Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Tanie ogrzewanie domu klimatyzatorem od splita po kanałówkę


oszczednyGrześ

Recommended Posts

Ten wątek porusza przede wszystkim kwestie ekonomiczne. Przeczytaj czego dotyczy.

Nie każdemu zależy na pracy do śmierci i spłacaniu 600 tys kredytu plus drugie tyle odsetek. Nie każdy jest głupi.

 

To zacytuj tekst, w ktorym inwestor zgadza sie na dziadowanie przy klimatyzatorku w przedpokoju ?

 

O ile wiem, autor watku ma zaplanowane 35tys na instalacje i nie interesuhe go ogrzewanie nadmuchowe, co kilka razy podkreslil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zacytuj tekst, w ktorym inwestor zgadza sie na dziadowanie przy klimatyzatorku w przedpokoju ?

 

O ile wiem, autor watku ma zaplanowane 35tys na instalacje i nie interesuhe go ogrzewanie nadmuchowe, co kilka razy podkreslil.

Nie wiem skąd się wzięło dziadowanie? To Twoje twierdzenie i sam je sobie udowadniaj.

 

35 tys wystarczy na kompletną instalację darmowego ogrzewania dla domu do 100-150m2

7 tys klima kanałowa.

3 tys kształtki i kanały.

15 tys na 3-4kW PV pokrywającego energię dla klimy przez cały rok.

 

Zostaje jeszcze 10 tys.

Można je wydać na

1 tys grzejniki olejowe na wypadek mrozów

2 tys podłogówka elektryczna w łazience

7 tys 1,5kW PV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pytanie o ceny startowe tanich PC a nie o konkretne rozwiązanie dla domu.

 

Czy takie słowo jak kontekst jest Ci znane?

 

Mnie tak, Tobie nie bardzo, bo pytanie bylo takie:

Skąd Ty bierzesz te ceny? Podaj model, moc, i źródło informacji. Chcę taką pompę do cwu zamiast solara i nie mogę utargować takiej ceny. Jak otrzymam kontrofertę będę hepy.

 

Ktos pyta o pompe do CWU, a ty sypiesz linkiem do klimatyzatora.

Czytaj po trzykroć, zanim odpowiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie wiem dlaczego ogrzewanie nadmuchowe jest najgorszym z możliwych? Może wyjaśnisz? Podasz powody? Dobrze zrobione jest niesłyszalne i ma kilka zalet których nie mają inne systemy np. filtrowanie powietrza oraz możliwość chłodzenia latem..

 

W mnóstwie hoteli , tych najnowszych i starszych są klimy kanałowe i często byłem zmuszony z nich korzystać i nawet na najniższych obrotach hałas był słyszalny.

 

W kilku firmach też mieli ogrzewanie/klimę kanałową i hałas też słyszalny , choć w firmie nie przeszkadza to tak bardzo bo normalnie hałas w firmie jest więc system nadmuchowy nie przeszkadza ...

 

W domu mam klimę i nawet jak ustawię wentylator nadmuchowy na minimum to słyszę jak klima pracuje .

 

Dla mnie to najmniej komfortowe ogrzewanie jakie można zastosować i jak widać większość tak samo uważa bo ciągle ogrzewanie nadmuchowe w domach jednorodzinnych jest baaaaaaaaardzo rzadko stosowane ...

 

W wielu krajach od ogrzewanania/klimy kanałowej się odchodzi , bo kanały to siedlisko bakteri i bardzo szkodliwych związków. Były już sytuacje że ludzie zachorowali na paskudne choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda. Koza jest bardzo droga w użytkowaniu z uwagi na bardzo wysoki koszt roboczogodzin. Chyba że nie liczysz swojej pracy na etacie palacza?

 

We własnym domu niema czegoś takiego jak roboczo godzina. równie dobrze można policzyć odśnieżanie, koszenie trawy czy mycie kibla.

 

Zawsze wydawało mi się że klima jest dobrym uzupełnieniem do podłogówki grzanej z Cop-1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mnóstwie hoteli , tych najnowszych i starszych są klimy kanałowe i często byłem zmuszony z nich korzystać i nawet na najniższych obrotach hałas był słyszalny.

 

W kilku firmach też mieli ogrzewanie/klimę kanałową i hałas też słyszalny , choć w firmie nie przeszkadza to tak bardzo bo normalnie hałas w firmie jest więc system nadmuchowy nie przeszkadza ...

 

W domu mam klimę i nawet jak ustawię wentylator nadmuchowy na minimum to słyszę jak klima pracuje .

 

Dla mnie to najmniej komfortowe ogrzewanie jakie można zastosować i jak widać większość tak samo uważa bo ciągle ogrzewanie nadmuchowe w domach jednorodzinnych jest baaaaaaaaardzo rzadko stosowane ...

 

W wielu krajach od ogrzewanania/klimy kanałowej się odchodzi , bo kanały to siedlisko bakteri i bardzo szkodliwych związków. Były już sytuacje że ludzie zachorowali na paskudne choroby.

 

Hotele rządzą się innymi prawami. Tam się stosuje blaszane, głośne kanały wentylacyjne i projekty robione przez projektantów dyletantów którym pojęcie komfortu jest dalekie. Oni ignorują potrzebę ciszy, bo mają jedynie spełnić wymagania normy która dopuszcza dość wysoki poziom hałasu wentylacji. Nic dziwnego że rezultatem jest szum i niski komfort.

Należy zatrudnić kogoś kto rozumie czym jest komfort, a nie kogoś kto się naczytał nieaktualizowanych i nieprzystających do obecnej technologii norm hałasu wentylacji.

 

Klimatyzacja kanałowa na Climaver czy Sonodec przy zachowaniu dużych przekrojów rur skutkujących niską prędkością przepływu powietrza nie ma prawa być uciążliwa pod względem hałasu.

 

Druga sprawa to umiejętne użytkowanie.

W biurach klimatyzację obsługują dyletanci. Jest gorąco to włączają. Reatują zamiast przewidywać lub po prostu ustawić automatykę.

Klimatyzacji kanałowej do ogrzewania nie używa się tak jak w biurze. Włącza się ją na początku sezonu grzewczego i ma działać cały czas z małą mocą, z niskimi prędkościami przepływu. Dzięki temu dom jest stale nagrzany, nie ma hałasu, pobór energii niski, COP znacznie wyższy od nominalnego.

 

Mój klimatyzator split w trybie silent też jest słyszalny nocą. Można to zaakceptować, albo zainstalować w innym pomieszczeniu lub dać kanałówkę.

 

Rzadkość stosowania ogrzewania klimatyzacją w kraju gdzie wiedza ogólna i fizyczna jest na poziomie krajów trzeciego świata, gdzie pali się głównie węglem wynika z tradycji, przekonania, niewiedzy i przede wszystkim nieumiejętności policzenia kosztu ciepła.

 

Kanały będą długo czyste, jeśli będzie prawidłowa filtracja.

Zakładając jednak że się zabrudzą policzę ile będzie kosztować wymiana wszystkich kanałów klimatyzacji kanałowej w moim domu bez robocizny...

10m Sonodec 200 to 130 zł. Pójdzie mi pewnie z 50m. Czyli liczmy z grubsza 700 zł. To taniej niż wymiana rur w centralnym. I mniej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały będą długo czyste, jeśli będzie prawidłowa filtracja.

Zakładając jednak że się zabrudzą policzę ile będzie kosztować wymiana wszystkich kanałów klimatyzacji kanałowej w moim domu bez robocizny...

10m Sonodec 200 to 130 zł. Pójdzie mi pewnie z 50m. Czyli liczmy z grubsza 700 zł. To taniej niż wymiana rur w centralnym. I mniej roboty.

 

Czyli wolę ogrzewanie podłogowe które jest w 100% bezobsługowe , w 100% niesłyszalne i nie wymaga żadnych zabiegów "czyszczących" nonstop i wymiany instalacji co kilka lat ...

 

Dlatego własnie ludzie nie chcą ogrzewania nadmuchowego ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że do ogrzewania podłogowego wodnego wymagany jest czynnik przenoszący ciepło o wyższej temperaturze, co w przypadku PC zwiększa deltę i zmniejsza COP.

Ogrzewanie podłogowe jest kosztowne na etapie budowy - wymaga drogich rur. Jest bardzo trudne lub niemal niemożliwe do naprawy w razie usterki - banalne zapowietrzenie lub zatkanie, albo co gorsza wyciek. Są to problemy występujące wśród moich znajomych.

 

Ogrzewanie podłogowe jest jeszcze droższe jeśli ma być zrobione w istniejącym domu. Trzeba zrobić całkowitą demolkę. Policzyć obciążenia i praktycznie projekt budynku od nowa jeśli są słabe stropy.

 

Do ogrzewania podłogowego muszą być specjalne wykładziny dywanowe o niskim oporze cieplnym. Nie nadają się wykładziny z grubym runem.

 

Ogrzewanie podłogowe to tylko ogrzewanie. Komfort przez pół roku. W dalszym ciągu brak chłodzenia. Klimatyzacja to grzanie i chłodzenie. Komfort cały rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli codziennie trzeba zaliczyć rytuał rozpalania w piecu, tachania paliwa, czyszczenia itp, to jest po prostu praca. Ludzie którzy twierdzą że to lubią mają bardzo nieciekawe życie lub po prostu się oszukują.

 

Po do grzać z COP 1 jeśli można z COP4? Za dużo pieniędzy? No to rozumiem.

 

Roboczogodzine na prace domowe mozna wkladac w koszty tylko wtedy, kiedy praca ta uniemożliwia zarobkowanie.

Np, nie mogę wziąć popołudniowych nadgodzin, albo fuchy, bo musze wracać do domu i rozpalić.

 

Natomiast, jesli ktoś pracuje 7-15, wraca do domu i czyta gazete, albo klepie na Forum, to ta praca nie jiest żadnym kosztem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość inwestorów nie mówi że nie chce, a jedynie nie mówi że chce. To wynika z niewiedzy i małej popularności.

Alternatywą dla tych co naprawdę nie chcą są pompy ciepła grzejące wodę. Za 20 tys zł. Nawet przy tej cenie powinny wyjść taniej od gazu z uwagi na COP.

 

No wlasnie, wiec skoncz tu sie wcinac z bezsensownymi klimatyzatorami 2.5kW , bo to nic do tematu nie wnosi.

Jak bedzie temat - "czym tanio ogrzac kanciape z magazynie", to mozesz sie udzielac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roboczogodzine na prace domowe mozna wkladac w koszty tylko wtedy, kiedy praca ta uniemożliwia zarobkowanie.

Np, nie mogę wziąć popołudniowych nadgodzin, albo fuchy, bo musze wracać do domu i rozpalić.

 

Natomiast, jesli ktoś pracuje 7-15, wraca do domu i czyta gazete, albo klepie na Forum, to ta praca nie jiest żadnym kosztem

 

To Twoje kryteria i sobie je stosuj.

Moje są inne. To każda godzina poświęcona na obsługę budynku, naprawy, utrzymanie komfortu i stanu technicznego itp.

 

Mogę codziennie godzinę taszczyć paliwo i rozpalać albo tego nie robić i mieć ciepło automatycznie. 150 godzin na sezon x średnia krajowa = 3500 zł. To moim zdaniem spory koszt i łatwo go uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Twoje kryteria i sobie je stosuj.

Moje są inne. To każda godzina poświęcona na obsługę budynku, naprawy, utrzymanie komfortu i stanu technicznego itp.

 

Mogę codziennie godzinę taszczyć paliwo i rozpalać albo tego nie robić i mieć ciepło automatycznie. 150 godzin na sezon x średnia krajowa = 3500 zł. To moim zdaniem spory koszt i łatwo go uniknąć.

 

Czyli rozumiem, ze jesli nie przytaszczysz tego drewna, to na Twoim koncie pojawi sie 3500zl, tak ?

I pojedziesz sobie za to wczasybz rodziną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem, ze jesli nie przytaszczysz tego drewna, to na Twoim koncie pojawi sie 3500zl, tak ?

I pojedziesz sobie za to wczasybz rodziną ?

Nie rozumiesz. Znowu. Jak zwykle...

3500 zł to koszt pracy której nie muszę wykonać. Mam za to czas wolny. Czasem wolnym mogę rozporządzać. Np. pracować i zarabiać. Albo nie pracować. Mogę mieć też więcej czasu wolnego i zapłacić komuś 3500 żeby on pracował. Np jako palacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz. Znowu. Jak zwykle...

3500 zł to koszt pracy której nie muszę wykonać. Mam za to czas wolny. Czasem wolnym mogę rozporządzać. Np. pracować i zarabiać. Albo nie pracować. Mogę mieć też więcej czasu wolnego i zapłacić komuś 3500 żeby on pracował. Np jako palacz.

 

No wiec o tym pisalem, ale jak zwykle nie potrafilec przeczytac i zrozumiec. Wiec jeszcze raz:

 

Roboczogodzine na prace domowe mozna wkladac w koszty tylko wtedy, kiedy praca ta uniemożliwia zarobkowanie.

Np, nie mogę wziąć popołudniowych nadgodzin, albo fuchy, bo musze wracać do domu i rozpalić.

 

Natomiast, jesli ktoś pracuje 7-15, wraca do domu i czyta gazete, albo klepie na Forum, to ta praca nie jiest żadnym kosztem

 

 

Ty mi wygladasz na takiego, co klepie :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatku nie, ale potem dwukrotnie.

Nie doczytales, czy wyleciało już z glowy ?

 

Przeciwnie. Chce PC powietrzną i żeby było tanio. W poście 10 pisze:

"a jeżeli podejść logiczne w budżecie mam zaplanowane do 35tys. na kotłownie czy będzie to PC gruntowa czy powietrzna czy też gaz

to mi jedno żeby później było tanio i bezproblemów "

 

Dlaczego kłamiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...