Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Gość Arturo72
Jak sobie sprężarka radzi, gdy na zewnątrz jest I jak wygląda sprawność (COP) sprężarki w zależności od % obciążenia?
Nawet godzinę dziennie to co to jest za problem ? Ile dni w roku jest pon.-20st.C tzn ile godzin dziennie sprężarka będzie tak chodziła ?Ja nie mam grzałki w zasobniku i grzeję do 46st.C od 4 lat i nie zauważyłem niczego strasznego w tym a najniższa temperatura od 4 lat to -18st.C.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

COP to nie wszystko.

 

Clarnet montuje Daikiny i oczywiście ma interes we wskazywaniu zalet swoich urządzeń.

A ma się czym chwalić.

 

Daikin jest rzeczywiście firmą światową - jedną z najwyżej pozycjonowanych na rynku.

W swoim poście, być może w nieco mętny i skażony marketingiem sposób, wskazywał na istotną zaletę D. - możliwość płynnej adaptacji sposobu pracy do aktualnych potrzeb.

Chodzi a autoadaptację wielkości przepływu, która prowadzi do pracy sprężarki na obciążeniach częściowych.

Przy takiej pracy COP bywa wyższy niż przy nominalnych, podawanych w Katalogach.

Daikin zresztą w materiałach reklamowych nie chwali się COP z katalagów, tylko głównie SPF - w przybliżeniu zużyciem rocznym.

I tu ma rzeczywiście osiągnięcia godne naśladownictwa

 

Tyle, że taką funkcjonalność oferowała, ile pamiętam leciwa NIBE split już kilka lat temu, a jest oferowana jako standard we wszystkich trochę lepszych kotłach gazowych.

Tak więc jej nieobecność w P. to nie wynik zacofania technologicznego, czy bóg wie jak wielkiej innowacyjności D, tylko świadomy wybór.

Być może jej brak jak i innych - bez ironii = wodotrysków, czyni PC P istotnie tańszymi.

 

Przepływomierz i ciepłomierz nikomu, poza entuzjastami z niniejszego forum, nie jest w PC potrzebny.Takie dane powinny być potrzebne instalatorowi.

Użytkownik końcowy patrzy na licznik prądu, ba za prąd ostatecznie płaci.

 

Za produkty, a zwłaszcza usługi Daikina choćby z powodu renomy jaką cieszy się na rynku, niezależnie od wskazanych funkcjonalności i wysokiej jakości, trzeba więc zapłacić więcej.

Coś w tym stylu jak porównanie Toyoty do BMW.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Przepływomierz i ciepłomierz nikomu, poza entuzjastami z niniejszego forum, nie jest w PC potrzebny.Takie dane powinny być potrzebne instalatorowi.Użytkownik końcowy patrzy na licznik prądu, ba za prąd ostatecznie płaci.PozdrawiamPratchawiec
O i własnie :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jakich temp -7*C, -15*C, -20*C?

 

Na szybko znalazłem kalkulacje dla wersji HT Daikina i HT Panasa . Wyszło wyraźnie ,że do 45 st średni COP był taki sam , dla temp 50 st Daikin był lepszy o ok 8%/55st-15%/60st-20%/65st-26%. Po dalszych analizach porównywałem nadal HT Daikina , ale już z T-capem .

LT Daikina odpadła na samym początku w zakresie temp 40-55 st .

To wszystko , jak Ci zależy -to poszukam tej tabelki

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie sądzę by ktokolwiek mógł w ścisły sposób podać moc PC z uwzględnieniem defrostów, co wynika za natury ich występowania.

 

Przykładowo, w temp -5 i wilgotności 60% defrost nie będzie występował w ogóle lub co najwyżej raz na kilka-naście godzin.

Dla tej samej temperatury i wilgotności 97 % np. mglisty mroźny wieczór, defrost będzie regularnie, co ok. 40 min.

Można - po przyjęciu pewnych założeń, w tym klimatycznych, coś tam próbować szacować, lecz wyniki będą albo papką marketingową albo wróżbami.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no właśnie- na pogodę nie mamy jeszcze wpływu , ale na optymalne skonfigurowanie sprzętu już jak najbardziej tak.

Dlatego trzeba czytać , czytać i wyciągać rzeczywiste wnioski z tej wiedzy - a nie tylko wybiórczo ( czasem szukając poteierdzenia założonej tezy)

Najważniejsze żebyśmy mieli wybór i potrafili z tego korzystać .

Ot - i wszystko (chyba...)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie sądzę by ktokolwiek mógł w ścisły sposób podać moc PC z uwzględnieniem defrostów, co wynika za natury ich występowania.

 

Nie wiem czy jest to sposób ścisły. Natomiast na pewno jest uwzględnione. Wynika to zarówno z normy wg której P podaje COP jak i z informacji przy tabelach. Zresztą najlepszym dowodem na to jest drastyczny spadek COP pomiędzy temp +7, a +2st - to jest właśnie wpływ defrostu, który w tych temp zaczyna występować. Później COP spada już bardzo łagodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Przepływomierz i ciepłomierz nikomu, poza entuzjastami z niniejszego forum, nie jest w PC potrzebny.Takie dane powinny być potrzebne instalatorowi.

Użytkownik końcowy patrzy na licznik prądu, ba za prąd ostatecznie płaci"

 

Pratchawiec,

trochę trudno mi się z Tobą zgodzić - to tak trochę jak byś miał nie przejmować się , że Twoja fura pali 2 x więcej niż powinna.

Dobrze wiesz , że problem polega na sprawności , a nie na ilości kWh . Ciekawe jak by ktoś policzył ile traci się energii w nieoptymalnych systemach z PC- przecież ludzie tu się odzywają z ciepłymi domami i zużyciem jak by przy otwartych oknach żyli ...( a ilu jest takich co tu się nie wypowiadają...)

Skoro normy regulują w tym temacie tak wiele- to akurat kontrola sprawności w PC też powinna być narzucona ( w tys szt ciepłomierz to pestka...)

Reszta to rzeczywiście gadżety

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz niewątpliwie rację.

 

Pompa oszroniona, dopóki nie nastąpi defrost pracuje ze stopniowo obniżającą się mocą i efektywnością.

Wskaźnikiem widocznym na sterowniku, a jeszcze lepiej na ciepłomierzu jest spadek delty.

To zapewne ten spadek jest wykazany na przywołanym przez Ciebie wykresie.

 

Statystycznie rzecz biorąc w takich warunkach wilgotność powietrza bywa największa.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
"Przepływomierz i ciepłomierz nikomu, poza entuzjastami z niniejszego forum, nie jest w PC potrzebny.Takie dane powinny być potrzebne instalatorowi.Użytkownik końcowy patrzy na licznik prądu, ba za prąd ostatecznie płaci"Pratchawiec,trochę trudno mi się z Tobą zgodzić - to tak trochę jak byś miał nie przejmować się , że Twoja fura pali 2 x więcej niż powinna.Dobrze wiesz , że problem polega na sprawności , a nie na ilości kWh . Pzdr
Bzdura,to ile dom powinien zużyć energii na ogrzewanie(kWh) zależy od domu a nie od sprawności.Twoją "furą" jest dom.Wiedząc ile moja "fura"(dom) powinna zużyć energii na ogrzewanie(kWh) przystępowałem do wyboru źródła zasilania tej "fury".Wiedząc,że pompa ciepła zmniejszy mi zuzycie energii "fury" na ogrzewanie(kWh) przyjąłem,że zmniejszy mi je o 2,5 raza.Przeliczyłem,że to mi się opłaca i stąd pompa ciepła. Jak zmniejsza mi zuzycie "fury" na ogzrewanie wiecej niż 2,5 raza to tylko mój plus i zaden przepływomierz czy ciepłomierz nie jest mi potrzebny bo wiem po zuzyciu energii(kWh),ze zmniejsza mi zuzycie "fury" na ogrzewanie więcej niż 2,5 raza a czy to będzie 2,7 raza czy 3,2 raza to mnie nie interesuje bo to są groszowe sprawy. Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Spójrzmy prawdzie w oczy.

 

Nie bez powodu napisałem o entuzjastach.

Ilu ich jest?

Milcząca większość, nieobecna na tym i na innych forach, dane dotyczące efektywności pracy ich PC, kotłów czy pieców ma głęboko w.....

Ty czy ja i jeszcze paru innych zainstalowaliśmy sobie różne gadżety, bo z różnych powodów nas to interesuje.

 

Pozostali, jakieś 99 %, a może więcej interesują się dwiema podstawowymi składowymi;

 

Ciepło? OK. Kasa zgadza się? OK.

Ja ich nawet rozumiem.

Ilu z użytkowników samochodów potrafi jeździć ekonomicznie, a zwłaszcza wie jak to robić, choć zuzycie paliwa przekłada się na stan portfela?

 

Ciepło pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdura,to ile dom powinien zużyć energii na ogrzewanie(kWh) zależy od domu a nie od sprawności.Twoją "furą" jest dom.Wiedząc ile moja "fura"(dom) powinna zużyć energii na ogrzewanie(kWh) przystępowałem do wyboru źródła zasilania tej "fury".Wiedząc,że pompa ciepła zmniejszy mi zuzycie energii "fury" na ogrzewanie(kWh) przyjąłem,że zmniejszy mi je o 2,5 raza.Przeliczyłem,że to mi się opłaca i stąd pompa ciepła. Jak zmniejsza mi zuzycie "fury" na ogzrewanie wiecej niż 2,5 raza to tylko mój plus i zaden przepływomierz czy ciepłomierz nie jest mi potrzebny.

 

Grzeczniej i spokojniej proszę,

tyle jesteś już w temacie i nie widzisz jakie są problemy z oszacowaniem zapotrzebowania. Po za tym każdy z robiących OZC ma prawo się pomylić , także nie jest w stanie wszystkiego uwzględnić.

Ok- jeszcze kiedy jesteśmy w jakiejś średniej z tym zużyciem, ale jak widzisz ludzie mają problemy z tym ( chyba , że nie widzisz bo znowu Ci tam coś wisi czy tam fruwa...)

Tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Spójrzmy prawdzie w oczy.

 

Nie bez powodu napisałem o entuzjastach.

Ilu ich jest?

Milcząca większość, nieobecna na tym i na innych forach, dane dotyczące efektywności pracy ich PC, kotłów czy pieców ma głęboko w.....

Ty czy ja i jeszcze paru innych zainstalowaliśmy sobie różne gadżety, bo z różnych powodów nas to interesuje.

 

Pozostali, jakieś 99 %, a może więcej interesują się dwiema podstawowymi składowymi;

 

Ciepło? OK. Kasa zgadza się? OK.

Ja ich nawet rozumiem.

Ilu z użytkowników samochodów potrafi jeździć ekonomicznie, a zwłaszcza wie jak to robić, choć zuzycie paliwa przekłada się na stan portfela?

 

Ciepło pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Zgoda- jeśli sprawność kogoś nie interesuje , to ok.

Ciekawe tylko co by powiedzieli , gdyby któś im powiedział np tracisz średnio rocznie (+)500pln ?

Świadomość może zdziałać cuda ...

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Grzeczniej i spokojniej proszę,

tyle jesteś już w temacie i nie widzisz jakie są problemy z oszacowaniem zapotrzebowania. Po za tym każdy z robiących OZC ma prawo się pomylić , także nie jest w stanie wszystkiego uwzględnić.

Ok- jeszcze kiedy jesteśmy w jakiejś średniej z tym zużyciem, ale jak widzisz ludzie mają problemy z tym ( chyba , że nie widzisz bo znowu Ci tam coś wisi czy tam fruwa...)

Tyle

Nie ma problemu z oszacowaniem jeśli te szacowanie robi się u audytora energetycznego a nie wg jakiegoś dziwnego kalkulatora typu "cieplowłaściwe"...

Problemy wynikają z braku interesowania się tematem wlasnej budowy i wiary w bezomylnego instalatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...