Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to IMHO sensu nie ma, bo bedziesz sie zastanawial, jak zmusic pompe do pracy z pelna moca w godzinach taniej taryfy.

 

Hm... 14950kWh, to jakos niewiele niedoszacowalem (nie widzac domu na oczy).

Asolt do projektowego obciazenia cieplnego dodal spory zapas. Ja bym jako moc nominalna poimpy przyjal 9kW i ew od tej mocy przewymiarowywal. Tak 12ka wydaje sie byc trafiona w punkt. :)

Edytowane przez Pyxis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ogólnie to OZC mam liczone dla -20/22 i 25 w łazienkach.

Przez 19 h możesz zejść z temperaturą w budynku < 22 C i wówczas będzie OK

 

"" Mam jeszcze opcję, żeby zamontować WM wtedy OZC będzie wynosić 8,2 kW i 12500 kWh/rok. Tylko jestem na etapie po tynkach i wylewkach i dodatkowe ok. 20 tys.(mam dwie wyceny na tę kwotę) na WM to trochę dużo. Różnica zwróci się nawet pomimo zakupu droższej pompy po wielu, wielu latach.""

Budynek spełni wymagania bez WM ????

Komfort życia z WM jest dużo wyższy , a szczególnie dla tych z uczuleniami

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dziękować pięknie - nam też się podoba ;)

Czyli zostaje 12 kW, to teraz pytanie czy opłaca się dopłacić do urządzenia, które ma modulowaną wydajność grzewczą np. Nibe 1155 - zakres od 3 do 12kW. Dopłata z cennika to jakieś 6k do modelu standardowo 12kW.

 

przemyśl czy naprawdę chce NIBE - wiem że ma bardzo dobre opinie, ale swego czasu jak przeczytałem gdzieś jakie tam jest sterowanie, to się mocno zdziwiłem. Jakieś stopniominuty, z tego co pamiętam, to jest trochę kłopotliwe może być ustawienie pod pracę w taniej taryfie, konsekwencją takiego sterowania była chyba też duża ilość załączeń (chyba że mnie pamięć zawodzi)

Jak pierwszy raz o tym przeczytałem, to pomyślałem sobie, że to taka odmiana planowanego postarzania produktu...dużo załączeń, to sprężarka szybciej padnie :p

 

tutaj wątek znalazłem, nie chce mi się go całego czytać, to co napisałem, to to co pamiętam

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?191033-Pompy-ciepła-gruntowe-Nibe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis laik ze mnie - podstawowe skróty znam ale id? :)

 

JTKirk dzięki, zaraz zapoznam się z tematem. Akurat w tej firmie całościowo najtaniej mi wychodzi instalacja, głównie chodzi o odwierty. Oprócz nibe proponują Alpha Inotec z modułem pasywnego chłodzenia w cenie - od taka promocja.

 

Tomaszs131 u mnie już po tym etapie - 15 cm styro plus około 6 cm anhydrytu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis laik ze mnie - podstawowe skróty znam ale id? :)

 

Sorki, literowka, juz poprawilem. :)

 

Tomaszs131 u mnie już po tym etapie - 15 cm styro plus około 6 cm anhydrytu.

 

To nie jest dobry material na grzanie akumulacyjne. Grubosc 6cm tez doopy nie urywa. Moze byc problem z akumulacja wystarczajacej ilosci ciepla przy nastawieniu sie na tani prad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Dolne zrodlo - dla zapotrzebowania domu na poziomie 14 GWh masz je obciazone moca 30W/m, wiec jak najbardziej rade da.

Mogę się mylić ale odwierty wydają mi się trochę niedoszacowane. 190 metrów trochę mało, moje 200 m odwierty są dobrane na styk, (obliczenia geologiczne + spostrzeżenia z trzech sezonów grzania). Lepiej trochę przewymiarować DZ niż korzystać z grzałki.

Może wihajster lepiej naświetli ten temat, w końcu sam wykonuje odwierty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jak to będzie wyglądać przed wprowadzeniem, trochę czasu z wykończeniem w środku mi zejdzie.

Gdzieś człowiek naczytał się mądrych rzeczy i zdecydował na anhydryt, dodatkowo poczytał jaką grubość wylewka standardowa powinna mieć, więc tym bardziej poszedł w anhydryt, bo miejsca już nie było.

 

A skoro już w tym temacie jesteśmy - wygrzewanie od razu po montażu pc czy przed pracami w środku (płytki)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to IMHO sensu nie ma, bo bedziesz sie zastanawial, jak zmusic pompe do pracy z pelna moca w godzinach taniej taryfy.....

 

Nie wprowadzaj ludzi w błąd, nie powielaj mitów, invertera na oczy nie widziałeś, nie masz pojęcia jak pracuje.

Nad niczym nie musi się zastanawiać i niczego zmuszać. Po prostu zaprogramuje godziny pracy.

Czy się to komuś podoba czy nie - przyszłość PC to sprężarki inverterowe. Daikin wprowadził na rynek już w 2013 roku inverterową gruntówkę i kolejni producenci dołączają ze swoimi pompami.

Tak samo było z klimatyzacją. Po co komu inverter. Nie minęło 10 lat i na rynku pozostaly tylko invertery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale odwierty wydają mi się trochę niedoszacowane. 190 metrów trochę mało, moje 200 m odwierty są dobrane na styk, (obliczenia geologiczne + spostrzeżenia z trzech sezonów grzania). Lepiej trochę przewymiarować DZ niż korzystać z grzałki.

Może wihajster lepiej naświetli ten temat, w końcu sam wykonuje odwierty.

 

W sumie z "tabelek" wychodzi, ze wystarcza na takie zapotrzebowanie jak ma policzone kolega.

Zalezy tez czego sie spodziewamy w "dolku" sezonu. Jakich temperatur DZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzaj ludzi w błąd, nie powielaj mitów, invertera na oczy nie widziałeś, nie masz pojęcia jak pracuje.

Nad niczym nie musi się zastanawiać i niczego zmuszać. Po prostu zaprogramuje godziny pracy.

 

Z tego co wiem, nie kazdy sterownik jest w stanie wymusic grzanie w zadanych godzinach z moca nominalna. Czy sie myle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się mylić ale odwierty wydają mi się trochę niedoszacowane. 190 metrów trochę mało, moje 200 m odwierty są dobrane na styk, (obliczenia geologiczne + spostrzeżenia z trzech sezonów grzania). Lepiej trochę przewymiarować DZ niż korzystać z grzałki.

Może wihajster lepiej naświetli ten temat, w końcu sam wykonuje odwierty.

W projekcie miałem 3 odwierty po 90 metrów. Po obliczeniach geologa zostały 2 odwierty po 98 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskocze w dyskusję..

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku 5 (wliczając 4 osoby po 0,25 na głowę)

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 6789 kWh/rok

Zapotrzebowania - ogrzewanie 47,3 kWh/(m2·rok)

 

Dom Parterówka 140m2 grzania - wylewka 8cm

 

Chciałbym grzac w taniej taryfie ale nie tracic w dzien (szczególnie popołudniu) komfortu ciepłego. Przewiduje tak 70/30 - 80/20 grzanie II taryfa / I taryfa

Tem w domu w dzien 22,5C

Zbiornik bedzie 300l

 

Pompy które wstepnie wybrałem

 

Panasonic 9kw 1f (dla mnie minus to słaby cop)

7c - 9kw

2c - 6,70kw

-7c - 5,90kw

-15c - 5,9kw

 

Panasonic 9kw 3f (dobry cop ale chyba za mocna ?)

7c - 9kw

2c - 9kw

-7c - 9kw

-15c - 8,30kw

 

oraz

 

Mitsiubisi SW75VHA (od 2C ma najlepszy cop)

7c - 7,88kw

2c - 7,56kw

-7c - 6,91kw

-15c - 6,60kw

 

Prosze o porade która by najlepiej pasowała do mojego domu.

Edytowane przez leniin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wprowadzaj ludzi w błąd, nie powielaj mitów, invertera na oczy nie widziałeś, nie masz pojęcia jak pracuje.

Nad niczym nie musi się zastanawiać i niczego zmuszać. Po prostu zaprogramuje godziny pracy.

Czy się to komuś podoba czy nie - przyszłość PC to sprężarki inverterowe. Daikin wprowadził na rynek już w 2013 roku inverterową gruntówkę i kolejni producenci dołączają ze swoimi pompami.

Tak samo było z klimatyzacją. Po co komu inverter. Nie minęło 10 lat i na rynku pozostaly tylko invertery.

 

Czemuż się dziwić temu, czasy kiedy produkowało się trwałe i opłacalne w naprawie urządzenia już dawno odeszły, dziś liczy się sprzedaż, oczywiście dostaniesz i nawet 10 lat gwarancji na te nowe wynalazki jak będziesz serwisował co roku za niemałe pieniądze, ale i producentowi się to opłaca i firmom instalacyjnym też.

 

Oczywiście w swojej wypowiedzi nie jestem bezstronny, ale chyba nikt tego nie oczekuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemuż się dziwić temu, czasy kiedy produkowało się trwałe i opłacalne w naprawie urządzenia już dawno odeszły, dziś liczy się sprzedaż, oczywiście dostaniesz i nawet 10 lat gwarancji na te nowe wynalazki jak będziesz serwisował co roku za niemałe pieniądze, ale i producentowi się to opłaca i firmom instalacyjnym też.

?

Ideałem jest ,że by nie serwisować tych urządzeń / A w szczególności ,żeby nikomu to się nie opłacało .Ani producentom ,ani instalatorom.:yes:

Edytowane przez fachman19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś człowiek naczytał się mądrych rzeczy i zdecydował na anhydryt, dodatkowo poczytał jaką grubość wylewka standardowa powinna mieć, więc tym bardziej poszedł w anhydryt, bo miejsca już nie było.

 

Czemu "tym bardziej"? Chcesz mieć cienką wylewkę, o dobrych parametrach przewodnictwa, żeby szybko sterować temperaturą posadzki? Grzejąc nie tylko w tańszej strefie, a wtedy kiedy trzeba?

 

Anhydryt lepiej przewodzi ciepło (U =2,0 W/m2K vs. 1,1-1,2). Ciepło właściwe anhydryt ma podobne (chyba - bo nie mogę znaleźć tego parametru konkretnie anhydrytu) "jastrych gipsowy czysty" ma 840J/kg, tak samo jak "jastrych gipsowy z piaskiem" i beton. Tyle, że anhydryt ma gęstość ok 2x mniejszą.

To znaczy, że aby wylewka anhydrytowa zakumulowała tyle samo ciepła, co betonowa, musi być 2x grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Projektowe obciążenie cieplne budynku 5 (wliczając 4 osoby po 0,25 na głowę) ,

czyli 4 kW - na ogrzewanie

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 6789 kWh/rok

Zapotrzebowania - ogrzewanie 47,3 kWh/(m2·rok)

Dom Parterówka - 140 m2 grzania - wylewka 8 cm

 

Chciałbym grzac w taniej taryfie ale nie tracic w dzien (szczególnie popołudniu) komfortu ciepłego.

Przewiduje tak 70/30 - 80/20 grzanie II taryfa / I taryfa .

Tem w domu w dzien 22,5C .

 

Zleć temu co robił OZC - aby określił Tobie możliwości akumulacyjne Twojej podłogówki i wówczas będziesz wybierał moc PC dla Twoich wymagań

Czy OZC - było obliczane dla średniej temperatury = 22,5 C ????

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...