Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZEREŚNIA - nasionnica trześniówka, robaczywe owoce


Recommended Posts

  • 5 years później...
  • Odpowiedzi 63
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, po kilkuletniej przerwie. Wciąż mam to jedne drzewo czereśniowe, które w tym roku wyjątkowo obficie pokryło się kwieciem. Owocuje późno ale ma tak wspaniałe owoce że palce lizać.

Ponieważ ciągle zgodnie z radami Wciórniastka nie poddaję się nasionnicy chciałbym wrócić do sposobu jej zwalczania.

Pod drzewem mam trawnik. Czy zatem przykrycie folią trawy pod drzewem pod koniec maja i potrzymanie jej przez 2 , 3 tygodnie uniemożliwi muszce odwiedziny moich owoców. Wydaje mi się, że opryski podczas wylotu niewiele dają bo mucha przecież nie gryzie owoców i tym sposobem chemia jej nie zaszkodzi (proszę mnie oświecić jeśli tu się mylę). Ponieważ mieszkam w Poznaniu i mam kolegę pracującego w tutejszym IOR to terminy wylotu much mam zawsze aktualne.

Co roku zgodnie z tymi informacjami wykonuję po 2 lub nawet 4 opryski i ..... zawsze nikt w rodzinie nie chce czereśni z tego drzewa nawet spróbować. Faktycznie, kiedy dojrzeją to praktycznie każdy owoc jest z nadzieniem. Podobno te owady zostawiają jakiś zapach na owocach w których składają jaja dla oznaczenia, że miejsce jest zajęte. Gdyby udało się całe drzewo spryskać takim środkiem, to może skutek byłby najlepszy. Oczekuję rad Szanownych Forumowiczów.

Pozdrawiam

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Aby zwalczyć tego szkodnika konieczna jest znajomość jego rozwoju.

Prawie całe życie ta muchówka spędza w postaci larwy w ziemi. Wiosną przepoczwarcza się w owada dorosłego, który rozpoczyna wylot i rójkę. Samica składa jaja w zawiązkach owoców. Oprysk wykonuje się w czasie rójki. Trwa ona bardzo krótko, a jej termin jest uzależniony od pogody (temperatury, wilgotności), regionu geograficznego (!) i skorelowany z przekwitaniem czereśni. Stąd nie można określić jakiejś stałej daty wykonania oprysku. To powoduje niepowodzenia w uprawie amatorskiej. Ludzie pryskają litrami toksycznej chemii drzewa bez efektów.

 

Celem określenia właściwego terminu wykonania oprysku, w sadach towarowych obserwuje się feromonowe pułapki lepne i w przypadku stwierdzenia pierwszych owadów rozpoczyna serię zabiegów. Dodatkowo stacje rolnicze prowadzą własne obserwacje i na stronie PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA ogłaszane są codziennie komunikaty o zagrożeniu najpopularniejszymi chorobami i szkodnikami dla danego rejonu kraju - http://piorin.gov.pl/sygn/start.php.

 

Ale można ograniczyć populację nasionnicy samemu, o ile sąsiedzi w okolicy nie mają zaniedbanych czereśni.

Larwa, po wydostaniu się z owocu trafia na glebę zaraz pod drzewem. Nigdzie nie wędruje, tylko zagrzebuje się na jakieś 5 cm. Można więc wybrac te 5 cm ziemi w zasięgu korony drzewa, albo przynajmniej ziemię kilka razy płytko przekopać, by wydobyć larwy na wierzch, gdzie padną łupem ptaków.

Wiosną natomiast ziemię w zasięgu korony drzewa trzeba wyłożyć gęstą agrowłókniną lub folią i obciązyć (np. żwirem, deskami). Przepoczwarczona muchówka nie może wylecieć i po kilku dniach zdycha.

 

Dodatkowo do ogródków amatorskich nalezy wybierac odmiany bardzo wczesne, zakwitające przed dziką czeresnią. Niestety ich kwiaty są narażone na przymrozki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...