Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

JTKirk

T

eoretycznie wiele rzeczy jest możliwe - ale takie dedykowane sterowanie pod kątem optymalizacji wykorzystania taniej taryfy,, to chyba tylko można indywidualnie sobie zrobić. W masowej produkcji nie bardzo widzę takie rozwiązanie.

Chyba się mylisz , też nie rozumiesz ,,idei" inwertera .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To chcial bym w osobnym poscie napisac, bo to temat "oboczny".

Powiedz mi, czy podobnego efektu (lepszej sprawnosci) nie osiagne wstawiajac do pompy on/off o nominalnej mocy 12kW sprezarke o mocy 9kW? Po prostu nie tne mocy elektronika, a fizycznie daje mniejsza sprezarke.

Nie nie da ( może jakieś małe procenty/promile) WiHi spytaj .

Tutaj dużo chodzi o sprawność silnika bldc w tym optymalny zakresie obrotów , co podobnie jak są np wentyle bldc w WM , na małych obrotach biorą mało prądu , ja mam wentyle indukcyjne i na małych obrotach wcale tak mało nie biorą , taka sprawność techniczna i tyle w temacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba je przeceniasz. Skąd mają wiedzieć, jakie jest aktualne obciążenie cieplne budynku?

A widzisz tutaj wychodzi Twoja niska wiedza techniczna , a tłumaczenie jej Tobie jest z góry skazane na niepowodzenie , bo Ty i tak wiesz lepiej .

Ale co tam , pisałeś że masz w domu klimę inwertera , zauważyłeś że ona sama potrafi sobie regulować obrotu , dmuchać cieplej lub zimniej itp ?W /g jakiś informacji to robi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwerter jest idealny pod grzejniki- przy podłogówce w T2 rzeczywiście pracuje jak on/off z buforem , ale nadal będzie miał lepszą pracę ( ale nie cenę zakupu)

 

Tak , do pracy z grzejnikami inwerter nadaje się lepiej jak on/of , ak\le tutaj trochę gorzej z tym wykorzystaniem taniej taryfy , ale co do pracy z podłogówka mylisz się , to zależy też dużo od przewymiarowania pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , do pracy z grzejnikami inwerter nadaje się lepiej jak on/of , ak\le tutaj trochę gorzej z tym wykorzystaniem taniej taryfy , ale co do pracy z podłogówka mylisz się , to zależy też dużo od przewymiarowania pc

Moglbys rozwinac temat przewymiarowania....?

Jestem na etapie doboru mocy pompy... sprzydaloby mi siemale podpowiedzi :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JTKirk

T

Chyba się mylisz , też nie rozumiesz ,,idei" inwertera .

 

No ale sam piszesz, że masz coś takiego u siebie, nie kwestionuję tego

Ale czy coś takiego mają ci modni ostatnio producenci V,P,D,A, czy jak im tam??

Nie sądzę, żeby tak nawet ktoś pomyślał o takiej możliwości...że jest jakaś tania taryfa itd.

 

A wątek załóż, przydałby się....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażowiec,

to może tak :

jeśli zawsze w T2 masz max obciążenie dla PC - to on/off i inwerter tak samo pracują na 100%.

Tylko pod koniec danego cyklu grzania ( jeśli go nie przerywamy ) , zmniejsza się obciążenie ( czyli rośnie temp powrotu).

Chyba , że jest tak na przykładzie - PC 9kW z dT np 7K przez wszystkie godziny pracy PC ?

Nie sądzę , że tak jest

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , do pracy z grzejnikami inwerter nadaje się lepiej jak on/of , ak\le tutaj trochę gorzej z tym wykorzystaniem taniej taryfy , ale co do pracy z podłogówka mylisz się , to zależy też dużo od przewymiarowania pc

 

W momencie jak wydaje mi się, że już rozumiem to czytam posty w innym temacie i znowu nic nie wiem :( Czyli inwerterowa pompa ciepła Powietrze/Woda średnio nadaje się do grzania tylko w taniej taryfie podłogówki? nie ma sensu kupować przewymiarowanej o powiedzmy 30%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się wypowiadał co i jak jest w jakiś tam Daikinach itp. mogę to starć się tłumaczyć z punktu co ja ,, tymi ręcami" robię . Sposobów regulacji/sterowań mamy mnóstwo do wyboru.

 

Bardzo szczegolowo to opisales. Dziekuje.

 

Zeby usystematyzowac sobie to w glowie i jednoczesnie upewnic sie, ze dobrze rozumiem temat dwa pytanka:

1) Jak rozumiem mozesz zmusic swoja pompe (zalozmy dla uproszczenia, ze ma moc maksymalna 10kW), zeby wyprodukowala w 2h okienku dziennym 20kW energii?

2) Jesli odp na pyt 1 jest twierdzaca, to czy musisz dokonywac jakis korekt w sterowaniu, aby takie ustawienia dobrze dzialaly takze w nocnej strefie taniego pradu (inne podbicie temperatury dla nicy, pokrecenie pokretlem mocy, cokolwiek)?

 

W kilku slowach opisz jak takie wystarowanie inwertera (przewymiarowanego - bo to wazne) osiagnac w Twoim przypadku i o ile on jest przewymiarowany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - nie znam się na chłodnictwie , ale znam się na elektronice i przemysłowych systemach starowań ( PLC , HMI, DRIVERY, itp) i jeśli w sprężarce nie ma czegoś "nadzwyczajnego" , to nie rozumiem dlaczego nasi krajowi producenci nie stosują inwerterów do swoich PC GW...

To powinno być relatywnie proste- to co pisał Garażowiec najprościej jest zrobić na pospolitym PLCeku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz tutaj wychodzi Twoja niska wiedza techniczna , a tłumaczenie jej Tobie jest z góry skazane na niepowodzenie , bo Ty i tak wiesz lepiej .

Ale co tam , pisałeś że masz w domu klimę inwertera , zauważyłeś że ona sama potrafi sobie regulować obrotu , dmuchać cieplej lub zimniej itp ?W /g jakiś informacji to robi .

 

Owszem. Potrafi. Robi to wg temperatury. Tylko tyle. Nie wie, jakie obciążenie cieplne ma mieszkanie.

 

Nawet jak obciążenie cieplne mieszkania się nie zmienia - to przestaje chodzić jak odpalę w kuchence kilka kW. Czemu? Przecież obciążenie cieplne się nie zmieniło. A to potrafi, jak napisałeś, uwzględniać PC. Skąd pompa miałaby znać obciążenie cieplne domu?

 

Zresztą to nie miałoby najmniejszego sensu. Weźmy inny przykład - włącza się PC po przerwie, bo miała obniżoną zadaną temperaturę na czas droższej strefy. I co się dzieje? Goni temperaturę pracując z większą mocą. Potem, jak w domu robi się cieplej, to wzrasta obciążenie cieplne domu. W końcu jest zależne od różnicy temperatur między domem, a dworem. A co robi PC? Wg tego, co napisałeś moc powinna wzrosnąć, bo wzrasta obciążenie cieplne. A tymczasem pompa zwalnia... Albo i się wyłącza, bo osiągnęła zadaną temperaturę.

 

PC nie uwzględnia obciążenia cieplnego budynku, bo nie ma go opomiarowanego.

 

Tekst o inteligencji urządzenia i uwzględnianiu obciążenia cieplnego to tekst godny reklamy, a nie informacji technicznej.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale sam piszesz, że masz coś takiego u siebie, nie kwestionuję tego

Ale czy coś takiego mają ci modni ostatnio producenci V,P,D,A, czy jak im tam??

Nie sądzę, żeby tak nawet ktoś pomyślał o takiej możliwości...że jest jakaś tania taryfa itd.

 

A wątek załóż, przydałby się....

Nie wiem zy nni producenci maja taki (potencjometr ) bo myślę że o to Tobie chodzi . Ale to jest taka opcja która ja dodatkowo sobie daję( też nie musi być sterowana potencjometrem , tez można to ,,zautomatyzować".Ja sobie tak wykombinowałem ,ze można trochę w prosty sposób podnieś sprawność pc , ale to nie jest tak mocno potrzebne . T sterowania fabryczne i tak sobie b.dobrze radzą .To tak jak np o panasie pseudo 9 kw pisałem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W momencie jak wydaje mi się, że już rozumiem to czytam posty w innym temacie i znowu nic nie wiem :( Czyli inwerterowa pompa ciepła Powietrze/Woda średnio nadaje się do grzania tylko w taniej taryfie podłogówki? nie ma sensu kupować przewymiarowanej o powiedzmy 30%?

tede80

Widzisz , ja jestem zwolennikiem pc inwerter grunt , choć dlaczego to długo trzeba pisać , głównie chodzi o to że pc grunt inwerter osiągnie ok 40% mniejsze koszta ogrzewania , że pc grunt nie musisz aż tak bardzo przewymiarować ( nie traci tak bardzo na cop i mocy cieplnej wraz ze spadkiem temperatura DZ , bo przy powietrzu zakres tych temperatur to od +30* do -30*C , a pc grunt zakres temperatur dz to +15* do +3* )

Ja nic takiego nie mówię że pc p -w nie da się ogrzać domu czy też wykorzystać taniej taryfy , ale pc grunt nocną taryf zimową porą zrobi to o wiele skuteczniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno - nie znam się na chłodnictwie , ale znam się na elektronice i przemysłowych systemach starowań ( PLC , HMI, DRIVERY, itp) i jeśli w sprężarce nie ma czegoś "nadzwyczajnego" , to nie rozumiem dlaczego nasi krajowi producenci nie stosują inwerterów do swoich PC GW...

To powinno być relatywnie proste- to co pisał Garażowiec najprościej jest zrobić na pospolitym PLCeku...

 

Tak nie ma w takiej sprężarce nic nadzwyczajnego , a i polscy producenci maja inwertery gruntowe w swojej ofercie , z tego co gdzieś na internecie wypatrzyłem .

To powinno być relatywnie proste- to co pisał Garażowiec najprościej jest zrobić na pospolitym PLCeku...

 

 

No aż tak trudne , ani tak proste nie jest .Ja nie robię na prostym plc-eku , bo tutaj jest zaraz zarzut a tam firma padnie i skąd wezmę części , więc korzystam z e sterowników , dużych znanych polskich producentów . Jak by mnie brakło , można kupić bezpośrednio u producenta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo szczegolowo to opisales. Dziekuje.

 

Zeby usystematyzowac sobie to w glowie i jednoczesnie upewnic sie, ze dobrze rozumiem temat dwa pytanka:

1) Jak rozumiem mozesz zmusic swoja pompe (zalozmy dla uproszczenia, ze ma moc maksymalna 10kW), zeby wyprodukowala w 2h okienku dziennym 20kW energii?

2) Jesli odp na pyt 1 jest twierdzaca, to czy musisz dokonywac jakis korekt w sterowaniu, aby takie ustawienia dobrze dzialaly takze w nocnej strefie taniego pradu (inne podbicie temperatury dla nicy, pokrecenie pokretlem mocy, cokolwiek)?

 

W kilku slowach opisz jak takie wystarowanie inwertera (przewymiarowanego - bo to wazne) osiagnac w Twoim przypadku i o ile on jest przewymiarowany?

 

1) Mogę , ale też nie muszę tego robić , jak wspominane ,,cztery kroki " mam ustawione ( a te ustawienia to nie tak ze muszę co chwila coś stawiać , to tak mniej więcej jak z rotametrami na elce podłogówki , trzeba znaleźć ustawienia raz , później się tam nic nie robi ) jeśli dom/temperatura nastawiona będzie wymagała pracy pc z maksymalną mocą to tak będzie pracować , jeśli po np godzinie , w domu osiągniemy nastawioną temperature , to po co PC ma pracować z mocą 100% , ona sobie zmniejszy moc cieplną do takiej granicy , w zasadzie , jaką dom na bieżąco traci przez przegrody . W takm przypadku on/of by się wyłączył ( no możesz go zmusić do prac dalszej , ale wtedy podbijesz temperaturę w domu powyżej nastawionej ) i jedna godzina taniej taryfy była by stracona , a przy inwerterze pc wykorzysta ją na dodatek będzie pracować z b. wysokim COP-em .

2) mogę dokonywać korek , jakbym miał charakter że lubię stać przed pc i się ślinić , cieszyć się kręceniem nastaw . Tak pc inwerter tak się nastawia aby maksymalnie wykorzystać zarówno okienko taniej taryfy w dzień , jak i nocną taryfę ale nie robi się tego codziennie , dobiera się nastawę parametrów pracy p do danego budynku raz , i tak już zostaje , zmienia się tylko a lato , i ewentualnie przyjdą jakieś większe mrozy , jak zajdzie potrzeba można ,,podbić" nastawę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

Coś wspólnego zawodowo masz z komputerami to tak bardziej zrozumiesz zasady/możliwości sterowania obrotami sprężarki bldc . Taka sprężarka z zewnątrz niczym się nie różni od ,zwykłej" tyle że nie można jej włączyć bezpośrednio do sieci . Ona w komplecie ( w zasadzie) ma zasilacz a ten zasilacz ma wejście do sterowania obrotami sprężarki , np poprzez napicie 0-10V , jak podamy 1V to sprężarka pracuje z minimalnymi obrotami , jak 10V to z maksymalnymi , jak się zapewne orientujesz stwarza to b. duże możliwości sterowania np jakiś przetwornik temperatury na napięcie , ciśnienia na napięcie itp, it lub kombinacja takich przetworników przez PLC .... myśl ,myśl ,, myśl .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektowe obciążenie cieplne budynku 5 (wliczając 4 osoby po 0,25 na głowę)

Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie 6789 kWh/rok

Zapotrzebowania - ogrzewanie 47,3 kWh/(m2·rok)

 

Dom Parterówka 140m2 grzania - wylewka 8cm

 

Chciałbym grzac w taniej taryfie ale nie tracic w dzien (szczególnie popołudniu) komfortu ciepłego. Przewiduje tak 70/30 - 80/20 grzanie II taryfa / I taryfa

Tem w domu w dzien 22,5C

Zbiornik bedzie 300l

 

Pompy które wstepnie wybrałem

 

Panasonic 9kw 1f (dla mnie minus to słaby cop)

7c - 9kw

2c - 6,70kw

-7c - 5,90kw

-15c - 5,9kw

 

Panasonic 9kw 3f (dobry cop ale chyba za mocna ?)

7c - 9kw

2c - 9kw

-7c - 9kw

-15c - 8,30kw

 

oraz

 

Mitsiubisi SW75VHA (od 2C ma najlepszy cop)

7c - 7,88kw

2c - 7,56kw

-7c - 6,91kw

-15c - 6,60kw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...