Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wymiana instalacji w domu z lat 70.


kamil94

Recommended Posts

Dzień dobry :)

Przymierzam się do remontu domu wybudowanego w roku 1972. W planie mam drobne modyfikacje ścianek działowych, adaptację piwnicy i poddasza, więc nie obędzie się bez ingerencji w instalacje. W domu są instalacje - wodociągowa, kanalizacja do szamba, c.o. węglowe (kaloryfery żeliwne, 2 do wymiany) oraz elektryczna z "siłą". Co z tego można zostawić i dostosować do nowego układu pomieszczeń, co należy całkowicie wymienić, a co przydałoby się założyć dodatkowo? Dom składa się z piwnicy, parteru, piętra i strychu (4 pokoje, kuchnia, 2 łazienki). Obecnie powierzchnia mieszkalna to ok 60 m2, natomiast całkowita ok. 120 m2.

Z góry dziękuję za rady, bo instalacje będą miały duży wpływ na koszt remontu, który chciałbym sobie obliczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak przypuszczałem... Co do prądu, to jeszcze muszę się zorientować jakie są przewody, ale przy okazji jest jeszcze jedna sprawa. Przyłącze jest starego typu, to znaczy cztery druty dochodzą do ściany domu. Czy może ono zostać tak jak jest, czy wypadałoby zmienić go też na jeden kabel? Jaki jest mniej więcej koszt zmiany przyłącza?

P.S. Zmiana nawet by mi pasowała, bo pod tymi drutami jest balkon i wydaje się to średnio bezpieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana na przyłącze kablowe pod Warszawą kosztowała mnie prawie 6 tys. zł. Słup stoi naprzeciwko domu, po drugiej stronie nieutwardzonej ulicy, a więc dosłownie kilka metrów. Na pewno przyłącze kablowe jest bardziej estetyczne. Pamiętaj tylko, że wtedy masz skrzynkę w granicy działki, a stamtąd trzeba jeszcze pociągnąć instalację do domu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było raczej o wymianę nieizolowanych linek na przewód AsXSn. Koszty trzeba pokryć raczej samemu jeśli inicjatywa wychodzi od klienta a nie od dostawcy, nie będzie to dużo bo jakieś 5 zł/metr przewodu oraz oczywiście robocizna. Trzeba się skontaktować z dostawcą energii i zapytać co i jak.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było raczej o wymianę nieizolowanych linek na przewód AsXSn.

Trochę doprecyzuję: słup stoi po drugiej stronie ulicy, stamtąd linki idą do drugiego słupa, który stoi na placu (i straszy wyglądem, bo już odpada z niego beton i widać zbrojenie), a następnie do ściany domu. Czy w takim przypadku będzie możliwa wymiana samego przewodu? Rozumiem, że musiałby być poprowadzony od słupa po drugiej stronie drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii linii zasilającej to masz 2 rozwiązania:

 

- wymieniasz linię napowietrzną na AsXSn

 

- złącze ziemne co w Twoim przypadku wyglądałoby tak że słup, który stoi na działce powinien zostać wymieniony - Ty występujesz do ZE o to że chcesz mieć skrzynkę pomiarową w linii ogrodzenia i do tej skrzynki ZE doprowadza Ci zasilanie, dalej na własny koszt musisz doprowadzić WLZ czy linię zasilającą do rozdzielnicy głównej.

 

W obydwu przypadkach należy wystąpić do ZE i tu musisz mieć elektryka z uprawnieniami by mógł narysować mapkę i złożyć stosowne dokumenty

 

Na wymianę przyłącza w zależności od ZE możesz czekać nawet kilka lat za co tak czy inaczej zapłacisz, gdyż kiedyś przydział na budynek mieszkalny był najczęściej 3,5 do 5 KW. W chwili obecnej min. na jakie podpisuję się umowę to 10 KW i płacisz za każdy KW.

 

Kolejną sprawą jest wew. instalacja. Jeśli była robiona w latach 70 i jeśli okazałoby się, iż jest miedziana to i tak najlepiej ją wymienić, gdyż najprawdopodobniej jest 2 żyłowa beż przewodu PE i zapewne położona przekrojem 1 - 1,5 mm2. Obecnie używa się do oświetlenia 1,5 mm2, a do gniazdek 2,5 mm2. Pozostają jeszcze punkty z gniazdami 400 V np. gniazda, złącze do płyty itp.

 

Jeśli już zdecydujesz się na nową instalację to konieczna byłaby nowa rozdzielnica, a w niej powinny być: ochronnik i wyłączniki różn-prąd oraz wyłączniki nadprądowe.

 

Jeśli cały dom będzie remontowany to dobrze jest pomyśleć o innych instalacjach jak:

 

- antenowa

- sieć komputerowa

- instalacja domofonowa lub wideodomofonowa jeśli jest potrzeba

- alarmowa

 

Szukając fachowca nie zapominaj by posiadał uprawnienia elektryczne oraz po ewentualnym zakończeniu prac wykonał pomiary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...