Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

@Sebcio - wziąłem trzech pomocników, ale wystarczyłby jeden do podczepiania wiązarów i pilnowania postawienia między kątownikami po drugiej stronie.

 

@Beskidziak - może faktycznie warto to zrobić. Jeśli tylko nie wyleci mi z głowy.

 

@Aiki - Deskować nie chciałem. Dach czeka teraz do wiosny, aż drewno podeschnie i zwichruje się tam gdzie chce zanim zacznę wyprowadzać płaszczyznę dachu na łatach.

 

Wkręty miałem pod ręką tylko czarne. Jak mówicie, że nie mogą zostać to wymienię....

 

 

Zastanawiam się co dalej mogę robić na budowie bez dachu. Kłaść kable pod elektrykę? Okna? Kleić styro na ściany? Żeby tylko nie rozkradli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wkręty miałem pod ręką tylko czarne. Jak mówicie, że nie mogą zostać to wymienię....

zdecydowanie wymień, czarne to wkręty wewnętrzne - po czasie szlak je trafi. Kup porzadne żółte samo wiercące na torxa. A najlepiej po prosto wbij dobre gwoździe karbowane np 4x40

Zastanawiam się co dalej mogę robić na budowie bez dachu. Kłaść kable pod elektrykę? Okna? Kleić styro na ściany? Żeby tylko nie rozkradli...

 

jak masz kase to okna w tym czasie alarm, potem elektryka. Jak nie masz, to zabij okna zeby nikt nie wszedł i nie pizgało i kładź kable. Ja ze styro na zewnątrz poczekałbym do wiosny/lata, bo i tak powinieneś to robić po oknach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak masz kase to okna w tym czasie alarm, potem elektryka. Jak nie masz, to zabij okna zeby nikt nie wszedł i nie pizgało i kładź kable. Ja ze styro na zewnątrz poczekałbym do wiosny/lata, bo i tak powinieneś to robić po oknach.

 

Kasę na okna mam, ale montaż ma być wysunięty poza mur, a wtedy byłoby stosunkowo łatwo je zajumać. A wydaje mi się, że nawet z zabitymi oknanami nie mając dachu to będzie pizgało :) Alarm mam już kupiony, ale na działce prądu nie ma. Nie mam też desek do zabicia okien. to taka specyficzna budowa, że nie potrzebowałem jeszcze nawet kawałka deski. Potrzebowałbym też długich desek do okna tarasowego mającego 4m.

 

Jedna z rzeczy które mógłbym zrobić teraz to np stelaże sufitów podwieszanych? Zamówiłem wczoraj w necie wieszaki obrotowe, pręty do ich montażu i łączniki krzyżowe. Wytrasuję przebiegi kabli ele., zrobię bruzdy i powiercę otwory pod puszki czyli to czego nie można ukraść.

Zacznę też wycieczki do salonów okien i może pomyślałbym nad styro, żeby zacząć kleić od razu po montażu okien. Jeśli tylko pogoda byłaby taka łaskawa dla samorobów jak do tej pory.

 

Jak już przyjdzie prawdziwa zima to wystartuję projekt rekuperator DIY.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci tynkami nie zasyfią tych wieszaków, chyba że bedziesz sam tynkował? Ale i tak pobrudzisz i potem bedzie czyszczenie. Mówisz ze nie masz desek, a płyty z szalunków? I tak to potem pewnie pójdzie na podłogę strychu. Okna już zamawiaj, bo czas dobry i pewnie jakieś promocje zimowe i czekać też bedziesz min miesiąc. Jak masz siłę to mozesz wykończyć cokół wokół płyty póki odkopany. Płytki/klinkier można kleić aby było troche na plusie a i poniżej specjalnym klejem też.

BTW: jaką długość masz od dolnego pasa wiązara do gotowego sufitu?

BTW2: jak już bedziesz miał wieszaki to możesz też zamontować kanały od WM ;) tego raczej nie ukradną? bo i po co? Ciężko by się kradło takie rury jakby chcieli ukraśc całe odcinki a i tak pewnie nikt by nie odkupił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej będę kładł płyty gk na sciany. Zaczynam wstepnie liczyć ilość potrzebnych profili i z deka szczęka mi opada. Rozstaw wiązarów mam 91, a w manualu norgipsa wyczytałem, że przy profilach blachy o grubości 0,55 max to 85cm. Będę musiał kupić profile z blachy 0,6mm i koszt robi się niefajny.

 

Cokół faktycznie możnaby już obrobić, ale to najpierw trzeba siatkę połorzyć i zaciągnąć klejem. Do tego podchodzę z dystansem, bo na tym polu będę debiutował :) dzięki za tip.

 

Pomiędzy wiązarami, a sufitem podwieszanym mam ok 30cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej będę kładł płyty gk na sciany. Zaczynam wstepnie liczyć ilość potrzebnych profili i z deka szczęka mi opada. Rozstaw wiązarów mam 91, a w manualu norgipsa wyczytałem, że przy profilach blachy o grubości 0,55 max to 85cm. Będę musiał kupić profile z blachy 0,6mm i koszt robi się niefajny.

 

Cokół faktycznie możnaby już obrobić, ale to najpierw trzeba siatkę połorzyć i zaciągnąć klejem. Do tego podchodzę z dystansem, bo na tym polu będę debiutował :) dzięki za tip.

 

Pomiędzy wiązarami, a sufitem podwieszanym mam ok 30cm.

 

rób na profilach 0,6, na prawde robią róznicę. Nie będziesz się musiał martwić o te rozstawy. Poszukaj a znajdziesz w dobrej cenie, ktoś ostatnio na forum pisał że gdzieś były nie drogie. Taki tip jak masz daleko wiązar od ściany to na ścianie dajesz 2x UD i w górny wsadzasz profil główny. Pamietaj też że 0,6 można dać rzadziej i mniej ich wychodzi, więc jak znajdziesz je w dobrej cenie to sumarycznie może wyjśc podobnie co przy 0,5. No i mniej roboty....

Co do siatki i kleju to Panie.... prostszej rzeczy na tej budowie to jeszcze nie robiłeś ;) Jak będzie dobra temp to zaciągnij sobie kawałek, idzie szybko i fajnie.

Mi w ogóle podoba się sufit podwieszany na prętach i wieszakach obrotowych, jest całkowicie uniezależniony od dachu, ten mógł by się cały kołysać na lewo i prawo, a regipsy na połączeniu ślizgowym i tak będą w miejscu. Ja do tej pory na połączeniach ściana sufit nie mam żadnej rysy, a wichury były już konkretne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła zima. Wymyśliłem jutro montować profile stelażu na sufit podwieszany, ale zapowiadane temperatury w okolicach -13 lekko studzą zapał. Ale żeby nie było że się łatwo poddaję to planuję pojechać na budowę i zobaczyć jak będzie :) Jak tylko uda się wytrasować poziomy i miejsca poszczególnych profili to już byłby sukces.

 

Podczas temperatur niezachęcających do prac na dworze, przyszedł czas skupić się na tematach, które można robić poza placem budowy. Na początek rekuperator DIY.

 

Dostałem dzisiaj wycenę na przeciwprądowe wymienniki PET Klingenburga:

[table=width: 500]

[tr]

[td]Typ wymiennika[/td]

[td]Cena EUR sztuka netto[/td]

[/tr]

[tr]

[td]GS-K 25/300[/td]

[td]102€[/td]

[/tr]

[tr]

[td]GS-K 25/350[/td]

[td]110€[/td]

[/tr]

[/table]

 

Tu plan rozprowadzenia instalacji wykoanane rurą PE-FLEX 75/60:

http://i.imgur.com/rEQXziQ.jpg

 

Opcja instalacji z rury PE-FLEX 110/95:

http://i.imgur.com/Uq4U6Bm.jpg

Wtedy odpadłby koszt puszek rozprężnych.

 

Przy budowie rekuperatora będę się opierał na projekcie Barthez'a: obudowa wykonana z XPS, układ Tchielmanna, wentylatory DV6248 (ze względu na duży hałas) umiejscowione blisko czerpni/wyrzutni w skrzynkach razem z filtrami. Reku umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym lub zasypane w granulacie styro w stropie.

 

Budżet na całość 2500pln

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz zrobić najpierw ruszt sufitu z profilami obwodowymi mocowanymi bez tynku, a później kleić płyty do ścian?

Ma to swoje zalety.

 

Szkoda że nie mogłem przeczytać Twojego bloga parę lat temu :)

Anemostaty dałbym teraz jak u Ciebie, w okolicy okien. W dwóch pokojach montowałem w narożnikach najdalszych od drzwi, bo ktoś tak sugerował i okazało się, że wypadły nad głowami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy budowie rekuperatora będę się opierał na projekcie Barthez'a: obudowa wykonana z XPS, układ Tchielmanna, wentylatory DV6248 (ze względu na duży hałas) umiejscowione blisko czerpni/wyrzutni w skrzynkach razem z filtrami. Reku umieszczone w pomieszczeniu gospodarczym lub zasypane w granulacie styro w stropie.

 

Budżet na całość 2500pln

Mógłbyś podać więcej szczegółów? Zainspirowany Twoim dziennikiem, również postanowiłem wykonać samodzielnie rekuperator (na razie kupiłem / zamówiłem wentyle ec firmy ebmpapst).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planujesz zrobić najpierw ruszt sufitu z profilami obwodowymi mocowanymi bez tynku, a później kleić płyty do ścian?

Ma to swoje zalety.

 

Szkoda że nie mogłem przeczytać Twojego bloga parę lat temu :)

Anemostaty dałbym teraz jak u Ciebie, w okolicy okien. W dwóch pokojach montowałem w narożnikach najdalszych od drzwi, bo ktoś tak sugerował i okazało się, że wypadły nad głowami.

Za to ja czytałem Twój i regularnie do niego wracam :)

O położeniu anemostatów i wielu innych szczegółach dowiedziałem się z tego wątku.

Rekuperator-tymi-rekami-robiony

Polecam przebrnąć przez niego każdem chcącemu robić reku i wentylację samemu.

 

@Regius - tam znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Wiele osób robiących reku, m.in Barthez, opisywało tam swoje doświadczenia. Jak będziesz potrzebował jakiegoś konkretnego info to śmiało pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O położeniu anemostatów i wielu innych szczegółach dowiedziałem się z tego wątku.

Rekuperator-tymi-rekami-robiony

Polecam przebrnąć przez niego każdem chcącemu robić reku i wentylację samemu.

 

Wątek przeogromny, dużo przeczytałem ale na info o rozmieszczeniu anemostatów nie trafiłem. Możesz jakieś lwie zasady przytoczyć albo wskazać mniej więcej gdzie są taki informacje zawarte w tamtym wątku? Czytam go codziennie, może trafię bo chcę go całego przeczytać gdyż jestem mocno zainteresowany WM + GWC/GGWC. Chciałbym uzyskać głównie za pomocą GWC efekt delikatnego chłodzenia latem. Może dołożyłbym normalną klimę chociaż taką 2-3kW za reku po to by chłodzić latem cały dom. Wykombinowałem sobie wstępnie, że przed każdym anemostem założę przepustnicę z regulowaną serwem klapą po to by latem w danym pokoju np zmniejszyć chłodzenie aby np w innym można było uzyskać niższą temperaturę z racji niezbyt wygórowanej mocy chłodzącej. W tych swoich wszelkich przemyśleniach boję się tylko wynajdowania koła na nowo lub popełniania już cudzych błędów dlatego czytam, czytam i staram się jeszcze raz czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie z zakresu montażu okien:

 

Czy są jakieś przeciwwskazania aby szpalety obrobić styropianem tak, aby zasłonić całą ramę okna?

 

Nie ma. Jedynie od srodka nie warto zasłaniać całych ram żeby ewentualnie móc wymienić pakiet szybowy. Jedyne co to ramy okienne obrobione po całości po bokach i na górze mogą dziwnie wyglądać z nieobrobionym dołem - bo przecież parapet. Tylko to widzę jako minus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie byłyby obrobione z 4 stron - mam okna do podłogi i nie mam parapetów.

 

Ostatnio codziennie po pracy odwiedzam jakiś salon okien i składam zapytania ofertowe. Dzisiaj zapytałem gościa o te glify/szpalety zasłaniające ramy okienne. Powiedział, że tam są kanały odwodnieniowe w ramie i woda, która się tam dostanie np podczas deszczu przy otwartym oknie nie będzie miała odpływu. Normalnie te kanały mają wyprowadzenie wody na przylegający parapet.

 

Dowiedziałem się też, że pomysł opuszczenia okien na konsolach, aby obniżyć próg nie da wielkiego efektu, ponieważ skrzydło się nie otworzy. Jednak pokazał mi opcję "niskiego progu". Owszem ma on tylko 2cm wysokości, ale jest aluminiowy całe okno traci na współczynniku Uw. Dodał też, że w moim przypadku gdy chce ruchomy słupek w oknie tarasowym i wtedy w tym progiem będzie gorzej ze szczelnością i sztywnością.

 

Raczej nie zdecyduje się na tarasowe suwanki. Chociaż wizualnie biją inne rozwiazania na glowe to nawet tańsza opcja PSK to doplata 2000 ekstra. Chyba znalazłbym lepsze zastosowanie dla tej kwoty np rolety czy żaluzje. Oknami jarałbym sie może miesiąc.

 

@Karster - ciężko skrócić :) możesz zaglądać tutaj, bo wszystko będę dokumentował. Sam wrócilem do czytania tego wątku. Konkretne pokazane tam rekuperatory, których rozwiązania będę stosował u siebie zaczynają się w okolicach strony 250.

Przeglądając forum widywałem raczej sceptyczne podejście do efektów chłodzenia innego niż klimatyzator. GWC nie zaszkodzi, ale tu też wiele osób narzeka na koszty wykonania i zwracają uwagę, że inwestycja raczej jest nieopłacalna ekonomicznie. Żwirowiec to ma chociaż plus filtracji i nawilżania powietrza.

A anemostaty chyba mają regulację przepustowości wkręcając i wykręcając ten środkowy element. Ale pewności co do tego nie mam - musisz zweryfikować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak okna mają takie odwodnienia w dolnej ramie, odprowadzają ewentualną wodę która przepuszczą uszczelki (nie wiem jak miało by się to stać), druga rzecz to własnie cała wilgoć która się w ramie tworzy z powodu różnicy temperatur wylatuje tamtędy, okna dzięki tym otworom też się podobno mniej odkształcają (PCV).

Jeżeli chcesz obkleić od dołu to jak to zrobisz? Parapet raczej musi być, wiesz ile takie okno przyjmuje na siebie wody i jak szybko ona po nim spływa? rama okna jest tak skonstruowana że ma kapinos pod który wchodzi parapet i wszystko jest cacy.

Z progiem też miałem takie zapędy jak Ty, chciałem obniżyć fixy na tyle aby było widoczne tylko 2cm ramy (to co się wyciąga przy wymianie pakietów). Okna otwierane do srodka jak i na zewnatrz musza mieć próg, a jak mają niski aluminowy to pizga przez niego tak jak piszesz.

Więc powiedz jak chcesz ominąć ten parapet ;>?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powiedz jak chcesz ominąć ten parapet ;>?

Mogę zrobić dziurki i wsadzić w nie węzyk igielitowy, wyprowadzjąc go pod izolacją ;>

 

Dostałem już większość ofert na okna. Większość, bo sa takie salony w moim mieście, które mają dokumentnie wyebane na klienta. Mówię tu o salonie firmy Ms okna, chociaż wiązałem z nimi duże naddzieje, bo mają fajny kalkulator okien online. Na maile nie odpisują, byłem osobiście i tez nie otrzymałem oferty....

 

Podsumowując w moim przypadku najkorzystniej wychodzą okna na profilu VEKA. Tzn jest sporo tańszych profili na rynku, ale VEKA najmniej dolicza za kolor czyli końcowa cena w stosunku do parametrów jest niezła. Większość ofert na tym profilu oscyluje w granicach 10-11tyś. Słowo o montażu w warstwie ocieplenia. Dość zabawny temat, bo część salonów od razu mówi NIE. Część na samo pytanie wzdycha i przewraca oczami mówiąc, że to bajońskie kwoty i od razu powinienem sobie to wybić z głowy. Tylko jeden człowiek policzył cenę konsol i wyliczył, że potrzeba 20 dolnych i 56 bocznych/górnych co mu dało +940zł.

 

Warto dopłacić prawie 1000pln do montażu w warstwie ocieplenia? Czy oszczędności z tego tytułu są w ogóle policzalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto dopłacić prawie 1000pln do montażu w warstwie ocieplenia? Czy oszczędności z tego tytułu są w ogóle policzalne?

 

Niektóre zalety są niepoliczalne, Przy wysunięciu okien poza mur 20cm można robić parapety 20cm bez wysunięcia lub 30cm z wysunięciem. Jak ktoś lubi kwiatki to doceni.

 

Dodatkowo słońce lepiej wchodzi do środka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

W weekendy zrobiłem stelaże sufitów podwieszanych. Jeszcze nie ustawiane dokładnie i nie poziomowane, ale jest.

 

http://i.imgur.com/aWC9kHh.jpg

http://i.imgur.com/rvB8SQa.jpg

http://i.imgur.com/mqI3eXr.jpg

http://i.imgur.com/RQoiTsQ.jpg

Zapomniałm kupić łączników i musiałem się ratować takim patentem.

http://i.imgur.com/mVZyid2.jpg

 

Teraz wypadałoby najpierw kłaść płyty na sufit potem na ściany. Wyszło na to, że chcąc robić połączenie ślizgowe to taśmę będę kleił do sufitu? :) Może jednak zakleić połączenia sufit/ściana na sztywno?:bash:

 

 

Zamówiłem wymiennik i zacząłem też sprawy związane z projektem WM, ale to poźniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...