Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

A jak z moca nominalna pompy? Ile ona jest przewymiarowana w stosunku do potrzeb budynku?

Jaki masz procent zuzycia w tanim pradzie?

Jak uzyskujesz efekt dzialania przez caly zadany tani prad z moca maksymalna?

 

 

Przy pompie on/off nie jest tak, ze ustawiasz zadana temperature jako ta nominalna i juz. Tutaj wylewka spelnia role bufora i ta temperatura uwzglednia fakt, ze pompa sie wylaczy. Mozna to sterowac chociazby histereza.

 

Druga sprawa to ten "nieszczesny" potencjometr. Piszesz, ze go skrecasz nieco i masz "fantastyczny COP" a jednoczesnie piszesz tez, ze nic tam nie musisz krecic i ustawiasz to raz. Pompa ma wiec zalozona bariere na moc maksymalna.

Jakos mi sie to wydaje nieco sprzeczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak, dyskusje już były - i coraz to kolejni producenci wprowadzają pompy inverterowe lub rozszerzają typoszereg.

A gadanie, że inverter w gruntówce pasuje jak pieść do oka, to... na szczęście tylko gadanie Pzdr

Proponuję zacząć czytać ze zrozumieniem. Nie napisałem że inwerter w gruntówce pasuje jak pięść do oka, tylko że porównanie PC GW (systemu pracującego na źródłach niejako akumulacyjnych czyt płyny+wylewka) do PP (systemu na źródłach nieakumulacyjnych czyt. powietrze) jest jak pięść do oka. Taka tam skromna różnica. Inwertery pewnie będą z czasem trafiać do GW, bo jest to zdrowsze dla sprężarki a i sprzedawcy niepotrzebnie robią ludziom wodę z mózgu że to znacznie lepsze. Problem w tym, że jednocześnie jest droższe i tego się przeskoczyć nie da (ale kto by się tam przejmował inwestorami, znaczy owcami). Że inwerter w GW nie przynosi praktycznie żadnych innych korzyści poza wykazanymi wyżej, to już wielokrotnie było wykazane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,

rynek wyreguluje kwestię inwertera w PC GW pod podłogówkę i T2-jeśli prawie wszyscy producenci będą szli w inwertery na zasadzie "trendu" , to zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chciał wejść w brakującą lukę i oferować klientom sprzęt prostszy o porównywalnych parametrach.

Moim zdaniem , pozostali "niszowi" producenci i tak wejdą w inwertery oraz nadal będą mieli korzystniejszą ofertę od znanych marek (w zasadzie nie lubię się zakładać - ale jestem pewien ,że bym wygrał o to zakład)

Wszystkie "nowości" zazwyczaj tylko na początku kosztują-potem to standard (popatrzcie na elektryczne szyby-kiedyś trzeba było ekstra dopłacać , teraz najtańsze auta maja to w podstawie)

Inwerter wydłuża przecież żywotność sprężarki-jeśli ja bym produkował takie PC GW , to na pewno chciałbym uzyskać przewagę nad moją konkurencją i za rozsądne pieniądze bym to oferował

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Fachmenów :

czy są jakieś przeszkody techniczne (tj w zakresie chłodnictwa itp) ,żeby do sprężarki on/off zasilanej 3 fazami sieciowymi (chyba są takie) , założyć zwykły falownik i proste sterowanie ?

Pytam pod kątem hobbystów-sam stuningowałem swojego T-capa , gdybym miał on/offa to na pewno bym go "ulepszył"

 

A co bym chciał uzyskać :

 

-regulację mocy wg potrzeb

-miękkie starty sprężarki

-czyli łącznie :lepsze COP i żywotność

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme ,

przecież możesz "nadmuchać" tylko tyle ile może przyjąć podłogówka-wystarczy ,że patrzysz na temp powrotu.

Jeśli masz odpowiedni przepływ , to wtedy uzyskasz max moc .

Jeśli mam zapewniony przepływ pod max moc mojej PC i zawsze mam dużą dT-to ok , pracuje taki on/off jak złoto i zawsze mam max moc grzewczą.

Wydaje mi się ,że nie można w 100% traktować PC on/off jak grzałkę -tj jeśli ma większą moc , to krócej działa .

Moim zdaniem inwerter jest przeceniony u znanych marek-a tańsi producenci obawiają się elektroniki.

W skrócie-inwertery w PC nie powinny zawyżać znacznie ceny. Sprzęt stanieje-to będzie bardziej powszechny , tak było zawsze i ze wszystkim

Tyle

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu parę stówek, tam parę stówek i uzbierze się na nową sprężarke do on/off'a. A co jak się ten falownik popsuje? Poza tym chyba sprężarki on/off nie są takie same jak inwerterowe...

 

Nie znam się na budowie sprężarek- dlatego pytałem o to .

Co do awarii- zawsze jest ryzyko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domelek,

zresztą Garażowiec fajnie pokazał , że inwerter w stosunku do on/offa popracuje w pewnych zakresach z wyraźnie lepszymi Copami - to ten moment , kiedy wzrasta temp powrotu , czyli on/off pobiera tyle samo energii , a inwertrer zwalnia (czyli mniej energii zużywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varme,

jeśli coś jest przecenione , a jest na to rynek- to powinni się znaleźć chętni by zarobić przy niższych cenach.

Na razie chyba jest tak , że popyt napędza wzrost cen -inwertery powinny tanieć ( np Panas) , a drożeją.

Tak to widzę

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Tak, dyskusje już były - i coraz to kolejni producenci wprowadzają pompy inverterowe lub rozszerzają typoszereg. (...)

Nie jestem pewien, ale Daikin oferuje chyba tylko jeden model gruntowego invertera. Kiedyś kosztował podobno ok. 35000 zł. netto, zatem produkt raczej o wysokiej jakości i osiągach. Zainspirowany dyskusją kolegów, z ciekawości próbowałem znależć osiągi (COP) tego modelu dla grzewczej zredukowanej - bezskutecznie. Jeśli takowymi dysponujesz, to może podasz?

 

Znalazłem tylko dla grzewczej nominalnej:

B0/W35 - 10,2 kW (COP 4,35)

B0/W45 - 9,29 kW (COP 3,29)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyxis

 

A jak z moca nominalna pompy? Ile ona jest przewymiarowana w stosunku do potrzeb budynku?

Z mocą pc inwerter trochę jest podobnie jak w pc on/of , zależna od temperatury DZ GZ . Tylko w inwerterze rozróniamy moc chwilową maksymalna ( pc inwerter może pracować przez określony czas z mocą ponad 100% ) moc nominalną i moc minimalna ( ona też jest b.ważna )

Teoretycznie mam 5,2 kw mocy nominalnej , choć w pierwszej połowie sezonu grzewczego i 7Kw potrafi osiągnąć .

Podobnie jak Ty , nie mam zrobionego przez fachowca OZC .Pewnie w okolicy 4 kw . Raczej druszlak to nie jest .

Jaki masz procent zuzycia w tanim pradzie?

To też dłuższa sprawa . Pytanie najpierw dlaczego mam inwertera . Bo wcześniej miałem parę lat on/of-a , i stwierdziłem że na moje potrzeby grzanie tylko w drugiej taryfie nie jest tak komfortowe jakbym tego oczekiwał . Otóż stwierdziłem ,że potrafi być tak, że mimo że mam w domu temperaturę np 21,5*C zaczyna zalatywać chłodkiem . Jak się włączy pc chwilę popracuje i czuć już komfort mimo ze temperatura nieszczególnie wzrosła .Ta sama sprawa w okresach przejściowych , w domu niejednokrotnie 22,5*C a zimno , a zimą 21,5*C przy pracującej pc i ciepło . Zacząłem włączać po południu pc ( on-ofa ) tak np 40 minut . przerwa z godzinkę dwie i znowu krótka praca pc i miałem taki komfort jaki oczekiwałem .Stwierdziłem że tutaj wcale nie potrzeba dostarczać jakoś dużo ciepła , tutaj podłogówka ma być ,,aktywna "Tylko pc on/of zapitalała mi z sieci ~1,7 kw . e tak pomyślałem jak by tu przydusić tego on-fa żeby pracował z małą mocą , ale technicznie nie da rady .

Więc poskładałem sobie inwertera gruntowego . Teraz staram się tak ( pierwszy sezon , trochę testowałem ustawienia , info potrzebne do użycia właściwego , docelowego , sterownika ) żeby pc zawsze pracowała w taniej taryfie (22-6 ) i (13-15) i dokładam godzinkę rano do 6-tej czyli pc pracuje do 7 i po 15 dokładam dwie godzinki , czyli pracuje do 17- tej . tylko w tych dołożonych godzinach drogiego prąd przy takiej zimie jak mieliśmy pracuje ona na minimalnej mocy , pobiera z sieci ok 0,5Kw na godzinę pracy , czyli praca pc w drogiej taryfie naraża mnie na wydatek ok 30pln miesięcznie , dramat , jakoś przeżyję , ale komfort mam , a druga strona medalu że taka długotrwała praca pc powoduje to że można obniżyć temperaturę zadaną w domu i się tego nie odczuwa , komfort zachowany ( przy okazji parę pln też mniej za ogrzewanie się zapłaci ) .

Wiem że oczkujesz określenia ie % w taniej ile w drogiej , nie mam takiego zestawienia , w tym rok będzie podgląd . Wiem że w/g ciepłomierz i w/g wskazań pod licznika osiągnąłem tą zima cop lepszy w stosunku do on-ofa prawie 27% , ale tutaj dużo straciłem na ustawienia , nauka kosztuje .

Są tutaj na forum posiadacze inwerterów Smart Hat , zobacz jaki osiągają cop

poczytaj trochę -Elementy pompy ciepła kształtujące COP - InstalReporter

 

Przy pompie on/off nie jest tak, ze ustawiasz zadana temperature jako ta nominalna i juz. Tutaj wylewka spelnia role bufora i ta temperatura uwzglednia fakt, ze pompa sie wylaczy. Mozna to sterowac chociazby histereza.

 

Wiem jak ustawia się pc on/of-a , jak wspominałem jechałem na on-of-ie , parę sezonów , a i parę takich klientom zamontowałem .

Druga sprawa to ten "nieszczesny" potencjometr. Piszesz, ze go skrecasz nieco i masz "fantastyczny COP" a jednoczesnie piszesz tez, ze nic tam nie musisz krecic i ustawiasz to raz. Pompa ma wiec zalozona bariere na moc maksymalna.

Jakos mi sie to wydaje nieco sprzeczne.

Żaden nieszczęsny potencjometr nie ma tu nic do rzeczy , wiele elementów wpływa na dużą sprawność pc inwerter , jak wspominałem ten potencjometr sobie zamontowałem , bo uważam ze mogę dzięki niemu trochę jaszcze wydusić z pc . Skoro zima jest jeszcze z łągodnymi temperaturami , pc ma duży namiar mocy ( nawet mój inwerter mimo pracy na najniższych obrotach ma nadwyżkę mocy , nawet w pracy tylko w taniej taryfie , nie wykorzysta jej całej , wyłączy się ,bo ma moc minimalną osiągniętą ). I teraz jak są te łągodne temperatury i pc wystartuje to jakimś czasie wchodzi na maksymalne obroty ( ale wtedy ma minimalny cop ) pracuje tak przez określony czas , dogania temperaturę ( a robi to wtedy bardzo szybko , np 40 minut ) i wtedy schodzi z obrotów ( zgodnie z wgranym algorytmem ) , aż dochodzi do minimalnych obrotów ( ale maksymalnej sprawności ) , ale dochodzi ak o pracy minimalnej , niżej już nie zejdzie więc się wyłączy . I teraz jak jest łagodna zima wykorzysta tylko na pracę powiedzmy 5 godzin z taniej taryfy , a 5 psu w doopę pójdzie , a po co ? , Można obniżyć potencjometrem moc maksymalną na 70% , wtedy jak pc się włączy to po jakiś czasie osiągnie maksymalne obroty , ale będą to obroty 70% bo potencjometr to kaganiec , wtedy pc pochodzi trochę dłużej na tych 70% tach późnięj podobnie jak bez kagańca ,zacznie zaniżać obroty aż do minimum i się wyłączy . Myk jest taki , że zamiast 5 godzin w taniej taryfie będzie pracować np 8 godzin , ale łącznie osiągnie lepszy cop , bo np przedział obrotów między 70% a 20% jest z najlepszym cop-em .Oczywiście jak będą zapowiadać większe mrozy , mogę zdjąć kaganiec , mogę go też w ogóle nie zakładać , wtedy może osiągnę o parę procent mniejszą sprawność sezonową . A może zamiast potencjometru założę jakieś inne sterowanie np w/g temperatury zewnętrznej , jak na zewnątrz jest powiedzmy do -5* to kaganiec założy sterownik zewnętrzny , jak temperatura spadnie niżej jak -5*C to sterownik zdejmie kaganiec , p to założyłem ten ,,nieszczęsny" potencjometr .

Nie ma żadnych sprzeczności .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na budowie sprężarek- dlatego pytałem o to .

Co do awarii- zawsze jest ryzyko

Jak wszędzie jest ryzyko awarii . Tylko im więcej elementów składowych tym większe ryzyko , Ale z tymi cenami części to raczej bez przesady . Powiem tak , j tam części skłądowe do 5,2 kw inwertera kupuj taniej niż wcześniej kupowałem ze zniżką monterską pc on/of 7 kw ( a nie były jakieś markowe)

Nie da się zasilić zwykłego on/of-a falownikiem , padnie sprężarka , raz że będą kłopoty ze smarowaniem sprężarki jak będzie pracować przez dłuższy czas ma mniejszych obrotach , dwa że on/of pracuje na elemenie rozprężnym ze stałą wydajnością , a w inwerterze , element rozprężny też musi pracować z płynną wydajnością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien, ale Daikin oferuje chyba tylko jeden model gruntowego invertera. Kiedyś kosztował podobno ok. 35000 zł. netto, zatem produkt raczej o wysokiej jakości i osiągach. Zainspirowany dyskusją kolegów, z ciekawości próbowałem znależć osiągi (COP) tego modelu dla grzewczej zredukowanej - bezskutecznie. Jeśli takowymi dysponujesz, to może podasz?

 

Znalazłem tylko dla grzewczej nominalnej:

B0/W35 - 10,2 kW (COP 4,35)

B0/W45 - 9,29 kW (COP 3,29)

Chora cena , ale mnie najbardziej przeraża ilość elektroniki

Daikin.jpg

 

B0/W35 - 10,2 kW (COP 4,35)

B0/W45 - 9,29 kW (COP 3,29)

To w zasadzie niczego nie mówi , inwertery powinny być mierzone inaczej niż normowe warunki . Tylko np mocą 70% , 30% i np GZ 30*C i DZ większym niż tylko 0*C ., dlatego ze realnie w takich się je najczęściej używa . Te normowe warunki były po to wymyślone , aby potencjalny klient miał rozeznanie co jest co , Wygląda że technika skoczyła do przodu , a przepisy nie poszły za tym .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu parę stówek, tam parę stówek i uzbierze się na nową sprężarke do on/off'a. A co jak się ten falownik popsuje? Poza tym chyba sprężarki on/off nie są takie same jak inwerterowe...

 

Za parę lat , jak padnie Tobie sprężarka , to już raczej on/of nie kupisz , kupisz za całkiem rozsądne pieniądze sprężarkę inwerterową , razem z elektronika startową , zblokujesz elektronike aby sprężarka chodziła na maxa i tak będzie wyglądać naprawa pc on/of , a tak naprawdę zapewne kupisz nową pc inwerterową , za mniejsze pieniądze niż kupiłeś tego swojego on/of-a

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...