Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Po kilku latach snucia planów, czytania forum, po próbach osiągnięcia komfortu cieplnego i racjonalnych rachunków za ogrzewanie w trzech mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych zbudowanych w różnych technologiach, podjęliśmy decyzję o budowie domu.

W pierwotnym zamyśle miał to być po prostu dom niskoenergetyczny. Typowy projekt miał spełniać podstawowe założenia standardu pasywnego, na płycie, budowa z bk24cm+20cm grafitowego. Mam świadomość że osiągnięcie standardu pasywnego w projekcie typowym nie jest łatwe więc nawet się nie nastawiałam.

Niestety nie ma projektu typowego, spełniającego kryteria energooszczędności i nasze równocześnie.

 

Robimy projekt indywidualny, u architekta specjalizującego się w domach energooszczędnych i zaczynającego przygodę z pasywnymi. To on zaproponował zrobienie projektu pasywnego zamiast energoo a ja bez namysłu postanowiłam podjąć próbę budowy takiego domu.

 

Dom ma być pietrowy, na płycie, bez skosów, drugi strop lany, dach BIPV, oczywiście reku, GWC i ogrzewanie prądem.

 

Oto pierwsze rzuty:

 

parter.jpg

 

piętro.jpg

 

Szczerze mówiąc trochę boję się tych ogromnych okien, zastanawiam się nad zmniejszeniem ich wysokości w ten sposób żeby parapet był na wysokości 0,5m nad podłogą i wtedy:

siedzisko na parap.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 665
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam się w dzienniku. będę dopingował i zaglądał :) raz że fajnie się zapowiada pod względem i budowy i rozwiązań a dwa że mam do Ciebie rzut beretem przez las :)

 

ps. nie rezygnuj z dużych okien zaglądnij do mnie do dziennika to zobaczysz że przeszklenia od podłogi do sufitu to jest to !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj M.A.G. cieszę się że jesteś tu i że mieszkasz niedaleko :)

poczytałam twój DB - projektant proponował mi budowę z Izodomu, ale nie zdecydowałam się. Jak tobie się miesza w domu zbudowanym w tej technologii ?

 

Jeśli chodzi o okna to popatrz na moje rzuty: w pokojach 15m są okna wysokości 230 i szerokości 220. Już zdecydowaliśmy ze na pietrze okna będą miały wysokość 190 i będą miały "siedziskowy" parapet na wysokości 40 cm, Na parterze okna 230 x 400 i 230x180 bedą do podłogi.

 

Kilka słów na temat rozwiązań:

architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....

 

Na początku planowaliśmy zrobić podłogówkę w całym domu. Jednak architekt twierdząc że w domu pasywnym ogrzewanie jako takie nie jest potrzebne, namówił mnie na podłogi drewniane na legarch. Tak bardzo przypadł mi ten pomysł do gustu że bardzo szybko zrezygnowałam z pomysłu podłogówki.

Jednak nie daje mi spokoju myśl: co będzie jak jednak nie wyjdzie pasywny ? co będzie jeżeli dla osiągnięcia komfortu cieplnego bedę potrzebowała stałego żródła promieniowania ciepła ? a wiem że w tradycyjnym budownictwie tylko stałe żródło ciepła daje poczucie komfortu, czasowo włączające się ogrzewanie dla podniesienia temp powietrza do zadanego na sterowniku poziomu niestety nie jest komfortowe... nigdy nie mieszkałam w budynku pasywnym więc nie wiem czego się spodziewać.

Dlatego też zaczęłam poszukiwać innego sposobu akumulacji ciepła na wzór podłogówki. Na pewnej stronie znalazłam następujące zdjęcie:

ciepła ściana.jpgciepła ściana.jpg

 

"ciepła ściana" betonowa

 

jak dla mnie rewelacyjny pomysł na akumulację ciepła.

Niestety nic więcej w sieci nie znalazłam na temat betonowych ścian grzejnych.

Jak narazie udało mi się namówić architekta na zaprojektowanie "grzejnych schodów" -poprowadzenie w zbrojeniu lanych schodów rurek z ogrzewaniem.

mam nadzieję że taki radiator będzie się dobrze spisywał.

poza schodami architekt chce zaprojektować ogrzewanie ścienne w pokojach. Niestety wogóle mnie ono nie przekonuje z racji barku możliwości akumulacji ciepła. chyba będę negocjować zaprojektowanie betonowych ścian grzejnych....

ciepła ściana.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To co piszesz o promieniowaniu pojawiło się już w kilku wątkach na forum.

Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.

Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania - takie moje zdanie, ktoś może się nie zgodzić rozumiem to.

Też chciałem pasywniaka ale wybudowałem energooszczędny i nie żałuję. Na płycie z silki, ogrzewany PC z podłogówką po całości.

Nawet przy 19 stopniach w środku ja nie czuję dyskomfortu powiem nawet, że jest bardziej komfortowo niż w starym domu przy 23 stopniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga do Twojego projektu - czy ja dobrze widzę, że schody są od strony południowej. Osobiście szkoda byłoby mi od tej strony miejsca na schody, nawet takie najpiekniejsze. Tym bardziej na pietrze można by jeden z pokoi usytuować w miejscu schodów. Nie trać zimowego słońca, jest piękne!

Trzymam kciuki i będę chętnie podglądał. My "pasywni" nie będziemy, ale zmierzamy w tym kierunku, więc tym bardziej jestem zainteresowany Twoim dziennikiem. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.

 

 

... właśnie tu pojawia się miejsce dla nowoczesnego zduństwa....

Tak tak zduństwa !

Budując nowoczesny piec z widokiem ognia , tak dobieramy wielkość obudowy i przeszklenia aby chwilowa emisja ciepła była odpowiednia do danego domu .

Nasz piec grzeje najprzyjemniejszą forma jaką jest promieniowanie .....jest CIEPŁY JAK SŁOŃCE ... a właściwie nasz prywatne słoneczko.

 

Jaką emisję godzinową ciepła potrzebujecie ?

Na cały dom 2- 2,5kWh ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

projektant proponował mi budowę z Izodomu, ale nie zdecydowałam się. Jak tobie się miesza w domu zbudowanym w tej technologii ?

Tak jak w każdym innym :) chyba.... nie mam porównania bo do tej pory mieszkałem w bloku... Natomiast jest to świetny materiał do budowy. W sumie wybudowałem swój własnoręcznie a pomagałem przy budowie czterech takich domów. Na podkarpaciu jest tego już całkiem sporo :)

 

Jeśli chodzi o okna to popatrz na moje rzuty: w pokojach 15m są okna wysokości 230 i szerokości 220. Już zdecydowaliśmy ze na pietrze okna będą miały wysokość 190 i będą miały "siedziskowy" parapet na wysokości 40 cm, Na parterze okna 230 x 400 i 230x180 bedą do podłogi.

 

Ok. już widzę. my na górze też mamy jedn oz okien na wys. 50 cm ale niestety nie dało się z niego zrobić parapetosiedziska....

 

Kilka słów na temat rozwiązań:

architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....

rzecz warta przemyślenia, my swoją łązienkę główną mamy na parterze więc zrezygnowałem z tego pomysłu choć są na forum tacy co RSŚ zrobili przy domu parterowym - Barth3z

 

Na początku planowaliśmy zrobić podłogówkę w całym domu. Jednak architekt twierdząc że w domu pasywnym ogrzewanie jako takie nie jest potrzebne, namówił mnie na podłogi drewniane na legarch. Tak bardzo przypadł mi ten pomysł do gustu że bardzo szybko zrezygnowałam z pomysłu podłogówki.

 

Jednak nie daje mi spokoju myśl: co będzie jak jednak nie wyjdzie pasywny ? co będzie jeżeli dla osiągnięcia komfortu cieplnego bedę potrzebowała stałego żródła promieniowania ciepła ? a wiem że w tradycyjnym budownictwie tylko stałe żródło ciepła daje poczucie komfortu, czasowo włączające się ogrzewanie dla podniesienia temp powietrza do zadanego na sterowniku poziomu niestety nie jest komfortowe... nigdy nie mieszkałam w budynku pasywnym więc nie wiem czego się spodziewać.

 

Nierezygnujcie z podłogówki !!! Za nic nie daj sobie wmówić że w domu pasywnym nie jest to potrzebne !!! Choć miałem liczone OZC (dwa razy, niezależnie) to żadne z nich nie zakładało, że mój dom będzie pasywny, a ja twierdzę że gdybym utrzymywał w nim takie temperatury jak założone do obliczeń to wybudowałem pasywnie. Pewnie wielu będzie twierdzić inaczej :) Ale nie wyobrażam sobie braku podłogówki. Pisałem już o komforcie mieszkania ale było to początkiem zimy. Teraz mam nieco więcej doświadczeń i wiem że dla nas nie zawsze w domu panuje komfort termiczny. Kiedy? A no wtedy kiedy na zewnątrz są słoneczne dni i temp. powietrza skacze bardzo ładnie ale wieczorem mimo 23* brakuje tego źródła promieniowania. Podobnie jest kiedy palimy w kominku. Temperatura powietrza jest OK ale brakuje ciepła w podłodze. Nauczyłem się już wymuszać wtedy pracę podłogówki kiedy idę spać a w kominku ciągle się tli. Natomiast wynika to w bardzo dużej części ze specyfiki budowy naszego salonu który jest wysoki na prawie 6 m i siłą rzeczy całe ciepło ucieka nam w górę.... Coś za coś..

 

 

Dlatego też zaczęłam poszukiwać innego sposobu akumulacji ciepła na wzór podłogówki. Na pewnej stronie znalazłam następujące zdjęcie:

[ATTACH=CONFIG]346235[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]346235[/ATTACH]

 

"ciepła ściana" betonowa

 

jak dla mnie rewelacyjny pomysł na akumulację ciepła.

Niestety nic więcej w sieci nie znalazłam na temat betonowych ścian grzejnych.

Jak narazie udało mi się namówić architekta na zaprojektowanie "grzejnych schodów" -poprowadzenie w zbrojeniu lanych schodów rurek z ogrzewaniem.

mam nadzieję że taki radiator będzie się dobrze spisywał.

poza schodami architekt chce zaprojektować ogrzewanie ścienne w pokojach. Niestety wogóle mnie ono nie przekonuje z racji barku możliwości akumulacji ciepła. chyba będę negocjować zaprojektowanie betonowych ścian grzejnych....

 

Jeśli poczytałaś mój dziennik to wiesz ze ja mam takie rozwiązanie u siebie - dolna część betonowej ściany jest zaopatrzona w pętlę PEx - minusem jest tylko to że napędzanajest solarem a więc kiedy ie ma słońca na zewnątrz to ściana nie pracuje a szkoda. tak wyglądałą ściana w konstrukcji http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=185737&d=1366916931

a tak wygląda teraz http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=338478&d=1448355770

 

Mała uwaga do Twojego projektu - czy ja dobrze widzę, że schody są od strony południowej. Osobiście szkoda byłoby mi od tej strony miejsca na schody, nawet takie najpiekniejsze. Tym bardziej na pietrze można by jeden z pokoi usytuować w miejscu schodów. Nie trać zimowego słońca, jest piękne!

Trzymam kciuki i będę chętnie podglądał. My "pasywni" nie będziemy, ale zmierzamy w tym kierunku, więc tym bardziej jestem zainteresowany Twoim dziennikiem. Pozdrawiam!

 

pozwolę się nie zgodzić :D ładne schody dodają pomieszczeniu a nie ujmują. kwestia projektu. Ale zgadza się co do reszty że im więcej słońca w domu tym lepiej. teraz zrobiłbym dwa razy tyle przeszkleń w salonie.... ale może przy następnym domu.

 

Witam

To co piszesz o promieniowaniu pojawiło się już w kilku wątkach na forum.

Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.

Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania - takie moje zdanie, ktoś może się nie zgodzić rozumiem to.

Też chciałem pasywniaka ale wybudowałem energooszczędny i nie żałuję. Na płycie z silki, ogrzewany PC z podłogówką po całości.

Nawet przy 19 stopniach w środku ja nie czuję dyskomfortu powiem nawet, że jest bardziej komfortowo niż w starym domu przy 23 stopniach.

 

Spróbuję namówić moją żonę na taki eksperyment żeby zejść z temperaturą w domu do tej projektowanej i wtedy ocenić komfort. Jak już wspomniałem faktycznie czasem tego komfortu brakuje nawet przy 23*...

 

 

 

... właśnie tu pojawia się miejsce dla nowoczesnego zduństwa....

Tak tak zduństwa !

Budując nowoczesny piec z widokiem ognia , tak dobieramy wielkość obudowy i przeszklenia aby chwilowa emisja ciepła była odpowiednia do danego domu .

Nasz piec grzeje najprzyjemniejszą forma jaką jest promieniowanie .....jest CIEPŁY JAK SŁOŃCE ... a właściwie nasz prywatne słoneczko.

 

Jaką emisję godzinową ciepła potrzebujecie ?

Na cały dom 2- 2,5kWh ??

 

Potwierdzam, kominek u nas był jedną z lepszych rzeczy w które zainwestowaliśmy. Mimo że zostałem zrugany przez kominkarzy na fm za powiedzmy "błędy technologiczne" to mój kominek sprawuje się świetnie i nie wyobrażam sobie kominka w domu nie mieć. Nie do grzania, dla klimatu jaki stwarza. Całe życie byłem blokersem więc to może dlatego mam takie odczucia, ale nie oddałbym kominka za żadne pieniądze :) I da się nawet w dużym wkładzie palić małą mocą, kwestia popróbowania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmień wielkość waszej sypialni. Popatrz że sypialnia z dużym łóżkiem ma taki sam wymiar jak sypialnie dzieci,

taka sypialnia będzie ciasna. Moim zdaniem zmniejszyłbym sypialnie po lewej stronie od łazienki i zwiększył wasza sypialnie.

 

Zaznacz jakie są strony świata na rzutach, nie pasują mi wielkie okna na wschód (bo w takim domu od północy nie powinno być okien- jeśli na parterze północna ściana to ściana bez okien to salon ma największe okno na wschód czyli słońce jest w tym oknie tylko w godzinach porannych)

 

Z kolei na pietrze okna są w innych ścianach (w północnej??)

 

Na parterze belka stropu wchodzi nad oknem w ścianę - to jest slaby pomysł

 

http://www.dreslerstudio.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deslerstudio na rzucie pietra jest fragmet kierunku wskazującego północ.

 

Nk - na spoczynku schodów jest zaprojektowany duży balkonowy fix, sądze że światła wystarczy :)

 

Zdun darek - marzyłam o pięknym piecu, wolnostojącym, kaflowym, z płaszczem wodnym ale jako mieszczuch, który dotąd zajmował najwyżej regulacją pieca kondensacyjnego obawiam sie że nie będzie się nam chciało w nim palić. Poza tym bardzo boję się zaprószyć ognia i czadu i wogóle ogrzewanie chcę bezobsługowe.

 

hajnel dom własnie dom niskoenergetyczny daje tą przewagę że np. woda w podłogówce stygnie znacznie wolniej, umożliwoa to utrzymywanie komfortu cieplnego przez długi czas wodą podgrzaną jeden raz.

 

 

M.A.G. zauważyłam instalacje :) napisz jak sie sprawuje ciepła ściana. Jak odczuwa sie jej ciepło kiedy podłoga jest chłodna? Dobrze akumuluje ciepło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolkak, witam wsrod podkarpackich "zapalencow" :)

Odnoszac sie do ogrzewania to rowniez jestem zwolennikiem podlogowki, poniewaz najprzyjemniejsze ciepelko uzyskujemy przez promieniowanie czy to sloneczka, podlogi, sciany, od kominka. Zakladajac ze bedziesz miala promieniowanie od odrzewanej sciany to bedzie to podobne doznanie jak w starych domach z piecem kaflowym. Sama przyjemnosc sie do takiego tulic ale im dalej od niego to przyjemnosc maleje. Czemu? Poniewaz bedzie samo promieniowanie cie grzalo. W przypadku podlogowki niewazne w ktorym miescu domu stoisz to dziala promieniowanie od podlogi ale rowniez konwekcja, ktora unosi cieplutkie powietrze do gory.

Osobiscie sam sie zastanawiam czy podlogowke robic wodna popprzez PC, czy kablami bo tak czy inaczej planuje PV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kilka słów na temat rozwiązań:

architekt zaproponował mi coś na wzór wynalazku Jaska71 - odzyskwa : http://www.dworekpolski.pl/oferta/odzyskwa

mam nadzieję że to nie jest kradzież pomysłu....

 

Ciekawe kiedy uzyskali ten patent ...?

Tak jest właśnie z rozwiązaniami które się pokazuje ...

Kolejny przypadek ..., pewnie tak samo jak z tym solarem grzejącym ciepłem z pod połaci dachu ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja prawie podjęta. Podłogówki "na salonach" nie będzie, będzie drewno na podłodze. Podłogówka w łazienkach będzie przykryta korkiem ( U lepsze od drewna, dwa razy gorsze od płytek)

Nie będzie ponieważ mąż jest już po dwóch zabiegach na żylaki i mimo że to podobno jednak nie ma wpływu nie będę ryzykować. Będzie ogrzewanie ścienne, tylko nie wiem ile metrów scian przeznacyć na rury.... Ma ktoś jakieś sugestie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ogrzewanie ścienne, tylko nie wiem ile metrów scian przeznacyć na rury.... Ma ktoś jakieś sugestie ?

 

Logika podpowiada, aby powierzchnia grzejnych ścian była tak ze trzy cztery razy mniejsza od grzejników podłogowych i miała wyższą temperaturę zasilania, po to by czuć przyjemne promieniowania ciepła. Z kolei, wysoka temperatura zasilania grzejników gryzie się z pasywnością i oszczędnością energii, bo pompy ciepła i kotły gazowe kondensacyjne ekonomicznie pracują w niższych temperaturach.

 

Pozdrawiam

Cezary

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ma być dach BIPV i bufor co+cwu więc nawet jak sobie założe żeliwne kaloryfery będzie energooszczędnie.

Rzecz rozgrywa się o komfort cieplny.....

 

Naprawe nikt nic?

Podłogówka i tyle ...:yes:

A do tego wszystkiego PC i wybić sobie z głowy zabawę w pasywność...

No chyba że ktoś fanatycznie zapatrzony w ideę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj karolkak. Drzwi wejściowe masz od północy? Jeżeli tak to ciekawe rozwiązanie. Na parterze te dwa pomieszczenia po lewej stronie to będą pokoje/sypialnie? Na ile osób będziesz budować dom? Jeżeli na parterze przy wiatrołapie możesz zrezygnować z pokoju to ja proponuje dać działówkę i zrobić z tego pomieszczenie gospodarcze i spiżarkę PROPOZYCJA.jpg bo tych pomieszczeń nie widzę w Twoim projekcie a są bardzo przydatne.

Co do samej idei pasywności. Musisz się zdecydować czy chcecie na pewno aby dom był pasywny czy nie. Jeżeli tak to musicie iść w tym kierunku odpowiednio. Na pewno do tego trzeba zrobić obliczenia. Jak masz już rzuty z wymiarami i z grubsza wiesz co chcesz to podeślij dane asoltowi i zrobi Ci OZC dla Twojego projektu. Dom murowany piętrowy ciężko jest zrobić jako pasywny, ogólnie to każdy piętrowy jest taki ciężko zrobić, mimo że teoretycznie powinno to być łatwiejsze. Na pewno 20cm styro na ścianach to może być za mało. Aby piętrowy był pasywny to współczynniki trzeba najlepiej dobrać min. tak: ściany U<0,1W/m2, najlepiej U<0,08W/m2. Podłoga na gruncie to płyta z U<0,1W/m2. Dach, czyli w przypadku pełnego piętra ocieplisz strop nad piętrem i U<0,08W/m2

Okna koniecznie z szybą o Ug=0,6W/m2 i g=60%. WM z reku o sprawności min.90%. Drzwi wejściowe według zaleceń powinny mieć U poniżej 0,8W/m2 ale jak nie potrzebujesz papieru to możesz je zrobić z U nawet 2W/m2 bo ich powierzchnia i tak będzie mała i ich współczynnik niewiele zmienia a cena za to idzie mocno w górę. Ważna jest szczelność tych drzwi, więc energooszczędne szczelne drzwi też będą dobre. O gwc już pisałeś ale markowe te rozwiązania (czyli drogie) których koszt to ponad 10k nie mają sensu ekonomicznego. Jak sam sobie to zrobisz i dasz za to 2-4k to warto a jak całość firma ma robić to nie warto bo szkoda kasy. Od południa dasz duże przeszklenia więc musisz zapewnić jakieś okapy chroniące przed słońcem wtedy gdy go nie będziesz chciała (czyli praktycznie od kwietnia do września) a ma dogrzewać w pozostałych miesiącach. W zależności jak słoneczko na niebie jest wysoko okap powinien mieć długość od 1,2m do 1,5m. Musisz sobie to rozrysować na swój region i zobaczysz jak to będzie wyglądało u Ciebie i co będzie najlepsze. No chyba że wolisz mieć w ciągu dnia opuszczone rolety to wtedy tylko one mogą być. Co do ogrzewania to jak wyjdzie zapotrzebowanie poniżej 15kWh/m2 to ja bym szedł w promienniki ciepła w salonie i pokojach a w pozostałych pomieszczeniach dałbym kable w warstwie kleju do płytek. No chyba że w tych pomieszczeniach też nie będzie płytek to wtedy w całym domu promienniki. Musisz wiedzieć że w domu pasywnym są inne odczucia komfortu niż w domu zwykłym. To że w domu tradycyjnym bez odczuwalnego promieniowania nie czujesz komfortu to nie znaczy że w pasywnym tak będzie. Pamiętaj że pasywny charakteryzuje się wysoką szczelnością ,czyli nie ma przeciągów, nic nie ciągnie itp. Odpowiednia izolacja powoduje że tworzy się termos więc całe ciepło jest kumulowane wewnątrz domu i jego ubytki są minimalne w porównaniu do domu tradycyjnego. Dzięki temu nie ma potrzeby grzać (w zależności od temperatury na zewnatrz i nasłonecznienia) tradycyjnie tylko okresowo trzeba wytworzyć odpowiednią ilość ciepła. Do jakiejś temperatury na zewnatrz wystarczą do tego zyski bytowe czy słoneczne a system dogrzewający powinien móc zareagować w miarę szybko gdy wyczuje że tych zysków brakuje. Temu pisałem o promiennikach bo one najszybciej zareagują na takie zmiany. Kable w warstwie kleju też szybko zareagują. Na pewno promienniki będą tańsze niż zabawa z ścianą grzejną którą za piernika nie będziesz mogła dobrze sterować.

Podsumowując: zrób obliczenia a potem kombinuj dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludziom którzy pobudowali pasywniaki brakuje tego promieniowania cieplnego mimo temperatury na odpowiednim poziomie.

 

Gdzie to wyczytałeś ?

 

Pasywniak trochę ogranicza i pod względem budowy i późniejszego użytkowania.

 

Tzn. ?

 

... wybić sobie z głowy zabawę w pasywność...

No chyba że ktoś fanatycznie zapatrzony w ideę ...

 

Dlaczego ?

Ile droższy będzie dom karolkak w wersji pasywnej od energooszczędnej ? O lie więcej (o ile w ogóle) będą droższe okna ? Ale nie te z napisałem Passiv. O ile więcej bedzie kosztowała izolacja ?

No i o jakiej pasywności mówimy, tej 15kWh/m2/rok, które jest łatwe do osiągnięcia, czy obciążeniu cieplnym 10W/m2 - ta wersja jest mniej opłacalna. A może mówimy o NF15 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...