Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Panowie,

z tym T-capkiem , to u mnie przy -20 st i na CO 45 st było 7.7 kW- nie widziałem danych COP dla tej temp zewnętrznej- zapewne CNC podał moc dla CO 35 st .

Jeśli tak jest , to super !

A to czy to jest realnie 12 kW mam w (....) - ważne ile zapłaciłem i ile zyskałem .

Przecież konkurencja nie specjalnie ma te parametry w tej samej kasie , a przy najmniej dwa lata temu tak było.

Pzdr

 

Widzisz, masz racje napisałem to dla 35st.C :-)

dla inny parametrów nie mam, ale Ty nam uzupełniłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jest w zeczywistosci mocniejsza PC i dlatego " nie ma" spadku mocy do -15*C a w sumie i do -20 z tego co podaja.... ( Chyba ze sie myle )

Taki "myk" ... co nie zmienia faktu ze 9kW ponizej -15*C...

Teraz nie pamietam tylko jaka ma najmniejsza oddna moc

Mitsubishi P/P zrobila podobnie ;)

MSZ-FH35VEHZ - brak spadku mocy do -15*C

No i gwarantuje prace do -30*C

 

z tego pamiętam, to jest tam sprężarka 16kw "skręcona"

jak spada temperatura na zewnątrz, to sie stopniowo odkręca

daje to bardzo dobry efekt marketingowej stałej mocy do -15 :p

jakoś tak to ktoś mądry kiedyś pisał, nie wiem czy dobrze zapamiętałem :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz finał :

jest wspólna DTR-ka 9kW i 12kW 3f T-cap model F , w liście części zamiennych jest różnica ....tylko w 1 podzespole...

Czyli praktycznie w grę mogą wchodzić różne komponenty elektroniczne - a moim zdaniem przede wszystkim program pracy i może ilość czynnika .

Jeśli moja 9kW PC , to praktycznie 12kW -to cóż z tego ,jeśli ma lepsze COP i niższą cenę od większego modelu :D

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam kompresor z 12 kW w mojej 9 kW , ale nie płacę jak za 12kW...

 

Ja to wiedzialem, Ty teraz sie dowiedziales, a CNC nadal tego nie wie i cisnie kit. :)

 

Jeśli moja 9kW PC , to praktycznie 12kW -to cóż z tego ,jeśli ma lepsze COP i niższą cenę od większego modelu :D

 

Jednym slowem zlapales Pana Boga za nogi? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiedzialem, Ty teraz sie dowiedziales, a CNC nadal tego nie wie i cisnie kit. :)

 

 

 

Jednym slowem zlapales Pana Boga za nogi? :D

 

Może nie jednym słowem -tylko dokonałem najlepszy wybór pod moją chałupę w temacie parametry/koszt zakupu...

I nadal jestem uchachany:D z tego powodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pixi ,

inni producenci też mogą "przykręcić" parametry swoich PC - tylko raczej słabo im idzie ze skręceniem cen (a przynajmniej jeszcze nie dawno tak było).

Zarzut dla Panasa ,że piszą 9 kW zamiast 12 kW -nic nie znaczy , jeśli cena i parametry grają , nieprawdaż ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to wiedzialem, Ty teraz sie dowiedziales, a CNC nadal tego nie wie i cisnie kit. :)

 

Jednym slowem zlapales Pana Boga za nogi? :D

 

Witam

 

Przecież nikt nie odkrył tu Ameryki.

Mitsubishi robi to samo w swojej lini Zubadan.

Inni producenci zapewne też i nie mam tu na myśli VW 1,9 tdi (90-150 KM), zależnie od specyfikacji = ceny)

 

Pisałem o tym ponad dwa lata temu w http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171750-Pompy-ciep%C5%82a-powietrze-woda&p=6761040&viewfull=1#post6761040, cyt.

Ta sprężarka, przynajmniej w mojej wersji T-Capa z roku 2012 to podwójna rotacyjna Matsushita (m in. Panasonic) o symbolu 5JD420XAA22, obecnie prawdopodobnie zastąpiona przez inną lub o innym symbolu, ale nie chce mi się szukać

Nominalna wydajność to 45800 BTU, co odpowiada ok. 13,4 kW. Pasuje do 9-ki i 12-ki. Do 16-ki jest za mała i tu Bway ma rację.

 

Różnica w literce A bądź B dotyczy wyłącznie zasilania I lub III fazowego, co wyjaśniono e dalszej dyskusji.

Brałeś PYxis w niej czynny udział, więc nie powinno to być dla Ciebie żadną sensacją

 

Jak widać przez ponad 5 lat Panas nie zmienił sprężarki w T-Cap.

Zapewne świadczy to o jej dojrzałości, tak konstrukcyjnej jak i technologicznej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak w końcu z tą mocą jest dokładnie w przypadku T-CAP 9 kW. Jezeli jest to 7,7 kW przy -20 to z pracująca grzałką będzie to 10,7 kW. Dobrze to rozumiem? Czy ta grzałka która jest w nim zamontowana, da radę ogrzać dom przy temp. np -30. Widziałem że w pompach 12 kW jest grzałka 6kW, więc ta opcja jest może bardziej elastyczna na mrozy poniżej 25 przy moim zapotrzebowaniu na ciepło.

Ciężko się w tym wszystkim połapać, pomimo wnikliwej lektury forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imrahil

Rozumiem, że ze swojego prostego i w prosty sposób sterowanego systemu grzewczego jesteś zadowolony i żadnego dyskomfortu przy wahaniach temperatury powietrza wewnątrz o 0,4*C nie odczuwasz.

Przy 2-3 cyklach/dobę - do temperatury podłogówki również zastrzeżeń nie masz.

To może chociaż w okresach przejściowych coś Ci nie odpowiada (jak niektórym)?

Jakie minimalne długości cykli pracy zanotowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cristoteles

1/Przestudiuj cały temat od początku ze zrozumieniem ,

2/Zaznajom się z parametrami PC ; http://www.panasonicproclub.com/uploads/PL/catalogues/EU%20AQUAREA%2017%20ATT_PL2.pdf

3/Dane ; wg. CNC_POMPY_CIEPLA

a/ dla temperatury czynnika zasilającego podłogówkę = 35 C ;

Panasonic T-CAP 9 /kW 3/1 / faz przy - 20 st.C ma 8,9 kW

Panasonic SDC 9 /kW 3 /faz przy -20 st.C ma 7,1 kW

b/ dla temperatury wody zasilającej 45 C/ grzejniki ;wg.bobrow

Panasonic T-CAP 9kW 3/1 /faz przy -20 st.C ma 7,7 kW

4/ Podałem Tobie średnie temperatury zewnętrzne dla Nowego Sącza - patrz.parę stron wstecz , więc po co Tobie PC dla temp ; - 30 C jak takie temperatury nie występują ,

5/Zawsze możesz zamontować kozę lub kominek - awaryjnie

 

6/ Tylko jak te parametry PC mają się do wyników z symulacji ; #575; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page29

 

PC 9 kW- 4 modele.jpg

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4/ Podałem Tobie średnie temperatury zewnętrzne dla Nowego Sącza - patrz.parę stron wstecz , więc po co Tobie PC dla temp ; - 30 C jak takie temperatury nie występują ,

 

No faktycznie. Srednia miesieczna dla terytorium polski nie osiaga wartosci -30*C. Minimum to chyba nieco mniej niz -3*C na wschodzie Polski. Po co wiec wogole brac pod uwage grzalki i inne duperale przy PW. Wystarczy, jak bedzie jakos pracowala do -5*C, bo takie temperatury tez nie wystepuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...