Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

  • 2 weeks później...

cześć :)

 

widzę, że jesteście biegli w sprawach ogrzewania klimatyzatorem split, otóż już na wątku o tanim ogrzewaniu opisałam, że tata ma dom szkieletowy, dość słabo docieplony (5cm styropianu pod podłogą, 10 cm na ścianach, ściany to płyty OSB w środku wypełnione wełną mineralną, chyba też ok. 10 cm).

Zaproponowano tam ogrzewanie klimą, tylko jak tu dobrać moc klimatyzatora? tak by nie był przewymiarowany, ale by można było na wiosnę i na jesień jechać na działkę i móc odpocząć w ciepłym domu?

 

Wierzę, że coś poradzicie :)

 

Wielkość domu to ok. 60 m2 plus nieużytkowe poddasze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

 

widzę, że jesteście biegli w sprawach ogrzewania klimatyzatorem split, otóż już na wątku o tanim ogrzewaniu opisałam, że tata ma dom szkieletowy, dość słabo docieplony (5cm styropianu pod podłogą, 10 cm na ścianach, ściany to płyty OSB w środku wypełnione wełną mineralną, chyba też ok. 10 cm).

Zaproponowano tam ogrzewanie klimą, tylko jak tu dobrać moc klimatyzatora? tak by nie był przewymiarowany, ale by można było na wiosnę i na jesień jechać na działkę i móc odpocząć w ciepłym domu?

 

Wierzę, że coś poradzicie :)

 

Wielkość domu to ok. 60 m2 plus nieużytkowe poddasze.

 

Cz w domu jest wentylacja mechniczna? Nic więcej tych izolacji dołożyć już się nie da? Rozumiem, że domek jest tylko na wypady a nie do mieszkania na stałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć :)

 

widzę, że jesteście biegli w sprawach ogrzewania klimatyzatorem split, otóż już na wątku o tanim ogrzewaniu opisałam, że tata ma dom szkieletowy, dość słabo docieplony (5cm styropianu pod podłogą, 10 cm na ścianach, ściany to płyty OSB w środku wypełnione wełną mineralną, chyba też ok. 10 cm).

Zaproponowano tam ogrzewanie klimą, tylko jak tu dobrać moc klimatyzatora? tak by nie był przewymiarowany, ale by można było na wiosnę i na jesień jechać na działkę i móc odpocząć w ciepłym domu?

 

Wierzę, że coś poradzicie :)

 

Wielkość domu to ok. 60 m2 plus nieużytkowe poddasze.

 

Wrzuć szkic, plan rozmieszczenia pomieszczeń, bo możliwe że będzie konieczność montażu dwóch splitów, aby równomiernie rozprowadzić ciepło.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cz w domu jest wentylacja mechniczna? Nic więcej tych izolacji dołożyć już się nie da? Rozumiem, że domek jest tylko na wypady a nie do mieszkania na stałe?

 

no właśnie nic się już nie dołozyć izolacji :/ domek użytkowany jest w lecie, ale wtedy ogrzewanie to nie problem :D potem powiedzmy raz na tydzień-dwa tyg. w jesieni, w zimie praktycznie w ogóle (chociaż chcieliśmy cos mieć, by dom nie zamarzał..), a na wiosnę mniej więcej od kwietnia rodzice jeżdżą raz na tydzień.

 

przepraszam za jakość, ale paint nie jest oją najlepszą stroną ;)

jednak mamy ok. 40 m2 a nie 60... nie wiem co sobie ubzdurałam...

 

dom.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nic się już nie dołozyć izolacji :/ domek użytkowany jest w lecie, ale wtedy ogrzewanie to nie problem :D potem powiedzmy raz na tydzień-dwa tyg. w jesieni, w zimie praktycznie w ogóle (chociaż chcieliśmy cos mieć, by dom nie zamarzał..), a na wiosnę mniej więcej od kwietnia rodzice jeżdżą raz na tydzień.

 

przepraszam za jakość, ale paint nie jest oją najlepszą stroną ;)

jednak mamy ok. 40 m2 a nie 60... nie wiem co sobie ubzdurałam...

 

[ATTACH=CONFIG]350705[/ATTACH]

 

Skoro tak to opcje są 3:

 

1. Najtańsza kanałówka i rozprowadzenie do każdego pomieszczenia.

2. Splity najlepiej 2 do salonu z kuchnią plus ten drugi pokój ) choć też nie wiem czy te 2 są potrzebne...

3. Split jeden i obniżony sufit, wspmagający wentylator i rozprowadzenie...

 

Trzeba rozważyć. Ja byłbym z opcją nr 1. może nieco droższa ale bardziej optymalna i wydajna. Do łazienki dorzucić można grzejnik promiennikowy lub z nadmuchem. Sam mam takie rozwiązania w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał split do salonu ze sterowaniem przez net (aby wcześniej uruchomić) i do pokoju oraz łazieki jakieś małe elektryki. Ew. do istniejącej podłogówki jakąś grzałkę przepływową za 200 zł do pracy w 2T też załączaną dwa dni przed weekendem.

 

Dwa splity czy kanałówka to wg mnie zbyt duża inwestycja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał split do salonu ze sterowaniem przez net (aby wcześniej uruchomić) i do pokoju oraz łazieki jakieś małe elektryki. Ew. do istniejącej podłogówki jakąś grzałkę przepływową za 200 zł do pracy w 2T też załączaną dwa dni przed weekendem.

 

Dwa splity czy kanałówka to wg mnie zbyt duża inwestycja.

 

No własnie zależy jak będzie to kiedyś w przyszłości eksploatowane czy bardziej czy nie... Jeden split wydaje się być najrozsądniejszym kompromisem bo można tanio kupić i wrzucić do salonu. Jeżeli ten 2gi pokój będzie użytkowany niewiele albo tylko nocą to precyzyjny grzejnik atlantica można wrzucić i po sprawie. Do łazienki najlepiej grzejnik z nadmuchem by przed kąpielą zrobił szybko ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sporo załatwi już sama podłogówka uruchomiona nieco wcześniej. Resztę powinien załatwić "dmuchawiec" w postaci splita. Nie wiem nawet czy te grzejniki będą potrzebne -- ale te akurat można bardzo szybko dokupić i uruchomić, praktycznie z dnia na dzień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sporo załatwi już sama podłogówka uruchomiona nieco wcześniej. Resztę powinien załatwić "dmuchawiec" w postaci splita. Nie wiem nawet czy te grzejniki będą potrzebne -- ale te akurat można bardzo szybko dokupić i uruchomić, praktycznie z dnia na dzień.

 

Ja o podłogówce nic nie słyszłem :) rozumiem, że jest opisana w 2gim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja o podłogówce nic nie słyszłem :) rozumiem, że jest opisana w 2gim wątku.

 

hmm już nawet nie wiem gdzie o niej pisałam ;)

jest "jakaś" pdłogówka.. to znaczy tata położył rurki w wylewce, ale są one za rzadko w stosunku do poprawnego budownictwa ;)

 

no, ale jaką grzałkę przepywową? w google wyskakują mi doprawdy dziwne rzeczy... :) taka http://www.egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-grzejnika-lazienkowego-1500W-GTN%2C-chrom/445 ? :)

i mega głupie pytanie - jak się wkłada taką grzałkę do kaloryfera w łazience to w tym kaloryferze jest woda? a grzałka robi za korek? :oops:

 

dziękuję za wszystkie sugestie, jeszcze rozważamy te piece akumulacyjne, które nocą by się ładowały w 2T i w dzień oddały ciepło.. generalnie jak z moją budową im więcej czytam tym robi się więcej możliwości ;)

 

Dom w przyszłości raczej nie będzie użytkowany... tak sądzę, bo ja tworzę swój ;) w technologii murowanej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm już nawet nie wiem gdzie o niej pisałam ;)

jest "jakaś" pdłogówka.. to znaczy tata położył rurki w wylewce, ale są one za rzadko w stosunku do poprawnego budownictwa ;)

 

no, ale jaką grzałkę przepywową? w google wyskakują mi doprawdy dziwne rzeczy... :) taka http://www.egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-grzejnika-lazienkowego-1500W-GTN%2C-chrom/445 ? :)

i mega głupie pytanie - jak się wkłada taką grzałkę do kaloryfera w łazience to w tym kaloryferze jest woda? a grzałka robi za korek? :oops:

 

dziękuję za wszystkie sugestie, jeszcze rozważamy te piece akumulacyjne, które nocą by się ładowały w 2T i w dzień oddały ciepło.. generalnie jak z moją budową im więcej czytam tym robi się więcej możliwości ;)

 

Dom w przyszłości raczej nie będzie użytkowany... tak sądzę, bo ja tworzę swój ;) w technologii murowanej :)

 

W żadne piece akumulacyjne bym się nie bawił. Klima to najtańsza opcja generalnie to najtańsza i bardzo efektywna pompa ciepła. Ja klimą kanałową grzeję całe 100m2 domu ponad 2 razy taniej niż gazem utrzumując wyższe temperaturatury. Podłogówka która leży na marnej izolacji będzie generować koszty więc według mnie niekoniecznie wykorzystywanie tego będzie sensowne, chyba że zrobicie jakąś opcje na grzanie tego np. drewnem czy coś...ale to nie moja dziedzina :). I pytanie na ile jest sens robić te kilka rozwiązań, nad tym trzeba się zastanowić bo finalnie może okazać się że grzejnik elektryczny z precyzyjnym termostatem plus klima to wszystko co potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oszczednyGrześ a mogę zapytać ile kosztuje owiedzmy sezon grzewczy u Ciebie? :)

myslisz, że jaka klima by nam starczyła? :-? nie chcę robić OZC dla domku wypadowego... :D ale jest to 40m2 raczej slabo ocieplonego domku...

 

Mnie ten sezon wyjdzie poniżej 1,5 tys zł z cwu. Temperatury mam 20,5-21 na parterze oraz od 21,5-24 nawet na poddaszu. Na parterze mam średnio 5cm styropianu. Z resztą pamiętam że mieliśmy przyjemność rozmawiać tel. Gdzie macie ten domek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Liliputka.

Pisałem w 12 poście tego wątku.

 

Zdecydowanie wystarczy jeden split, może 3,5 kW dla spokoju sumienia (u babci jest 2,5 kW). Powiesiłbym urządzenie w salonie na lewej ścianie z rysunku. Ciepło swobodnie doleci do mniejszego pokoju pod warunkiem otwartych do niego drzwi. W tak małej łazience wystarczy grzejnik drabinkowy z grzałką elektryczną z zabezpieczeniem przeciw-mrozowym. Do wspomagania ogrzewania podłogówką to: grzałka z termostatem 2 kW (100 zł.) w rurze, pompka cyrkulacyjna i grupa pompowa czyli zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze.

DSC_0052.jpg

 

Piece akumulacyjne, drogie i niepraktyczne w dzisiejszych czasach.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezary.pl dziękuję :) znalazłam taki: http://allegro.pl/klimatyzator-3-5-kw-mistral-inverter-split-montaz-i6064944057.html

Myjk czy taki split można zdalnie sterować, czy to musi być jakiś specjalny?

 

w ogóle to dziękuję za wszelkie rady :) bez tego nawet bym o klimie nie pomyślała..

 

Grzejnik do łazienki nie drabinka tylko nadmuchem bo ma szybko zrobić ciepło. Co do klimy to trzeba wziąć coś z serwisem a nie z allegro. Potem ktoś krzyknie cenę serwisowania z kosmosu. Co do tej podlogówki to nie wiem czy jest sens tym się bawić, chyba że bardzo zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluszna uwaga o tym serwisie...

na podlogowce nam nie zalezy :) w końcu jest już nieużywana 15 lat, moze nadal nie byc uzywana ;)

 

wiem, że macie już mnie dość, ale http://klima-krak.com/lg_Promocja_2.html

chyba się nada :)

 

jutro muszę tacie to przedstawic, bo wiecie jak jest... człowiek jest nieufny, że klimą mozna ogrzac i nie zapłacić jak za woły... :) rozmowa może być trudna :D

Edytowane przez Liliputek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sluszna uwaga o tym serwisie...

na podlogowce nam nie zalezy :) w końcu jest już nieużywana 15 lat, moze nadal nie byc uzywana ;)

 

Ktoś powie że to wyciąganie kasy ale urządzenia w miarę markowe serwisowane chociażby raz do roku potrafią przechodzić bez przerwy przez nawet 8-10 lat bez awarii. Przynajmniej znam takie przypadki. Np. Popularny na Allegro g.....z w zeszłym roku miał pełno zwrotów i awarii. Chociaż szczerze mówiąc zawsze może trafić się jakiś felerny egzemplarz nawet wśród tych lepszych. Ale sa marki co dają i 5 lat gwarancji a to całkiem całkiem jest. Dobre poinstruowanie użytkownika co do eksploatacji też ma znaczenie. Np. Kanałówka która nie miała czyszczonych filtrów od ponad roku....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...