Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kąt dachu w mpzp a wymarzona parterówka!


Recommended Posts

czy ktoś miał taką sytuację - kupiliśmy działkę, sporą, ładną, w cichej okolicy. Okazało się, ze w MPZP jest zapis o kącie nachylenia połaci 40-45st. I tu zaczyna się problem - chcieliśmy parterówkę, bo najprostsza, najszybsza, wg nas najtańsza ale ten kąt dachu ją od razu skreśla :/ Czy uważacie, ze jest szansa na uzyskanie zgody od gminy na budowę domu z dachem o kącie nachylenia 27-30st? Czy raczej jak jest uchwalony MPZP to nie ma szans na żadne odstępstwa/zmiany itd.? Nie chodzi mi o składanie wniosku o zmiany zapisów w MPZP, bo nie chcę czekać rok czy dwa, aż uchwalą nowy. Zastanawiam się, czy jakby gmina wyraziła zgodę na budowę domu parterowego z dachem 30st., to czy nie będzie problemów przy uzyskiwaniu PnB? No i czy komukolwiek gmina zgodziła się na budowę domu nie do końca zgodnego z MPZP?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

rozumiem - czyli nawet jakby urzędnicy w gminie się zgodzili, to potem będą schody przy uzyskiwaniu PnB? ehhh no to w takim razie muszę szukać domu z poddaszem :/ Bo nie widziałam jeszcze parterówki z dachem 40st :/

 

Ale co za problem ? I tak po zakupie projektu musisz wykonać jego adaptację , więc wtedy można zrobić adaptację dachu do wymaganych 40 stopni ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co za problem ? I tak po zakupie projektu musisz wykonać jego adaptację , więc wtedy można zrobić adaptację dachu do wymaganych 40 stopni ...

 

Heh, parterówki mają zwykle kąt 25st. Po zwiększeniu go to 40 stopni wyjdzie jakiś koszmarek.

Miałem to u siebie, na szczęście musiałem zwiększyć z 25 do 30st. czyli "tylko" o 5, jakoś to przebolałem, ale dom stał się mniej zgrabny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agao - jest rozwiązanie, ale dostępne tylko w projekcie indywidualnym. Zróżnicowanie połaci dachowej. W ten sposób omijali MPZP jedni moi klienci, którym marzył się dach płaski i rozłożysta parterówka. I mają płaski. Na jakiś 70% domu. Pozostałe 30 % do niby nadbudówka z dachem 40 stopni w której mieści się pom. gospodarcze (kotłownia, rekuperator, zasobnik do solarów).

 

Inni klienci mieli dom parterowy z takim ostrym ale asymetrycznym dachem, gdzie wnętrze było otwarte po więźbę - ok 3,5-4 m wysokie, ale jedna ze ścian miała 2 m a druga normalnej wysokości.

 

http://images77.fotosik.pl/622/170294811296a43e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agao - jest rozwiązanie, ale dostępne tylko w projekcie indywidualnym. Zróżnicowanie połaci dachowej. W ten sposób omijali MPZP jedni moi klienci, którym marzył się dach płaski i rozłożysta parterówka. I mają płaski. Na jakiś 70% domu. Pozostałe 30 % do niby nadbudówka z dachem 40 stopni w której mieści się pom. gospodarcze (kotłownia, rekuperator, zasobnik do solarów).

 

Inni klienci mieli dom parterowy z takim ostrym ale asymetrycznym dachem, gdzie wnętrze było otwarte po więźbę - ok 3,5-4 m wysokie, ale jedna ze ścian miała 2 m a druga normalnej wysokości.

 

http://images77.fotosik.pl/622/170294811296a43e.jpg

 

jest też wymóg dachu symetrycznego, więc część płaska i część skośna odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być niemiła, ale dlatego właśnie MPZP sprawdza się przed kupnem działki.

 

Kalisa niestety wszystkie ościenne wioski mają ten sam MPZP - polecieli schematem i tyle. Kupno działki w okolicy, która nas interesowała wiązało się z takimi, a nie innymi zapisami. Dlatego zastanawiam się, czy można to jakoś obejść (zgoda urzędu gminy na odstępstwo czy cokolwiek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widziałam parterówkę o kącie 35st i wyglądała dobrze (ekonomiczny 2) ale przy kącie 40 hmmmmm nie wiem - na pewno pogadam z architektem - zrobi wizualizacje i podejmiemy decyzje :)

 

Ja właśnie chce budować ten Ekonomiczny 2 :)

 

Tyle że u mnie kąt dachu może być pomiędzy 20 a 45 stopni :)

 

No cóż każda zmiana napewno zmieni wygląd , wiec wtedy przyda się wizualizacja , albo zrobić projekt indywidualny ...

 

U mnie projekt idealnie się wpasowuje i nic nie chce przerabiać ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sobie rozrysowałam sama rzut, jaki by mi odpowiadał - wychodzi lekko szerszy niż ekonomiczny, więc dach byłby wyższy ale jeszcze nad nim posiedzę - może uda się go zwęzić i wtedy na tej podstawie bedę zlecać indywidualny. Jak nie to pokombinuję coś z ekonomicznym ale w wersji b - bo ma dach 40st :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest też wymóg dachu symetrycznego, więc część płaska i część skośna odpada :)

 

Jak interpretować zapis "dach symetryczny" w MPZP:

 

http://architekci.idziak-sepkowscy.pl/wp-content/uploads/2015/11/dach_odwrocony-dobry_architekt.jpg

http://architekci.idziak-sepkowscy.pl/domow/dom-pod-szczecinem/

 

spokojnie można zrobić parterówkę z dużym "tarasem" (czyli dachem płaskim) i małym poddaszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images76.fotosik.pl/623/b64edee2320021dfgen.jpg

 

 

z resztą "sztuczek" architektonicznych jest więcej - nie mogę teraz znaleźć zdjęcia - dom miał płaski dach i drewnianą, skośną, ażurową konstrukcję nad dachem, udająca dach stromy.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...