Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CDP - hit czy kit?


StefanW

Recommended Posts

CDP to termin który wiąże się z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz a oznacza; "Centralne Doprowadzenie Powietrza". Wygląda to tak, że w obudowie kominka jest króciec do którego podłączamy przewód powietrza z zewnątrz. Tą drogą kominek pobiera powietrze do spalania i tym samym separuje palenisko od pomieszczenia w którym stoi urządzenie. Taka separacja umożliwia obejście zakazu stosowania wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach z kominkami.

Należy zwrócić uwagę na fakt:

- czy CDP jest pełne tzn. całość powietrza do paleniska wpływa przez króciec zewnętrzny,

- czy CDP jest częściowe tzn. jest króciec do powietrza zewnętrznego ale jest np. wlot powietrza z pomieszczenia na szybę czy dodatkowe powietrze wtórne itd.

Zalecanie CDP w innych przypadkach jak separacja jest nieporozumieniem ponieważ obniża ono sprawność grzewczą układu i jest to tylko i wyłączni tani chwyt marketingowy. Marketing posługuje się takim tłumaczeniem: "stosując CDP nie spalasz ciepłego powietrza które wcześniej musiałeś(aś) ogrzać". Proste i bez komentarza.

Marketing jednak nie dodaje, że pobierając zimne powietrze z zewnątrz:

- trzeba ogrzać je w palenisku - zużywając na to energię,

- obniża się temperaturę wewnątrz paleniska co obniża jego sprawność,

- spala się czyste powietrze zewnętrzne a oddycha się zanieczyszczonym,

- spala się czyste powietrze zewnętrzne a wietrzy się pomieszczenie żeby było czym oddychać.

 

CDP stosować tylko w przypadku konieczności stosowania wentylacji mechanicznej (przepisy).

CDP to raczej kit niż hit!

 

Zastosowanie kominka wymaga doprowadzenia powietrza do spalania i bardzo dobrym miejscem do tego jest doprowadzenie w pobliże kominka ale absolutnie nie musi to być pod kominek czy nawet w pobliże. Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zastosowanie kominka wymaga doprowadzenia powietrza do spalania i bardzo dobrym miejscem do tego jest doprowadzenie w pobliże kominka ale absolutnie nie musi to być pod kominek czy nawet w pobliże. Wybór należy do Ciebie.

 

Znaczy Twoja rada to zrób sobie dziurę w ścianie, po co wystarczy okno otworzyć;-) Jak byś jeszcze pokazał ile m3 powietrza potrzeba do spalania i ile na rozsądną wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy Twoja rada to zrób sobie dziurę w ścianie, po co wystarczy okno otworzyć;-) Jak byś jeszcze pokazał ile m3 powietrza potrzeba do spalania i ile na rozsądną wentylację.

 

Raczej spytałbym, po co kolejny wątek na ten temat, skoro niedawno rozwalaliśmy temat w innym...Ktoś chce błysnąć, czy faktycznie doktor Judym?;)

A może potrzeba dokopania Darkowi? Bo to jego "slang" (CDP). Z Darkiem nie zgadzam się w tej kwestii (doprowadzenia i zużycia powietrza w kominkach), ale nie jest to ani moje, ani jego założenie, byśmy się we wszystkim zgadzali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba zrozumieć termin wentylacji mechanicznej, a nie rzucać tym terminem ogólnikowo

 

wentylacja mechaniczna wywiewna jest szkodliwa dla wszystkich palenisk otwartych i nie tylko

 

wentylacja mechaniczna wywiewno - nawiewna zrównoważona lub nadciśnieniowa nie jest szkodliwa nawet jak pobudujemy w takim domu kominek otwarty

 

nie ma takiego przepisu, który mówi, że jak mamy wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną należy stosować kominek szczelny z poborem powietrza z zewnątrz - "przepisem" może być np. warunek producenta, który akurat w konkretnym przypadku widzi zasadność takiego rozwiązania technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej spytałbym, po co kolejny wątek na ten temat, skoro niedawno rozwalaliśmy temat w innym...Ktoś chce błysnąć, czy faktycznie doktor Judym?;)

A może potrzeba dokopania Darkowi? Bo to jego "slang" (CDP). Z Darkiem nie zgadzam się w tej kwestii (doprowadzenia i zużycia powietrza w kominkach), ale nie jest to ani moje, ani jego założenie, byśmy się we wszystkim zgadzali...

 

Trzeba było książki czytać to byś znał doktora Judyma a tak została Ci filozofia.

Zaczynasz wietrzyć wszędzie spiski więc może już wszedłeś w ten właściwy nurt bo ja nikomu nie mam zamiaru dokopywać. Gdybyś był na bieżąco w kominkach to byś wiedział, że praktycznie obowiązkowym już jest napis "CDP" na prawie każdym kominku. Mam nadzieję, że wątek coś wniesie a nie ma obowiązku śledzenia go.

 

Remiks, Ty nic nie zrozumiałeś - przeczytaj jeszcze raz i sprawdź czy pisałem o dziurze albo oknie.

 

Kominiarz chcąc wyłuszczyć wszystkie niuanse trzeba by dużo pisać więc czasami skrót się stosuje który może brzmi trochę ogólnikowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Remiks, Ty nic nie zrozumiałeś - przeczytaj jeszcze raz i sprawdź czy pisałem o dziurze albo oknie.

 

 

Tak? Posiłkując się chyba Twoim ulubionym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury minimalne wymogi wymiany powietrza wentylacyjnego to 20m3/h na osobę do tego musisz wg przepisu zapewnić przepływ tego powietrza od pomieszczeń tzw. czystych do brudnych. A teraz też wg. ww rozporządzenia do kominka masz obowiązek zapewnić dopływ 10m3/h na 1kW mocy nominalnej kominka. Czyli do salonu w którym stoi kominek musisz dostarczyć przy powiedzmy nominalnej mocy paleniska 8kW powiedzmy 80m3 a uwzględniając potrzeby wentylacji 120m3 na godzinę, salon powiedzmy 6mx5mx2,5m do tego bez reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak? Posiłkując się chyba Twoim ulubionym rozporządzeniem Ministra Infrastruktury minimalne wymogi wymiany powietrza wentylacyjnego to 20m3/h na osobę do tego musisz wg przepisu zapewnić przepływ tego powietrza od pomieszczeń tzw. czystych do brudnych. A teraz też wg. ww rozporządzenia do kominka masz obowiązek zapewnić dopływ 10m3/h na 1kW mocy nominalnej kominka. Czyli do salonu w którym stoi kominek musisz dostarczyć przy powiedzmy nominalnej mocy paleniska 8kW powiedzmy 80m3 a uwzględniając potrzeby wentylacji 120m3 na godzinę, salon powiedzmy 6mx5mx2,5m do tego bez reku.

 

I co z tego wynika..............do kitu taka technika.:DEsencją tego dowcipu - puenty niech pozostanie fakt iż powietrza nigdy za dużo ale za mało to już kłopot.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było książki czytać to byś znał doktora Judyma a tak została Ci filozofia.

 

Kominiarz chcąc wyłuszczyć wszystkie niuanse trzeba by dużo pisać więc czasami skrót się stosuje który może brzmi trochę ogólnikowo

 

Z tego, co pamiętam Batursen ma całkiem pokaźną bibliotekę, a filozofia to jego hobby :D

 

Podaj konkrety z tymi przepisami a nie jak to Górale mówią: kłapiesz kufą jak kacka dupom ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks; niczym się nie posiłkowałem a tylko przelałem na pulpit swoje przemyślenia pod kątem sprawności układu i zasad termodynamiki. Przepisy są dobre bo nakreślają pewne granice ale oprócz tego jest jeszcze zdrowy rozsądek. Przecież w moim rozumowaniu jest tylko jeden szczegół istotny; - czy rura która doprowadza powietrze z zewnątrz ma być podpięta do kominka czy jej koniec może swobodnie leżeć obok kominka (pod kominkiem). Liczby które podajesz są mało istotne dla tego tematu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam Batursen ma całkiem pokaźną bibliotekę, a filozofia to jego hobby :D

 

Podaj konkrety z tymi przepisami a nie jak to Górale mówią: kłapiesz kufą jak kacka dupom ;)

 

Mieć a czytać, to istotna różnica.

Myślami nie nadążasz za swoim pisaniem? Przecież wyżej sam napisałeś jak to jest z tą wentylacją a jak chcesz paragrafy to se sukej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks; niczym się nie posiłkowałem a tylko przelałem na pulpit swoje przemyślenia pod kątem sprawności układu i zasad termodynamiki. Przepisy są dobre bo nakreślają pewne granice ale oprócz tego jest jeszcze zdrowy rozsądek. Przecież w moim rozumowaniu jest tylko jeden szczegół istotny; - czy rura która doprowadza powietrze z zewnątrz ma być podpięta do kominka czy jej koniec może swobodnie leżeć obok kominka (pod kominkiem). Liczby które podajesz są mało istotne dla tego tematu.

Cóż jeśli interesuje Cię sprawność układu zwanego domem to posiłkując się zasadami termodynamiki musisz to sobie policzyć i już będziesz oświecony, Ja bez liczenia tej rury obok kominka sobie nie położę. A jeśli tego nie policzysz to tak samo ja mam rację jak i Ty bo przemyślenia przemyśleniami a to o czym piszesz można opisać wzorami i liczyć, liczyć i liczyć co polecam;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDP to termin który wiąże się z doprowadzeniem powietrza do spalania z zewnątrz a oznacza; "Centralne Doprowadzenie Powietrza". Wygląda to tak, że w obudowie kominka jest króciec do którego podłączamy przewód powietrza z zewnątrz. Tą drogą kominek pobiera powietrze do spalania i tym samym separuje palenisko od pomieszczenia w którym stoi urządzenie. Taka separacja umożliwia obejście zakazu stosowania wentylacji mechanicznej w pomieszczeniach z kominkami.

Należy zwrócić uwagę na fakt:

- czy CDP jest pełne tzn. całość powietrza do paleniska wpływa przez króciec zewnętrzny,

- czy CDP jest częściowe tzn. jest króciec do powietrza zewnętrznego ale jest np. wlot powietrza z pomieszczenia na szybę czy dodatkowe powietrze wtórne itd.

Zalecanie CDP w innych przypadkach jak separacja jest nieporozumieniem ponieważ obniża ono sprawność grzewczą układu i jest to tylko i wyłączni tani chwyt marketingowy. Marketing posługuje się takim tłumaczeniem: "stosując CDP nie spalasz ciepłego powietrza które wcześniej musiałeś(aś) ogrzać". Proste i bez komentarza.

Marketing jednak nie dodaje, że pobierając zimne powietrze z zewnątrz:

- trzeba ogrzać je w palenisku - zużywając na to energię,

- obniża się temperaturę wewnątrz paleniska co obniża jego sprawność,

- spala się czyste powietrze zewnętrzne a oddycha się zanieczyszczonym,

- spala się czyste powietrze zewnętrzne a wietrzy się pomieszczenie żeby było czym oddychać.

 

CDP stosować tylko w przypadku konieczności stosowania wentylacji mechanicznej (przepisy).

CDP to raczej kit niż hit!

 

Zastosowanie kominka wymaga doprowadzenia powietrza do spalania i bardzo dobrym miejscem do tego jest doprowadzenie w pobliże kominka ale absolutnie nie musi to być pod kominek czy nawet w pobliże. Wybór należy do Ciebie.

 

Warto rozmawiać Stefanie, jak rzecze klasyk.

Zgłaszałem podobne jeśli nie identyczne postulaty jakieś 7 lat temu i nadal uważam, że w jakimś sensie jest to temat do rozważań, choć raczej dla konstruktorów wkładów mających dążenie do podniesienia sprawności z 80 na 82 % :)

 

Natomiast:

1.Najistotniejszą kwestią nie jest to, jakie powietrze dotrze do wkładu, tylko, czy da się wyregulować jego ilość, jak wiadomo każde paliwo najlepiej spala się z niewielkim tylko naddatkiem powietrza. W paleniskach z dziurą w drzwiach take spalanie jest najczęściej (może znalazło by się kilka wyjątków) niemożliwe.

 

2.Producenci dziś największą uwagę przykładają właśne do tego , aby powietrze wpadające do wkładu nie było kierowane bezpośrednio w żar, tylko zostało wstępnie ogrzane, pod paleniskiem, na ścianach wkładu itp. oraz doprowadzone punktowo w te miejsca gdzie jest potrzebne np. do dopalania spalin.

Wyjątkiem, gdzie nie da się tego uzyskać są nieduże piecyki wolnostojące. Każdy piec o nieco większych rozmiarach ma takie rozwiązania będąc de facto małym kominkiem.

 

3.Jeśli Twoje wątpliwości uważasz za istotne nie musisz przecież od razu zostawiać rury "luzem". Masz kilka możliwości rozwiązań , które niwelowałyby te "problemy".

Możesz np. podłączyć trójnikiem coś w rodzaju przepustnicy otwieranej podciśnieniem np. jak w regulatorze ciągu kominowego, w nieobsługowy sposób mieszałaby ona wpadające powietrze z domowym.

Możesz oprócz tego z radą jednego z dużych producentów z branży doprowadzić drugie powietrze do wymiany w gorącej obudowie, otwierając je na cały czas palenia lub krócej.

Jeśli połączysz to z dgp stwarzasz swoisty rekuperator. To zawsze wydawało mi się nadzwyczaj korzystne rozwiązanie, w ostatnich 10 latach skorzystałem z tych swoich wiejskich przemyśleń jeden raz. Aż raz. Długo zastanawiałem się aby zrobić taki patent u siebie, ostatecznie stwierdziłem, ze będą mi się wiecznie chrzanić linki od przepustnic a powietrza mogę sobie dopuścić.... oknem ;)

Co zresztą czynię, żadne okno nie jest u mnie zamknięte na 100 % "szczelnie"

Edytowane przez lecho*ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było książki czytać to byś znał doktora Judyma a tak została Ci filozofia.

Zaczynasz wietrzyć wszędzie spiski więc może już wszedłeś w ten właściwy nurt bo ja nikomu nie mam zamiaru dokopywać. Gdybyś był na bieżąco w kominkach to byś wiedział, że praktycznie obowiązkowym już jest napis "CDP" na prawie każdym kominku. Mam nadzieję, że wątek coś wniesie a nie ma obowiązku śledzenia go.

 

Remiks, Ty nic nie zrozumiałeś - przeczytaj jeszcze raz i sprawdź czy pisałem o dziurze albo oknie.

 

Kominiarz chcąc wyłuszczyć wszystkie niuanse trzeba by dużo pisać więc czasami skrót się stosuje który może brzmi trochę ogólnikowo

Nie nabzdyczaj się tak Stefek, bo pękniesz.... Głupia ta nazwa CDP i tyle, stosowana przez wąskie grono zza gór, więc nie "filozofuj", że obowiązkowa...A co jak nie jest doprowadzone centralnie ale szczelnie?!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Remiks napisał:

"Cóż jeśli interesuje Cię sprawność układu zwanego domem to posiłkując się zasadami termodynamiki musisz to sobie policzyć i już będziesz oświecony, Ja bez liczenia tej rury obok kominka sobie nie położę. A jeśli tego nie policzysz to tak samo ja mam rację jak i Ty bo przemyślenia przemyśleniami a to o czym piszesz można opisać wzorami i liczyć, liczyć i liczyć co polecam"

Interesuje mnie sprawność dlatego kominek powinien spalać "przerobione " powietrze a przepływ rurą z zewnątrz powinien bilansować ilość świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ciepło z powietrza które wejdzie do kominka odzyskamy poprzez uzyskanie wyższej sprawności paleniska. Nie widzę tutaj potrzeby obliczeń.

 

lecho*ski napisał:

"1.Najistotniejszą kwestią nie jest to, jakie powietrze dotrze do wkładu, tylko, czy da się wyregulować jego ilość, jak wiadomo każde paliwo najlepiej spala się z niewielkim tylko naddatkiem powietrza. W paleniskach z dziurą w drzwiach take spalanie jest najczęściej (może znalazło by się kilka wyjątków) niemożliwe."

 

Istotne jest i jedno i drugie. Jeżeli króciec CDP ma służyć do lepszej regulacji powietrza to jak najbardziej na tak z tym, że powietrze do tegoż króćca nie musi dochodzić z zewnątrz czyli spoza domu.

 

"2.Producenci dziś największą uwagę przykładają właśne do tego , aby powietrze wpadające do wkładu nie było kierowane bezpośrednio w żar, tylko zostało wstępnie ogrzane, pod paleniskiem, na ścianach wkładu itp. oraz doprowadzone punktowo w te miejsca gdzie jest potrzebne np. do dopalania spalin."

 

Producenci największą uwagę przykładają do tego jak najwięcej skubnąć klienta dlatego rozwijają marketing zamiast pracować nad sprawnością.

Pod paleniskiem to raczej słabo ogrzejemy powietrze bo tam chyba jest najzimniej. Wstępnie ogrzane to jest właśnie powietrze z wewnątrz pomieszczenia a nie z zewnątrz budynku.

 

"Co zresztą czynię, żadne okno nie jest u mnie zamknięte na 100 % "szczelnie"

 

Ty dopuszczasz powietrze nieszczelnym oknem a wielu tutaj się martwi: "jak ten kanał wprowadzić pod kominek" no bo wcześniej nie zrobili a teraz piszą, że "trzeba doprowadzić powietrze pod kominek".

 

Batura napisał:

"Nie nabzdyczaj się tak Stefek, bo pękniesz.... Głupia ta nazwa CDP i tyle, stosowana przez wąskie grono zza gór, więc nie "filozofuj", że obowiązkowa...A co jak nie jest doprowadzone centralnie ale szczelnie?!"

 

Nie o nazwę tu chodzi lecz o zasadę skąd i jak doprowadza się powietrze do spalania.Niektórzy stosują nazwę CDP a Twoja Ulubiona firma na "B" stosuje nazwę "Przyłącze powietrza do spalania Ø".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesuje mnie sprawność dlatego kominek powinien spalać "przerobione " powietrze a przepływ rurą z zewnątrz powinien bilansować ilość świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń. Ciepło z powietrza które wejdzie do kominka odzyskamy poprzez uzyskanie wyższej sprawności paleniska. Nie widzę tutaj potrzeby obliczeń.

Sorki ale stajesz się ignorantem, dowodu nie potrzebujesz a Twoja wiedza jest najmojsza, a właściwie nie wiedza a przekonanie. Jeszcze raz przypomnę jeśli opierasz się na przekonaniach a nie na obliczeniach i dowodach to masz taką samą rację jak ja i wielu innych którzy twierdzą że wiedzą bo wiedzą;-)

Ps. parafrazując Twoje "CDP- hit czy kit?" można napisać twierdzenia Stefana to kit bo wie że wie;-)

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Często na forum pisze się o jakichś obliczeniach, podaje się jakieś liczby. Mimo próśb nigdy żadnych obliczeń nie ujrzałem, ani źródła liczb lub teorii.

Fizyka w "kominkowym obszarze" jest nauka spisaną. Nie mówimy tu o kwarkach, tylko o zasadach sformułowanych gdzieś w 16-tym, 17-tym wieku. W tym zakresie jest to nauka zamknięta.

 

To, czy powietrze będzie doprowadzone odseparowanym kanałem z zewnątrz, czy pobrane z pomieszczenia - nie ma znaczenia dla bilansu cieplnego domu.

Jeżeli kominek pobierze kilogram powietrza z pomieszczenia, to ten kilogram musi napłynąć do tego pomieszczenia z zewnątrz przez wentylację czy nieszczelności. Przestrzeń domu staje się jakby kanałem doprowadzającym powietrze.

Jeżeli pobierze zimne z zewnątrz zimne przez rurę, będzie je musiał zagrzać, taką samą ilością energii, którą musiałby zużyć na zagrzanie odpowiedniej ilości powietrza w pokoju.

To nie ma znaczenia - teoretycznie.

Bo wystarczy spojrzeć na wzór na ciąg kominowy.

Albo na na równanie Clapeyrona (ilość powietrza w powietrzu) - bo ogrzanego powietrza kominek musi pobrać więcej - rosną opory itd.

 

Po lekturze działu mam wrażenie, że niewielu te wzory widziało.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po lekturze działu mam wrażenie, że niewielu te wzory widziało.

 

Pozdrawiam

No i masz rację ja za siebie mogę powiedzieć nie widziałem ale strasznie mnie wk... pisanine nie bo nie. Można na forum rozpoznać osoby które mają wiedzę w jakimś zakresie i jestem uwierzyć Tobie czy Piotrowi, no może jeszcze komuś, jak piszecie że tak jest bo wiem że jest to poparte wiedzą a nie widzi mi się.

Edytowane przez Remiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i masz rację ja za siebie mogę powiedzieć nie widziałem ale strasznie mnie wk... pisanine nie bo nie. Można na forum rozpoznać osoby które mają wiedzę w jakimś zakresie i jestem uwierzyć Tobie czy Piotrowi, no może jeszcze komuś, jak piszecie że tak jest bo wiem że jest to poparte wiedzą a nie widzi mi się.

 

Sądziłem, że jakąś podstawową wiedzę masz w temacie około-kominkowym - ale jeżeli w/w wzorów nie widziałeś, no to wybacz ale nie rozumiem jak możesz zabierać głos w temacie eksploatacji kominków.

 

Z Wojtkiem_796 zgadzam się w jednym; "Po lekturze działu mam wrażenie, że niewielu te wzory widziało."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sądziłem, że jakąś podstawową wiedzę masz w temacie około-kominkowym - ale jeżeli w/w wzorów nie widziałeś, no to wybacz ale nie rozumiem jak możesz zabierać głos w temacie eksploatacji kominków.

Z Wojtkiem_796 zgadzam się w jednym; "Po lekturze działu mam wrażenie, że niewielu te wzory widziało."

Ja ich nie widziałem i po zobaczeniu, doprawdy nie wiem do czego miały by mi być one ... przydatne ... ???

Rozumiem Stefanie że Ty wykorzystujesz je na codzień w swojej działalnici zawodowej ... :D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...