Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

nadproze - sciana wewnętrzna


Recommended Posts

Witam,

 

Zleciłem postawienie ściany wewnętrznej działowej ze suporexu (12 cm), generalnie wszystko ok ale mocno zdziwiło mnie, że nie zastosowano nadproża tylko pręty zbrojeniowe, zaprawa, deska, "stempel" generalnie jak widać na zdjęciu deska nie jest tylko podparciem jest jako element "konstrukcyjny". Pytanie czy tak to może zostać i po prostu potraktować tynkiem cementowo-wapiennym ? Nic się z tym elementem drewnianym nie będzie działo tj. nie zgnije pod wypływem mokrych tynków etc. nie chciałbym tego pruć żeby wstawić normalne prefabrykowane nadproże.

 

Pozdrawiam

 

30b8fb0f98aff813.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być i bez nadproża, ta deska tam nie zostaje ją się wyjmuje.

 

Problem jednak jest chyba w tym że budowlańcy mieli na myśli pozostawienie deski w tym murze na zawsze. Świadczy o tym zdjęcie gdzie bloczki suporeksu są wmurowane razem z deską w wycięte miejsce.

Generalnie może to tak zostać ale deskę należało by wyjąć i miejsca w ścianie gdzie jest osadzona deska należy załatać kawałkami suporeksu z klejem.

Niekiedy budowlańcy murujący ściany z suporeksu z uwagi na ich duże rozmiary skracają sobie postawienie ścianki przez zastosowanie takiego połączenia dwóch bloczków które tylko 10 - 15 cm są osadzone po obu stronach muru a środkiem sklejone.

Aby takie połączenie nie opadło przed chwyceniem i utwardzeniem zaprawy klejącej podpiera się je chwilowo deską ze stemplami.

W tym jednak przypadku deska jest wmurowana razem z bloczkami i aby w przyszłości nie było problemów z jej gniciem, spękaniem ścian na łaczeniu deski z murem należało by ją usunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Toż to zrobił jakiś prawdziwy janusz murarstwa! :/ Dechę należy usunąć i w zamian wstawić element ze zbrojeniem - np. belkę nadprożową Porotherm 11.5, która ma dość podobne wymiary do tej deski.

 

Do nadproża porotherm należało by podciąć jeszcze te dwa bloczki gdyż nie ma ona grubości 21 - 23mm a 50 - 60mm.

Z uwagi na trudność w usuwaniu deski należy to zgłosić ekipie która to wykonywała a jak jej już niestety nie ma i wzięli kasę to samemu usunąć deskę łatając powstałe dziury kawałkami suporeksu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kunszt budowlany to nie jest, choć w starych budynkach spotykałem takie konstrukcje. Ten murarz właśnie z tamtej epoki. Może usunąć deskę i wypełnić miejsce po niej zaprawą, żeby pręty miały oparcie. Nie pianką!. Lub zrobić od początku, pręty "6" będą wystarczające. Oczywiście w ścianie działowej, nie nośnej.

 

nadproze].jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zleciłem postawienie ściany wewnętrznej działowej ze suporexu (12 cm), generalnie wszystko ok ale mocno zdziwiło mnie, że nie zastosowano nadproża tylko pręty zbrojeniowe, zaprawa, deska, "stempel" generalnie jak widać na zdjęciu deska nie jest tylko podparciem jest jako element "konstrukcyjny". Pytanie czy tak to może zostać i po prostu potraktować tynkiem cementowo-wapiennym ? Nic się z tym elementem drewnianym nie będzie działo tj. nie zgnije pod wypływem mokrych tynków etc. nie chciałbym tego pruć żeby wstawić normalne prefabrykowane nadproże.

 

Pozdrawiam

 

[ATTACH=CONFIG]351497[/ATTACH]

 

Gdzie jest Twój kierownik budowy? Jakby mi murarze odwalili taką fuszerę to by był ich ostatni dzień na budowie. Niedawno zakończyłem budowę. Wszystkie nadproża zastosowałem prefabrykowane: porotherm oraz strunobetony z konbetu (przy długościach 3,6m).

Wyjmij deskę, nic się nie stanie (chociaż na deską powinni dać chociaż 4 cm zaprawy) to tylko działówka. Kiedyś na niedużych nadprożach tak się murowało i domy stoją do dziś. Tak zastosowana deska jako podparcie powinna być podcięta na końcach i tylko minimalnie zachodzić na ścianki przy jej końcach. Wtedy łatwo ją usunąć.

Edytowane przez wg39070
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zleciłem postawienie ściany wewnętrznej działowej ze suporexu (12 cm), generalnie wszystko ok ale mocno zdziwiło mnie, że nie zastosowano nadproża tylko pręty zbrojeniowe, zaprawa, deska, "stempel" generalnie jak widać na zdjęciu deska nie jest tylko podparciem jest jako element "konstrukcyjny". Pytanie czy tak to może zostać i po prostu potraktować tynkiem cementowo-wapiennym ? Nic się z tym elementem drewnianym nie będzie działo tj. nie zgnije pod wypływem mokrych tynków etc. nie chciałbym tego pruć żeby wstawić normalne prefabrykowane nadproże.

 

Pozdrawiam

 

[ATTACH=CONFIG]351497[/ATTACH]

 

Sądząc po grubości zaprawy, nad deską są druty. Dwa pustaki ustawione w ten sposób na ściance działowej nigdy się nie ugną (nawet bez drutów), chyba że z góry zadziałasz taką siłą że zostaną zmiażdżone. Tyle, że wtedy nie będzie już ściany bo na środku pomieszczenia zostanie z niej tylko kupka gruzu. Proponuję po prostu zatynkować i zapomnieć. Chyba że tą deskę da się wyjąć bez większego problemu to przed tynkowaniem wyjąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zbrojenia to tam nie ma bo i grubość zaprawy nie jest wielka tylko sama deska z boku jest także tą że zaprawą zapaćkana stąd więc wniosek że jest to efekt końcowy pracy tego artysty i nie miał on na myśli czegokolwiek usuwać.

Tak jak już wspomniał kol. Andrzej733@ natnij suporeks wyjmij deskę stukając w nią delikatnie a następnie uzupełnij powstałe luki w bocznych ścianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie kunszt budowlany to nie jest, choć w starych budynkach spotykałem takie konstrukcje. Ten murarz właśnie z tamtej epoki. Może usunąć deskę i wypełnić miejsce po niej zaprawą, żeby pręty miały oparcie. Nie pianką!. Lub zrobić od początku, pręty "6" będą wystarczające. Oczywiście w ścianie działowej, nie nośnej.

 

[ATTACH=CONFIG]351576[/ATTACH]

 

U ciebie na zdjęciu sytuacja jest odmienna i raczej normalna gdyż deska służy tu tylko i wyłącznie celem podtrzymania jednego bloczka porothermu który nie miał by oparcia w ścianach, tak więc został on wklejony i podparty deską która następnie będzie usunięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze napiszę, że nie trzeba wzmacniać ściany nad otworem, jeżeli jej wysokość jest większa niż trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu... rysunek poglądowy:

 

[ATTACH=CONFIG]351675[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]351676[/ATTACH]

 

źródło -> "jak zrobić dom"

 

A jak myślisz, w którym ewentualnie miejscu pęknie ścianka działowa nie posiadająca nadproża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...