Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

Po niedzieli będą montować meble kuchenne z zabudową płyty gazowej i piekarnika elektrycznego. Zauważyłem, że w ścianie mam dwa gniazdka. Jedno normalne na wtykę, a drugie to otwarta puszka w której jest 5 kabli, zapewne jest to gniazdko do podłączenia płyty indukcyjnej. Mam dwa pytania:

 

1. Czy można podłączyć piekarnik elektryczny pod to gniazdo z 5 kablami do indukcji? Jeśli tak, to w jaki sposób.

 

2. Czy można podłączyć płytę gazową i piekarnik elektryczny do jednego typowego gniazdka poprzez rozgałęźnik, czy te dwa urządzenia mogą na pracować na jednym gniazdku?

 

Zdjęcie prezentuje gniazdko o którym piszę w pytaniu nr 2.

20160318_123424.jpg

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/209533-piekarnik-elektryczny-pod-gniazdo-do-indukcji-mo%C5%BCliwe/
Udostępnij na innych stronach

Tak zarówno płyta gazowa jak i piekarnik elektryczny mają firmowe wtyczki. Sprawdzałem jak przywieźli bo słyszałem, że czasem ludzie dostają sprzęt bez wtyczek tylko same kable.

 

Podłączyć to ja wiem, że mogę. Tylko czy mogę te dwa urządzenia pod jedno (jak na obrazku) przez rozgałęźnik? Czy nie będzie jakiegoś dużego obciążenia?

Dla płyty gazowej obwód elektryczny dotyczy tylko zapalarki.

Dla piekarnika o mocy 2,9 kW mamy obciążenie rzędu 13 A.

Ponieważ jest to odbiornik o mocy powyżej 2 kW, wskazane ze względów użytkowych, by był to obwód wydzielony.

Jeżeli tego nie zrobiono, można wykorzystać obwód "siłowy" do zasilania piekarnika, ale takie rzeczy tylko przez elektryka.

A językiem dla laika? Że niby to gniazdko się nie nadaje do piekarnika? Jeśli tak to po co było montowane w tym miejscu, przecież nie pod mikser...

Nikt nie napisał że się nie nadaje, ale jak jest jeszcze coś prądożernego na tej samej lini to może się okazać że często będziesz chodził do rozdzielnicy. Możesz to w bardzo prosty sposób sprawdzić.

Zapalarka w płycie prądożerna? A myślałem, że to tylko daje iskrę i tyle wszystkiego z jej pobierania prądu. A co z pytaniem nr 1. Mogę tam podpiąć piekarnik?

 

A jesteś pewien że to gniazdo to wspomniany obwód wydzielony????

Wydaję mi się, że jest wspólne ze wszystkimi w kuchni, gdy testowałem włączniki w skrzynce. Po kolei odpalałem po jednym i sprawdzałem próbnikiem, to jeden przycisk był chyba odpowiedzialny za dane pomieszczenie.

 

Swoją drogą to taka norma teraz w budownictwie, że gniazdka są połączone w pomieszczeniu i podpięte do jednego przycisku w rozdzielnicy?

 

Dobra wezwę elektryka z uprawnieniami, aby rzucił okiem i powiedział fachowo czy zastosować rozwiązanie z pytania 1 czy 2.

Edytowane przez BZiSZ

Wobec tego deweloper poszedł na łatwiznę, i dał na kuchnię JEDEN obwód 1-fazowy, co jest wielkim błędem.

Przeciętny elektryk wie, że to właśnie w kuchni są instalowane urządzenia odbiorcze o zwiększonej mocy - piekarnik, czajnik, zmywarka, kuchenka mikrofalowa, a nawet pralka.

Włącz wszystkie na raz, a przekonasz się, jak zareaguje to zabezpieczenia po określonym czasie.

PS. Mam nadzieję, że RCD również zainstalowano w rozdzielnicy.

To dlaczego autor napisał :

Wydaję mi się, że jest wspólne ze wszystkimi w kuchni, gdy testowałem włączniki w skrzynce. Po kolei odpalałem po jednym i sprawdzałem próbnikiem, to jeden przycisk był chyba odpowiedzialny za dane pomieszczenie

Ta puszka to zasilanie 3-fazowe do kuchni właśnie, nie koniecznie tylko do indukcji. Piekarnik elektryczny zakończony jest zwykłym przewodem bez wtyczki, natomiast szczerze mówiąc lepiej żeby to podłączyła osobą choć z odrobiną wiedzy elektrycznej.

Piekarnik na ogół ma dość dużą moc - najlepiej dla instalacji byłoby go podpiąć właśnie pod ten obwód 3-fazowy.

Skoro urządzenie odbiorcze nie jest wyposażone we wtyczkę, to z reguły przewód tego urządzenia należy podłączyć do przygotowanego wypustu.

Raczej potrzebna jest wtedy osoba z ważnym świadectwem kwalifikacyjnym G1, a nie ludek spod budki z piwem z odrobiną chęci i wiedzy, proszę pana.

Piekarnik na ogół ma dość dużą moc - najlepiej dla instalacji byłoby go podpiąć właśnie pod ten obwód 3-fazowy.

Na ogół to piekarnik ma mniejszą moc niż płyta indukcyjna, czasami znacznie. Autor wątku pisał o piekarniku jednofazowym zakończonym wtyczką raczej.

Tyle, że autor nie wspominał czy rozłącza "przycisk" 3x16A czy 1x16A..może być tak, że deweloper doprowadził 3F do kuchni i rozdzielił je między gniazdo 3F i pozostałe gniazda. Pamietać należy, że większośc płyt działa na 2L+N+PE więc dodatkowa faza może być wykorzystana właśnie pod piekarnik zaś osobne zasilanie 1F może być użyte pod sprzęty typu lodówka, okap, itd...inna sprawa, że ja zrobiłem w kuchni w sumie 3 obwody (1x16A gniazda nablatowe+okap+oświetlenie blatów, 1x16A zmywarka + lodówka+gniazda robocze na ścianach, 3x16A pod właśnie płytę[osobne RCD]) oczywiście oświetlenie górne + nad stołęm na osobnym 1x10A ale to już na innym RCD wspólnym z innymi oświetleniami)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...