Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Z258 samemu czyli stodoła DIY


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Mielenie styropianu 3.0

Kolejne podejście. Patent przypomniany przez Grenda, który widziałem kiedyś na yt.

bWIRZ94.jpg

Yn1KJ8S.jpg

 

Komentarz: Najlepszy z dotychczasowych sposobów, jednakże nie bez wad. Nie radzi sobie z dużymi kawałkami -szczególnie chodzi o płaszczyzny. Muszę ręcznie łamać i po jednym dniu będę miał zakwasy w nadgarstkach. Z góry odpuszczam łamanie w rękach styro innego jak elewacyjny, miękki EPS. Nawet z podłogowym EPS 100/120 więcej wysiłu z ręcznym kruszeniem niż efektu.

Zrobiłem około połowę i już widzę, że będzie tego może warstwa 10cm na całym powierzchni stropu. Styro mam gratis, ale ze 200 wydałem na paliwo i wynajem przyczepki.

Za niecałe 800zł kupiłbym 15cm najtańszej wełny w LM. Czyli wyszło na to, że to kolejny mój pomysł, gdzie w imię niewielkich oszczędności trzeba się sporo narobić - 2 dni od rana do wieczora, a robota nie jest lekka. Ciągłe schylanie i mozolne ręczne krouszenie. Nie licząc czasu na zwiezienie tego na budowę (jeden cały dzień) i wciągania tego na strych przez kilka długich godzin w parne lato. Pytanie czy warto pozostawię otwarte. Jak ktoś ma dużo czasu i zapału do roboty to dlaczego nie :)

Ja już za daleko zabrnąłem.... może ktoś na moich błędach usprawni metodę mielenia, albo inną część tego procesu. :)

 

Jak siedziałem wczoraj na strychu i łamałem styro drętwiejącymi nadgarstkami to pomyślałem sobie, że to kolejny mój patent dla zdesperowanych :) IKolejną myślą było to, aby napisać na forum, aby czytający mój dziennik nie zachwycali się tylko faktem, że dom można wybudować tak tanio. Bo na forum widać zazwyczaj tylko foto przed i po. Nie widać ilości pracy jaką trzeba włożyć w dany etap. Tu mój apel:

Drodzy czytelnicy, miejcie na uwadze, że część prac wykonanych na tej budowie jest kontrowersyjnych w kwestii stosunku włożonego wysiłku do zaoszczędzonych pieniędzy. :bash:

 

 

PS. No ale myślę tak podczas prawie każdego etapu, a później się zapomina :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20m3 gotowego regranulatu kosztowało mnie 900 zł z dostawą około 100km, ale to było parę lat temu.

Aplikacja w porównaniu do wełny to sama przyjemność. Uzupełniałem swoimi odpadkami styropianu, ale głównie rodzynkowo, czyli wrzucając większe kawałki w zasyp. A próbowałeś przed mieleniem traktować styropian siekierą zamiast rwać w rękach? :)

 

Z tanią wełną marketową spróbowałem i podziękowałem. Jak upychanie watą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek - u mnie za mało wiejska okolica. Dałem radę obgonić połowę kosiarką to dam radę i resztę. Mielę tylko elewacyjny, miękki. Resztę wrzucam w kawałkach.

 

@grobag - dzięki za tip z siekierką. Może się sprawdzić, ale musiałbym kupić, bo moja wyzionęła ducha :rolleyes:

 

@19Tomek - to są zwykłe podkłady. Zupełnie świadomie kupiony zwykłe 3mm xps. Jednak możliwe, że faktycznie pośpieszyłem się z układaniem paneli przed wygraniem podłogi. Ostatnio przyszło mi to na myśl i z resztą poczekam aż odpalę podłogówkę. Jeśli jest tam jakaś wilgoć to niech sobie łatwo odparuje.

 

Zajrzałem przed chwilą do działu z dziennikami "normalnych" ludzi (czyt. nie samorobów). Kurna to jednak jest inny świat... Trzydziestolatkowie z budżetem na dom 140m na poziomie prawie 600k. Inwestor wybiera tylko "godne zaufania, markowe" produkty dużych koncernów i słucha ekipy, która mówi że 5cm styro na fundament jest git. Szuka oszczędności chcąc zasypać fundamenty ziemią etc... Wszystko przyprawione rozważaniem o wielu napotkanych problemach ludzi pierwszego świata... ehh

 

 

Z nowinek mojej budowy: Napisałem do projektanta, który robił mi adaptację domu, że przyszedł czas rozpoczęcie przygody z garażem czyli całą papierologia od nowa. Projekt, adaptacja,geodeta, KB itd czyli $$$. Wspomniałem mu, że planuję robić na szkielecie drewnianym. Przypomnę jeszcze, że od granicy działki do domu zostawiłem 9m (3m odległości + 6m planowanego garażu). No i otrzymuję odpowiedź, że drewniany to trzeba zachować 6m od granicy działki :jawdrop: Sprawdzam od razu w google i faktycznie tak jest. Drewniany ze względu na P.POŻ musi być dalej od granicy.

A ja sprzedałem pustaki, które zostały po rezygnacji z murowanych szczytów! Jak żyć panie premierze!?! :)

Wraca zapomniana koncepcja garażu "wolnostojącego". Kiedyś postawiłem domek letniskowy vel budynek gospodarczy na zgłoszenie i papierów faktycznie jest tyle co nic. No i odpadają wszystkie wspomniane przed chwilą $$$. Jednak chciałem, aby garaż był przy domu - szukam definicji słowa "wolnostojący". Nigdzie nie jest określona odległość, która musi separować taki wolnostojący budynek. Znalazłem jakieś interpretacje sądów, gdzie napisano tylko, że konstrukcyjnie nie może być połączony z innym budynkiem. No to zrobiłem szkic rzutów, wrysowałem odręcznie na mapce i wypełniłem wniosek zgłoszenia garażu o wymiarach 5,9x5,93m oddalony od domu o całe 10cm. Pan w starostwie nie widział przeciwwskazań. Teraz czekam 30 dni, które ma urząd na wniesienie sprzeciwu. We wniosku musiałem określić sposób wykonania - napisałem, że drewniany. Zobaczymy... :popcorn:

 

Chciałbym zacząć temat już teraz, żeby kupić jeszcze w tartaku drewno wycinane zimą. Wstępne koszty budowy mojego bieda-garażu obliczyłem na ok 10tyś + brama.

1200 - konstrukcja z kantówki

1200 - deska elewacyjna

1200 - OSB 8mm od wewnątrz

1400 - styro 10cm grafit

400 - kotwy słupów

1200 - blacha na dach

1500 - kostka brukowa

1000 - podbudowa

900 - łącza cisielskie i inne

Edytowane przez Daniellos_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy 600k to tak "dużo"? Znam ludzi (i tym sie nie chwalę, tylko przykład) którzy dali się ogolić na 850k za 180mkw netto albo takich, którzy PC z odwiertami gdzie same wiercenie to 28kzł i moim pytaniu o rentowność odpowiadają:

to się nie opłaca ale robie to raczej na pokaz
więc wiesz, nie można ludzi mierzyć swoją miarą. Na mnie ludzie czasami też patrzą jak na jakiegoś bogola bo wielka chata, a i jeszcze MA BYĆ dachówka ceramiczna czy PC a i reku ale nadal nie ma bo wszystko robie sam nawet po 12h dziennie :( taki ze mnie kuźwa bogol. A najfajniejsze ubieranie rano tych łachmanów całych w kurzu i wszelkich plamach smierdzących od potu choć co chwilę prane. Wstyd ludziom się pokazać rano na osiedlu jak wsiadam do auta na wczesniej rozłożone na siedzeniu prześcieradło by go sobą nir usyfić. Tak kuźwa właśnie wygląda bogol. Ale ta myśl co robię, co osiągam daje taki banan na ryju, ze w dupie mam co powie/pomysli sąsiad na osiedlu gdy mnie takiego zobaczy :)

 

Pozdrawiam

Karol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy 600k to tak "dużo"? Znam ludzi (i tym sie nie chwalę, tylko przykład) którzy dali się ogolić na 850k za 180mkw netto albo takich, którzy PC z odwiertami gdzie same wiercenie to 28kzł i moim pytaniu o rentowność odpowiadają:

więc wiesz, nie można ludzi mierzyć swoją miarą. Na mnie ludzie czasami też patrzą jak na jakiegoś bogola bo wielka chata, a i jeszcze MA BYĆ dachówka ceramiczna czy PC a i reku ale nadal nie ma bo wszystko robie sam nawet po 12h dziennie :( taki ze mnie kuźwa bogol. A najfajniejsze ubieranie rano tych łachmanów całych w kurzu i wszelkich plamach smierdzących od potu choć co chwilę prane. Wstyd ludziom się pokazać rano na osiedlu jak wsiadam do auta na wczesniej rozłożone na siedzeniu prześcieradło by go sobą nir usyfić. Tak kuźwa właśnie wygląda bogol. Ale ta myśl co robię, co osiągam daje taki banan na ryju, ze w dupie mam co powie/pomysli sąsiad na osiedlu gdy mnie takiego zobaczy :)

 

Pozdrawiam

Karol

 

tak, myślę, że 600k za 140m2 jak na polskie zarobki to dużo

dolicz koszt odsetek

i nie, nie mierzę innych swoją miarą, wyraziłam tylko zdziwienie, że przecież pieniądze można też inaczej spożytkować niż pakując w chałupę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zacząć temat już teraz, żeby kupić jeszcze w tartaku drewno wycinane zimą. Wstępne koszty budowy mojego bieda-garażu obliczyłem na ok 10tyś + brama.

1200 - konstrukcja z kantówki

1200 - deska elewacyjna

1200 - OSB 8mm od wewnątrz

1400 - styro 10cm grafit

400 - kotwy słupów

1200 - blacha na dach

1500 - kostka brukowa

1000 - podbudowa

900 - łącza cisielskie i inne

Daniel a nie myślałeś może o konstrukcji garażu z blaszaka. Potem go ocieplić. Nie byłaby to prostsza i zarazem tańsza opcja?

 

Karster inteligentny człowiek nie przejmuje się opinią innych, w niczym to nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...