Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rozbudowa instalacji elektrycznej o taras


Recommended Posts

Witam,

 

Mam małe pytanie - zadaszyłem taras i dwa halogeny(świecą w dwóch kierunkach), które oświetlały mi pół podwórka oświetlają teraz taras, ale nie dają już wiele światła dalej. Dlatego postanowiłem przenieść je na belkę zamykającą taras, a sam taras doświetlić wiszącą lampą*wewnątrz.

 

Problem w tym, że halogeny włącza się ze przełącznikiem z mieszkania. Nie mam już innego wyjścia elektryki na taras, a że nie chcę kuć i wiercić w ścianach muszę wykorzystać tylko to jedno połączenie, rozbudowując go na dwa niezależne źródła światła.

 

Chciałbym zrobić to samemu. Potrafię podłączyć kable i ale z logicznym rozprowadzeniem ich mam już kłopot. Nie jestem elektrykiem.

 

Pomożecie z logicznym pomysłem? Żyrandol musi świecić niezależnie od dwóch halogenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włącznik halogenów umieszczony w mieszkaniu najpewniej znajduje się gdzieś na zewnętrznej ścianie budynku przy drzwiach wyjściowych na taras.

Albo możesz tam po prostu założyć włącznik dwutorowy tzw Świecznikowy który posiada dwa niezależnie sterowane tory z których jeden załączy halogeny a drugi załączy dodatkową lampę.

Niestety dodatkowy kabel musi iść od tego włącznika do lampy tak więc o ile kucia da się uniknąć wewnątrz domu to dodatkowy kabel musi się jakoś dostać do lampy po zewnętrznej stronie ściany.

Jeśli natomiast halogeny są załączane niezależnie od siebie i włącznik świecznikowy już jest zamontowany to przełącz dwa halogeny na jeden obwód a drugi wolny będzie służył do dodatkowej lampy tak aby uzyskać efekt opisany powyżej bez żadnych dodatkowych przewodów.

Ponadto istnieją jeszcze podtynkowe zdalne włączniki urządzeń mające możliwość załączania 2, 4, lub 8 kanałów niezależnie od siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niefachowo, ale w ostatecznym akcie desperacji można odpowiednio oznaczyć i wykorzystać przewód PE jako nośnik dodatkowej fazy dla halogenów, choć osobiście w oświetleniu zewnętrznym bym odradzał...inna opcja zasilacz 12V w puszce i przejść na 12V ze wszystkim i wtedy minus wspólny na N a plusy na starych L i PE.

Ewentualnie najdroższe rozwiązanie czyli zabawa z przekaźnikami i sterowaniem bezprzewodowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały układ możesz podzielić zostawiając włącznik w domu w pozycji zamknięty a dla dalszej części zrobić dodatkowe włączniki tzn ma lampę tarasową oraz na halogeny. Taras masz zadaszony więc nie będzie problemu z wodą jak mniemam. Jednak użyć trzeba hermetycznych włączników, puszek itd. Jedyny problem to obciążenie instalacji tak aby nie przesadzić. Halogeny potrafią pociągnąć amperów :). Można zastosować LED są mniej prądożerne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostatecznym akcie desperacji, z tendencją samobójczą bez testamentu !

Odważne posunięcie, nie ma co. A głupie !!

 

Przecież od razu zaznaczyłem, że nie polecam takiego rozwiązania...głupie czy nie ciężko stwierdzić, widziałem dziesiątki instalacji z włącznikiem świecznikowym na kablu 3ż...przecież nawet normy dopuszczają zastosowanie PE jako napięciowego przy odpowiednim jego oznaczeniu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież od razu zaznaczyłem, że nie polecam takiego rozwiązania...głupie czy nie ciężko stwierdzić, widziałem dziesiątki instalacji z włącznikiem świecznikowym na kablu 3ż...przecież nawet normy dopuszczają zastosowanie PE jako napięciowego przy odpowiednim jego oznaczeniu...

 

Które normy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrące i zadam laickie pytanie - to ile żył powiniem mieć przewód po podłączenia żyrandola z zastosowaniem włącznika świecznikowego dwuklawiszowego (np. Zyrandol ma 3 żarówki - świeci jedna, dwie, lub 3 równocześnie). Pytam, bo u mnie w bloku jest 3x1.5mm, raczej standard w budownictwie wielorodzinnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież od razu zaznaczyłem, że nie polecam takiego rozwiązania...głupie czy nie ciężko stwierdzić, widziałem dziesiątki instalacji z włącznikiem świecznikowym na kablu 3ż...przecież nawet normy dopuszczają zastosowanie PE jako napięciowego przy odpowiednim jego oznaczeniu...

Jak sądzę, nie dowiemy się, które normy.

Ale ja na przekór mimo wszystko podam :

PN-HD 308 S2:2007 wersja polska

Identyfikacja żył w kablach i przewodach oraz w przewodach sznurowych

 

PN HD 308 S2.jpg

 

No i gdzie to dopuszczenie ?

 

Przepraszam, że się wtrące i zadam laickie pytanie - to ile żył powiniem mieć przewód po podłączenia żyrandola z zastosowaniem włącznika świecznikowego dwuklawiszowego (np. Zyrandol ma 3 żarówki - świeci jedna, dwie, lub 3 równocześnie).

Do wyłączników świecznikowych doskonale nadają się przewody 4-żyłowe, bez żyły o barwie niebieskiej. Mowa oczywiście, gdy są puszki łączeniowe, podsufitowe.

Natomiast nie ma problemu, gdy instalacja jest wykonana metodą "bezpuszkową" (bez górnych puszek łączeniowych), gdyż pod osprzętem znajdują się wszystkie potrzebne żyły. Niektóre łączniki są wykonane w I klasie ochronności (np. Govena), i żyła PE jest wymagana do podłączenia obudowy takie łącznika.

Do żyrandola prowadzimy przewód 4-żyłowy, z żyłami o barwach niebieska, z-ż, brązowa i czarna.

Edytowane przez elpapiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do żyrandola prowadzimy przewód 4-żyłowy, z żyłami o barwach niebieska, z-ż, brązowa i czarna.

 

Dobrze wiedzieć na przyszłość. W mieszkaniu już tego nie zmienię (3 żyły były od nowości), ale przynajmniej będę wiedział jak zrobić w planowanym domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natomiast halogeny są załączane niezależnie od siebie i włącznik świecznikowy już jest zamontowany to przełącz dwa halogeny na jeden obwód a drugi wolny będzie służył do dodatkowej lampy tak aby uzyskać efekt opisany powyżej bez żadnych dodatkowych przewodów.

 

Sprawdziłem i założyłem włącznik świecznikowy zamiast zwykłego, który miałem dotychczas. Mam w nim kabel trzyżyłowy. Mogę zaświecić jeden halogen albo dwa na raz. Nie ma opcji oddzielnego świecenia niezależnie.

 

Jest sens pod względem elektrycznym i bezpieczeństwa zrobić tak by jeden kabel od halogenu przedłużyć i dać jako lampę wiszącą a na drugim połączyć oba halogeny? Wtedy mógłbym świecić albo samą lampę albo lampę i halogeny na raz.

 

Czy może jeszcze inne rozwiązanie w tym przypadku wchodzi w grę?

 

Halogeny potrafią pociągnąć amperów :). Można zastosować LED są mniej prądożerne

 

To są halogeny LED :) Jeden 10, drugi 20W.

Edytowane przez regnar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - wizyta elektryka jest najlepszym rozwiązaniem.

 

No, jak ostatnio wziąłem elekryka żeby zamontował mi ledy w podświetleniu schodowym to spalił wszystkie halogeny. Zamontowałem potem sam bez problemu, a tamten do tej pory kasy za halogeny nie oddał. Także elektryk nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem :)

 

 

Ale przy tej robocie chyba faktycznie trzeba będzie poradzić się fachowca. Z tym, że wykluczam rozbudowę instalacji o kucie i wiercenie. To nie stan surowy, Gładź i farba w środku. Na zwewnątrz ocieplenie styropianowe i tynk silikonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście kafelki też ładne, prawda ?

Kolor farby też niczego sobie ? I silikon nie do ruszenia ?

Trza było się obudzić wcześniej, nie po fakcie !

No, jak ostatnio wziąłem elekryka żeby zamontował mi ledy w podświetleniu schodowym to spalił wszystkie halogeny. Zamontowałem potem sam bez problemu, a tamten do tej pory kasy za halogeny nie oddał.

Skąd wiesz, że był to elektryk ? Ja sądzę, że gość z przyuczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trza było się obudzić wcześniej, nie po fakcie !

 

Nie masz nic mądrzejszego do powiedzenia? Trzeba było, ale człowiek nie przewidzi wszystkiego. Nie przewidziałem i potrzebuję innego rozwiązania. Dlatego pytam licząc na fachową wiedzę kolegów z forum.

 

Skąd wiesz, że był to elektryk ? Ja sądzę, że gość z przyuczenia.

 

Bo pracuje od kilkunastu lat w pogotowiu energetycznym jako elektryk. Po godzinach dorabia robiąc instalacje w domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo pracuje od kilkunastu lat w pogotowiu energetycznym jako elektryk. Po godzinach dorabia robiąc instalacje w domach.

Kilka dni temu widziałem efekt "pracy" takiego z pogotowia. Też po godzinach robi instalacje w domkach.

Widząc rozdzielnicę w jego wykonaniu załamałem się. Wstyd przynosi instalatorom.

Może jeszcze uda mi się zrobić zdjęcia. Na razie zgody brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i założyłem włącznik świecznikowy zamiast zwykłego, który miałem dotychczas. Mam w nim kabel trzyżyłowy. Mogę zaświecić jeden halogen albo dwa na raz. Nie ma opcji oddzielnego świecenia niezależnie.

 

Jest sens pod względem elektrycznym i bezpieczeństwa zrobić tak by jeden kabel od halogenu przedłużyć i dać jako lampę wiszącą a na drugim połączyć oba halogeny? Wtedy mógłbym świecić albo samą lampę albo lampę i halogeny na raz.

Czy może jeszcze inne rozwiązanie w tym przypadku wchodzi w grę?

To są halogeny LED :) Jeden 10, drugi 20W.

 

Sprawdź jeszcze raz bo o ile nie jest coś namieszana w instalacji a o to w takim przypadku raczej trudno to wyłącznik świecznikowy musi załączać oddzielnie i niezależnie dwa obwody.

Może wina wyłącznika więc wymontuj go i spróbuj zwierając ze sobą osobno dwa przewody.

Jeden z nich jest zazwyczaj fazowy więc uważaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...