Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Panowie wszędzie uświadamiają, że pompy generacji H T-Cap 9kW 1faz i 3faz są identyczne a w programie wychodzą inne wyniki, czas pracy, COP i koszty.

Mam jeszcze pytanie odnośnie podłogi na gruncie, czy lepiej dać 1cm więcej styropianu czy wylewki?

 

Odnośnie różnic 1f/3f ,napisz do głównego dystrybutora Panasa (od niedawna jest przedstawicielstwo :Panasonic Marketing Europe GmbH Oddział w Polsce ul.Wołoska 9a, 02-583 Warszawa ) albo do dużego dostawcy -mają tam doradców technicznych , na pewno dostaniesz konkret info

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zrobiłem symulacje dla identycznych parametrów jak TY.

Otrzymałem identyczne wyniki , z tym że temperatura biwalentna wychodzi u mnie dla ;

- 9 kW/1f/TCap - to - 7 C a nie jak u Ciebie -16 C,

- 9 kW/3f/TCap/ Zwykła - to -13 C ,

- 9 kW/1f/Zwykła - to - 7 C - b.interesujące wyniki , tylko o ok.200 zł droższe koszty eksploatacji w ciągu roku + 216 kWh pracy grzałki

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie podłogi na gruncie, czy lepiej dać 1cm więcej styropianu czy wylewki? - te pytania kieruj do asolta

- On zajmuje się obliczeniami , projektem podłogówki

Zobacz na Privat - mam pytanie do Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to w końcu są jakieś różnice między t-capem 9kw 3 fazowym, a 1 fazowym ? Chodzi o serie H. Ja wczoraj siedziałem w katalogach i w katalogu nie ma żadnej różnicy. Te same parametry, te same COPy, a jednak 2100zł ma korzyść 1 fazówki.

 

Muszą być skoro w symulatorze wychodzą inne wyniki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tede,

ten symulator Panasa nie jest nawet ich produktem-to jest raczej przeszczep innego producenta (chyba Vieśki mają ten sam kalkulator).

Z tego co wiem ,różnice w zużyciu pomiędzy T-capem 1f a 3f -to błąd tego kalkulatora.

Podobno ze względu na różnice w cenach komponentów do w/w typów są tak różne ceny tych PC (prawdopodobnie wyższa cena 3f jest spowodowana bardziej dodatkowym zyskiem ,niż jakimiś fizycznymi różnicami...)

Dodam jeszcze ,że jeśli ktoś ma za mało mocy przyłączeniowej do chałupy pod wersję 1f -to ileż może kosztować te parę dodatkowych kW ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow a może to jest spowodowane przez różnicę w modulacji tych pomp :confused:

 

Mam info od instalatorów i serwisanta Panasa-możesz sam dzwonić i pisać ,może CNC coś jeszcze dopowie w tym temacie (mam już swoje latka ,niestety- i mogę przekręcać co nie co :no: )

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10cm styro + 7cm wylewka albo 11cm styro + 6cm wylewka, nie nastawiam się na takie grzanie bo nie mam pojęcia czy będzie u mnie możliwe.

 

Ja u siebie planuję 15 cm styro z dobra lamba i z 7 wylewki i zastanawiam się czy bedzie dobrze planuje głównie w taniej grzać

 

 

No to w sumie jakiejs wiekszej roznicy nie bedzie, ale ja bym pozostal na 7cm i nizej nie schodzil (jesli to nie jakis anhydryt nie daj Boze).

Ponizej prosty nomogram orientacyjnego doboru grubosci wylewki dla grzania akumulacyjnego.

 

http://szkut.com/dom/wylewka_wykres.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Budowany dom

OZC 4,3

zapotrzebowanie na ciepło 6789 kw/h

bez CWU (4 os.)

 

Zastanawiam sie na dwoma pompami. Marki i ceny na razie nie podam tylko parametry. Róznica miedzy jedną a drugą 2 tysiaki.

Kagańca na 2 taryfe nie chce zakladac. pompa bedzie utrzymywac mi tem kolo 22C w dzien wiec jak sie załaczy w drozszej taryfie to wielkiego problemu nie bedzie.

Jaki do niej zbiornik 250l czy 300l?

 

Pompa 1

kw / cop

+7/35 7 / 4,8

+2/35 6 / 4,1

-7/35 6,18 / 2,82

-15/35 4,9 / 3

-20/35 4.0 / 2.8

 

Pompa 2

kw / cop

+7/35 9 / 5,1

+2/35 8 / 4,2

-7/35 8,43 / 2,9

-15/35 6,8 / 3,12

-20/35 5.8 / 2.86

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotne aby serwisant był blisko domu, kumaty a PC renomowanej firmy .

PC nr 1 - jest b.szyta na miarę

 

Pompa nr 1 nie jest szyta na miarę. Należy uwzględnić defrosty , CWU i to że chcesz mieć 22C jak również grzać w taniej taryfie. Zdecydowanie lepsza jest pompa nr 2.

Edytowane przez oberwatorPC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...