniej. Więc szukaliśmy problemu dalej. Klient znów odezwał się do serwisu który stwierdził, że to normalne!? A to normalne nie jest. Panowie twierdzili wręcz że midea na grzaniu tak ma jedzie na maska a potem off i znów. A przecież to inwerter!? Byłem w szoku.

5. Dalsze zabiegi to wgląd w płytę główną i zabawa zworkami. Zmieniśliśmy spręż co znów spowodowało, że urządzenie zaczęło lepiej grzać. Ale dalej było mało.

6. Ostatecznie kazałem sprawdzić ustawienia pozostałych zworek. Okazało się że kompensacja temperatury przy grzaniu była ustawiona na 6'C różnicy! Kanałówka jechała na maksa bo "myślała" że jest nie zadane 22'C lecz 16'C! Co stało się po wyłączeniu kompensacji...?

7. Urządzenie zjechało z poborem do poziomu 400 W. Teraz będziemy obserwować dalej jej zachowanie.

 

To wszystko załatwiliśmy przez telefon. Śmieszy mnie jednak fakt, że ktoś zainstalował klientowi urządzenie a potem się na niego wypiął twierdząc że jest ok, to raz. A dwa, że serwis też niewiele wie o tym czym handlują... Raz jeszcze kanałówka to nie split..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A za parę lat zdziwienie, że urządzenie padło i idzie ferment w eter jakie to zawodne urządzenia te kosmiczne twory jakimi są pompy ciepła.

 

Dokładnie. I nie chodzi tutaj tylko o klimy takie jak kanałówki ale kojarzę kilka histori i nawet z forum jak to równie mądrze ktoś montował pompy powietrze-woda. Mnie cieszy że udało się problem telefonicznie rozwiązać bo potem ktoś wyrobiłby sobie złą opinię co do tego modelu urządzeń. Co do midei to rozbierałem a w środku srpężarki toshiby czy mitshubishi, gmcc... Zrobione nieźle, chodzą cichutko, fajny design. Za tą cenę warto je kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio na grzanie klimatyzatorem 230 m2 poszło 70 kWh w tydzień . temperatura 17 *C budynek w budowie

 

A widzisz gościowi zjadala 29kwh w dzień w budynku 130m². Ten co sprzedał sprzęt mówił że niemożliwe a ten co montował że to normalne a serwis z inwertera zrobił on-off również twierdząc że wszystko się zgadza... Wygląda to tak że byleby wypchac coś i dobra jest także generalnie serwisem midei przynajmniej tym co pracuje tam na miejscu jestem rozczarowany po raz kolejny zresztą. Wcześniej inżynierowi tlumaczylem jak ważny jest dobór kanałów do kanalowki a potem już zwątpiłem jak stwierdzili że 1,2 kwh to norma... Z resztą przy gree,lg bywa podobnie jeżeli mowa o kanalowki. Jak jeżdze po szkoleniach to czasem się za głowę idzie złapać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz gościowi zjadala 29kwh w dzień w budynku 130m². Ten co sprzedał sprzęt mówił że niemożliwe a ten co montował że to normalne a serwis z inwertera zrobił on-off również twierdząc że wszystko się zgadza....

 

Bo to trzeba dopieścić ,

Próżna, płukanie azotem , szczelność .

Jak ktoś się śpieszy to takie efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś Mitsu .Pamiętam ,że chodzi do -20. Kosztowała około 4000 zł.

Ale ostatnio montowałem KAISAJ były do -15 i po jakieś 2000zł. Klient i ja zaskoczeni efektem na plus.

Gree co mam ma w dtr -10 było -20 i chodził, wiadomo że nie szalał ale i tak było ok. Midea kanalowa 5,2 w mróz -20c ma COP 2,02 grzejąc na maksymalnym poborze - dane katalogowe. Przy -25 też grzala całkiem całkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, pobór chwilowy. Gdyby dziennie dało się 1,7 kwh :) wyciągać to mielibyśmy perpetum mobile wręcz. Ale kto wie może za parę lat...

 

Ok w takim razie pamiętaj, żeby moc podawać w kW [to mierzony pobór mocy chwilowy] a zużycie prądu w kWh [to obliczony pobór mocy w funkcji czasu kW * h] - to uprości zrozumienie.

 

W każdym razie nieźle go podkręciłeś, że pobór zmalał z 1700 do 400 W, z tego wynika, że działał wcześniej z COP<1.

Edytowane przez SUSPENSER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio trafiłem super promocję na mitsubishi splity ścienne.

Kupiłem 2,5kW po 1550zł. netto a 3,5kW po 1750zł. netto.

To sobie kupiłem na magazyn po 10 sztuk. Idzie sezon i zawsze trafi się urządzenie do naprawy gdzie koszt zrówna się z nowym splicikiem..

Tak. Miałem tą ofertę. Ciekawe jakie lato będzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok w takim razie pamiętaj, żeby moc podawać w kW [to mierzony pobór mocy chwilowy] a zużycie prądu w kWh [to obliczony pobór mocy w funkcji czasu kW * h] - to uprości zrozumienie.

 

W każdym razie nieźle go podkręciłeś, że pobór zmalał z 1700 do 400 W, z tego wynika, że działał wcześniej z COP<1.

 

Nie podkrecilem:) przerobilem instalacje na taka jaką powinna być. A raczej zasugerowałem jak przerobić. Co do poboru masz rację sory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...