Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Może tytuł tematu trochę nie jasny ale wszystko opiszę poniżej. Głównie chodzi o instalację odbiorczą WLZ.

 

WLZ będzie robić firma, która robiła przyłącze. Ale chcę trochę ułatwić sprawę i podpytać kolegów po fachu z większym doświadczeniem.

1. Czy kabel ułożyć w wykopie bez arota czy lepiej w arocie? Jeśli bez arota w całym wykopie to może samo wejście do budynku do rozdzielnicy w arocie?

2. Jak zabezpieczyć końce arota z kablem? Tzw. " palczatka" termokurczliwa wystarczy?

3. Teraz pytanie dla wykonawców. Jeśli samo wejście do budynku arotem to należy go ułożyć pod fundamentem przed zalaniem czy jak to wygląda od strony technicznej ?

 

Kolejna sprawa to instalacja telekomunikacyjna. Czy w arocie z kablem WLZ mogę przeciągnąć później kable czy lepiej osobnym arotem lub RHDPE w tym samym wykopie ułożyć rury? Wydaje mi się, że lepiej ułożyć nową kanalizację teletechniczną bo później nie będzie cudowania z wyjściem z ZK, która jest za płotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między instalacjami elektrycznymi a teletechnicznymi powinieneś zachować odstęp, dwa osobne aroty jak najbardziej.

Kable układamy bezpośrednio w ziemi (nie czytaj dosłownie! - odpowiednia głębokość, podsypka, oznaczenie), podejście z zewnątrz do środka - w osłonie. Możesz przygotować osobny arota czy rurę PCV do której kiedyś będziesz mógł coś dołożyć - ale musisz mieć dostęp do obu końców tego "kanału".

Nie zapomnij o uziomie fundamentowym.

Edytowane przez kasprzyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej jak koło domu odcinek 5 m przed wejściem ułożą w Arocie.

To zapewni wymaganą osłonę przy późniejszych innych instalacjach tzn. przyłączy wody, gazu itp które mogą się pojawić w bliskiej odległości od trasy WLZ lub ją przecinać.

Poza tym w planie zagospodarowania terenu kierownik budowy powinien naszkicować trasy wszystkich przyłączy, także i WLZ zgodne z wydanymi warunkami i istniejącą infrastrukturą przy działce, lub na samym projekcie budowlanym podczas jego adaptacji naszkicowano trasy wszystkich przyłączy.

W wykopie i podejściu do domu możesz położyć drugą krótką rurę osłonową którą później wykorzystasz do instalacji bramy rozsuwanej, domofonu itp.

Edytowane przez Mareks77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...