Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Diana, Herkules? drzewo ozdobne? Proszę o pomoc


Recommended Posts

Witajcie,

 

Czy ktoś o bezany w temacie może mi pomóc, sama nie znam się na roślinach a przyszła pora aby zająć się moim terenem zielonym wokół domku.

 

Płot wokół domu to płot panelowy ma 1,50 wysoki z podmurówką na jakieś 20cm.

 

Po jednej stronie mam już posadzony bluszcz hedera na przemian z winobluszczem . Teściowa mi doradziła aby tak posadzić aby je potem przeplatać uzyskują efekt wymieszania kolorowych liści a zimo gdy winobluszcz opada to bluszcz hedera dalej będzie nas odgradzał. Czy to dobry pomysł ?

 

na płot po drugiej stronie domu ( wschód ) mama kupiła mi dwie roślinki - dławisz okrągłolistny Diana i Herkules - jeszcze nie został posadzony ponieważ .... no właśnie?

 

Czy płot panelowy nie jest dla niego za słaby? z tego co czytam o tej roślinie to to że jest agresywna i silna. A jeśli ten płot wytrzyma ta roślinę to :

1. jak ja mam je posadzić tzn. wszędzie jest napisane że niedaleko siebie, ale co to oznacza? metr od siebie czy dalej czy bliżej ?

2. która z tys roślin ma czerwone liście a która zielone, Diana czy Herkules?

3. czytałam że Diana jest lekko trująca, a ja mam małe dzieci ( Michał 5 lat i Antoś 2 lata ). Tutaj jeszcze dodam, że plac zabaw chłopców będzie przy płocie z winobluszczem a Diana i Herkules jeśli zostaną posadzone to na płocie za domem ( rozrysowałam to w załączniku)

 

http://i66.tinypic.com/332yz3s.png

 

Jeśli nie Diana i Herkules to co ? zależy mi aby szybko się rozrosło bo chcemy się odsłonić od wiatru ( za płotem są pola) musi być to roślina nie wymagająca częstych moich interwencji :). Mogłaby być całoroczna i mieć kolorowe liście aczkolwiek nie jest to najważniejsze.

 

Oprócz tego proszę jeszcze o pomoc w wyborze drzewa, rośliny reprezentacyjnej którą chciałabym posadzić przed domem.

Zależy mi aby nie był to krzew, wole drzewo z tego względu ,że w przyszłości chciałabym wokół niego zrobić ławkę aby móc tam posiedzieć z dobra lekturą :). Chciałabym też aby wyglądał atrakcyjnie przez większą część roku. Przed domem mam naprawdę duży kawałek ziemi na te drzewo.

Proszę o doradzenie konkretnych gatunków, co według Was najbardziej się nada.

 

Z góry dziękuję z pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

diana to odmiana żeńska a herkules męska, bo to roślina rozdzielnopłciowa.

Ozdobą dławisza są jesienne owoce (faktycznie lekko trujące, jak spora część roślin ogrodowych) - więc potrzebny jest przynajmniej jeden pan na kilka pań w zasięgu kilkunastu metrów.

Jesienią dławisze mają żółty kolor liści, nie przebarwiają się na czerwono.

 

To faktycznie bardzo silne i ciężkie pnącze.

 

Drzewo - najlepiej wybrać takie, które ma wcześnie liście i długo trzyma je jesienią. Całkiem niedoceniane są wierzby w ogrodach.

Ciekawym gatunkiem może być grujecznik. Chyba , ze chcesz coś kwitnącego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie bardzo silne i ciężkie pnącze.
Czyli na moje ogrodzenie panelowe lepiej tego nie sadzić?

 

 

Drzewo - najlepiej wybrać takie, które ma wcześnie liście i długo trzyma je jesienią. Całkiem niedoceniane są wierzby w ogrodach.

Ciekawym gatunkiem może być grujecznik. Chyba , ze chcesz coś kwitnącego?

ogólnie myślałam nad kwitnącym nie myślałam o innym bo nie znam gatunków nie wiem jak wyglądają itd. Nie wiem jakie drzewa sie nadają na reprezentacyjne .

 

Wierzba wydaje się być fajnym pomysłem o ile będzie podobna do tych wierzb płaczących , chodzi mi o to że będzie mieć pędy opadający w dół

 

Czy sa jakieś drzewa przypominające drzewa z filmu AVATAR hehe trochę to głupie ale nie wiem jak mam inaczej wytłumaczyć :)

 

Jakie jeszcze gatunki kwitnących i nie kwitnących drzew można posadzić przed domem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z płaczących kwitnących to masz np. wiśnię Kiku-Shidare-Zakura

 

Wierzby płaczące (poza klasyczną duża wierzbą płaczącą) są raczej niewielkie np. "Kilimarnock", "Curly Lock", "Pendula". Taka półpłacząca jest odmiana "Ertythroflexuosa".

Jest jeszcze ładna, płacząca, wierzba babilońska "Crispa", ale do cieplejszych rejonów Polski

 

Inne płaczące to grujecznik Pendulum, buk Pendula, sofora Pendula, grab Pendula, jarzębina Pendula, brzoza Youngii, wiąz Camperdownii

 

 

Co do dławisza i ogrodzenia panelowego to sama nie wiem. W sumie panelowe są dość wytrzymałe. Ale chyba poleciłabym powojnika tunguskiego. Tutaj propozycje:

http://www.clematis.com.pl/pl/informacje-o-roslinach/zastosowania-pnaczy/492-na-plotach-i-jako-oslony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...