Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

cristoteles

1/Przestudiuj cały temat od początku ze zrozumieniem

4/ Podałem Tobie średnie temperatury zewnętrzne dla Nowego Sącza - patrz.parę stron wstecz , więc po co Tobie PC dla temp ; - 30 C jak takie temperatury nie występują

 

Staram się czytać uważnie, ale mam nieodparte wrażenie, że ile głów tyle poglądów, przynajmniej na FM

Po drugie temperatury może w Nowym Sączu nie spadają w okolice -30, ale na pobliskich górach już tak. Ja nie buduję domu obok stacji meterologicznej w Sączu, więc spodziewam się temperatur o kilka stopni niższych niż te, o których Ty możesz przeczytać w statystykach.

 

Czy Twoim zdaniem powinienem wybrać pompę T-CAP 12 kW? Wiem, że temp. min. występują krótko, ale nie chcę wtedy aby zabrakło w domu komfortu cieplnego. Pompa taka będzie załączać się częściej niż 9kW, co chyba też nie jest za dobre dla sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

cristoteles

Musisz sobie wg.mnie odpowiedzieć na pytanie ; w jaki sposób obecnie jesteś przygotowany na mrozy - 30 C .

 

80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na

Temperatury > - 2 C ,

 

Przeprowadź symulację wg.kalkulatora i sam musisz zdecydować co Tobie b.pasuje .

 

Przy temperaturze zewnętrznej ok; - 2 C do 0 C - będziesz potrzebował tylko 5 kW mocy - do ogrzania swojej rezydencji do temperatury ok. 20 C

 

Wszelkie podpowiedzi nie poparte danymi ; to tylko preferencje autorów tekstu .

 

Mimo , że jak mówią kalkulator kłamie na + , to kłamie we wszystkich wersjach .

Do tej pory nikt z posiadających PC Panasonic - nie dokonał symulacji i nie przedstawił analizy symulacji z rzeczywistością

 

Uzyskaj oferty cenowe instalatorów i się zastanów co chcesz osiągnąć

 

Jedni jeżdżą Oplem a inni Audi . Tym i innymi autami też dojedziesz do celu

 

Nasiąkaj wiedzą - jak proponuje tu jeden z kolegów - Pozdrawiam

 

 

Szanowni Koledzy, Panowie

- Jeżeli eksploatujecie już swoje Panasy parę sezonów Proszę ;

 

Zróbcie symulację sprawdzające dla Waszych budynków na kalkulatorze Panasa

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej ,

kalkulator Panasa szacuje koszty zużycia PC przy podanych parametrach - a to jest tylko informacja poglądowa.

W moim przypadku odchyłka od wyniku jest ok -30% w zeszłym roku i ok w tym roku....

Moim zdaniem ważne jest:

-dobranie odpowiedniej mocy

-wybór producenta i modelu

-optymalne zgranie systemu

Ile zużyjemy prądu na PC po za w/w składnikami zależy od danego sezonu i preferencji danych użytkowników, program Panasa nie określa OZC

Pzdr

 

PS

Proszę o wyrozumiałość dla kol. Andrzeja- widzę duże zaangażowanie w chęci pomocy innym forumowiczom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku odchyłka od wyniku jest ok - 30% w zeszłym roku i ok w tym roku....

 

Jak zwykle odpowiedź merytoryczna dająca podstawy do konstruktywnej dyskusji .

O to mnie chodziło, a nie ujadanie w stylu zbrodniczej komuny czy sianie nienawiści ,analogicznie jak w wykonaniu obecnej dobrej zmiany , nie wnoszące nic konstruktywnego do dyskusji na forum,

 

Wiadomo , że ;

- są to kalkulacje poglądowe ,

- do ich obliczeń potrzebne są dane z OZC , a nie odwrotnie ,

- zastanawiające jest to ( patrz zamieszczona tabela ) , że wyniki dla PC Panasonic o mocy 9 kW ,tak dla jednostki zwykłej 3f jak i TCap /1f/3f - prawie się nie różnią ( oprócz ceny jednostek )

- to nie są moje prawdy objawione lecz wyniki uzyskane na symulatorze Panasonica , dla tych samych założeń ,

- jeżeli kolejni koledzy zrobią symulacje dla swoich budynków , to będziemy mieli większy przegląd jak ten kalkulator zaniża dane odnośnie zużycia ,

- analogia podobna jak przy danych zużycia paliw podawanych przez producentów aut,( wg moich danych rzędu - 20 % )

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

- jeżeli kolejni koledzy zrobią symulacje dla swoich budynków , to będziemy mieli większy przegląd jak ten kalkulator zaniża dane odnośnie zużycia ,

- analogia , podobna jak przy danych zużycia paliw podawanych przez producentów aut ,

 

Byłoby super tylko jakoś nie widać chęci użytkowników, jedynie kolega Bobrow :) Chyba inni po prostu nie czytają tego tematu i nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- to nie są moje prawdy objawione lecz wyniki uzyskane na symulatorze Panasonica , dla tych samych założeń ,

- jeżeli kolejni koledzy zrobią symulacje dla swoich budynków , to będziemy mieli większy przegląd jak ten kalkulator zaniża dane odnośnie zużycia ,

- analogia podobna jak przy danych zużycia paliw podawanych przez producentów aut,( wg moich danych rzędu - 20 % )

 

no,no - nie ma to jak podejść naukowo do tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

imrahil

Rozumiem, że ze swojego prostego i w prosty sposób sterowanego systemu grzewczego jesteś zadowolony i żadnego dyskomfortu przy wahaniach temperatury powietrza wewnątrz o 0,4*C nie odczuwasz.

Przy 2-3 cyklach/dobę - do temperatury podłogówki również zastrzeżeń nie masz.

To może chociaż w okresach przejściowych coś Ci nie odpowiada (jak niektórym)?

Jakie minimalne długości cykli pracy zanotowałeś?

 

u mnie nie ma wahań o 0,4°C jeśli regulacja nie jest zaburzona przez słońce. słońce czasem podwyższa mocno temperaturę. nigdy temperatura wieczorem nie była niższa niż rano. w okresach przejściowych wg mnie grzałka jest trochę za słaba, bo nie jest w stanie szybko podgrzać podłogi po kilku dniach bez ogrzewania.

 

zastosowałem prosty algorytm sterowania kablarzy. jak mam stałą temperaturę na termostacie, to w okresach przejściowych grzanie wygląda tak, że grzałka załącza się nawet na 7-8 godzin co kilka dni i to powodować może dyskomfort. zrezygnowałem z tego zastosowałem sterowanie forumowego jaśka - zwiększam, temperaturą zadaną przed drogą taryfą w kilku krokach (czyli o godzi. 3 zadana na termostacie = zadana+0,2, o 4 zadana+0,4, o 5 zadana+0,6) , żeby wymusić praktycznie codziennie grzanie. przy wejściu w drogą obniżam zadaną. w południowym okienku też podwyższam znacznie ponad zadaną w domu (zadana+0,6), żeby wymusić codzienne grzanie (to filtruje zyski bytowe i i niewielkie słoneczne). minimalny cykl to około 1h. przy takim czasie pracy grzałki 6 kW termometr nawet nie drgnie w domu z silikatu na płycie fundamentowej ze stropem żelbetowym, a grzałka załącza się maksymalnie 2 razy na dobę. nie ma żadnego taktowania. gdyby nie ten tryb sterowania, to grzałka załączałaby się jeszcze rzadziej, ale po prostu wymuszam prawie codzienne grzanie ze względu na komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imrahil,

gdybym teraz ponownie budowałbym dom , to byłby to dom pasywny (lub prawie pasywny).

Zamiast ponosić koszty na PC , założyłbym PV + grzałki do wody na CO i CWU...

Super- cieszę się , że fajnie Ci to wyszło.

Pzdr

 

PS

Musiałbym chyba zmienić temat na naszym forum ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

a tak mi się jeszcze nasunęło odnośne tego nieszczęsnego symulatora P

wszyscy producenci mają przecież swoje symulatory, programy doboru itd,itd....

Ja tylko pamiętam, że jak rozesłałem zapytania ofertowe X lat temu (ponad 20) - wszystkim wysłałem ten sam pakiet danych (kilka firm poprosiło o więcej danych) - proponowano mi PC p mocach od 6kw do prawie 15kw, Zdecydowałem się na 7,6kw

Jestem przekonany, że każda (lub prawie każda) firma wklepała pracowicie dane do swojego "symulatora" i potem proponowali mi PC o określonej mocy. Rozrzut mocy proponowanych PC chyba dobrze świadczy o jakości takich "symulatorów" :p

czasy teraz inne, niby świadomość większa, ale aż tak wiele się nie zmieniło w tej kwestii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad sensem przewymiarowania pompy p-w i grzania w II taryfie. Takie grzanie odbywa się w godzinach nocnych, pomijam tu okienko w ciągu dnia, a więc temperatura jest zawsze niższa o te powiedzmy kilka stopni niż w ciągu dnia, a więc COP też idzie w dół. Oszczędności z grzania w taniej taryfie na siłę chyba jednak są mniejsze niż te które wynikają z prostego rachunku matematycznego, bo nie uwzględniają tego, że pompa pracuje w niższych temperaturach.

 

Druga sprawa czy w końcu można realnie oszacować koszty ogrzewania na podstawie OZC czy jednak to tylko wróżenie z fusów?

 

Krytykujecie kolegę Andrzej501 i wyzywacie go od szkodników. Skoro tak, to może robić to konstruktywnie i pokazać gdzie się myli i jak bardzo. Wtedy przekaz będzie miał jakiś sens, bo wg mnie po co pisać skoro nie ma nic się do przekazania i chce się tylko kogoś obrazić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty Boberek popadasz ze skrajnosci w skrajnosc. To taka forumowa odmiana osobowosci typu "borderline". ;)

 

Pixi,

ale co Cię w dooopę gryzie ?

Jedna sprawa co zrobić z tym co się ma , a druga sprawa co by się zrobiło przy kolejnej budowie...

Stary- PC to nie religia , chodzi o to żeby było w chałupie ciepło bez dymu i przy najniższych możliwych kosztach pod dany komfort

Bywaj

 

PS

Czy w pomieszczeniu z PC masz mały ołtarzyk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krytykujecie kolegę Andrzej501 i wyzywacie go od szkodników. Skoro tak, to może robić to konstruktywnie i pokazać gdzie się myli i jak bardzo. Wtedy przekaz będzie miał jakiś sens, bo wg mnie po co pisać skoro nie ma nic się do przekazania i chce się tylko kogoś obrazić.

 

Poszukaj sobie to znajdziesz takie przykłady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oszczędności z grzania w taniej taryfie na siłę chyba jednak są mniejsze niż te które wynikają z prostego rachunku matematycznego, bo nie uwzględniają tego, że pompa pracuje w niższych temperaturach.

 

COP spadnie o 1, może kilka dziesiątych. A prąd w tańszej strefie jest ponad 2x tańszy. Zdecydowanie opłaci się grzać w tańszej strefie jak ktoś ma G12.

A czy G11 się bardziej nie opłaci? Musiałbyś mieć dużo większe zużycie niezwiązane z ogrzewaniem w droższej strefie nie do przeniesienia bez wyrzeczeń do tańszej strefy, żeby G11 była tańsza.

 

Urządzenie, które pobiera 100W i pracuje cały czas zużyje (tak orientacyjnie - trzeba przeliczyć dla konkretnego dostawcy wszystkie składniki zmienne).

G11: 0,6zł/kWh x 24h x 0,1kW= 1,44zł

G12: (0,33zł/kWh x 10h x 0,1 kW) + (0,69zł/kWh x 14h x 0,1 kW) = 0,33zł + 0,966zł = 1,30 zł

 

Więc urządzenia, które pobierają nawet niewielki prąd, za to non stop (routery, rekuperator, urządzenia w standby itd.) wyjdą taniej przy G12. Nawet lodówka, chociaż ona więcej prądu zużywa, gdy trzaskasz drzwiami czy ładujesz do niej zakupy - czyli raczej w droższej strefie, wyjdzie taniej albo bardzo porównywalnie.

 

Urządzenia najbardziej energochłonne, typu pralka, zmywarka czy ogrzewanie - stosunkowo łatwo przestawić w tańszą strefę, więc przyniosą dodatkowe oszczędności.

 

Czyli tylko w bardzo nietypowych sytuacjach G11 się opłaci u kogoś, kto grzeje prądem. Musiałby mieć jakąś mocno energochłonna aktywność dzienną (mocne stacje robocze i/lub dużo drukowania). żeby to zmienić.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prad w taniej jest tak 2-3x tanszy. Czy nocny COP bedzie az w takim stosunku lecial na ryj?

Nie, nie bedzie.

 

 

o ile sobie przypominam, to było to już nie raz szacowane. Spadek COP jest z nawiązką rekompensowany niższą cenę prądu (j.w.)

U mojego dostawcy prąd chyba nawet ponad 3x tańszy w G12w niż byłby w G11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary- PC to nie religia , chodzi o to żeby było w chałupie ciepło bez dymu i przy najniższych możliwych kosztach pod dany komfort

 

Ja wlasnie sie boje, ze "dom pasywny" taka religia sie staje u Ciebie. To jest dopiero "sekta"!

Tu sporo ludzi celowalo w dom pasywny, a skubaniec prawie zawsze wychodzi polpasywny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...