Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Sam liczyles i dlatego nie jestes pewny swoich obliczen :D Zamiast wydac 300zl na OZC wydasz 3tys wiecej na pompe.

 

widzisz, wszystko jest względne. Ja też robiłem sobie sam obliczenia..jak ktoś jest trochę techniczny i nie boi się obsługi skomplikowanego na pierwszy rzut oka programu, to dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu? Nie wiem czy wiesz, ale w programie można zaznaczyć mostki termiczne....jak robiłem pierwszy raz obliczenia, to zaznaczyłem prawie wszystkie ;) Zużycie energii które obserwuję od 7 lat na podliczniku, potwierdza, że moje obliczenia były dobre (albo błędy które popełniłem się zniosły ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czasami przydatna jest znajomość tych obliczeń. Ja również oprócz zleconego OZC do projektu domu sam go liczyłem i gdy okazało się, że muszę na poczekaniu zdecydować, czy założyć okna trójszybowe i dopłacić ok 6k PLN czy pozostać przy 2 szybowych policzyłem na szybko na kalkulatorze (w komórce) że zyskam 200 W na obciążeniu przy -20 C więc decyzja była prosta.

Do tych obliczeń wystarczy zwykły arkusz kalkulacyjny i trochę materiałów ogólnodostępnych.

Zyski bytowe uwzględniałem z norm i przepisów

 

PS: Moje OZC było dokładniejsze niż to zlecone :-) A wyniki zweryfikowała tegoroczna zima z mrozami na poziomie -20 C utrzymującymi się przez prawie 2 doby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzisz, wszystko jest względne. Ja też robiłem sobie sam obliczenia..jak ktoś jest trochę techniczny i nie boi się obsługi skomplikowanego na pierwszy rzut oka programu, to dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu? Nie wiem czy wiesz, ale w programie można zaznaczyć mostki termiczne....jak robiłem pierwszy raz obliczenia, to zaznaczyłem prawie wszystkie ;) Zużycie energii które obserwuję od 7 lat na podliczniku, potwierdza, że moje obliczenia były dobre (albo błędy które popełniłem się zniosły ;))

No dobra zgadzam sie, ale gosc ktory dobiera pompe powinien uzyc czegos wiecej niz "prostego" programu.

Zawsze lepiej tak niz w ogole tego nie robic jak 99% budujacych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w sumie lepiej jest dołożyć ten 1k i wziąć 9 kW tak na wszelki wypadek.

Muszę się zalogować i pobawić się tym kalkulatorem.

 

Wykonaj kroki jak w poście #321, zrób zestawienie obu PC;

OZC ; 5,7 kW ; 6723 kWh ,

 

PC 7 kW - ma dolny próg modulacji 1,58 kW/ 35 C, a

PC 9 kW - ma dolny próg modulacji 2,20 kW/35 C i przez 70-80 % sezonu będzie przewymiarowana, będzie miała nadwyżkę mocy i będzie pracowała w trybie on/off .

Generalnie lepiej mieć PC szytą na miarę , bo PC nie lubi startów, bo ma problem ze smarowaniem.

Inwestycja 1k nigdy się nie zwróci .

Wg.kalkulatora PC 9 kW będzie pracowała o ok.150 h mniej w sezonie

Jakie grube masz wylewki i czy będziesz mógł akumulować ciepło

w nich w II taryfie??

 

Radzę dobrze przestudiować temat , podpytać na privat użytkowników o taktowaniu PC w temperaturach > - 2 C

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj kroki jak w poście #321, zrób zestawienie obu PC;

OZC ; 5,7 kW ; 6723 kWh ,

 

PC 7 kW - ma dolny próg modulacji 1,58 kW/ 35 C, a

PC 9 kW - ma dolny próg modulacji 2,20 kW/35 C i przez 70-80 % sezonu będzie przewymiarowana, będzie miała nadwyżkę mocy i będzie pracowała w trybie on/off .

Generalnie lepiej mieć PC szytą na miarę , bo PC nie lubi startów, bo ma problem ze smarowaniem.

Inwestycja 1k nigdy się nie zwróci .

Wg.kalkulatora PC 9 kW będzie pracowała o ok.150 h mniej w sezonie

Jakie grube masz wylewki i czy będziesz mógł akumulować ciepło

w nich w II taryfie??

 

Radzę dobrze przestudiować temat , podpytać na privat użytkowników o taktowaniu PC w temperaturach > - 2 C

Wylewki mam dość grube około 10cm, na parterze i około 7-8 na piętrze do tego całość z silki razem z działówkami, więc myślę, że jest gdzie akumulować.

Stanęło na 9kW i na taką podpisałem umowę, czekam teraz na decyzję o dotacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie serdecznie,

 

chciałbym się podpiąć do tematu i prosić o wsparcie w sugestiach doboru pompy:

 

Chciałbym dobrać pompę do domu piętrowego (pełne piętro) z poddaszem nieużytkowym. Dom z Ytonga 24cm, ocieplenie planowane 15-20 cm na ścianach i jakieś 10 cm w podłodze na dole (niestety wylewka wyszła dość wysoko, więc planuję jakieś 2x5 cm dobrego styro i ewentualnie mata 5-10mm). Ocieplenie na poddaszu 25-30 cm. Wentylacja grawitacyjna. 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach + ewentualnie grzejnik w garażu (o ile to dobry pomysł). Pompa P-W, ze względu na małą działkę i brak możliwości odwiertu, a także brak instalacji gazowej. Dom w Warszawie.

 

Przekrój.jpg

 

P-W miałaby grzać i robić CWU. Chciałbym, aby w lato można było chłodzić podłogówką - nie wiem czy to coś daje z podłogówki, więc taka opcja będzie ciekawym dodatkiem, ale nie jest musem.

 

Chciałbym też Was prosić o podpowiedź jak rozwiązać kwestię sterowania. Przy ogrzewaniu podłogowym ciężko uzyskać temperature zadaną na sterowniku w krótkim czasie, więc pytanie jak z tym sobie poradzić, jak macie to rozwiązane? Zdaję sobie sprawę, że obecnie budowany dom nie będzie super energooszczędny (brak WM i słabo ocieplony grunt), więc boję o wytracanie temperatury za dnia, zwłaszcza że planuje grzanie w 2 taryfach - czy ma to sens, czy lepiej grzać w 1 taryfie, a całą dobę "mała intensywnością"?

Obecnie mieszkam w 2 piętrowym bliźniaku ocieplonym 12 cm styro, z ogrzewaniem gazowym. Jak tak 5 osób dziennie kursuje, a to na ogródek, a to przez drzwi wejściowe, a to do garażu (spiżarki), to w zimie dół się wychładza dość szybko (czasem o 2 stopnie w okolicach sterownika, jak dłużej drzwi są otwarte), z tym że jak gaz się załączy, to po 15 minutach jest gorąco, a przy pompie może być gorzej.

 

Dodatkowo, obecnie mam sterowanie według czujnika na dole (umieszczony w hallu, między salonem, garażem a drzwiami wyjściowymi) i niestety załącza on grzanie całego domu, więc jak dół się ochłodzi, to góra jest przegrzana. Finalnie, przykręciłem kaloryfery na górze. Jak to ma się do pompy i podłogówki?

 

Chciałbym też zapytać, jakie zasobniki sugerujecie?

Obecnie kocioł 150l wystarcza, ale przy gazie się szybko nagrzewa (55 stopni mam ustawione), i robi to średnio 2 razy dziennie (rano po prysznicach i wieczorem - mycie, zmywanie itd).

 

Wklejam poniżej OZC:

 

Dane klimatyczne:

Strefa klimatyczna: III

Projektowa temperatura zewnętrzna qe: -20 °C

Średnia roczna temperatura zewnętrzna qm,e: 7,6 °C

Grunt:

Rodzaj gruntu: Piasek lub żwir

Pojemność cieplna: 2,000 MJ/(m3·K)

Głębokość okresowego wnikania ciepła d: 3,167 m

Współczynnik przewodzenia ciepła lg: 2,0 W/(m·K)

Podstawowe wyniki obliczeń budynku:

Powierzchnia ogrzewana budynku AH: 175,9 m2

Kubatura ogrzewana budynku VH: 478,6 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie FT: 6582 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła FV: 3267 W

Całkowita projektowa strata ciepła F: 9850 W

Nadwyżka mocy cieplnej FRH: 0 W

Projektowe obciążenie cieplne budynku FHL: 9850 W

Wskaźniki i współczynniki strat ciepła:

Wskaźnik FHL odniesiony do powierzchni fHL,A: 56,0 W/m2

Wskaźnik FHL odniesiony do kubatury fHL,V: 20,6 W/m3

Wsp. proj. straty ciepła przez przenikanie HT: W/K

Wsp. wentylacyjnej proj. straty ciepła HV: W/K

Wyniki obliczeń wentylacji na potrzeby projektowego obciążenia cieplnego:

Powietrze infiltrujące Vinfv: 76,2 m3/h

Powietrze dodatkowo infiltrujące Vm.infv: m3/h

Wymagane powietrze nawiewane mech. Vsu,min: m3/h

Średnia liczba wymian powietrza n: 0,5

Dopływające powietrze wentylacyjne Vv: 243,3 m3/h

Średnia temperatura dopływającego powietrza qv: -20,0 °C

Parametry obliczeń projektu:

Obliczanie przenikania ciepła przy min. Dqmin: 4,0 K

Wariant obliczeń strat ciepła do pomieszczeń w sąsiednich grupach:

Obliczaj z ograniczeniem do qj,u

Minimalna temperatura dyżurna qj,u: 16 °C

Obliczaj straty do pomieszczeń w sąsiednich

budynkach tak jak by były nieogrzewane: Tak

Obliczanie automatyczne mostków cieplnych: Tak

Obliczanie mostków cieplnych metodą uproszczoną: Nie

Domyślne dane do obliczeń:

Typ budynku: Jednorodzinny

Typ konstrukcji budynku: Średnia

Typ systemu ogrzewania w budynku: Konwekcyjne

Osłabienie ogrzewania: Bez osłabienia

Regulacja dostawy ciepła w grupach: Indywidualna reg.

Stopień szczelności obudowy budynku: Średni

Krotność wymiany powietrza wewn. n50: 7,0 1/h

Klasa osłonięcia budynku: Średnie osłonięcie

Domyślne dane dotyczące wentylacji:

System wentylacji: Naturalna

Temperatura powietrza nawiewanego qsu: °C

Temperatura powietrza kompensacyjnego qc: 20,0 °C

Domyślne dane dotyczące rekuperacji i recyrkulacji:

Temperatura dopływającego powietrza qex,rec: 20,0 °C

Projektowa sprawność rekuperacji hrecup: 70,0 %

Sezonowa sprawność rekuperacji hE,recup: 49,0 %

Projektowy stopień recyrkulacji hrecir: %

Sezonowy stopień recyrkulacji hE,recir: %

Geometria budynku:

Rzędna poziomu terenu: 12,00 m

Domyślna rzędna podłogi Lf: m

Rzędna wody gruntowej: 9,90 m

Domyślna wysokość kondygnacji H: m

Domyślna wys. pomieszczeń w świetle stropów Hi: m

Pole powierzchni podłogi na gruncie Ag: 100,00 m2

Obwód podłogi na gruncie w świetle ścian zewn. Pg: 40,00 m

Obrót budynku: Bez obrotu

Statystyka budynku:

Liczba kondygnacji: 3

Liczba stref budynku:

Liczba grup pomieszczeń:

Liczba pomieszczeń: 18

 

Co do pompy ne jestem zdecydowany - czytałem trochę opinii, więc może Panasonic? Podoba mi się Vaillant (z wyglądu jednostki zewnętrznej).

 

Pozdrawiam serdecznie i będę wdzięczny za pomoc :)

Edytowane przez maniek1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podałeś co Ci bardziej do butów i torebki będzie pasowało, a to istotny parametr.

 

Widzę, że masz trochę wiedzy, wiesz gdzie popełniłeś błędy. Polecam taka PC o której nie będziesz wiedział, że jej nie masz bo wszystko działa bez problemów.

Zasobnik to ty masz wiedzieć, teraz masz 150 i nie wiesz jaki masz wybrać ? A PC to nie zagrzeje tej wody do 6 i okienku 13-15 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

maniek1986;

 

"" Dom z Ytonga 24 cm, ocieplenie planowane 15-20 cm na ścianach i jakieś 10 cm w podłodze na dole (niestety wylewka wyszła dość wysoko, więc planuję jakieś 2 x 5 cm dobrego styro i ewentualnie mata 5 -10 mm ). Ocieplenie na poddaszu 25 - 30 cm. Wentylacja grawitacyjna. 100% podłogówka + 2 drabinki w łazienkach + ewentualnie grzejnik w garażu ( o ile to dobry pomysł). Pompa P-W, ze względu na małą działkę i brak możliwości odwiertu, a także brak instalacji gazowej.

Dom w Warszawie ,

5 osób. ""

Powierzchnia ogrzewana budynku....................... AH: 175,9 m2

Kubatura ogrzewana budynku.............................. VH: 478,6 m3

Projektowa strata ciepła przez przenikanie............. FT: 6582 W

Projektowa wentylacyjna strata ciepła................... FV: 3267 W

Całkowita projektowa strata ciepła........................ F : 9850 W

 

Zalecam ;

1/ ocieplenie jak najlepsze i możliwie jak najgrubsze - inwestycja do której nie potrzeba dostarczać energii aby działała ,

2/ zamontować rekuperację ;

- oszczędności o ok. 30 - 40 % energii ( większość posiadaczy PC ma WM ) ,

3/ zlecić opracowanie OZC kumatemu fachowcowi , który unaoczni Tobie co ma wpływ decydujący na straty energii w Twoim domu , zaczynając od ogrzewania podłogowego ( rozstaw i średnice rurek oraz ich miejsce - mają wpływ na prawidłowy dobór PC - patrz reklamówka asolta ) , bo te wyliczenia odnośnie wentylacji to są zawyżone o 100 % , 5 osób a strumień wentylacyjny = 243,3 m3/h ,

4/ jesteś na forum PC panasonica , jednym z najbardziej rozpracowanych źródeł energii ,

5/ im straty będziesz miał mniejsze tym bardziej będziesz zadowolony z PC

( małe rachunki za energię elektryczną ),

6/ grzejnik w garażu się przyda , jak będzie tam rekuperator zamontowany

7/ podaj zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok ,

8/przestudiuj ten temat od początku i pytaj Tego co robił Tobie opracowanie jak to rozgryźć poprawnie odnośnie tematu PC ,

9/ PC - ma być uszyta na miarę , tak jak Twój garnitur , ponieważ ;

10/ 80 % energii na ogrzewanie budynku przypada na temperatury > - 2 C i nie ma sensu przewymiarowywać PC , chyba że ;

11/ Masz grube wylewki, ściany o dobrych własnościach akumulacji , nadmiar kasy, lub w perspektywie zwiększone potrzeby grzewcze ,

12/ zapoznaj się z metodyka doboru mocy PC ze strony ;http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalecam ;

 

-zamontować rekuperację ; oszczędności o ok. 30 - 40 % energii ( większość posiadaczy PC ma WM ) ,

)

 

Tylko teoretycznie, w rzeczywistosci kazdy posiadacz wg kosztem komfortu zatyka i uszczelnia wszelkie nieszczelnosci i róznica w zuzyciu energii miedzy wm i wg jest zdecydowanie mniejsza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@asolt: czy przy obliczaniu OZC i obciążenia cieplnego CWU jest wliczane? Jeżeli tak, to ile na osobę?

 

nie, przyjmuje sie ok 1000 kWh/osoba*rok, jezeli chodzi o moc dodatkowa dla cwu to przyjmuje sie od 250 do 500 W na osobę w zaleznosci od pojemnosci zasobnika i liczby osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widział kolega asolt straty wentylacyjne kolegi maniek1986;

 

Wiem jakie są straty wentylacyjne dla wm i wg, codziennie je widzę w obliczeniach, problem jest w tym ze normy są stanowczo za wysokie to jedno a drugie jak wczesniej napisałem kosztem komfortu przy wg jest uszczelnianianie okien i nawiewników i kratek wentylacyjnych. Powoduje to ze realna róznica strat pomiedzy wm i wg nie jest az tak duza. Innym groznym skutkiem takiego uszczelniania są : zaczadzenia, plesn i nadmierna wilgotnosc powietrza co powoduje smierc (zaczadzenie) alergie, choroby oskrzeli płuc i inne wywołane przez plesn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...