Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Które zmiany w projekcie należy zaadaptować


Recommended Posts

Witam. Za kilka miesięcy zamierzam budować dom. Rozmawiałem z ekipą budowlana oraz z kierownikiem budowy który będzie u mnie na budowie. I jeden i drugi twierdzą że u architekta należy zaadaptować ważne zmiany np gdybym chciał zmienić wielkość lub wysokość budynku oraz kształt dachu. Inne zmiany można przeprowadzić bez ich adaptacji.

Po konsultacjach z firmą budowlaną będę zmieniał kilka moim zdaniem istotnych elementów tzn:

- ściany fundamentowe w projekcie są murowane z bloczków jednak za namową wykonawcy będę robił wylewane

- druga zmiana to strop. W projekcie jest strop Teriva jednak wykonawca twierdzi że lepszy jest wylewany gdyż przy systemowym lubią po pewnym czasie pojawiać się rysy. Deski z szalunku ścian fundamentowych posłużą do szalunku stropu.

- trzecia zmiana to podwyższenie pokoju który znajduje się nad garażem. W projekcie pokój ten jest o kilkadziesiąt centymetrów niżej niż pozostałe.

 

Teraz jestem trochę w kropce gdyż i jeden i drugi twierdzą tak samo. Firma budowlana nie jest jakąś pierwszą lepszą z łapanki gdyż jest już na rynku ponad 10 lat i w mojej okolicy budowali już wiele domów. Kierownik budowy również nie pracuje w tym fachu od wczoraj. Co o tym myślicie?

Edytowane przez hudy8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduje się zgodnie z projektem, bo architekt, który się tam podpisał jest jedną z osób, które odpowiadają prawnie za jakość konstrukcji. Gdyby dom się zawalił prokuratura będzie szukać winnych między architektem a kierbudem.

Jeśli chcesz coś zmieniać w projekcie - musi to być zatwierdzone. Kierbud nie weźmie na własne konto twoich zachcianek, które mogą okazać się błędne.

Co innego zmienić sobie ścianki działowe czy grubość ocieplenia. A co innego zmiany na poziomie konstrukcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tego samego zdania ale tak jak wspomniałem wcześniej sam kierownik budowy stwierdził że takich zmian nie trzeba adaptować. Wydaje mi się to trochę dziwne gdyż strop jest elementem konstrukcyjnym budynku. Tak samo fundament. Jego zmiana nie jest tak błahym elementem jak wstawienie czy usunięcie okna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy powinny być przeliczone na poziomie adaptacji. To jest element konstrukcyjny i nie można od tak sobie zmieniać. Wątpie aby kierbud się podpisał pod takimi zmianami. Zwłaszcza strop! W projekcie masz teriva. Monolit powinien być przeliczony od zera. To że pan wykonawca robi już 10 lat stropy żelbetowe to nie znaczy że ma kalkulator w oczach i wie ile zbrojenia ma Ci dać na stropie. Jak nie chcesz aby Ci się chałupa zawaliła i byś mógł spać spokojnie to lepiej idź z tym do osoby która adaptowała projekt. Zapewne zmieni Ci to za kolejną opłatą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że to zmienię w projekcie bo nie będzie tam mieszkał ani wykonawca ani kierownik budowy. Nie chce by mi się sufit na głowę zwalił. A macie doświadczenia z tego typu zmianami tzn o doświadczenia cenowe. Ile może kosztować mniej więcej adaptacja takich rzeczy jak:

- fundament z bloczków na wylewny

- strop z terivy na wylewany

- podniesienie jednego pokoju na piętrze gdyż jest niżej niż pozostałe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...