Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Witam,

 

Otrzymałem obliczenia OZC (od Asolt'a). Strata cieplna wyszła około 9,65 kW. Jaką pompę Panasonic Aquarea T-CAP wybrac ? 9kW czy 12 kW.

Rozmawiałem z wieloma instalatorami, każdy radzi coś innego. Jeden sugeruje, żeby dać 12 kW drugi natomiast zeby dać 9kW bo i tak taka pompa ma grzałki awaryjne co da łącznie 12 kW.

 

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Musisz wybrać taką, aby miała min. 10kW mocy przy -20sC na zewnątrz. Dodatkowo uwzględnij trochę na CWU. Czyli TCAP 12kW powinna spełnić warunek.

 

Ps. popraw coś w tym domu, bo ja w swoim planowanym 180m2 grzanej 60m2 "garażów" mam straty na poziomie 6.5kW -- a do pasywnego mu daleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SXC 9kw dla tego obciążenia i 1,5kw na cwu załączy grzałki poniżej -12 co jest akceptowalne - zobacz ile godzin w roku takie temp. u Ciebie występują (statystycznie)

SXC 12kw trochę "duża" i "droga"

Jest jeszcze bezwładność budynku (czyli grzałki nie tak od razu jak przez godzinę czy dwie w nocy jest -15) no i zwykle najniższe temp. są nad ranem kiedy raczej nie produkuje się c.w.u.

Zakładam że masz ogrzewanie płaszczyznowe.

 

p.s. bez c.w.u. SXC 9kw wystarczy do -17

Edytowane przez mkm silesia
p.s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM vs WG w takim domu to maksymalnie 1,5kW, także jeszcze coś może warto pocisnąć aby choć uwolnić się od inwestycyjnie drogiego TCAP.

 

W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.

Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka. Reasumując mozna nie poprawiac nic i zastanawiac sie nad pompa o duze mocy, mozna wprowdziac pewne ulepszenia i pompa będzie mniejszej mocy, wybór zawsze nalezy do inwestora.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grawitacyjną wentylację zawsze można "zatkać" i będzie zero kw choć u mnie mówi się że lepszy zimny "luft" niż ciepły smród - sorki za sarkazm ;)

 

Nawet jak pozatykasz to i tak nie bedzie zero, bo zawsze są straty na infiltrację, póki co nie ma jeszcze budynków z n50=0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak pozatykasz to i tak nie bedzie zero, bo zawsze są straty na infiltrację, póki co nie ma jeszcze budynków z n50=0.

 

to był żart trochę mnie zaskakuje że jeszcze ktoś w nowym domu chce mieć system wentylacji który został wymyślony chyba w 19tym wieku kiedy w każdym pokoju stał piec i okna były wiadomo jak szczelne.

Może zamiast pompy tak świadomy inwestor zainwestuje w piece kaflowe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to był żart trochę mnie zaskakuje że jeszcze ktoś w nowym domu chce mieć system wentylacji który został wymyślony chyba w 19tym wieku kiedy w każdym pokoju stał piec i okna były wiadomo jak szczelne.

Może zamiast pompy tak świadomy inwestor zainwestuje w piece kaflowe;)

 

Mnie nie zaskakuje, wm bardzo ale to bardzo powoli toruje sobie drogę do nowo budowanych domów. Dlaczego jest tak nie wiem, ale na pewno ponosi duzą winę nasze panstwo, nie chodzi bynajmniej o obecną ekipe rzadzącą, poprzednia tez nic nie zrobiła w tym wzgledzie. Obecne przepisy odnosnie Ep w praktyce wykluczają osiągniecie 120 kWh/m2*a bez WM, architektci bezczelnie fałszują ten wskaznik przy charakterystyce energetycznej w mysl zasady klient płaci klient wymaga. Obligatoryjny nakaz stosowania WM w kazdym nowo budowanym domu lub termomodernizowanym jezeli miała wymiana okien załatwił by tę sprawę nalezycie. Zobyczymy co sie stanie w 2017 nie wspominając o 2021 kiedy ten wskaznik bedzie duzo mniejszy. Zastanawiam co tym razem wymyslą architekci gdyz pole do popisu (czyt. oszustwa) znacznie sie zawęzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.

Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka. Reasumując mozna nie poprawiac nic i zastanawiac sie nad pompa o duze mocy, mozna wprowdziac pewne ulepszenia i pompa będzie mniejszej mocy, wybór zawsze nalezy do inwestora.

 

Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.

Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.

Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.

 

Odnosnie architektów to wiedza odnosnie parametrów energetycznych projektowanych przez siebie budynków jest ich piętą achillesową, wiara inwestorów w ich fachowosc, wiara bezgraniczna doprowadziła do wielu błedów, wzrostów kosztów ogrzewania i inwestycyjnych. Co do temp to 21 oC jest wystarczające dla zdecydowanej wiekszosci ale o tym najlepiej sie samemu przekonac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.

Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ? Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.

 

Co do podłogi to możesz "dać" anhydryt i zyskać 2cm jeżeli masz cementową wylewkę i "lepszy" styropian za różnicę w cenie między 12 a 9kw masz rekuperator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy jest możliwość zainstalowania takiego rekuperatora i WM jeśli mam juz prawie całe poddasze opłytowane ?

Jak przy takiej instalacji wygląda np. sprawa otwierania okien albo bramy garażowej ?

Druga sprawa jakie mogą być koszty wykonania takiej wentylacji ?

Sprawa najważniejsza, musiałbym mieć to zrobione do końca listopada bo chcę jeszcze tej zimy grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem ile miałeś w planie dać styro na ściany - ja mam 20 cm grafitowego :p jedyny minus - antenę tv musiałem dać na komin :p

skoro nie możesz dać więcej w posadzkę, jak rozumeimem w dach już też nie..... to zostaje tylko tu

 

mam WM z reku - z jednej strony sobie mocno chwalę, z drugiej - mój syn ma zalecone przez lekarzy - jak najmniej WM, bo według nich (3 niezaleznie) to jest przyczyną ciągłych przeziębień...

nie jestem pewien, ale to niestety nie ja jestem lekarzem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym konkretnym przypadku ta róznica wynosi ok 2,1 kW, nie wiem skad te 1,5 kW max.

Stąd, że przyjąłem 3 os., a tu są rzeczywiście 4. Mój faul. Inna sprawa, że i tak większość z WM "łamie" normy i skręca ilość przewalanego powietrza i te straty jednak się zmniejszają. :rolleyes:

 

Po zamianie wentylacji na WM projektowe obciązenie cieplne budynku wynosi 7586 W. Byłoby jeszcze mniej mniej, ale temperatura pomieszczen to 23 oC, trochę za wysoka ale skoro taka musi byc. Co do zmian w izolacji to 10 cm stropianu w podłodze na gruncie to stanowczo za mało, styropian ma scianie lambda 0,040 to tez niezbyt dobrze. Zgodnie z przysłowiem ziarnko do ziarnka az zbierze sie miarka.

Czyli można rzec, klasyk. Ja też z takimi założeniami startowałem, na szczęście w fazie projektu (a nawet szkicu). ;)

 

Niestety wielu spraw nie poprawie, np. ocieplenie w posadzce. Tak było w projekcie i tak zostało zrobione. Na początku, przed budową nie miałem aż takiej wiedzy jak teraz, a blędnie myślałem, że architekt wie co robi.

Niestety bardzo wiele osób tak zostaje nabitych w butelkę. :( Niedawno żona dała "do oceny" projekt naszego domu znajomemu architektowi -- ten zrobił Jej papkę z głowy (głównie odnośnie ogrzewania, że to niemożliwe aby 8kW pompa taki dom ogrzewała, że lepiej gaz zrobić, że lepiej komin i kominek na wypadek wojny, etc.), to musiałem potem siedzieć i te jego brednie prostować. Człowiek typowo, popatrzył na ilość podłóg i już wszystko wiedział. :sick:

 

Styropian na ścianie mogę zmienić bo jeszcze go nie mam, więc nie ma z tym problemu, tylko na jaki i jakie to da oszczędności w kW ?

Myślę, że taki z lambdą min 031, albo 040 tylko o grubości 25cm? Trzeba tylko sprawdzić czy takie 5cm więcej materiału zrekompensuje lambdę z cieńszego styro. Jakie to da oszczędności, to odpowie rzeczowo znowu audytor. :)

 

Co do temperatury to tak uważamy, że taka jest ok dla ciepłolubów ale być może ogrzewanie podłogowe da inny komfort i starczy np. w pomieszczeniach 21.

Ja założyłem 22sC. Przy podłogówce jest inny komfort niż przy kalafiorach. Generalnie warto się udać do kogoś z podłogówką niskotemperaturową (czyt. z dobrze ocieplonym domem).

 

Pytanie czy jest możliwość zainstalowania takiego rekuperatora i WM jeśli mam juz prawie całe poddasze opłytowane ?

To musi przemielić instalator.

 

Jak przy takiej instalacji wygląda np. sprawa otwierania okien albo bramy garażowej ?

Normalnie się otwiera, aczkolwiek okien nie ma potrzeby otwierać, szczególnie w zimie.

 

Druga sprawa jakie mogą być koszty wykonania takiej wentylacji ?

Ja dostałem parę wycen na WM, większość wahała się pomiędzy 12 a 16 tys. zł. brutto z instalacją (w zależności od użytych kanałów, jakości rekuperatora).

 

Sprawa najważniejsza, musiałbym mieć to zrobione do końca listopada bo chcę jeszcze tej zimy grzać.

Grzać, czy już mieszkać?

 

mam WM z reku - z jednej strony sobie mocno chwalę, z drugiej - mój syn ma zalecone przez lekarzy - jak najmniej WM, bo według nich (3 niezaleznie) to jest przyczyną ciągłych przeziębień...

Nieźle. Jakie argumenty podają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...