Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Panowie,

Otrzymałem OZC i zastanawiam się czy aby na pewno warto zainwestować w powietrzną pompę ciepła.

Obciążenie cieplne - 10kW, zapotrzebowanie na ciepło - 17000 kWh.

Dom jest w budowie, na etapie przed wykonczeniówką. Ogrzewanie na większości to podłogówka, choć w pokojach znajdują się przyłącza do grzejników. W przypadku decyzji o montażu pompy w pojawi się tam podłogówka.

Wentylacja narazie jest grawitacyjna. OZC przy WM spada odpowiednio o 1,8 kW i 4700 kWh. Jest to jedyna pozycja, która może poprawić wynik OZC, choć inwestycja 15-20 tys. za WM jakoś do mnie przemawia niezbyt zdecydowanie.

Czy pompa przy takim a nie innym OZC (zakładam narazie pozostanie przy WG) będzie najlepszym wyborem? Jeśli tak to jaka?

Pierwotnie dom miał być ogrzewany ekogroszkiem, a pomysł na pompę pojawił się w wyniku dość intensywnej lektury forum w ostatnim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paradoksalnie im wieksze zpotrzebowanie domu na energie, tym bardziej ekonomicznie uzasadniona jest instalacja pompy ciepla w stosunku do innych zrodel ciepla.

Kierunek obrales zdecydowanie dobry, tylko rozwaz, czy aby musi to byc pompa PW, bo tam u Was w Bieszczadach pewnie lagodniutkie zimy nie sa jak w Szczecinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierunek obrales zdecydowanie dobry, tylko rozwaz, czy aby musi to byc pompa PW, bo tam u Was w Bieszczadach pewnie lagodniutkie zimy nie sa jak w Szczecinie.

Akurat to bardziej Bieskidy niż Bieszczady.:yes:

Kojarzę, że na forum są użytkownicy powietrznych pomp ciepła z regionów klimatycznie zbliżonych do tego co mam w Sączu. Chcę przy zakupie pompy zamknąć się w kwocie 30 tys., a raczej muszę celować w 12 kW. Z pompą gruntową i budową DZ wyjdzie zapewne dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak tam w Beskidach... ale w goracej Skandynawii PC P/W sa powrzechne... ;)

 

Zawsze można tak porównać żeby wskazywać jakiś kierunek.

 

Jakimi metodami tam produkują prąd?

Czy tam palili by węglem?

Czy stać ich na ten prąd i na grzanie nawet grzałkami?

Czy ekologię przedkładają na koszty?

Czy jeżeli chcieliby wykonywać dolne źródła pionowe, to mają taki teren jak u nas, czy całkiem inny?

 

Po niestronniczej odpowiedzi na te pytania można pomyśleć o porównywaniu krajów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zawsze można tak porównać żeby wskazywać jakiś kierunek.

 

Jakimi metodami tam produkują prąd?

Czy tam palili by węglem?

Czy stać ich na ten prąd i na grzanie nawet grzałkami?

Czy ekologię przedkładają na koszty?

Czy jeżeli chcieliby wykonywać dolne źródła pionowe, to mają taki teren jak u nas, czy całkiem inny?

 

Po niestronniczej odpowiedzi na te pytania można pomyśleć o porównywaniu krajów...

 

Brakuje tu pytania:

-Jaką tam mają mentalność?

 

Sąsiad pracuje w Skandynawii od lat,buduje dom z dwoma kominami,kotłem na węgiel i kominkiem.Nie dla tego,że go nie stać.Taka mentalność i "tradycja" -na moje niestety nieszczęście....

Nawet nie zdołał się dowiedzieć ,że nie każdy kominek nadaje się do WM....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że najlepiej jak ktoś z rejonów podgórskich podałby średni COP na jakim pracuje mu pompa powietrzna. Wtedy nie byłoby potrzeby porównywać południa Polski do Skandynawii.

Czy dla średnich temperatur na Sądecczyźnie mogę przyjąć do szacowania kosztów średni COP=3, czy jednak bezpieczniej będzie zrobić założenia poniżej tego poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat to bardziej Bieskidy niż Bieszczady.:yes:

 

Ale nie rejony Szczecina? ;)

 

Kojarzę, że na forum są użytkownicy powietrznych pomp ciepła z regionów klimatycznie zbliżonych do tego co mam w Sączu. Chcę przy zakupie pompy zamknąć się w kwocie 30 tys., a raczej muszę celować w 12 kW. Z pompą gruntową i budową DZ wyjdzie zapewne dużo więcej.

 

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to przy tym zapotrzebowaniu, ktore sugeruje OZC, to pompa blizej 14kW. Gruntowa 14kW. A pompa PW.... to juz koledzy dopisza, ale pewnie i 8-mka wystarczy (+ 6kW w grzalkach). ;)

Co do pieniazkow, to z poziomym DZ i polska pompa ciepla, beda to sumy zblizone do tej, ktora zalozyles. Wiele tu zalezy od Twojego stopnia zaangazowania w caly proces.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cristoteles

 

1/ Średnie temperatury dla Przemyśla ; STREFA III ( Kraków )

Średnie temperatury dla strefy III.jpg

 

2/ Zobacz metodykę doboru mocy PC gdy dane OZC ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

 

3/ Parametry Twojego budynku zbliżone do budynku tede 80

- parę stron wstecz . Zobacz wyniki symulacji ; #575 ;

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page29

 

4/ Ważne przy doborze mocy PC ;

 

- Aby moc całkowita PC ( razem z grzałkami ) była z lekkim zapasem.

 

Mój 9 kW /T-Cap/3f przy - 20 C dawał 7.7 kW / grzejniki / zasilanie 45 C - napisał bobrow

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page10

 

5/ Dla średnich temperatur na Sądecczyźnie, przy ogrzewaniu podłogowym, przy dobrze wykonanej instalacji, bez problemu możesz przyjąć do szacowania kosztów średni COP = > 3,

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to przy tym zapotrzebowaniu, ktore sugeruje OZC, to pompa blizej 14kW. Gruntowa 14kW. A pompa PW.... to juz koledzy dopisza, ale pewnie i 8-mka wystarczy (+ 6kW w grzalkach). ;)

Co do pieniazkow, to z poziomym DZ i polska pompa ciepla, beda to sumy zblizone do tej, ktora zalozyles. Wiele tu zalezy od Twojego stopnia zaangazowania w caly proces.

Najpopularniejszy tutaj Panasonic 9kW przy -20 9kW miał nie będzie. A i grzałka tam jest tylko 3kW. Nie wiem jak u innych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ten Capek ma takiego w sobie, ze "lamie" prawa fizyki? :)

 

nic, nie łamie, problem, nie jest w tym że w powietrzu(-20st.C) nie ma ciepła(energii) energii nie ma jak jest zero absolutne -250coś tam.

Problem był z czynnikiem chłodniczym który słabo paruje w -20st.C, dlatego podgrzewa się trochę powrót z parownika cieczą z tłoczenia i pracuje dalej.

To samo ma Mitsubishi nazywa się Zubadan, i Copeland ma EVI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój 9 kW / T-Cap/ 3f przy - 20 C dawał 7.7 kW - napisał bobrow ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page10 ,

Panasonic T-CAP 9kW/ 3 / 1 faz przy - 20 st.C ma 8,9 kW ????? - napisał CNC_POMPY_CIEPLA

Panasonic SDC 9kW 3 faz przy - 20 st.C ma 7,1kW

 

- Temperatura 0 K - jest równa temperaturze −273,15°C.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w zeczywistosci mocniejsza PC i dlatego " nie ma" spadku mocy...

 

Varme, to bylo pytanie podchwytliwe. CNC wyjasnil dlaczego wogole pracuje, ale nie dlaczego z takim malym ubytkiem mocy. :)

 

Sprawa jest stosunkowo prosta. Wsadz do pompy oznaczonej jako 9kW sprezarke z pompy 12kW, zmoduluj moc dla wyzszych temperatur zew,, pozniej wysteruj tak, zeby w miare spadku temperatury zwiekszala moc kosztem sprawnosci i mamy piekny wykres "stalej mocy" swietnie wygladajacy w folderach i opisy kosmicznych technologii w ustach instalatorow. Inwestor slucha, nie rozumie za bardzo, robi wielkie oczy i jest w stanie za "takie cudo" zaplacic wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme, to bylo pytanie podchwytliwe. CNC wyjasnil dlaczego wogole pracuje, ale nie dlaczego z takim malym ubytkiem mocy. :)

 

Sprawa jest stosunkowo prosta. Wsadz do pompy oznaczonej jako 9kW sprezarke z pompy 12kW, zmoduluj moc dla wyzszych temperatur zew,, pozniej wysteruj tak, zeby w miare spadku temperatury zwiekszala moc kosztem sprawnosci i mamy piekny wykres "stalej mocy" swietnie wygladajacy w folderach i opisy kosmicznych technologii w ustach instalatorow. Inwestor slucha, nie rozumie za bardzo, robi wielkie oczy i jest w stanie za "takie cudo" zaplacic wiecej.

 

A skąd Ci się wzięło o tych większych sprężarkach?

Sprawdziłeś ile waży uzwojenie w sprężarce Panasonic 12kW a ile np. w LG 12kW?

I co uzwojenie w Panasonic było cięższe? No proszę kto Ci takich głupot nagadał?

A do T-CAP 16kW jaka sprężarkę ładują wg. Twojej logiki? Od T-CAP 20kW (tylko takiego nie ma)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

z tym T-capkiem , to u mnie przy -20 st i na CO 45 st było 7.7 kW- nie widziałem danych COP dla tej temp zewnętrznej- zapewne CNC podał moc dla CO 35 st .

Jeśli tak jest , to super !

A to czy to jest realnie 12 kW mam w (....) - ważne ile zapłaciłem i ile zyskałem .

Przecież konkurencja nie specjalnie ma te parametry w tej samej kasie , a przy najmniej dwa lata temu tak było.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...