Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CDP - hit czy kit?


StefanW

Recommended Posts

Pobudki założenia wątku, są już w tej chwili bez znaczenia. Założyciel - arogant w kontaktach internetowych, też...Wątek żyje, jest własnością FM, więc z szacunku (przynajmniej mojego) dla czytających, wklejam pierwszy tekst w prasie kominkowej, który próbował ogarnąć kompleksowo zagadnienie (niestety wersja robocza). Było to zaraz po zamieszczeniu w Muratorze tekstu Konrada Kopra, z którym się nie zgadzałem...Późniejsze próby pisania zrozumiałym (chyba) dla większości językiem, załączam przy okazji... Kwestię obliczeń zostawmy założycielowi, bo to on jest gospodarzem.

 

http://www.kominki-batura.pl/news,swiat-kominkow-nr-15-2005,29,51

http://blog.kominki-batura.pl/wentylacja-mechaniczna-i-nieszczelny-kominek/

http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam .

 

Sztefan możesz mi laikowi wytłumaczyć zjawisko które jako autor opisujesz w pierwszym poście.Coś udowadniasz???Jeśli tak to komu ??? Branża śpiewa wieloma językami kominkowymi , jak widzisz operując nimi w pewnym zakresie.

Albo na na równanie Clapeyrona (ilość powietrza w powietrzu) - bo ogrzanego powietrza kominek musi pobrać więcej - rosną opory itd.

 

Ja ich nie widziałem i po zobaczeniu, doprawdy nie wiem do czego miały by mi być one ... przydatne ... ???

 

Głupia ta nazwa CDP i tyle, stosowana przez wąskie grono zza gór, więc nie "filozofuj", że obowiązkowa

 

Czy ty Sztefan wiesz ile to ich kosztuje???

 

http://www.svt-kamin.kiev.ua/files/nodrflame2013.pdf

Produkty zgodne z normą PN-EN 13229

Przykładowy schemat instalacji wkładu HORN

 

Przykładowy schemat instalacji wkładu HORN

 

 

 

HORN jest żeliwnym, stałopalnym wkładem kominkowym z komorą spalania wyłożoną ryflowanymi kształtkami szamotowymi. Palenisko wyposażone jest w regulowany wlot powietrza “trzeciorzędowego” i system centralnego doprowadzenia powietrza (tzw. system CDP) z zewnątrz pomieszczenia do komory spalania. Powietrze z zewnątrz pomieszczenia wpływa do komory paleniska przez króciec umieszczony w żeliwnej podstawie wkładu (element nr 6 na schemacie instalacji). Powietrze “trzeciorzędowe” wpływa do komory spalania wlotami umieszczonymi w tylnej i w bocznych kształtkach szamotowych, dopalając gaz drzewny powstający w procesie spalania. Siła strumienia powietrza “trzeciorzędowego” jest na tyle duża, że tworzy ono dodatkowy deflektor, który ogranicza straty ciepła.

 

Zastosowanie systemu CDP umożliwia funkcjonowanie wkładu niezależnie od ilości powietrza wewnątrz budynku. Może być również eksploatowany także w budynkach z zamontowaną wentylacją mechaniczną (np. wyciąg kuchenny).

 

Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych rozwiązań możemy regulować sprawność wkładu oraz uzyskać niższą emisję zanieczyszczeń do środowiska. Prawidłowy proces spalania paliwa uzyskamy przy domkniętym wlocie powietrza pierwotnego (pierwsza faza dźwigni ruchu dźwigni regulacji), stosując suche drewno (wilgotność<20%) i regulację wlotu powietrza „trzeciorzędowego” (druga faza ruchu dźwigni regulacji).

 

  1. Kratka dekompresyjna.
  2. Kratka wylotu ciepłego powietrza.
  3. Regulacja dopływu powietrza do komory spalania (regulator systemu CDP).
  4. Wlot (kratka) powietrza do obudowy kominka.
  5. Elastyczna rura stalowa doprowadzająca powietrze do komory

spalania (system CDP).

 

5A. Wlot zewnętrznego powietrza (spoza pomieszczenia) - system CDP.

 

5B. Wlot powietrza z pomieszczenia –należy wykonać podłączenie do króćców (system CDP) tylko w przypadku instalacji wkładu bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

 

 

  1. Stalowy króciec wlotu powietrza z zewnątrz do komory spalania.
  2. Izolowana obudowa kominka.
  3. Komora dekompresyjna.
  4. Drzwi rewizyjne przewodu dymowego.
  5. Przewód dymowy (komin).

schemat.jpg


Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądziłem, że jakąś podstawową wiedzę masz w temacie około-kominkowym - ale jeżeli w/w wzorów nie widziałeś, no to wybacz ale nie rozumiem jak możesz zabierać głos w temacie eksploatacji kominków.

 

Z Wojtkiem_796 zgadzam się w jednym; "Po lekturze działu mam wrażenie, że niewielu te wzory widziało."

No widzisz nawet w tym się myliłeś;-) Ty za to widziałeś równanie Clapeyrona i co nim policzyłeś w temacie około-kominkowym?

No i wiele wyjaśniłeś, wygląda na to że legitymacją do pisania na forum jest oglądanie wzorów:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

lecho*ski napisał:

 

"Co zresztą czynię, żadne okno nie jest u mnie zamknięte na 100 % "szczelnie"

 

Ty dopuszczasz powietrze nieszczelnym oknem a wielu tutaj się martwi: "jak ten kanał wprowadzić pod kominek" no bo wcześniej nie zrobili a teraz piszą, że "trzeba doprowadzić powietrze pod kominek".

 

 

mam wrażenie, że nie czytasz uważnie co zostało napisane, tylko masz coś do udowodnienia ogółowi.

wyraźnie napisałem , że chodzi o DRUGĄ rurę doprowadzającą powietrze,

nie wpuszczam powietrza do spalania oknem i nikomu nie polecam !

 

a już w oderwaniu od tej kwestii, czytając twoje inne odpowiedzi dochodzę do wniosku, że nie masz nic do powiedzenia.

a szkoda bo sam temat jest ciekawy, nie trafia do mnie argument o zerowym wpływie temperatury podanego powietrza do spalania na cały cykl, a w szczególności na rozpalanie, co łatwo odnieść do najpopularniejszych porównań, czyli do motoryzacji. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo sam temat jest ciekawy, nie trafia do mnie argument o zerowym wpływie temperatury podanego powietrza do spalania na cały cykl, a w szczególności na rozpalanie, co łatwo odnieść do najpopularniejszych porównań, czyli do motoryzacji. ;)

Pewnie temperatura powietrza nie ma zerowego wpływu na cykl spalania. Wystarczy doprowadzone z zewnątrz powietrze odpowiednio poprowadzić i temperatura będzie wyższa od pokojowej. U mnie powietrze przechodzi przez kanały w okładzinach ceramicznych paleniska których temperatura nawet po 24h jest pewnie na poziomie 40 stopni pewnie też dlatego nie muszę zostawiać otwartych drzwiczek na czas rozpalania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Sztefan możesz mi laikowi wytłumaczyć zjawisko które jako autor opisujesz w pierwszym poście.Coś udowadniasz???Jeśli tak to komu ??? Branża śpiewa wieloma językami kominkowymi , jak widzisz operując nimi w pewnym zakresie.

 

 

 

 

 

 

Czy ty Sztefan wiesz ile to ich kosztuje???

 

http://www.svt-kamin.kiev.ua/files/nodrflame2013.pdf

Produkty zgodne z normą PN-EN 13229

Przykładowy schemat instalacji wkładu HORN

 

Przykładowy schemat instalacji wkładu HORN

 

 

 

HORN jest żeliwnym, stałopalnym wkładem kominkowym z komorą spalania wyłożoną ryflowanymi kształtkami szamotowymi. Palenisko wyposażone jest w regulowany wlot powietrza “trzeciorzędowego” i system centralnego doprowadzenia powietrza (tzw. system CDP) z zewnątrz pomieszczenia do komory spalania. Powietrze z zewnątrz pomieszczenia wpływa do komory paleniska przez króciec umieszczony w żeliwnej podstawie wkładu (element nr 6 na schemacie instalacji). Powietrze “trzeciorzędowe” wpływa do komory spalania wlotami umieszczonymi w tylnej i w bocznych kształtkach szamotowych, dopalając gaz drzewny powstający w procesie spalania. Siła strumienia powietrza “trzeciorzędowego” jest na tyle duża, że tworzy ono dodatkowy deflektor, który ogranicza straty ciepła.

 

Zastosowanie systemu CDP umożliwia funkcjonowanie wkładu niezależnie od ilości powietrza wewnątrz budynku. Może być również eksploatowany także w budynkach z zamontowaną wentylacją mechaniczną (np. wyciąg kuchenny).

 

Dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych rozwiązań możemy regulować sprawność wkładu oraz uzyskać niższą emisję zanieczyszczeń do środowiska. Prawidłowy proces spalania paliwa uzyskamy przy domkniętym wlocie powietrza pierwotnego (pierwsza faza dźwigni ruchu dźwigni regulacji), stosując suche drewno (wilgotność<20%) i regulację wlotu powietrza „trzeciorzędowego” (druga faza ruchu dźwigni regulacji).

 

  1. Kratka dekompresyjna.
  2. Kratka wylotu ciepłego powietrza.
  3. Regulacja dopływu powietrza do komory spalania (regulator systemu CDP).
  4. Wlot (kratka) powietrza do obudowy kominka.
  5. Elastyczna rura stalowa doprowadzająca powietrze do komory

spalania (system CDP).

 

5A. Wlot zewnętrznego powietrza (spoza pomieszczenia) - system CDP.

 

5B. Wlot powietrza z pomieszczenia –należy wykonać podłączenie do króćców (system CDP) tylko w przypadku instalacji wkładu bez doprowadzenia powietrza z zewnątrz.

 

 

  1. Stalowy króciec wlotu powietrza z zewnątrz do komory spalania.
  2. Izolowana obudowa kominka.
  3. Komora dekompresyjna.
  4. Drzwi rewizyjne przewodu dymowego.
  5. Przewód dymowy (komin).

[ATTACH=CONFIG]347480[/ATTACH]

Bardzo dobry przykład rozprzestrzeniania się pewnych określeń...Gratuluję czujności. Nordflam to produkt firmy (Ekkom), która wiedzę o kominkach czerpie ze współpracy z firmą "zza gór". Stąd i kopie nazewnictwa. Współpraca chyba dobiega końca...;) Szansa na rozwój dla Darka!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam wrażenie, że nie czytasz uważnie co zostało napisane, tylko masz coś do udowodnienia ogółowi.

wyraźnie napisałem , że chodzi o DRUGĄ rurę doprowadzającą powietrze,

nie wpuszczam powietrza do spalania oknem i nikomu nie polecam !

 

a już w oderwaniu od tej kwestii, czytając twoje inne odpowiedzi dochodzę do wniosku, że nie masz nic do powiedzenia.

a szkoda bo sam temat jest ciekawy, nie trafia do mnie argument o zerowym wpływie temperatury podanego powietrza do spalania na cały cykl, a w szczególności na rozpalanie, co łatwo odnieść do najpopularniejszych porównań, czyli do motoryzacji. ;)

 

Co Ty piszesz za dyrdymały???

- napisz gdzie napisałeś - " chodzi o DRUGĄ rurę doprowadzającą powietrze,"

- kto napisał? - "ostatecznie stwierdziłem, ze będą mi się wiecznie chrzanić linki od przepustnic a powietrza mogę sobie dopuścić.... oknem

Co zresztą czynię, żadne okno nie jest u mnie zamknięte na 100 % "szczelnie" ".

- gdzie ja napisałem? - "o zerowym wpływie temperatury podanego powietrza do spalania na cały cykl, a w szczególności na rozpalanie,"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ja ich nie widziałem i po zobaczeniu, doprawdy nie wiem do czego miały by mi być one ... przydatne ... ???

Rozumiem Stefanie że Ty wykorzystujesz je na codzień w swojej działalnici zawodowej ... :D

Pozdrawiam.

 

Sądzę, że minimum przyzwoitości zawodowej wymagałoby żeby zajmując się paleniskami w jakiejkolwiek formie, wskazane byłoby przynajmniej widzieć te wzory. Jeżeli inni fachowcy paleniskowi mają taką wiedzę jak Ty to teraz rozumiem koszmar wystających "strażaków" i innych metalowych przedłużek na naszych dachach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobudki założenia wątku, są już w tej chwili bez znaczenia. Założyciel - arogant w kontaktach internetowych, też...Wątek żyje, jest własnością FM, więc z szacunku (przynajmniej mojego) dla czytających, wklejam pierwszy tekst w prasie kominkowej, który próbował ogarnąć kompleksowo zagadnienie (niestety wersja robocza). Było to zaraz po zamieszczeniu w Muratorze tekstu Konrada Kopra, z którym się nie zgadzałem...Późniejsze próby pisania zrozumiałym (chyba) dla większości językiem, załączam przy okazji... Kwestię obliczeń zostawmy założycielowi, bo to on jest gospodarzem.

 

http://www.kominki-batura.pl/news,swiat-kominkow-nr-15-2005,29,51

http://blog.kominki-batura.pl/wentylacja-mechaniczna-i-nieszczelny-kominek/

http://blog.kominki-batura.pl/doprowadzenie-powietrza-raz-jeszcze/

 

Jedynie słuszną "pobudkę" masz Ty a reszta to już same spiski.

A tak przy okazji; weź wygumkuj te swoje blogi bo tyle bzdetów co tam piszesz to głowa boli, np.

- przeciągi po nogach,

- omijanie przepisów "wentylacja - kominek" itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz nawet w tym się myliłeś;-) Ty za to widziałeś równanie Clapeyrona i co nim policzyłeś w temacie około-kominkowym?

No i wiele wyjaśniłeś, wygląda na to że legitymacją do pisania na forum jest oglądanie wzorów:bash:

 

Więcej szacunku dla nauki. Nie jest istotne czy ja coś liczyłem czy nie ale korzystam z tych wzorów w tym sensie, że tabele danych powstają w oparciu o te wzory;

np. ciężar wł. powietrza w jakiejś temperaturze itd.

 

Ja nie pisałem o "zerowym wpływie temperatury na cykl spalania" - wymyślił to lecho*ski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Ty piszesz za dyrdymały???

- napisz gdzie napisałeś - " chodzi o DRUGĄ rurę doprowadzającą powietrze,"

- kto napisał? - "ostatecznie stwierdziłem, ze będą mi się wiecznie chrzanić linki od przepustnic a powietrza mogę sobie dopuścić.... oknem

Co zresztą czynię, żadne okno nie jest u mnie zamknięte na 100 % "szczelnie" ".

- gdzie ja napisałem? - "o zerowym wpływie temperatury podanego powietrza do spalania na cały cykl, a w szczególności na rozpalanie,"

 

zacytuję więc swój własny wpis, skoro masz problemy z czytaniem/rozumieniem tekstu (pierwsza klasa gimnazjum)

"Możesz oprócz tego z radą jednego z dużych producentów z branży doprowadzić drugie powietrze do wymiany w gorącej obudowie, otwierając je na cały czas palenia lub krócej."

"będą mi się wiecznie chrzanić linki" - liczba mnoga: dwie linki - jedna linka, będą dwie (chrzanić się) - jedna będzie :)

 

o zerowym wpływie było ogólnie, rzeczywiście mogłeś błędnie odnieść wrażenie , że to do Ciebie. Jeśli tak, to przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sądzę, że minimum przyzwoitości zawodowej wymagałoby żeby zajmując się paleniskami w jakiejkolwiek formie, wskazane byłoby przynajmniej widzieć te wzory. Jeżeli inni fachowcy paleniskowi mają taką wiedzę jak Ty to teraz rozumiem koszmar wystających "strażaków" i innych metalowych przedłużek na naszych dachach.

Stefanie ... minimum przyzwitości zawodowej sprawiło że właśnie te wzory zobaczyłem ... długo czekałem na efekt "wow" ... ale nic nie nastąpiło ...

Rozumiem że Ty w kolejnych postach podasz mi choć jeden jedyny przykład wykorzystywania tych wzorów przez Ciebie ...

Nie daj się długo prosić ... czekamy ...

:D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej szacunku dla nauki. Nie jest istotne czy ja coś liczyłem czy nie ale korzystam z tych wzorów w tym sensie, że tabele danych powstają w oparciu o te wzory;

np. ciężar wł. powietrza w jakiejś temperaturze itd.

 

Ja nie pisałem o "zerowym wpływie temperatury na cykl spalania" - wymyślił to lecho*ski.

Stefanku nie tobie uczyć mnie szacunku do nauki. A owszem istotne bo strasznie lawirujesz, próbujesz manipulować itd. Twoje wpisy z reguły nic interesującego do dyskusji nie wnoszą.

Musisz zacząć czytać ze zrozumieniem "zerowy wpływ temperatur" nie dotyczył Ciebie tylko Ty kolejny raz musisz swoje 3 grosze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry przykład rozprzestrzeniania się pewnych określeń...Gratuluję czujności. Nordflam to produkt firmy (Ekkom), która wiedzę o kominkach czerpie ze współpracy z firmą "zza gór". Stąd i kopie nazewnictwa. Współpraca chyba dobiega końca...;) Szansa na rozwój dla Darka!

 

Witam.

 

Wkleiłem nie po to by rozstrzygać spór dwóch ścierających się firm ale dlatego ,że CDP jest tak technicznie prozaiczny ,że wałkowany w innej szacie nie ma sensu.Sztefan chyba chce by to urosło co najmniej do miana logistyki , a to przecież nie jest skomplikowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Stefanie ... minimum przyzwitości zawodowej sprawiło że właśnie te wzory zobaczyłem ... długo czekałem na efekt "wow" ... ale nic nie nastąpiło ...

Rozumiem że Ty w kolejnych postach podasz mi choć jeden jedyny przykład wykorzystywania tych wzorów przez Ciebie ...

Nie daj się długo prosić ... czekamy ...

:D

Pozdrawiam.

 

Forest ; czy ja mam Ci udowadniać, że nauka jest potrzebna? Do czego zmierzasz? Wzory te wszyscy tutaj wykorzystujemy na co dzień chociaż Ty o tym nie wiesz. Jeżeli komuś podajesz rozmiary kratek do DGP to podstawą ich wyliczenia jest równanie Clapeyrona (zmiana objętości z temperaturą). Jeżeli z kimś gadasz o cugu w kominie to powinieneś mieć przed oczyma równanie ciągu kominowego bo to pomaga a na pewno nie zaszkodzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Wkleiłem nie po to by rozstrzygać spór dwóch ścierających się firm ale dlatego ,że CDP jest tak technicznie prozaiczny ,że wałkowany w innej szacie nie ma sensu.Sztefan chyba chce by to urosło co najmniej do miana logistyki , a to przecież nie jest skomplikowane.

 

Zgoda...W sumie to bez znaczenia jak się umówimy. Można nawet ogórek zwać pomidor. Jest drugi przykład dziwoląga, który nawet ja zaakceptowałem: "ciepły kominek" - tak jakby inny był zimny...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze jeden, ktory osobiscie wprowadziles : " kominek rekreacyjny "

przeciwwaga dla niego moglby byc chyba piec do wytopu surowki ;)

 

 

Zgoda...W sumie to bez znaczenia jak się umówimy. Można nawet ogórek zwać pomidor. Jest drugi przykład dziwoląga, który nawet ja zaakceptowałem: "ciepły kominek" - tak jakby inny był zimny...;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jeszcze jeden, ktory osobiscie wprowadziles : " kominek rekreacyjny "

przeciwwaga dla niego moglby byc chyba piec do wytopu surowki ;)

 

Przeceniasz mój wpływ na branżę...To raczej jeszcze jeden zwrot, który zaakceptowałem, ale nie wymyśliłem. W sumie czemu nie?! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Forest ; czy ja mam Ci udowadniać, że nauka jest potrzebna? Do czego zmierzasz? Wzory te wszyscy tutaj wykorzystujemy na co dzień chociaż Ty o tym nie wiesz. Jeżeli komuś podajesz rozmiary kratek do DGP to podstawą ich wyliczenia jest równanie Clapeyrona (zmiana objętości z temperaturą). Jeżeli z kimś gadasz o cugu w kominie to powinieneś mieć przed oczyma równanie ciągu kominowego bo to pomaga a na pewno nie zaszkodzi.

Stefanie ... tam, gdzie należy umieć i wykazać się wiedzą inżynieryjną, jak najbardziej potrafię sobie doskonale poradzić. Bawi mnie natomiast czcze, dyletanckie dywagowanie o rzeczach, kórych dysputant nigdy nie musiał we własnym zakresie i własnoręcznie wykonywać czy obliczać.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeceniasz mój wpływ na branżę...To raczej jeszcze jeden zwrot, który zaakceptowałem, ale nie wymyśliłem. W sumie czemu nie?! :)

 

Baturka nie bądź skromny przecież wszyscy wiedzą ,że nazewnictwo kominkowe wymyślasz by nastrojowo było :D.Tych zwrotów myślowo - technicznych masz wiele i ja je lubię gdy wykorzystujesz do podkreślania swej wiedzy tajemnej-kominkowej.:yes::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...