Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

?rednica rury CO a koszty ogrzewania - HELP


Recommended Posts

Kochani - czy poprowadzenie instalacji CO od grzejnikow do rozdzielaczy rurka pex 20x2.0 zamiast 16x2.0 (projektant zalecil te wieksza srednice z uwagi na - wg niego - lepsze przeplywy przy grzejnikach plytowych o mocach ok.2,6-3 kW, dolne, 50x200, 50x230, `60x200 - lacznie 15 sztuk, wiekszosc duzych) spowoduje wzrost kosztow ogrzewania gazem (kociol gazowy z otwarta komora, jeszcze nie zakupiony). W mojej instalacji - ok. 300 mb rur - pojemnosc wody w rurach zwiekszy sie do ok 60 litrow, przy 33-34 litrach w rurce 16x2.0. Teraz juz za pozno na powrot do mniejszych rurek, ale chcialbym miec swiadomosc konsekwencji zastosowania rurek o wiekszej srednicy. Czy tez beda tez jakies plusy tej zmiany? Help please
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinuje tak, ze przy mniejszych rurkach kociol ma do ogrzania mniejsza pojemnosc wody, przy wiekszych - wiecej wody do ogrzania do danej temp, a wiec i wieksze zuzycie gazu. Rury mam puszczone pod podlogami. Na pietrze nie ma problemu, bo strop ocieplony. Na parterze na razie wszedzie podlogi drewniane powietrzne bez wylewek pod nimi. Rury beda puszczone w otulinie scianka 9 lub 1 mm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem , większa będzie bezwładność całego układu , minie więcej czasu zanim woda w instalacji nagrzeje się do temperatury roboczej, ale też wolniej się ochłodzi, grzejniki wolniej zrobią się ciepłe, ale przy wymuszonym obiegu wody to chyba bez znaczenia , przecież traktując dom jako całość dobrze zaizolowaną to to ciepło i tak pozostanie w pomieszczeniach, swego czasu miałem w mieszkaniu centralne ogrzewanie z piecem na koks, rury w instalacji ( grawitacyjnej ) grube nawet bardzo , grzejniki starego typu , ogólnie ogromna pojemnośc całej instalacji , rury niezaizolowane, w pierwszym etapie zmieniłem tylko piec na kocioł gazowy reszta bez zmian, później wymieniłem całą instalację na miedziane rurki i grzejniki płytowe i powiem szczerze że nie zauważyłem zmniejszenia zużycia gazu , efekt jest taki , że kocioł przy starej instalacji pracował dłużej , potem się wyłączał i długo wszystko stygło , a teraz wyłącza się szybko , i za moment się włącza znowu, na chwilę, ogólnie wychodzi na to samo. zamiast pracować dłużej, pracuje częściej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM !

Masz rację że średnica rur ma wpływ na ilość zużytego gazu !

Ale powtarzam Ale przy tych grzejnikach jakie podałeś musisz mieć takie rury a to dla tego że są to grzejniki o dużej mocy i jest niebezpieczeństwo że przy mniejszych średnicach będą nie dogrzane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek_2

Sorry ale dzielisz włos na czworo. 30 l zładu wiecej to śmieszna ilośc wzrost strat w stanach dynamicznych ze względu na te 30 l wody więcej to jak porównanie komara do słonia to wielkości pomijalne. Jak dasz zbyt cienkie rury to możesz mieć kłopoty bo mogą być szumy w instalacji, bo nie będziesz mógł przejśc na grzejniki o niższych parametrach, bo po prostu te cieńsze rury mogą nie wydolić i będziesz mieć niedogrzane pokoje. Twoje grzejniki są naprawdę dosyć spore ja nie ryzykowałbym i dałbym takie jak zaleca projektant.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli z jednej strony dobrze, ze rury wieksze, bo przeplywy beda na pewno dobre. Ale z drugiej bedzie wieksze zuzycie gazu, tak, jak sobie to kombinowalem :( Tylko, czy to bedzie spora roznica - bo sobie chyba nie daruje tych wiekszych rurek :)

 

ilosc wody w obiegu nie ma wplywu na sprawnosc ukladu. Kotlem po prostu trzeba ciut inaczej sterowac ale to "dzielenie wlosa". Przychylam sie do inwestora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hip hip hura :) Dzieki za pocieszenie, bo kilku instalatorow, z ktorymi rozmawialem o mojej instalacji CO twierdzilo, ze zupelnie niepotrzebnie zmienilem rure 16x2.0 na wiekwsza srednice (20x2.0). Wg nich na tych 16-tkach moglyby chodzic grzejniki o mopcy kilku kW, a moje pracowalyby bezproblemowo. I wtedy zaczal sie moj dylemat... Dzieki za wasze uwagi, gdyby ktops jeszcze mogl sie wypowiedzie w temacie, bylbym wdzieczny. Pozdro

tomek_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste jak drut , jasne jak słońce:

 

 

Średnica wewnętrzna rury d16 np: Dw=11,6 mm

Pole przekroju rury F=1,057 E-4 m2

Prędkość wody w rurce V= 0,3 m/s

Ciepło właściwe wody Cp= 4190 kJ/m3

Spadek temperatury wody w grzejniku (70/50C) dT=20 C

 

Moc grzewcza Q przenoszona przez rurę d16

Q=F x V x Cp x dT = 2,66 kW

 

Proponuję każdemu potencjalnemu fachowcowi " co od 20 lat... " i "setki instalacji i to nie takich..." zadać pytanie: Ile ciepła przenosi rura 16tka i jak to policzył ? Jak nie wie to won z budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość 1950

i nie przejmuj się za bardzo, fizyka to nauka ścisła i nie da się oszukać

jeżeli straty ciepła wynoszą dajmy na to 10 kW, to potrzeba to uzupełnić, obojętne w jaki sposób to będziesz robił i tak żeby utrzymać istniejąca tempraturę musisz dostarczyć te 10 kW aby temperatura w budynku była bez zmian. a 16-stki mogą nie "przenieść" tego ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tomek_2

 

Zadałeś już takie pytanie w innym wątku i odpowiadaliśmy podobnie. Masz jakieś wątpliwości niewierny Tomaszu ?

 

Troszkę więcej wody (jak u Ciebie) umożliwi kociołkowi bardziej stabilną pracę - będzie rzadziej włączał się i wyłączał, co zwiększy jego trwałość.

 

Mit o wpływie ilości wody na straty ciepła został wymyślony przez instalatorów, którzy na siłę chcieli wymieniać instalację (aby zarobić) w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to weszły cienkie rurki jako nowość.

 

Oczywiście, jeśli ktoś liczy na oszczędności zmniejszając temp. na noc i w czasie pobytu w pracy - jakieś tam osiągnie - ale dopiero w porównaniu z 300 - 500 litrową instalacją. Także mając grube, niezaizolowane rury w słabo ocieplonej posadzce należałoby zmienić na lepsze,

ale u Ciebie - 30 l ?? :o ? Chciałbym mieć tylko takie dylematy... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Niewierny Tomasz koje sie przed toba Wierny Tomaszu z :D i innymi, ktorzy mnie uswiadomili, ze jednak rozsadny krok poczynilem ze zmiana srednicy rur. Dzieki za pomoc. Wiem, ze raz juz o to pytalem, ale problem wrocil do mnie po rozmowach z kilkoma instalatorami, ktorzy - jak pisalem - zrobili ze mnie w koncu glaba. Dlatego zapytalem jeszcze raz kierujac sie zasada, ze kto pyta, nie bladzi.

Apropo izolacji rur - czy grubosc scianki 9 mm wystarczy dla rur biegnacych pod podlogami? Tam, gdzie sa wylewki, rura bedzie dodatkowo polozona w styropianowym korycie. W 3 pomieszczeniach natomiast mam jeszcze stare podlogi drewniane bez wylewek na gruncie i tam chwilowo bedzie tylko izolacja piankowa. Wiem, ze nastepne grubosci otulin to 13 i 20 mm, ale roznica w cenie miedzy scianka 9 a 13 mm jest rzedu 75-80%. Dlatego jesli wystarczy 9-tka, bedzie OK. Jesli nie, trudno -wiekszy wydatek bedzie na 13-tke. Co mozecie doradzic w tym temacie Niewiernemu Tomaszowi (obiecuje, ze tym razem uwierze od razu) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no - z tym zawierzaniem to nie bądź taki do przodu na forum. Czasem niektórzy mogą skutecznie w maliny wprowadzić. Swój rozum trza mieć (jak mawiają koło Chrzanowa :wink: ).

Co do ocieplenia rurek w dobrze izolowanej posadzce - nie trzeba się tak przejmować - i tak ciepło zostaje w budynku. Wyjątek - cyrkulacja CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...