Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CDP - hit czy kit?


StefanW

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 71
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Uff, przebrnąłem przez trzy strony bo temat mnie interesuje. Niestety nie jestem bogatszy o nową wiedzę natomiast wykończyła mnie ilość kłótni.

Dla mnie doprowadzenie powietrza z zewnątrz jest dość ważne bo jak już wcześniej napisałem załatwia przy okazji wentylowanie przestrzeni miedzy gruntem a drewnianą izolowaną podłogą na legarach. Mam również wrażenie że ograniczę ilości fruwającego kurzu. Na razie system jeszcze nie podłączony i mam masakrę na półkach z książkami. Część powietrza będzie i tak dostawała się z pomieszczenia po przez nieszczelności między drzwiczkami a obudową. Na razie wyprowadziłem nawiew z podłogi w bezpośrednim sąsiedztwie kominka i zastanawiam się czy tak zostawić czy wpinać się na sztywno pod popielnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem ten temat bo wydawał mi się istotny. Na wstępie starałem się przedstawić istotę zagadnienia i swój punkt widzenia. Jeżeli jest to niezrozumiałe no to sorry. Gdybym mógł pomóc no to spróbuj dopytać co by Cię interesowało.

Masz doprowadzone powietrze zewnętrzne i to jest najważniejsze bo to co spalisz to musi w jakiś sposób dopłynąć . Doprowadzenie jest pod kominek więc skoro jest niech tak zostanie.

Teraz tylko pytanie podłączyć na sztywno czy nie?

Jaki masz kominek tzn.:

- czy ma króciec doprowadzenia powietrza?

- jaki ma system regulacji powietrza?

- czy ma system kurtyny powietrznej na szybę?

- czy masz jakąś wentylację mechaniczną?

 

"Mam również wrażenie że ograniczę ilości fruwającego kurzu." - mógłbyś rozwinąć ten problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDP ?

CPV - to w oryginale , dosłowne tłumaczenie to właśnie Centralne Doprowadzenie Powietrza... i takie brzmienie na rynek polski zaproponowałem firmie Romotop , niektóre inne firmy przyjęły to do oznaczenia na własnych produktach .

Istota tego rozwiązania to szczelne doprowadzenie powietrza pobieranego do spalania , wiadomo że spalanie potrzebuje powietrza [ czy to prawda......??..... czekam na komentarze...... ] bezpośrednio do wkładu kominkowego .

Wszelkie pisanie o doprowadzeniu powietrza "pod kominek" lub "obok kominka " traktuję jako dobry żart.

Tak na marginesie;

wkład kominkowy to nie jest urządzenie mające poprawiać wentylację w budynku......... bo i taki wątek tu wyczytałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDP ?

CPV - to w oryginale , dosłowne tłumaczenie to właśnie Centralne Doprowadzenie Powietrza... i takie brzmienie na rynek polski zaproponowałem firmie Romotop , niektóre inne firmy przyjęły to do oznaczenia na własnych produktach .

Istota tego rozwiązania to szczelne doprowadzenie powietrza pobieranego do spalania , wiadomo że spalanie potrzebuje powietrza [ czy to prawda......??..... czekam na komentarze...... ] bezpośrednio do wkładu kominkowego .

Wszelkie pisanie o doprowadzeniu powietrza "pod kominek" lub "obok kominka " traktuję jako dobry żart.

Tak na marginesie;

wkład kominkowy to nie jest urządzenie mające poprawiać wentylację w budynku......... bo i taki wątek tu wyczytałem...

No to narozrabiałeś, centralne hm dlaczego centralne?

Pewnie nie o moją opinię Ci chodzi a raczej tuzów kominkowych ale z marginesem jak najbardziej się zgadzam;-) z żartem też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centralne ... no nie z kotła c.o. ..... tylko do jednego centralnego punktu..... potem rozprowadzenie [ primar , sekundar , tercial..]

 

W branży wielkie oburzenie budzi jeszcze zwrot "dopalanie spalin"....... bo skoro spaliny spalone to co tu jeszcze dopalać.... ?!?

Eureka mam CDP;-)

Nio bo można by powiedzieć że spaliny to efekt spalania to co tam spalać;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam pewien tekst który usłyszałem od Klientki , pani zadaje się z tytułem profesor.., która miała kominek z doprowadzeniem powietrza do spalania " pod wkład"... W chwili gdy miała wytłumaczone że to powietrze szło pod kominek nie zaś szczelnym przyłączem do wkładu kominkowego zawołała ;

 

" A to dlatego tak mi pi...dzi po nogach"

 

Niech to będzie podsumowanie tej dzisiejszej dyskusji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że nie ma sensu ponownie wałkować CDP bo widać, że każdy ma swoją rację.

Zdunie Darku B:

- wielu producentów robi tzw króćce CDP jako doprowadzenie alternatywne,

- wielu producentów robi tzw króćce CDP a do tego jeszcze osobny nadmuch na szybę,

- czy mógłbyś wyjaśnić dlaczego tej pani tak pi...iło po nogach? - gdzie ona te nogi wkładała?

- czy mógłbyś wyjaśnić bliżej to:"W branży wielkie oburzenie budzi jeszcze zwrot "dopalanie spalin"....... bo skoro spaliny spalone to co tu jeszcze dopalać.... ?!? Kogo to tak oburza i dlaczego? Przecież to jest istotny element procesu spalania.

 

KPB prawdopodobnie pobrał zioła i ma filozoficzną wentylację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z tym się nie zgadzam, mimo że wilgotność wzrasta bo zaciąga z łazienki ale zapaszki z WC wtedy też;-)

 

Te zapaszki z WC to jedyny mankament...

 

WC ma okno...Poza tym, są ludzie którzy w takich miejscach sprzątają ...;)

 

Wilgoć wentylacja naturalna ciągnie głównie z zewnątrz. Pod warunkiem, że taka tam jest. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla ludzi bezmyślnych...Trzeba trochę obserwować co się wokół nas dzieje. Opisywałem kiedyś ten typ wentylacji, który najlepiej wyposażyć w przepustnice z by-passem . W mroźne suche dni zamykamy pobór z pomieszczenia, uruchamiając zewnętrzny... Wkłady bez CDP (:D), mają ten system wentylacji przypisany fabrycznie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poruszyłem ten temat bo wydawał mi się istotny. Na wstępie starałem się przedstawić istotę zagadnienia i swój punkt widzenia. Jeżeli jest to niezrozumiałe no to sorry. Gdybym mógł pomóc no to spróbuj dopytać co by Cię interesowało.

Masz doprowadzone powietrze zewnętrzne i to jest najważniejsze bo to co spalisz to musi w jakiś sposób dopłynąć . Doprowadzenie jest pod kominek więc skoro jest niech tak zostanie.

Teraz tylko pytanie podłączyć na sztywno czy nie?

Jaki masz kominek tzn.:

- czy ma króciec doprowadzenia powietrza?

- jaki ma system regulacji powietrza?

- czy ma system kurtyny powietrznej na szybę?

- czy masz jakąś wentylację mechaniczną?

 

"Mam również wrażenie że ograniczę ilości fruwającego kurzu." - mógłbyś rozwinąć ten problem?

Stefan, sam temat dla mnie jest ważny pewnie nie tylko dla mnie. Zaczęło się interesująco tylko dyskusja siadła. Rozmyła się, rozlazła na boki.

Powietrze w moim wkładzie reguluje się przez taki prosty suwak z kratkami

Nie mam systemu nawiewu na szybę, chyba bo brudzi się strasznie (zauważyłem, że nad szybą zasysane jest powietrze) może to jakoś uszczelnić?

Nie mam wentylacji mechanicznej.

Problem z kurzem: Na wieś przeniosłem się dwa lata temu wcześniej całe życie w mieście a więc kaloryfery. Remontuje stary dom pierwszą zimę spędziłem przy kozie, drugą przy wkładzie a trzecią mam nadzieję już przy kominku z akumulacją i ciepłą wodą. Różnica między miastem a wsią jeżeli chodzi o kurz jest kolosalna. Nie wiem czemu podejrzewam że to sprawa innego ogrzewania domu. W końcu kominek pochłania ogromną ilość powietrza działa jak wielki wentylator a co za tym idzie wzbija kurz którego dopóki nie skończę remontu będzie masa. Na dodatek lasy, pola, żwirowa droga itp. Myślę, (może błędnie) że jak doprowadzę powietrze bezpośrednio pod kominek to wyeliminuję tym samym agresywne przeciągi. Powietrze wolniej, bardziej spokojnie będzie ulegało wymianie. Akumulacja też powinna pomóc. Trochę tylko obawiam się za bardzo wysuszonego powietrza. Pozdrawiam i dzięki za temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CDP ?

CPV - to w oryginale , dosłowne tłumaczenie to właśnie Centralne Doprowadzenie Powietrza... i takie brzmienie na rynek polski zaproponowałem firmie Romotop , niektóre inne firmy przyjęły to do oznaczenia na własnych produktach .

Istota tego rozwiązania to szczelne doprowadzenie powietrza pobieranego do spalania , wiadomo że spalanie potrzebuje powietrza [ czy to prawda......??..... czekam na komentarze...... ] bezpośrednio do wkładu kominkowego .

Wszelkie pisanie o doprowadzeniu powietrza "pod kominek" lub "obok kominka " traktuję jako dobry żart.

Tak na marginesie;

wkład kominkowy to nie jest urządzenie mające poprawiać wentylację w budynku......... bo i taki wątek tu wyczytałem...

 

Skąd wziąłeś to oznaczenie dla swoich wkładów CPV ??? .Tam jest znaczek w tym linku.Taki czerwony kapsel.http://www.nordflam.pl/admin/upload/5540c23ba1c7f.pdf

"dopalanie spalin"

" A to dlatego tak mi pi...dzi po nogach"

Dopalanie spalin ...........wolałbym aby takiej interpretacji dokonywała tylko branża w czasie swych prób.To po pierwsze , a po drugie to Panią pi...dzi po nogach bo nie spełniła warunków by tak nie było,Ten twój montaż u Pani profesor jakiś niekompletny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze w moim wkładzie reguluje się przez taki prosty suwak z kratkami

Nie mam systemu nawiewu na szybę, chyba bo brudzi się strasznie (zauważyłem, że nad szybą zasysane jest powietrze) może to jakoś uszczelnić?

Nie mam wentylacji mechanicznej.

:)

 

1) Twój kominek nie ma króćca do CDP (tak rozumiem) więc to co zrobiłeś czyli doprowadzenie pod kominek - to jest optymalne rozwiązanie.

2) Do wyjaśnienia czy szyba ma konstrukcyjny nawiew (kurtynę) czy to zasysanie (o którym piszesz) to jest efekt np wytartej uszczelki. Tzw. kurtyna to najczęściej brak uszczelki pomiędzy szybą a ramą metalową. Wielkość kurtyny jest różna ale najczęściej nie ma uszczelki na górnej krawędzi szyby.

3) Palenie w kominku, nie ma najmniejszego wpływu na kurzenie się w domu. Tak obrazowo wyjaśnię: - popatrz na kratkę wlotową powietrza do kominka tą z suwakiem gdzie regulujesz ilość powietrza do paleniska. Tam są szczeliny które mogą mieć max. 20-25 cm2. Przekrój rury doprowadzającej powietrze pod kominek to ok. 100 cm2. U Ciebie ruch powietrza do spalania będzie tylko w obrębie kominka na bardzo zawężonej przestrzeni.

4) Nie nadużywajmy tego określenia "kominek pochłania ogromną ilość powietrza" bo to od razu kojarzy się z bałaganem. Więcej dystansu i trochę krytycznie do doradców, - każdych doradców. Jeżeli gdzieś u kogoś są przeciągi i ciągnie po nogach to nie robi to powietrze które pobiera kominek do palenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan, bardzo Ci dziękuję za konkretną odpowiedź. Właśnie, z tą kurtyną zauważyłem, że na górze drzwiczek sznur uszczelniający jest zamontowany inaczej niż na ściankach bocznych czy dole drzwiczek. Dokładnie jest pomiędzy szybą a drzwiczkami a nie jak na pozostałych ścianach między szybą a korpusem kominka. Nie widzę tu ingerencji osób trzecich wygląda to tak jakby fabrycznie było tak zrobione. Może rzeczywiście to jest ta kurtyna powietrzna. Tylko dlaczego ta szyba tak się brudzi? Podejrzewam, że nad czopuchem jest za mały przekrój rury spalinowej (16cm średnicy) a przy wyjściu do komina ma już 20cm. Może spaliny dławią się przy czopuchu? To by tłumaczyło dymienie jak otworzę drzwiczki, kiedy komora spalania nie jest jeszcze wygrzana. Kominek niemiecki, zakupiłem używany (ktoś ściąga z Niemiec) Prawdopodobnie wcześniej był źle podłączony (cześć czopucha nie wygląda na oryginalną) Jeżeli chodzi o ilość powietrza to posiłkowałem się wyliczeniami w książce Szrajbera wynika z nich że kominek pochłania ok 20l powietrza na sekundę. Trochę mnie zmartwiłeś z tym kurzeniem bo jeżeli nie kominek to co? Z półek z książkami ściągam niewiarygodne ilości kurzu. Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałby zachować jak najlepszą wentylację pod podłogą. Wykombinowałem coś takiego, że w fundamencie wybiję kratkę przez którą będzie wpadało świeże powietrze i swobodnie migrowało do rury, (kolanka) w okolicy kominka. Czy taki swobodny przepływ powietrza pod podłogą bez żadnej rury jest dopuszczalny? Pozdrawiam J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stefan, bardzo Ci dziękuję za konkretną odpowiedź. Właśnie, z tą kurtyną zauważyłem, że na górze drzwiczek sznur uszczelniający jest zamontowany inaczej niż na ściankach bocznych czy dole drzwiczek. Dokładnie jest pomiędzy szybą a drzwiczkami a nie jak na pozostałych ścianach między szybą a korpusem kominka. Nie widzę tu ingerencji osób trzecich wygląda to tak jakby fabrycznie było tak zrobione. Może rzeczywiście to jest ta kurtyna powietrzna. Tylko dlaczego ta szyba tak się brudzi? Podejrzewam, że nad czopuchem jest za mały przekrój rury spalinowej (16cm średnicy) a przy wyjściu do komina ma już 20cm. Może spaliny dławią się przy czopuchu? To by tłumaczyło dymienie jak otworzę drzwiczki, kiedy komora spalania nie jest jeszcze wygrzana. Kominek niemiecki, zakupiłem używany (ktoś ściąga z Niemiec) Prawdopodobnie wcześniej był źle podłączony (cześć czopucha nie wygląda na oryginalną) Jeżeli chodzi o ilość powietrza to posiłkowałem się wyliczeniami w książce Szrajbera wynika z nich że kominek pochłania ok 20l powietrza na sekundę. Trochę mnie zmartwiłeś z tym kurzeniem bo jeżeli nie kominek to co? Z półek z książkami ściągam niewiarygodne ilości kurzu. Mam jeszcze jedno pytanie. Chciałby zachować jak najlepszą wentylację pod podłogą. Wykombinowałem coś takiego, że w fundamencie wybiję kratkę przez którą będzie wpadało świeże powietrze i swobodnie migrowało do rury, (kolanka) w okolicy kominka. Czy taki swobodny przepływ powietrza pod podłogą bez żadnej rury jest dopuszczalny? Pozdrawiam J.

 

po prostu Niemcy mają takie przepisy, przez które ten Twój kominek wylądował na złomie, skąd trafił do Ciebie, złożony z dwóch najprawdopodobniej.

gratuluję przemyślanych zakupów, gratuluję też kultury wypowiedzi do ludzi , którzy próbują Ci pomóc w sąsiednim wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zapaszki z WC to jedyny mankament...

 

WC ma okno...Poza tym, są ludzie którzy w takich miejscach sprzątają ...;)

 

Wilgoć wentylacja naturalna ciągnie głównie z zewnątrz. Pod warunkiem, że taka tam jest. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla ludzi bezmyślnych...Trzeba trochę obserwować co się wokół nas dzieje. Opisywałem kiedyś ten typ wentylacji, który najlepiej wyposażyć w przepustnice z by-passem . W mroźne suche dni zamykamy pobór z pomieszczenia, uruchamiając zewnętrzny... Wkłady bez CDP (:D), mają ten system wentylacji przypisany fabrycznie...

Sprzątanie nie ma tutaj raczej nic do rzeczy a nawet przepis czyli słynne rozporządzenie mówi wyraźnie jaki powinien być kierunek przepływu powietrza w domu. Był czas że mieszkałem w mieszkaniu w bloku gdzie wentylacja grawitacyjna działała właśnie tak że ja się siedziało zimą na tronie to pizgało po plecach. W ubiegłym roku też testowałem Twoją wentylację, powiem tak po przejściu na powietrze z zewnątrz troszkę mniejsze piekło w palenisku ale za to zniknęły cofki w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wentylacja ma być wentylacją a kominek kominkiem a nie jakiś miszmasz. No niestety Piotrze nie przekonasz mnie w tym względzie mimo całego szacunku jaki do Ciebie i Twojej wiedzy zduńskiej mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu Niemcy mają takie przepisy, przez które ten Twój kominek wylądował na złomie, skąd trafił do Ciebie, złożony z dwóch najprawdopodobniej.

gratuluję przemyślanych zakupów, gratuluję też kultury wypowiedzi do ludzi , którzy próbują Ci pomóc w sąsiednim wątku.

 

Nie jest złożony z dwóch, był w bardzo dobrym stanie. Prawie nie używany. Jedynie ktoś dorobił połączenie rury spalinowej z czopuchem. Tak, robię bardzo przemyślane zakupy zaoszczędzam w ten sposób masę kasy. Zamiast kupić byle co nowe mam całkiem niezły używany. Co do wypowiedzi to może wczytaj się dokładniej zanim osądzisz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po prostu Niemcy mają takie przepisy, przez które ten Twój kominek wylądował na złomie, skąd trafił do Ciebie, złożony z dwóch najprawdopodobniej.

gratuluję przemyślanych zakupów, gratuluję też kultury wypowiedzi do ludzi , którzy próbują Ci pomóc w sąsiednim wątku.

 

CDP - centralne doprowadzenie powietrza DO WKŁADU KOMINKOWEGO lub tzw KOZY ma być szczelne , inaczej jest to tylko dziura w podłodze lub ścianie przez którą zimne powietrza wpada do OBUDOWY kominkowej .

W czym jest różnica ???

 

To z grubsza jakby wszystkie rury kanalizacyjne od ; kibelków , umywalek , pryszniców i pralek podłączyć bezpośrednio do szamba lub wyprowadzić w łazience na podłogę .... płyny z tych rur zawsze gdzieś wypłyną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...