Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Dzięki, wiem że tak podają producenci, bo niestety obowiązek taki istnieje tylko dla klimatu umiarkowanego a my funkcjonujemy w zimnym. Podałem tylko to co widnieje w parametrach. Jest to "lepszejszy" klimatyzator do temperatur zew. -24C. Nawet biorąc pod uwagę, że SCOP jest niższe to będzie wynosić 3,5-4 pytanie czy ono jest przyjmowane dla konkretnej minimalnej temperatury np. -7C po którym spada ?

 

SCOP bierze pod uwagę cały przebieg temperatur w sezonie grzewczym, czyli jeżeli statystycznie 1 stycznia mamy -20 w nocy i -10 w dzień, to taka wartość będzie wzięta.

 

COP jest podawany dla konkretnej temperatury. Możesz wziąć tabelę COP i zobaczyć jak się*to kształtuje dla konkretnych temperatur, np. dla -20 będzie w okolicy 1,5-2. O ile dany producent podaje takie tabele (Panasonic, LG dają, Gree nie daje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok Mieszkania w domu w 100% prąd. Taryfa G11.

 

Woda z Hydroforu Gardena (zużycie w bloku było 10m3/ miesiąc),

CWU : Pompa ciepła Ariston Nuos 240 (ustawione na 55 stopni),

Kuchenka indyjcyjna,

Pralko suszarka,

Zmywarka,

Gree 3,8kW,

Vents Mini,

 

Grzanie włączone 1 września 2017, wyłączone 1 kwietnia 2018r,

Ustawione na 22 - 23 stopnie. Przy największych mrozach, dogrzewanie konwektorem 2kW w salonie. Potrzebny był przy temp. poniżej -20, więc kilka dni,

 

Zużycie prądu : 6822kWh

Koszt : 4077zł

Miesięczny koszt życia dla 3 osobowej rodziny, gdzie jedna osoba jest ciągle w domu, 339,75zł

 

Jak dla mnie, jest ok. W bloku było 490zł za ogrzewanie, wodę + ścieki i śmieci. Plus prąd ~ 160zł/2 miesiące, i gaz ~130zł/2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Zużycie prądu : 6822kWh

Koszt : 4077zł

Miesięczny koszt życia dla 3 osobowej rodziny, gdzie jedna osoba jest ciągle w domu, 339,75zł

 

.. .

 

Nie wiem w jakich godzinach najczęściej gotujecie itd., ale przypuszczam, że troszkę zmian i zmiana taryfy na g12w lub g13 spowodowałoby obnizenie rachunku pewnie z 30% a może i więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem w jakich godzinach najczęściej gotujecie itd., ale przypuszczam, że troszkę zmian i zmiana taryfy na g12w lub g13 spowodowałoby obnizenie rachunku pewnie z 30% a może i więcej.

 

Też mam ochotę na zmianę taryfy. Mogę Pompę Ciepła do CWu przestawić na grzanie w okienkach taryfowych... Zmywarka pracuje w większości po godzinie 21, maszynka do pieczenia chleba również.

 

Myślę, że warto spróbować zmienić taryfę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tam klimowcy?:) sezon powoli dobiega końca,może jakies podsumowania,uwagi spostrzeżenia?

 

Ogrzewanie mojego parteru klimą do 6 marca 1260 kWh. Temperatury utrzymywaliśmy wyższe niż zwykle. Klimatyzator bez problemu działał przy -14,3°C. Niższych temperatur niestety nie zanotowałem.

https://www.wunderground.com/personal-weather-station/dashboard?ID=IARY4#history/s20170501/e20180502/myear

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Remontuje poddasze użytkowe i szukam konkretnych informacji na temat ogrzewania poddasza.

Parter i piętro ogrzewane oddzielnie. Ja będę grzał tylko poddasze. Teraz pytanie czy gaz? Przyłacz do budynku jest, ale i tak trzeb by było wystąpić do gazowni o dodatkowy licznik.

Czy może elektrycznie?

Jeśli chodzi o parametry to: pustak Porotherm 25+15 styropian, okna trzy szybowe, 5 szt. okien połaciowych, skosy 25cm wełny, sufit 35cm wełny.

Myślałem o ogrzewaniu elektrycznym podłogowym, będzie styropian 30-50mm i wylewka ok. 5-7 cm ze względu na nierówność deki. No i rekuperator. CWU elektrycznie bojler 100l.

Mieszkam w Małopolsce okolice Oświęcimia.

Rzut poddasza. Z tym, że nad samym salonem sufit będzie po sam dach, więc zrobi się wysoko i jak najskuteczniej to ogrzać?

rzut.jpg

przekroj.jpg

rzut.jpg

przekroj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie tam są temperatury w upały? Pewnie wcześniej czy później zamontujesz klimę - jak dobrze dobierzesz, to większość ogrzewania również załatwi. Do tego dałbym kable grzejne w wylewce wszędzie (a koniecznie w łazienkach, bo tam tak czy inaczej trzeba będzie jeszcze dogrzewać).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lato bywa po ponad 30. Zima tak jak ta kilka dni było po ok. -20. A tak to zima ok. -5. Myślałem też nad wodnym podłogowym i gaz do tego. Tylko czy to ma sens, skoro zamierzam to dobrze zaizolować. Chcę ocieplić strop pianą poliuretanową łącznie ze ścianą kolankową.

 

Rekuperacja będzie? Sensu w gazie nie widzę sam się go pozbyłem. Inni podobnie. Robisz pompę p-p i niecentralne elektryczne i masz tanio grzanie i chłodzenie. Chcesz realne przykłady użytkowników pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok Mieszkania w domu w 100% prąd. Taryfa G11.

 

Woda z Hydroforu Gardena (zużycie w bloku było 10m3/ miesiąc),

CWU : Pompa ciepła Ariston Nuos 240 (ustawione na 55 stopni),

Kuchenka indyjcyjna,

Pralko suszarka,

Zmywarka,

Gree 3,8kW,

Vents Mini,

 

Grzanie włączone 1 września 2017, wyłączone 1 kwietnia 2018r,

Ustawione na 22 - 23 stopnie. Przy największych mrozach, dogrzewanie konwektorem 2kW w salonie. Potrzebny był przy temp. poniżej -20, więc kilka dni,

 

Zużycie prądu : 6822kWh

Koszt : 4077zł

Miesięczny koszt życia dla 3 osobowej rodziny, gdzie jedna osoba jest ciągle w domu, 339,75zł

 

Jak dla mnie, jest ok. W bloku było 490zł za ogrzewanie, wodę + ścieki i śmieci. Plus prąd ~ 160zł/2 miesiące, i gaz ~130zł/2 miesiące.

Bardzo drogo.

Ja bym natychmiast zmienił taryfę na G12 i od razu masz 1000 oszczędności nie zmieniając profilu pracy klimatyzacji.

Potem dołóż tyle kW fotowoltaiki, ile MWh wzięła klimatyzacja i prąd bytowy w I taryfie.

Będziesz płacił <1000 zł rocznie za energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo drogo.

Ja bym natychmiast zmienił taryfę na G12 i od razu masz 1000 oszczędności nie zmieniając profilu pracy klimatyzacji.

Potem dołóż tyle kW fotowoltaiki, ile MWh wzięła klimatyzacja i prąd bytowy w I taryfie.

Będziesz płacił <1000 zł rocznie za energię.

 

Właśnie tak zrobię!

Ale niestety można co rok zmieniać taryfy, więc dopiero teraz mogę...

 

Co do fotowoltaiki... dobry pomysł.

 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak zrobię!

Ale niestety można co rok zmieniać taryfy, więc dopiero teraz mogę...

 

Co do fotowoltaiki... dobry pomysł.

 

Dzięki.

 

Następnym razem przypilnuj aby umowa nie była terminową. Wrzuć też swoje ilości do jakiejś porównywarki ofert sprzedawców energii.

 

Był rok czy dwa lata temu nawet taki co dawał darmowy prąd w drugiej taryfie, ale tylko jak ktoś się do niego przeniósł z G11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem przypilnuj aby umowa nie była terminową.

 

Umowy możesz zmieniać często jak nie podpiszesz lojalki - ale taryfę raz na rok (albo jak dostawca zmieni taryfę - to wcześniej).

 

Był rok czy dwa lata temu nawet taki co dawał darmowy prąd w drugiej taryfie, ale tylko jak ktoś się do niego przeniósł z G11.

 

Ciągle jest - fortum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób klimatyzatorem - nazywanym przez Cibie pompą powietrze-powietrze, można rozwiązać ogrzewanie CWU?

Dobre do kawalerki, ale w domu ?

To proste.

Nigdy nie łączymy w jednym urządzeniu grzania pomieszczenia z niewielką deltą temperatury i grzania wody z dużą deltą temperatury. Kupuje się dwa osobne urządzenia. Tak jest prawdopodobnie taniej w zakupie i z pewnością taniej w użytkowaniu. W moim przypadku wodę grzejemy bojlerami z grzałkami oporowymi. Mamy za niskie zużycie żeby się opłacała pompa CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest gaz w działce to nie masz się co zastanawiać. Rachunki roczne pewnie nie przekroczą 1,5 tys. zł. W 10-12 tys zmieścisz się z kotłownią i przyłączem.

Przy pompie PW i kombinacji z tanią taryfą zmieścisz się pewnie w 1 tys. zł kosztów rocznie. Koszt całości pewnie koło 20 tys. zł

Pompa zacznie ci się zwracać po 15 latach bezawaryjnej pracy.

Gazu sobie samemu nie wyprodukujesz. Nie w ilościach wystarczających do ogrzewania zimą.

Prąd możesz sobie wyprodukować samemu i ogrzewać za darmo lub znacznie zmniejszyć koszty.

Możesz też poczekać aż PV stanieje jeszcze bardziej i wtedy decyzja o ogrzewaniu gazowym okaże się jeszcze większym błędem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC powietrze/powietrze sprawdzi się latem , zimą będą niedobory więc zapłacisz dużo za energie elektryczną(dużo więcej niż za gaz).

Moim skromnym zdaniem w kwocie 35 tyś wykonasz porządną kotłownię gazową z piecem dwu-funkcyjnym, oraz instalację solarną na potrzeby CWU.

Mylisz się i to grubo.

Przedstaw stosowne obliczenia na poparcie swojej tezy.

 

Wg moich danych SCOP 5 daje przy G11 0,55/5= 11 groszy za kWh ciepła. Czyli dwa razy taniej od gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...