Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

:offtopic:

 

dzisiaj podpisuję akt notarialny, a projektant adaptujący mówi, że chyba nie zdąży złożyć wniosku o PnB przed urlopem ergo w wakacje nie wystartuję z budową :/

Zastanawiam się ile mogę zrobić przed uzyskaniem PnB. Myślałem, żeby zrobić całą płytę bez wylania betonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace ziemne można robić. Rozłożenie styropianu to w sumie jeszcze nie budowa, bo nie jest to stale związane z gruntem. Niemniej jednak będzie tam padał deszcz i wszystko się poniszczy, więc nie wiem czy warto.

Ile tego urlopu ma ten projektant i kiedy to będzie? Od złożenia wniosku do nieprawomocnej decyzji mija tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj podpisuję akt notarialny, a projektant adaptujący mówi, że chyba nie zdąży złożyć wniosku o PnB przed urlopem ergo w wakacje nie wystartuję z budową :/

 

Weź od niego projekty i sam jedź złożyć wniosek, przecież to żadna filozofia. No chyba, że się jeszcze z dokumentacją nie wyrobił?

 

Koszty tradycyjnych fundamentów masz grubo przesadzone, w tej cenie to ja mam fundamenty ze ścianami z ytonga ale zdecydowany jesteś na płytę, więc nie ma co się grzebać w szczegółach.

 

Nie ryzykowałabym rozpoczęcia budowy bez zezwolenia wszystkich świętych, teraz w starostwach zaczyna się okres urlopowy i wszystko idzie w wolnym tempie, do tego nie wiadomo czy się urzędnikowi nie zachce dodatkowych zaświadczeń lub wyjaśnień. Ja miałam budować w zeszłym roku, po wszystkich perypetiach PnB dostałam w styczniu br.

Tak czy siak, powodzenia! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję odwagi i będę tu zaglądał z ogromną ciekawością, bo mam w głowie podobne założenia do Ciebie, choć ja pewnie zdecyduje się na zwykły fundament z uwagi na większą możliwość etapowania prac, a straty ciepła do gruntu spróbuję zniwelować na ociepleniu ścian i dachu.

 

Pytanie 1.: Ile masz rdzeni żelbetowych na dłuższej ścianie? czy w ogóle są?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taaa... Łódź podwodną i samolot zbudowano bez komputera, a do płyty fundamentowej jest konieczny? Poza tym są darmowe programy, a nawet te komercyjne można kupić za 2-3 tysiące.

 

Wyląduj tym egiem inżynierze fachowcu.

 

Zbuduj "dobry" czyli zarazem wytrzymaly i ekonomiczny samolot w dziejszych czasach bez zaawansowanych i drogich programow do mesu to Cie ozloca...

 

A darmowe programy to sa darmowe glownie do zastosowan niekomercyjnych

 

end of topic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie i cenne uwagi.

 

Weź od niego projekty i sam jedź złożyć wniosek, przecież to żadna filozofia. No chyba, że się jeszcze z dokumentacją nie wyrobił?
Projektant teraz jeszcze adaptuje projekt. Robię sporo zmian.

 

Koszty tradycyjnych fundamentów masz grubo przesadzone, w tej cenie to ja mam fundamenty ze ścianami z ytonga ale zdecydowany jesteś na płytę, więc nie ma co się grzebać w szczegółach.

 

Sam patrzę na te koszty i kilka tysięcy to jest spora różnica. Za płytą przemawia ciągłość izolacji i szybkość wykonania. Wciąż się waham.

 

 

Pytanie 1.: Ile masz rdzeni żelbetowych na dłuższej ścianie? czy w ogóle są?

Nie mam rdzeni w projekcie.

 

Moje pytanie:

W pokojach dzieciaków (powierzchnia ok 13m3 od strony pd-wsch) planuję robić okno o wymiarach 1000x2350 (w świetle otworu). Mam obawy że będzie dość ciemno. Co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam patrzę na te koszty i kilka tysięcy to jest spora różnica. Za płytą przemawia ciągłość izolacji i szybkość wykonania. Wciąż się waham.

 

Czy ciągłość izolacji jest wartością samą w sobie? Na ile można ją wycenić?

Grzanie gazem w ciągu ostatniej zimy kosztowało nas mniej niż 1000 zł. Według OZC straty przez podłogę na gruncie to mniej niż 20%.

Ile złotych rocznie da Ci ciągłość izolacji, a ile będzie kosztować na początku? Na tym oparłbym wybór.

 

Nie chcę Cię przekonywać, bo na forum napisano już wszystko w temacie. Jeśli przyjąć posadzki w realnej cenie, to różnica między rozwiązaniami robi się powyżej zakładanych 10%. Jeśli pozostałe przyjęte dane są ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

 

Moje pytanie:

W pokojach dzieciaków (powierzchnia ok 13m3 od strony pd-wsch) planuję robić okno o wymiarach 1000x2350 (w świetle otworu). Mam obawy że będzie dość ciemno. Co sądzicie?

 

1/8 powierzchni podłogi = powierzchnia przeszklenia okien netto (powierzchnia szyby) tyle z warunków technicznych

w związku z powyższym, to myślę że jest ok.

 

(...)

 

Nie mam rdzeni w projekcie.

 

(...)

 

1.) a jaka jest grubość ściany?

2.) będzie strop betonowy? (obojętnie jaki, byle lany)

 

1.) zakładam, że 25cm + ocieplenie

2.) zakładam, że nie, bo pisałeś, że domek lekki, więc wiązary będą robić za strop pewnie

 

Jeżeli założenia moje są prawdziwe, to:

Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności... co prawda wiązary nie będą rozpierać tak ścian jak tradycyjna więźba, ale wiatr i tak poziomą siłę wywoła.

Nie jestem konstruktorem, ale był tu taki przypadek na forum, że ściana lekko pękła prawdopodobnie przez brak sztywności w tym kierunku.

U Ciebie mamy ścianę niewysoką, ale długą na 13m... coś może się z tym zadziać (choć nie musi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile złotych rocznie da Ci ciągłość izolacji, a ile będzie kosztować na początku? Na tym oparłbym wybór.

 

Nie chcę Cię przekonywać, bo na forum napisano już wszystko w temacie. Jeśli przyjąć posadzki w realnej cenie, to różnica między rozwiązaniami robi się powyżej zakładanych 10%. Jeśli pozostałe przyjęte dane są ok :)

 

Dzięki Gorbag. Do tej pory pamiętam przeczytane w Twoim dzienniku rozważania nad wyborem rodzaju fundamentów i pamiętam, że po tej lekturze długo miałem takie samo podejście.

Z jednej strony przy budżecie domu to nie jest duża róznica w kosztach, a z drugiej myślę już ile i czego mogę kupić za tą kasę kupić.

 

Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności...

W projekcie jest BK 24cm i strop drewniany, który planuję usunąć i robić wiązary kratownicowe.

Projektu raczej "ulepszał" nie będę kierując się ekonomią i maksymą "Lepsze wrogiem dobrego".

 

 

Dzisiaj wystąpiłem o warunki przyłącza wodnego i elektrycznego. Przy okazji okazało się, że nie mam przy działce kanalizacji tylko przepompownię deszczówki. Trzeba zaplanować POŚ. Oczywiście DIY. Kiedyś się przymierzałem do tematu przy działce letniskowej i trochę już znam temat. Chciałbym 3 komorową z napowietrzaniem. Z uwagi na kolektor poziomy pompy ciepła będę musiał zrobić studnię chłonną. U mnie gleba gliniasta co nie ułatwi sprawy, ale to jeszcze zobaczy się co i jak przy pierwszych wykopkach.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budujemy Zimorodka na płycie, wymiary 8x16, wiązary, blacha. Ściany 24cm bk wraz z dachem stoją od jesieni i nie pęka ;) za te projekty naprawdę ktoś bierze odpowiedzialność, takie ulepszanie na wszelki wypadek skończy się budową bunkra ;)

1.) a jaka jest grubość ściany?

2.) będzie strop betonowy? (obojętnie jaki, byle lany)

 

1.) zakładam, że 25cm + ocieplenie

2.) zakładam, że nie, bo pisałeś, że domek lekki, więc wiązary będą robić za strop pewnie

 

Jeżeli założenia moje są prawdziwe, to:

Może jednak przydałaby się jakaś ściana nośna w środku budynku? albo rdzenie dla zapewnienia sztywności... co prawda wiązary nie będą rozpierać tak ścian jak tradycyjna więźba, ale wiatr i tak poziomą siłę wywoła.

Nie jestem konstruktorem, ale był tu taki przypadek na forum, że ściana lekko pękła prawdopodobnie przez brak sztywności w tym kierunku.

U Ciebie mamy ścianę niewysoką, ale długą na 13m... coś może się z tym zadziać (choć nie musi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można przesłać prośbę o wycenę wiązarów dla projektu z258, uprawniony konstruktor przygotowuje projekt wiązarów.

Dostałam wyceny z kilku firm i te projekty różnią się między sobą. Nieznacznie, ale różnice są.

U mnie najdłuższa ściana ma 12 m i wiązary są w projekcie, tak że konstruktorzy przewidzieli, że nic złego się nie stanie. Nie potrzeba dodatkowych ścian nośnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos "przewiązania" budynku dodatkową ścianą i żelbetowych słupów, to pamiętam taką dyskusję przy siostrzanym projekcie z91:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141127-projekt-Z91-pracownia-STUDIO-Z500&p=5101193&viewfull=1#post5101193

 

Dodawanie słupów wiązano nie z dodatkową ścianą nośną, ale z usztywnieniem konstrukcji wiązarów przed dobicie OSB od dołu, skutkującej utworzeniem "sztywnej tarczy", co wielu inwestorów pomijało. Z tego co pamiętam w z7 nigdy nie było w projekcie dodatkowych ścian i usztywnień, ale w z8 już mam wewnątrz ścianę nośną spinającą budynek w połowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam po przerwie.

Aktualizacja koncepcji: Jednak będzie płyta i wiązary. Raczej nie będzie GWC.

 

Czekaliśmy na PnB czyli niewiele się działo. Podłączyli nam wodę, a prąd to jeeeeeszcze chwila. Trzeba będzie zanabyć agregat, żeby nie płacić chorych dawek na taryfę budowlaną.

DSC_0196.jpgDSC_0197.jpg

 

Przy okazji pobytu koparki na działce wybrałem humus.

DSC_0200.jpgDSC_0201.jpg

 

A w tzw międzyczasie popełniełm jeszcze budkę na narzędzia i zacząłem się grodzić.

DSC_0244.jpg

 

W sobotę od rana mam zamówioną koparkę i 150t pospółki. Na działce czeka już także wypożyczona zagęszczarka 300kg. Jednak jeszcze przedtem zakopię kupione 70m bednarki i 25m rury AROT50 na przepusty i opaskę przeciwwysadzinową.

W niedzielę planuję zacząć rozkładać kanalizę.

 

Dzisiaj spotkam się jeszcze z KB i przedstawię mu plan działania.

Zastanawia mnie jedna kwestia - wysokość posadowienia budynku. W dziannikach czytałem, że wyznaczy to geodeta, ale mój powiedział, że on tego nie zrobi. Przy tym miał taką minę jakby to nie leżało w jego kompetencjach. Jak było u Was?

 

Ja mam teren płaski, ale jest niżej od drogi utwardzonej o około 20cm. Należałoby chyba docelowo wyrównać teren działki to wysokości drogi. Podglądając jak inni mają poziom podbudowy pod płytą to widzę, że styro kładą poniżej terenu tak, że dolna krawędź płyty jest mniej więcej na poziomie terenu. Potem kładą jeszcze kolejną warstwę styro i jastrych.

U mnie płyta ma być już docelową posadzką (brak jastrychu) to planuję wyrównać podbudowę do obecnej wysokości terenu, na tym układać styro 20cm i na to płyta 20cm.

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skonsultuj się z kierbudem w tej sprawie, niech Ci doradzi.

U nas geodeta wyznaczył poziom 0, czyli poziom chudziaka, dzięki temu było wiadomo jak głęboko kopać pod fundamenty, a działka z lekkim spadkiem. Nie wiem jak inaczej mielibyśmy to ustalić :confused:

Działkę wyrównałabym w stosunku do drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

dopiero teraz zauważyłem Twój dziennik.

co do:

Witajcie

 

...

Oczywiście ludzie, którzy słyszą, że chcę budować samemu są pełni zdziwienia, podziwu z niedowierzaniem w oczah lub pukają się w czoło :)...

 

nawet nie wiesz jak to rozumiem - non stop to odczuwam od każdego z kim rozmawiam o swoich planach - opcje są dwie albo faktycznie porywamy się z motyką na ...

albo ludzie po prostu przez zazdrość, zacofanie, głupotę itd nie wierzą w siły człowieka chcącego coś samemu zbudować -

ja wolę wierzyć w to drugie :)

i Tobie też polecam - powodzenia

 

co do poziomu 0 u mnie geodeta się tym zajmuje - ze względu też na zaniżenie terenu mi proponuje ok 40 cm ponad obecny poziom terenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...