Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam WM z reku - z jednej strony sobie mocno chwalę, z drugiej - mój syn ma zalecone przez lekarzy - jak najmniej WM, bo według nich (3 niezaleznie) to jest przyczyną ciągłych przeziębień...

nie jestem pewien, ale to niestety nie ja jestem lekarzem....

 

Z lekarzami jak " fachowcami" jak nie potrafią zdiagnozować to szukają żył wodnych. Przecież nie powie ,że nie wie . Bo co to za lekarz co nie wie .

Jak może szkodzić świeże powietrze ?

 

A tak naprawdę maja trochę racji .

WM obniża wilgotność powietrza , a to jest szkodliwe dla śluzówki . Wystarczy nawilżać - utrzymywać wilgotnosc około 60 %. Pomoże

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak naprawdę maja trochę racji .

WM obniża wilgotność powietrza , a to jest szkodliwe dla śluzówki . Wystarczy nawilżać - utrzymywać wilgotnosc około 60 %. Pomoże

Dziwne, bo większość posiadająca WM (i podłogówkę) podaje, że mają w zimie 40-50% wilgotności. Ja w zeszłym sezonie przy WG miałem ~20% pomimo że starałem się nawilżać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niestety bardzo wiele osób tak zostaje nabitych w butelkę. :( Niedawno żona dała "do oceny" projekt naszego domu znajomemu architektowi -- ten zrobił Jej papkę z głowy (głównie odnośnie ogrzewania, że to niemożliwe aby 8kW pompa taki dom ogrzewała, że lepiej gaz zrobić, że lepiej komin i kominek na wypadek wojny, etc.), to musiałem potem siedzieć i te jego brednie prostować. Człowiek typowo, popatrzył na ilość podłóg i już wszystko wiedział. :sick:

 

 

to też w zasadzie klasyka. I pomyśleć, że mój 6-letni dom ma projektowe obciążenie cieplne 5,5kw, a błędów w nim mnóstwo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem b. ciekawy argumentacji tych lekarzy... co jest z tym powietrzem nie tak? przecież nie jest wytworzone sztucznie, przechodzi tylko przez filtr

 

moja klientka twierdzi że dzieci pierwszą wiosnę "tak spokojnie przeżyły" mimo alergii - w filtrowanym powietrzu pierwszy rok w nowym budynku z rekuperacją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno żona dała "do oceny" projekt naszego domu znajomemu architektowi -- ten zrobił Jej papkę z głowy (głównie odnośnie ogrzewania, że to niemożliwe aby 8kW pompa taki dom ogrzewała, że lepiej gaz zrobić, że lepiej komin i kominek na wypadek wojny, etc.), to musiałem potem siedzieć i te jego brednie prostować. Człowiek typowo, popatrzył na ilość podłóg i już wszystko wiedział. :sick:

 

To nic mój architekt - wiedząc, że będzie ogrzewanie podłogowe wszędzie - zaproponował...uwaga uwaga...werble...

8 cm. styropianu i 20 cm. chudziaka....:o;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic mój architekt - wiedząc, że będzie ogrzewanie podłogowe wszędzie - zaproponował...uwaga uwaga...werble...

8 cm. styropianu i 20 cm. chudziaka....:o;)

 

To tylko pokazuje jaka jest wiedza pewnie około połowy drobniejszych architektów i konstruktorów projektujących domy jednorodzinne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM obniża wilgotność powietrza , a to jest szkodliwe dla śluzówki . Wystarczy nawilżać - utrzymywać wilgotnosc około 60 %. Pomoże

 

Tak samo wietrzenie obniża. Tak samo wentylacja grawitacyjna (sprawna) obniża. Przy czym wszystko w zimie... A na dobrą sprawę, to ogrzewanie zimnego powietrza go wysusza. Czyli powinni obwiniać wietrzenie i ogrzewanie, a nie WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko pokazuje jaka jest wiedza pewnie około połowy drobniejszych architektów i konstruktorów projektujących domy jednorodzinne.

To również pokazuje jak mogą być bezmyślni inwestorzy i to przede wszystkim,nie mając pojęcia co budują i w co pakują kupę swojej ciężko zarobionej kasy bo to inwestor wykłada kasę a nie architekt.

Kupując auto za kilka tysięcy złoty dokładnie oglądają wyszukujac najmniejszą wadę ale przy domu wartym kilkaset tysiecy zlewka na całego.

Edytowane przez zaś tam ktosik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko pokazuje jaka jest wiedza pewnie około połowy drobniejszych architektów i konstruktorów projektujących domy jednorodzinne.

 

Czemu sie dziwic, przeciez architekt nie jest specjalistą od audytingu energetycznego i systemów grzewczych i wszystkich pozostałych instalacji. Dlaczego ufa sie jego doradom i rozwiazaniom nie wiadomo. Jezeli architekt rozumie ze nie zna sie na wszystkim i rozwiazania w zakresie energooszczednosci budynku i sposobów jego grzania i chłodzenia oraz przygoowania cwu zleca projektantom odpowiednich specjalnosci to wszystko w porządku pod warunkiem ze owi specjalisci tez czują temat. Jezeli natomiast jest zadufany we własnej nieomylonosci i wszechwiedzy to stac go jedynie na takie porady jak w powyzszych postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To również pokazuje jak mogą być bezmyślni inwestorzy i to przede wszystkim,nie mając pojęcia co budują i w co pakują kupę swojej ciężko zarobionej kasy bo to inwestor wykłada kasę a nie architekt.

Kupując auto za kilka tysięcy złoty dokładnie oglądają wyszukujac najmniejszą wadę ale przy domu wartym kilkaset tysiecy zlewka na całego.

 

Nie przesadzaj, nie kazdy musi znac sie na wszystkim, chociaz zainteresowanie tematem przyszłej budowy wskazane. W Polsce mamy 38 mln specjalistów od wszystkiego. Inwestor zamierzając rozpoczecie budowy nie pojdzie po poradę do piekarza, lekarza, sprzataczki (nic nie ujmując tym profesjom) tylko skieruje sie architekta. Niestety poziom ich wiedzy nie pozwala prawidłowo doradzic i wykonac projektu pod wzgledem energoosczednosci i systemów grzewczych i przygotowania cwu, a inwestor ma weryfikowac otrzymany projekt u kogo?. Przeciez inny architekt ma podobne podejscie i koło błedne koło sie zamyka.

Edytowane przez asolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu sie dziwic, przeciez architekt nie jest specjalistą od audytingu energetycznego i systemów grzewczych i wszystkich pozostałych instalacji. Dlaczego ufa sie jego doradom i rozwiazaniom nie wiadomo. Jezeli architekt rozumie ze nie zna sie na wszystkim i rozwiazania w zakresie energooszczednosci budynku i sposobów jego grzania i chłodzenia oraz przygoowania cwu zleca projektantom odpowiednich specjalnosci to wszystko w porządku pod warunkiem ze owi specjalisci tez czują temat. Jezeli natomiast jest zadufany we własnej nieomylonosci i wszechwiedzy to stac go jedynie na takie porady jak w powyzszych postach.

 

Dobrze by było gdyby architekt adaptujący miał chociaż świadomość, że takie ocieplenie (10cm styro na grunt i 15cm na ścianę) to jest tylko minimum wymagane w warunkach technicznych, a nie optymalna grubość. Czasem nie chodzi o zadufanie w sobie, a bardziej ignorancję tematu... bo kiedyś uczyli na studiach, że ytonga to już ocieplać nie trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu sie dziwic, przeciez architekt nie jest specjalistą od audytingu energetycznego i systemów grzewczych i wszystkich pozostałych instalacji. Dlaczego ufa sie jego doradom i rozwiazaniom nie wiadomo. Jezeli architekt rozumie ze nie zna sie na wszystkim i rozwiazania w zakresie energooszczednosci budynku i sposobów jego grzania i chłodzenia oraz przygoowania cwu zleca projektantom odpowiednich specjalnosci to wszystko w porządku pod warunkiem ze owi specjalisci tez czują temat. Jezeli natomiast jest zadufany we własnej nieomylonosci i wszechwiedzy to stac go jedynie na takie porady jak w powyzszych postach.

 

dużo znasz takich, co zlecają takie prace projektantom odpowiednich spechalności??

z tego co tutaj ludzie piszą, to jednak standard jest trochę inny :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dużo znasz takich, co zlecają takie prace projektantom odpowiednich spechalności??

z tego co tutaj ludzie piszą, to jednak standard jest trochę inny :p

 

Znam takich jakby to powiedziec z własnego doswiadczenia, ale faktycznie duzo ich nie jest. Oczywiscie ze standart jest inny bo kazdy najpierw sie kieruje do architekta i dobrze , ale ze architekt chce ochłonąc wszystko to dla inwestora jest zle. Jezeli inwestor jest bardziej zaangazowany w swoją budowe pod wzgledem merytorycznym to wymusi na architekcie rozwiązan energoszczednych, nie mając przy tym pewnosci ze ow architekt podejdzie do tematu w sposób dokładny i rzetelny. Czytając jednak posty inwestorów o błedach i niedociągnieciach architektów w tym zakresie wynika z nich to jest to nagminne i niezbyt pocieszajace dla inwestorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że często inwestor jest traktowany jak idiota -- bo przecież to nie inwestor skończył studia i to nie inwestor się tym zajmuje zawodowo. Dla mojej żony nie było argumentem, że siedzę i czytam "internety" od 3 lat, analizuję poczynania setki inwestorów (zarówno tych sensownych, jak i tych bezsensownych), liczę to wszystko dodatkowo sam (a także przy pomocy specjalistów) żeby się SAMEMU nie nabić w butelkę. Po drugiej stronie był architekt, który się ZNA i on ma rację -- nie ja. Dyskusja z żoną była prawie rozwodowa, a wszystko przez "projektanta", który nawet w swoim zawodzie nie robi i który nawet nie wie co to OZC. ZTCW takich "projektantów" jest na pęczki. Edytowane przez Myjk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Czas decyzji się zbliża. Muszę do jutra coś postanowić. Co do ulepszeń dam na pewno lepszy styropian na ściany.

Pompa 9 kW 3 faz lub pompa 12 kW 3 faz lub piec na pellet Biawar Pellux 12 kW.

Teraz wyceny kotłowni na gotowo (kolejno): 30 tyś lub 32,5 tyś lub 21 tyś.

Co tu wybrać ? Ja już zgłupiałem całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Czas decyzji się zbliża. Muszę do jutra coś postanowić. Co do ulepszeń dam na pewno lepszy styropian na ściany.

Pompa 9 kW 3 faz lub pompa 12 kW 3 faz lub piec na pellet Biawar Pellux 12 kW.

Teraz wyceny kotłowni na gotowo (kolejno): 30 tyś lub 32,5 tyś lub 21 tyś.

Co tu wybrać ? Ja już zgłupiałem całkowicie.

A za te 30 klocków to oni Ci złote zawory dają czy co czy trafili na jelenia ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-tcap-t-cap-9kw-3-fazy-24h-i6535408441.html

Do tego montaż 2tys.zł i zasobnik 2tys.zł i masz 25tys.zł a nie 30tys.zł

http://allegro.pl/galmet-zasobnik-wymiennik-sgw-s-300l-rzeszow-i6523373275.html

Nie potrafisz negocjować lub zmienić oferenta ?

Rzuć rozbicie tej oferty na czynniki co i za ile.

A czemu 3 fazy a nie 1 faza ? 1f jest tańsza a parametry ma takie same.

A czemu nie zwykła 9kW ?

http://allegro.pl/pompa-ciepla-panasonic-aquarea-9kw-montaz-gratis-i5267367897.html

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są ceny za uruchomienie całej kotłowni. Pompa, zbiornik CWU, materiały instalacyjne, sprzęgło, robocizna. Na 1F wychodzi około 27 na 3F wychodzi 30 a 12kW 3F 33.

Ogólnie wszystkie osoby wyceniły mi w zbliżonym pułapie, sprzedający z powyższych aukcji również.

Dlatego teraz mam taki ból głowy, bo jak na przykład wezmę kotłownię na pellet, to nawet jakby ogrzewanie pompa było tańsze od ogrzewania pelletem o 1 tyś. złotych to pompa mi się zwróci po 13-14 latach (gdzie praktycznie będzie już do wymiany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...