Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ja wlasnie sie boje, ze "dom pasywny" taka religia sie staje u Ciebie. To jest dopiero "sekta"!

Tu sporo ludzi celowalo w dom pasywny, a skubaniec prawie zawsze wychodzi polpasywny. :)

 

Tia -dopiero drugi raz stwierdziłem tylko , że kiedy bym ponownie budował chałupę , to CO póściłbym na grzałce...

Może Ty już wiesz , że będę budował...

Religia ....

Człecze- ......,.....

Wygumkowałem się- to się może zastanów , tym razem nad sobą....

My New Religion...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Boberek, czy aby na pewno JA mam sie nad soba zastanawiac?

A kto pisze takie farmazony? Cos z pamiecia nie za mocno. :)

 

A co jest " farmazonem" - może grzałka Imrahila ?

Podobno coś tam osobiście "majstrujesz" ( podobno w cechu "hydraulików"dorabiasz)-wnioskuję zatem , że posiadasz podstawowy zestaw narzędzi , dlatego proponuję zastosuj jedno z nich :

młotek - i porządnie się w łeb puknij , bo coś z dekielkiem masz nie halo...

Zasiedziałeś się w tej zapyziałej gruntówce on/offowej i świata po za tym nie widzisz - a ten już dawno odjechał...

Ogarnij się i nie pyszcz tyle , bo w końcu Tomek straci cierpliwość i dostaniesz to , co powinieneś- zasłużony banik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem że w pompach 12 kW jest grzałka 6 kW, więc ta opcja jest może bardziej elastyczna na mrozy poniżej 25 przy moim zapotrzebowaniu na ciepło.

Ciężko się w tym wszystkim połapać, pomimo wnikliwej lektury forum.

 

Twoje OZC to; Obciążenie cieplne - 10 kW, zapotrzebowanie na ciepło - 17000 kWh.

 

Pewne dane wykazywane przez producenta są do temperatury -15 C ;

-dla... 9 kW - to 9 kW mocy + 3 kW z grzałki ,

-dla 12 kW - to 12 kW mocy + 6 kW z grzałki ,

 

Jeżeli nie masz grubych wylewek tj. ok.15 cm - to nie wykorzystasz w pełni 18 kW mocy , bo przegrzejesz pomieszczenia .

Zobacz uwagi użytkowników ; Kamil , Map78 w pkt.14 .http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

oraz uwagę użytkownika asaselllo ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?295917-OZC-12kW-a-moc-pompy-9-kW-Da-rad%C4%99/page4

Instalacja podłogówki musi być zaprojektowana dla ;

- 12 kW/delta 5 st. przepływ optymalny = 2,150 m3/h ; minimalny 19 L /min

- 09 kW/delta 5 st. przepływ optymalny = 1,612 m3/h ; minimalny 10 L /min

 

Dla strefy III ilość ;

Godzin z temperaturą poniżej -15 stopni jest 19 ;

http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/#more-2224 , i tylko dla tej ilości godzin w sezonie będziesz potrzebował mocy ok.10 kW dla temperatury wewnętrznej budynku 20 C .

Różnicę tą pokryje moc uzyskana z grzałki elektrycznej .

 

Wg.mojej wiedzy , wystarczy Tobie bez problemu PC o mocy 9 kW/TCap

 

Da radę , tylko będzie więcej godzin pracowała . Będzie uszyta na miarę . Wygeneruje mniejsze koszty eksploatacji na sezon , będzie pracowała z wyższym COP niż 12 kW

 

Instalator - będzie preferował PC 12 kW , bo im większa moc PC , tym on ma większy zysk na Tobie ze sprzedaży PC

 

Twój budynek dla 0 C - będzie potrzebował 5 kW mocy, a moc minimalna sprężarki 12 kW to 2,57 kW. Jaka jest moc minimalna uzyskana - to nikt nie podał na forum dla PC 12 kW .

Dla PC 9 kW minimalna moc uzyskana - jest to = 3,4 kW - bobrow

 

Będziesz miał oferty cenowe PC , plus wiedza nabyta = decyzja

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme,

wychodzi Ci dość wysoka średnia cena kWh-przypuszczam , że jest to mocno związane z PC.Jaki masz algorytm dzienny pracy PC (wł/wył, zmiany temp , itp)

U mnie dla całego domu wychodzi już drugi sezon 0.43 pln w G12W (wszystko na prąd).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o pomoc. Pow. ogrzewania ok. 196 metrów, całość podłogówka plus dwa grzejniki w łazienkach. Projektowe obciążenie cieplne - 10kW. Pompa głębinowa, zaprojektowane dwa odwierty po 98 metrów, będzie WM.

 

Zapytania porozsyłane jeszcze przed OZC, ale ogólne założenia plus projekt wykonawczy, a więc i dobór pompy (9kW) był przesłany. To co spłynęło od wykonawców to pc od 8 do 10kW. Wg OZC powinna być 12?

 

W przyszłym tyg. przyjeżdża instalator z propozycją pomp Nibe i Alpha Inotec. Chciałbym się jakoś przygotować do rozmowy i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie poprzez naświetlenie pewnych spraw. Rozumiem, że bufora nie potrzeba, bo buforem jest podłogówka.

 

Po rozmowach telefonicznych, mailowych namawia na Nibe 1145 10 kW. Jeżeli musiałaby być 12kW pytanie czy opłaca się dopłacić np. do Nibe 1155 lub 1255 (czym w ogóle te modele się różnią poza wagą?:) ).

 

Dom zamieszkiwać będą 4 osoby - 180 litrów zbiornika na CWU to pewnie mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o pomoc. Pow. ogrzewania ok. 196 metrów, całość podłogówka plus dwa grzejniki w łazienkach. Projektowe obciążenie cieplne - 10kW. Pompa głębinowa, zaprojektowane dwa odwierty po 98 metrów, będzie WM.

 

Zapytania porozsyłane jeszcze przed OZC, ale ogólne założenia plus projekt wykonawczy, a więc i dobór pompy (9kW) był przesłany. To co spłynęło od wykonawców to pc od 8 do 10kW. Wg OZC powinna być 12?

 

W przyszłym tyg. przyjeżdża instalator z propozycją pomp Nibe i Alpha Inotec. Chciałbym się jakoś przygotować do rozmowy i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie poprzez naświetlenie pewnych spraw. Rozumiem, że bufora nie potrzeba, bo buforem jest podłogówka.

 

Po rozmowach telefonicznych, mailowych namawia na Nibe 1145 10 kW. Jeżeli musiałaby być 12kW pytanie czy opłaca się dopłacić np. do Nibe 1155 lub 1255 (czym w ogóle te modele się różnią poza wagą?:) ).

 

Dom zamieszkiwać będą 4 osoby - 180 litrów zbiornika na CWU to pewnie mało?

 

kto Ci robił OZC? Wydaje mi się, że nikt się nad tym tematem jeszcze nie pochylił. Czyżby były to dane z projektu domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja poproszę o pomoc. Pow. ogrzewania ok. 196 metrów, całość podłogówka plus dwa grzejniki w łazienkach. Projektowe obciążenie cieplne - 10kW. Pompa głębinowa, zaprojektowane dwa odwierty po 98 metrów, będzie WM.

 

Zapytania porozsyłane jeszcze przed OZC, ale ogólne założenia plus projekt wykonawczy, a więc i dobór pompy (9kW) był przesłany. To co spłynęło od wykonawców to pc od 8 do 10kW. Wg OZC powinna być 12?

 

W przyszłym tyg. przyjeżdża instalator z propozycją pomp Nibe i Alpha Inotec. Chciałbym się jakoś przygotować do rozmowy i mam nadzieję, że mi w tym pomożecie poprzez naświetlenie pewnych spraw. Rozumiem, że bufora nie potrzeba, bo buforem jest podłogówka.

 

Po rozmowach telefonicznych, mailowych namawia na Nibe 1145 10 kW. Jeżeli musiałaby być 12kW pytanie czy opłaca się dopłacić np. do Nibe 1155 lub 1255 (czym w ogóle te modele się różnią poza wagą?:) ).

 

Dom zamieszkiwać będą 4 osoby - 180 litrów zbiornika na CWU to pewnie mało?

 

Dziwnie wysokie to projektowe obciazenie u Ciebie. 200m2 grzanych podlog, centralna Polska i 10kW? Hm... ze bedziesz mial WM juz napisales. Napisz jak bedzie dom ocieplony i czy to jakis w miare typowy projekt (tzn. nie akwarium z tysiacem wykuszy i balkonami).

Jesli to normalny domek 200m2 z ociepleniem pewnie 20cm styro i jakims solidnym dociepleniem poddasza/stropu, to z OZC powinno wyjsc max 7-8kW. W takim wypadku zapotrzebowanie na cieplo w granicach 13-14 GWh. Jak zainstalujesz pompe 10kW, to juz mozesz myslec o grzaniu w ogromnej wiekszosc w tanim pradzie. Przy pompie 12kW raczej bedzie to 100% w tanim pradzie. Robie tez drobne zalozenie, ze nie zrobiles podlogowki wg jakiegos "projektu' z rurkami co 25-30cm, bo wtedy instalacja 12ki bylaby juz chyba przesadz.

 

Dolne zrodlo - dla zapotrzebowania domu na poziomie 14 GWh masz je obciazone moca 30W/m, wiec jak najbardziej rade da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ocieplony grafitem 18cm - od strony południowej 20-24 cm. Fundamenty od zewnątrz styro 0,038 15 cm. Dach w najniższym punkcie 20 cm, reszta regulowana spadkiem.,podloga 15 cm. Sporo przeszkleń

 

http://i.imgur.com/JNdfIPL.jpg

http://i.imgur.com/MLzDxLZ.jpg

 

Rurki co 10 cm, 21 obiegów - łączna długość około 1700 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje OZC to; Obciążenie cieplne - 10 kW, zapotrzebowanie na ciepło - 17000 kWh.

 

Pewne dane wykazywane przez producenta są do temperatury -15 C ;

-dla... 9 kW - to 9 kW mocy + 3 kW z grzałki ,

-dla 12 kW - to 12 kW mocy + 6 kW z grzałki ,

 

Jeżeli nie masz grubych wylewek tj. ok.15 cm - to nie wykorzystasz w pełni 18 kW mocy , bo przegrzejesz pomieszczenia .

Zobacz uwagi użytkowników ; Kamil , Map78 w pkt.14 .http://forum.muratordom.pl/showthread.php?304433-Dob%C3%B3r-pompy-wg-OZC/page17

oraz uwagę użytkownika asaselllo ; http://forum.muratordom.pl/showthread.php?295917-OZC-12kW-a-moc-pompy-9-kW-Da-rad%C4%99/page4

Instalacja podłogówki musi być zaprojektowana dla ;

- 12 kW/delta 5 st. przepływ optymalny = 2,150 m3/h ; minimalny 19 L /min

- 09 kW/delta 5 st. przepływ optymalny = 1,612 m3/h ; minimalny 10 L /min

 

Dla strefy III ilość ;

Godzin z temperaturą poniżej -15 stopni jest 19 ; http://www.blog.karbon.com.pl/pc-powietrzna/jak-optymalnie-dobrac-moc-powietrznej-pompy-ciepla/#more-2224 , i tylko dla tej ilości godzin w sezonie będziesz potrzebował mocy ok.10 kW dla temperatury wewnętrznej budynku 20 C . Różnicę tą pokryje moc uzyskana z grzałki elektrycznej .

Wg.mojej wiedzy , wystarczy Tobie bez problemu PC o mocy 9 kW/TCap

Da radę , tylko będzie więcej godzin pracowała . Będzie uszyta na miarę . Wygeneruje mniejsze koszty eksploatacji na sezon , będzie pracowała z wyższym COP niż 12 kW

 

Instalator - będzie preferował PC 12 kW , bo im większa moc PC , tym on ma większy zysk na Tobie ze sprzedaży PC

 

Twój budynek dla 0 C - będzie potrzebował 5 kW mocy, a moc minimalna sprężarki 12 kW to 2,57 kW. Jaka jest moc minimalna uzyskana - to nikt nie podał na forum dla PC 12 kW .

Dla PC 9 kW minimalna moc uzyskana - jest to = 3,4 kW - bobrow

 

Będziesz miał oferty cenowe PC , plus wiedza nabyta = decyzja

Ogólnie to OZC mam liczone dla -20/22 i 25 w łazienkach.

Przy -15 pompa 9kW pokryje moje zapotrzebowanie bez udziału grzałki, albo z jej niedużym udzialem.

10 kW jest liczone tylko dla c.o., także muszę coś dodać dla CWU. Mam przewidziany kominek, tylko narazie nie planowałem ani nadmuchu ani płaszcza wodnego. Może zdecyduję się na takie rozwiązanie i pompę 9 kW, bo tych temp. poniżej -20 będzie rzeczywiście niewiele. Dogrzanie kominkiem nie stanowiłoby problemu.

Mam jeszcze opcję, żeby zamontować WM wtedy OZC będzie wynosić 8,2 kW i 12500 kWh/rok. Tylko jestem na etapie po tynkach i wylewkach i dodatkowe ok. 20 tys.(mam dwie wyceny na tę kwotę) na WM to trochę dużo. Różnica zwróci się nawet pomimo zakupu droższej pompy po wielu, wielu latach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dziękować pięknie - nam też się podoba ;)

Czyli zostaje 12 kW, to teraz pytanie czy opłaca się dopłacić do urządzenia, które ma modulowaną wydajność grzewczą np. Nibe 1155 - zakres od 3 do 12kW. Dopłata z cennika to jakieś 6k do modelu standardowo 12kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...