Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stawianie od nowa pieca z cegieł klinkierowych


wlodziu130594

Recommended Posts

Witam serdecznie :)

Mam w kuchni piec kaflowy o powierzchni 3,45 m2, ale zamierzam go zburzyć i postawić nowy ponieważ ten jest już nieefektywny, "wywala" się sadza spomiędzy kafli. Jestem zielony i mam wiele pytań - chciałbym obudować piec cegłą klinkierową, ale na internecie są przeróżne ceny za sztukę, różne wsiąkliwości wody (do 6 lub do 9%, nie wiem które lepsze). Kolor raczej czerwony/brązowy, wymiary około 24/12/6 cm. Na 1m2 wychodzi ok. 50cegieł. Tylko tak - czym łączyć te cegły? Można użyć zaprawy szamotowej? czy służy ona tylko do cegieł szamotowych? Następna sprawa - czy mogłbym układać cegły "na sztorc" ? Użyłbym wtedy 2x mniej cegieł no i 2x mniejsze koszty, ale także grubość obudowy pieca zmalałaby z 12cm do 6cm - czy cegły mogłyby popękać? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Czym się kierować przy wyborze cegieł? Czy kolor (np ciemny brąz a jasny beż) się różni w wytrzymałości? Czy łatwo się myje klinkierówki?

Czy w środek pieca muszą iść szamotowe cegły? jeśli tak to czym skleić je z klinkierówkami? czytałem coś o siatce z włókna szklanego..

proszę o poradę i wyrozumiałość ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegła klinkierowa nie jest szkliwiona dookólnie wiec w 6-stkę nie da rady. Na glinę też nie będzie trzymać a zastosowanie właściwej zaprawy do klinkieru nie spełni zadania w ciepłym piecu więc raczej odpuść tą metodę. Możesz postawić nowy piec z nowych kafli ale tutaj potrzebny jest zdun kafle, cegła, glina , drut , kamienie itd.

P.S. Siatka w włókna szklanego nic Ci tutaj nie pomoże ( wysokie temperatury pieca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na tym etapie i na Twoim miejscu skupił się wyłącznie na kolorze cegieł! Potem znajdź kilka książek na Allegro. Mogą być o zduństwie. Jak przeczytasz ze dwie trzy, i będziesz miał nadal ochotę na budowanie pieca, wracaj do nas. Kominy masz dwa, czy jeden?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wpis to chyba tylko potrzeba reklamy ....

Wlodziu wyraźnie zaznaczył że chce stary zburzyć.

https://www.youtube.com/watch?v=F0Xdso8MzWs

Oglądać i do dzieła.

 

Oczywiście jak trzeba będzie po rodzinkę z workami foliowymi podjechać, też będziesz miał jakieś linki na podorędziu?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Włodziu ... myślę że dobrą radą dla Ciebie będzie abyś zburzył stary piec i w jego miejsce po prostu wstawił sobie gotowy, kuchenny, kaflowy piec przenośny w ramie stalowej. Za 1 - 2,5 tys. zł można takie najprostsze piece już kupić.

Może i nie są specjalnie za ładne (to już kwestia gustu), ale są przynajmniej poprawnie i prawidłowo wykonane oraz gwarantują bezpieczeństwo ich użytkowania.

Masz w dodatku takiego producenta na miejscu, niemal pod nosem. W Rzeszowie produkuje takowe pan rzemieślnik Mirosław Czapka http://www.kuchnieweglowe.pl/index.php?link=kuchnie_weglowe

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest dobrze radzi. Kup gotowy. Jak nie masz kasy a zimno w plecy to może na początek zrób coś takiego http://mamaziemia.pl/akumulacyjny-piec-rakietowy-instrukcja-budowy/. Też wymaga wiedzy ale jest to prosta konstrukcja do ogarnięcia przez każdego. Takie piece budują na skłotach w szklarniach i w domach. Koszt kilka stówek, albo trzeba trochę poszperać za materiałami. Wpisując w wyszukiwarkę Piec rakietowy znajdziesz dużo info. Na youtube szczególnie w języku angielskim też jest masę filmów instruktażowych. Wpisz : Rocket stowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest dobrze radzi. Kup gotowy. Jak nie masz kasy a zimno w plecy to może na początek zrób coś takiego http://mamaziemia.pl/akumulacyjny-piec-rakietowy-instrukcja-budowy/. Też wymaga wiedzy ale jest to prosta konstrukcja do ogarnięcia przez każdego. Takie piece budują na skłotach w szklarniach i w domach. Koszt kilka stówek, albo trzeba trochę poszperać za materiałami. Wpisując w wyszukiwarkę Piec rakietowy znajdziesz dużo info. Na youtube szczególnie w języku angielskim też jest masę filmów instruktażowych. Wpisz : Rocket stowe.

 

Porada godna pochwały. Zminimalizowane ryzyko, proste w budowie, nieskomplikowane w obsłudze. Duże szanse na powodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...