Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Umowa przyłączenia do sieci Tauron - co dalej?


tadek73

Recommended Posts

Witam,

 

Kilka dni temu otrzymałem "warunki przyłączenia do sieci" i "umowę o przyłączenie". Z warunków wynika, że w moim zakresie jest:

 

"wykonanie odcinka linii kablowej czterożyłowej od zestawu złączowo-pomiarowego do tablicy rozdzielczej w budynku, gdzie należy wykonać uziemienie oraz rozdział przewodu PEN na PE i N." Harmonogram przewiduje wykonanie prac z mojej strony do 10-10-2016.

 

Problem mam taki, że ja dopiero planuję rozpocząć budowę jesienią więc nie mam budynku, w którym mógłbym umieścić tablicę rozdzielczą. Czy w takim wypadku mogę erbetkę umieścić gdzieś w pobliżu planowanego budynku?

 

W dodatkowych informacjach mam coś takiego:

"Zasilenie terenu budowy wykonać należy z zestawu złączowo-pomiarowego wybudowanego dla zasilania docelowego budynku."

 

Ten zestaw złączowo-pomiarowy będzie umiejscowiony na mojej działce na istniejącym słupie ŻN - oddalony ok. 40m od planowanego budynku.

 

Czy możecie mi pomóc przetłumaczyć na ludzki co mam teraz zrobić? W moim rozumieniu prowadzę kabel od słupa do erbetki, dobrze myślę? Czy taki przebieg kable musi być gdzieś zaprojektowany, ujęty w adaptacji budynku?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ludzki język to bez elektryka i tak się nie obejdzie.

A dlaczego?

Ano dlatego, że żeby Ci ktokolwiek z Tauronu zamontował licznik w ZKP, to musi mieć oświadczenie o wykonaniu instalacji podpisane przez elektryka.

W PGE na przykład życzą sobie, żeby elektryk legitymował się świadectwami E i D z grupy G1, oraz UB (uprawnieniami budowlanymi).

 

To tyle z teorii. Co do praktyki -

Najpierw Tauron wynajmie firmę, która postawi ZKP i przyłączy je do istniejącej sieci. Ktoś z tej firmy będzie się z Tobą kontaktował celem ustalenia gdzie ta skrzynka ma stać.

Skoro jest PEN, to wnioskuję, że sieć TN-C. Stawiasz więc RBtkę z kompletem gniazd jedno i trójfazowych, wyłącznikiem różnicowo-prądowym i wyłącznikami nadprądowymi dobranymi do istniejących realiów. Tę RBtkę przyłączasz kablem ziemnym czterożyłowym o przekroju dobranym odpowiednio do istniejących realiów, w RBtce rozdzielasz PEN na PE i N. A punktu podziału uziemiać w RBtce nie musisz, bo takiego obowiązku nie ma. (Co innego w gotowym budynku, ale tam wynika to z innych wymagań).

Po postawieniu i przyłączeniu RBtki, biegniesz z oświadczeniem podpisanym przez elektryka, dowodem wpłaty za fakturę za przyłącze na najbliższy posterunek energetyczny celem wydania zgody na montaż licznika. Z tą zgodą udajesz się do ulubionego sprzedawcy prądu i podpisujesz umowę na dostarczanie elektryczności.

Następnie przyjeżdża ktoś z energetyki i montuje licznik.

 

Aha - na czas budowy dobrze wziąć niższą moc przyłączeniową (9kW zum beispiel), żeby płacić mniejszy abonament, który wynosi kilkanaście złotych od kW mocy przyłączeniowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za ludzkie wyjaśnienie. Więc nie przewidujesz problemu z tym, że w warunkach jest podłączenie do tablicy rozdzielczej w budynku a w rzeczywistości będę miał RBtkę "w polu"? Mam nadzieję, że Tauron zdaje sobie z tego sprawę - zresztą sami piszą o zasileniu terenu budowy...

 

Gdzie Twoim zdaniem postawić tą RBtkę? Jak najbliżej przewidywanego budynku (żeby nie kopać dwa razy), czy jak najbliżej ZKP (żeby docelowo wykopać raz a dobrze)? Od ZKP do domu będę miał 40-50m, obecnie jest tam lasek (który częściowo wytniemy w październiku) więc może być problem z kopaniem teraz.

 

No i czy przebieg kabla musi być zaprojektowany w adaptacji projektu budynku czy po prostu na tym etapie nie ma to znaczenia i zostawić to w gestii elektryka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W teorii, to wszystko co budujesz na działce, nawet kabel do RB-tki musi być na planach. W praktyce nikt się tym nie przejmuje.

Co do warunków przyłączenia to energetykę interesuje to co ich (czyli ostatnim interesującym ich elementem jest licznik). To co dalej, jest na Twojej głowie (tak, jako właściciel odpowiadasz za stan tego co zaczyna się na liczniku, nawet jak nie jesteś elektrykiem). Po Twojej stronie ma być zrobione wszystko tak, żeby było zgodne z prawem i tak zwaną wiedzą techniczną.

 

Ja bym docelowego kabla jeszcze nie kładł. Nie wiesz nawet do końca jaki poziom terenu przed chałupą będziesz miał to jedno. Po drugie, ten kabel może z budowy zniknąć w tajemniczych okolicznościach, albo zostać uszkodzony. Na końcu budowy może też zmienić się koncepcja domu i może się okazać, że kupiony kabel jest na przykład za cienki, albo za krótki o pół metra.

 

 

RBtkę postawiłbym w tak zwanej odpowiedniej odległości.

Czyli na tyle blisko, żeby nikt nie musiał na budowie sztukować przedłużaczy, ale na tyle daleko, żeby gruszka z betonem nie zawadziła o RBtkę przy zalewaniu fundamentów, stropów, wieńców i tak dalej.

 

Aaa no i pamiętaj, że jeśli chodzi o przyłącza, to kable aluminiowe są tak samo dobre jak miedziane, a kosztują 1/4 tego co miedź. Tyle tylko, że dla 4-żyłowego Alu, minimalne pole powierzchni przekroju to 16mm2 (upraszczając oczywiście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach i umowie prawdopodobnie deklarowałeś jakiś przewidywany termin poboru energii elektrycznej.

Wykopać jak najbliżej przyszłego budynku z zapasem kabla zakopanym w ziemi tak aby wystarczyło jako docelowe.

Przekrój kabla przewidzieć docelowy w zależności od wydanych warunków typu sieci i parametrów przyłącza.

Kabel umieścić w rurze AROT fi 50 najlepiej na całej długości.

Trasę kabla wytyczyć tak aby nie kolidowało to z późniejszymi przyłączami.

W piśmie są daty kiedy Tauron postawi swoją część czyli ZKP z Twoimi zaciskami?

W skrzynce Tauronu znajdującej się na granicy działki będzie umieszczony już Twój licznik i zabezpieczenia z zaciskami do których Ty się przyłączasz.

Taryfa budowlana jest droga więc proponuję postawienie przyłącza docelowego umieszczonego np w blaszaku tak aby przenieść je potem do budynku.

Blaszak się przyda jako magazyn narzędzi i materiałów oraz posłuży do uniknięcia drogiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osłonę z AROTA robi się w miejscach przecięć z innymi instalacjami tak więc jeśli nie masz wiedzy gdzie one w przyszłości pójdą połóż ją na całości
Jestem właśnie po wykonaniu przyłącza. NIE DAJE SIĘ rur osłonowych na całej długości! Tylko w miejscach przecięcia z innymi instalacjami o ile kabel jest zbyt blisko tj w odległości mniejszej niż 15 cm od innego kabla energetycznego lub 25 cm od wodociągu i rury gazowej. Dokładne odległości tutaj. Osłona utrudnia odprowadzanie ciepła z kabla i może spowodować awarię przy dużych obciążeniach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...