Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Sztywne rurki, czy elastyczny wąż - przepychanie kabli pod ziemią


Recommended Posts

Witam.

 

W ostatnich dniach położyłem rury PCV odprowadzające wodę z rynien wgłąb ogrodu. Chciałbym w te rowy (skoro już są wykopane), przed zasypaniem położyć również coś, co w przyszłości, w razie potrzeby pozwoli mi położyć kable elektryczne. Chcę sobie pozostawić możliwość na łatwe i szybkie pociągnięcie kabli wgłąb ogrodu, gdy zajdzie taka potrzeba. Jakiego materiału użyć (rurki sztywne / wąż elastyczny?) który pozwoli na łatwe przepchnięcie kabla na odcinku ok. 50 m?

 

Dzięki piękne za podpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dostępne sztywne rury z tworzywa, średnica dajmy na to 30 mm. W to na prostym odcinku raczej wepchniesz (tak mi się wydaje) skrętkę, kabel 3x2.5 też wejść powinien. Pewnie będę celował w to. Ale wiem, że są też peszele, z tym, że to jest karbowane, i tu z przepchaniem kabla będzie już chyba problem (rurki są elastyczne i karbowane - być może gdy ziemia przykryje peszel, jego średnica się nie zachowa). Stąd pytam o inne materiały. Na pewno rury gazowe z tworzywa (te pomarańczowe) są gładkie i wytrzymałe, ale to chyba raczej drogi interes.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dostępne sztywne rury z tworzywa, średnica dajmy na to 30 mm. W to na prostym odcinku raczej wepchniesz (tak mi się wydaje) skrętkę, kabel 3x2.5 też wejść powinien. Pewnie będę celował w to. Ale wiem, że są też peszele, z tym, że to jest karbowane, i tu z przepchaniem kabla będzie już chyba problem (rurki są elastyczne i karbowane - być może gdy ziemia przykryje peszel, jego średnica się nie zachowa). Stąd pytam o inne materiały. Na pewno rury gazowe z tworzywa (te pomarańczowe) są gładkie i wytrzymałe, ale to chyba raczej drogi interes.

 

Możesz sobie tam położyć np rury osłonowe AROT cena ok. 3-4zł za mb tylko pytanie po co, chyba po to by przyszły przewód w wodzie leżał. Nie lepiej w tej cenie położyć już przewody na zapas?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...