Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dobór pompy wg OZC


maciejtoya

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,7k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Teoretycznie mam 5,2 kw mocy nominalnej , choć w pierwszej połowie sezonu grzewczego i 7Kw potrafi osiągnąć .

Podobnie jak Ty , nie mam zrobionego przez fachowca OZC .Pewnie w okolicy 4 kw . Raczej druszlak to nie jest .

 

Przy cieplym jeszcze DZ i stosunkowo niskiej Tz dla GZ na poczatku sezonu, kazdej pompie ta moc wzrosnie. Czegos trzeba sie jednak trzymac, wiec ta moc nominalna wydaje sie byc cos mowiacym w porownaniach parametrem.

Co do przewymiarowania, to szacujesz je na ~30%. To byloby podobnie jak zakladam u mnie, tylko czy faktycznie Twoj dom ma zapotrzebowanie tak niskie?

Jesli jednak szacowane 4kW zamienimy na 4,5kW, to juz mamy tylko +15%. Tutaj wiec roznie moze byc, bo operujemy juz na malych wartosciach (taki sam liczbowo poziom "szacowania" daje wiekszy procentowy rozstrzal przewymiarowania).

 

To też dłuższa sprawa . Pytanie najpierw dlaczego mam inwertera . Bo wcześniej miałem parę lat on/of-a , i stwierdziłem że na moje potrzeby grzanie tylko w drugiej taryfie nie jest tak komfortowe jakbym tego oczekiwał .

 

No to ten fakt wydaje mi sie drobnym "argumentem" za moja teza. Zmieniles on/off'a na inwerter, zeby NIE GRZAC tylko w drugiej taryfie. Czyz to nie jest symptomatyczne? :)

 

Oczywiście jak będą zapowiadać większe mrozy , mogę zdjąć kaganiec , mogę go też w ogóle nie zakładać , wtedy może osiągnę o parę procent mniejszą sprawność sezonową .

 

Wlasnie o ten moment zdjecia kaganca pytalem. Trzeba spojrzec na prognoze temperatury, isc i pokrecic. W tym sensie pisalem o n im jako o "nieszczesnym".

 

A może zamiast potencjometru założę jakieś inne sterowanie np w/g temperatury zewnętrznej ,

 

To byloby bardzo dobre rozwiazanie "tematu potencjometru".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę Tobie niczego polecał , sam wybierz . Ale kooorwa trzeba być nieźle rąbniętym żeby kupić ( jakąkolwiek) pc za takie chore pieniądze. Wg mnie żadna pc gruntowa inwerter powyżej 20K ( za sama pc ) nie warta nawet czytania katalogu.

 

PS

No jak już ewentualnie miałbym polecać to moją :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tam sie ma popsuc? Kabelki sie moga polamac co najwyzej. ;)

Wiesz , ja to widzę tak , za elektronikę do panasa jeszcze nie dawno , krzyczano 4,2K , a do tej to pewnie teraz ponad 10K . Za parę lat też będzie dostępność do tej elektroniki , tylko pewnie trochę będzie drożej , bo nowe modele wejdą do oferty , a starego śmiecia na magazynie nikomu nie będzie się chciało trzymać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz , ja to widzę tak , za elektronikę do panasa jeszcze nie dawno , krzyczano 4,2K , a do tej to pewnie teraz ponad 10K . Za parę lat też będzie dostępność do tej elektroniki , tylko pewnie trochę będzie drożej , bo nowe modele wejdą do oferty , a starego śmiecia na magazynie nikomu nie będzie się chciało trzymać .

 

No ale jak w mojej "garazowce" cos pierdyknie, to juz amen. Tu sie nikt nie rozezna co i jak ;)

 

http://szkut.com/dom/Dom73a.jpg

 

Tutaj widac w pelni zalete taniej pompy on/off :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziadek stówka , babka stówka - będzie nowa inwerterówka ...

 

Witam

 

Ten "potencjometr" o którym tak zawile pisze Gar... to w zwyczajnych inwerterach po prostu nastawa temperatury zasilania. Po zautomatyzowaniu krzywa grzewcza. którą oczywiście możesz przesunąć w górę jak mróz, w dół jak gorąco.

Jej wysokość deterrminuje modulację pracy sprężarki i czas.

W identyczny sposób można sterować inwerterem gruntowym. Nastawy oczywiście będą dostosowane do tem. gruntu a nie powietrza

Istotnym zagadnieniem jest z jakimi obrotami (mocą) minimalną może pracować sprężarka.

W moim t-Capie to minimum ok. 3,5 kW.

Poniżej, sprężarka wyłącza się.

 

Zwracam uwagę na jeszcze inną istotną kwestię.

Nie znam się specjalnie na chłodnictwie, ale niemal pewien jestem, że do gruntówek można stosować sprężarki inwerterowe pracujące np na R407C lub R417, gdzie ciśnienia są znacznie niższe.

Niższe i to znacznie koszty armatutury, sprężarki, wymiennika, powinny równoważyć koszt dodatkowej elektroniki.

Na razie mamy jeszcze efekt tzw. ceny nowości.

Podobnie jak parę lat temu z Zubadanem.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cieplym jeszcze DZ i stosunkowo niskiej Tz dla GZ na poczatku sezonu, kazdej pompie ta moc wzrosnie. Czegos trzeba sie jednak trzymac, wiec ta moc nominalna wydaje sie byc cos mowiacym w porownaniach parametrem.

Co do przewymiarowania, to szacujesz je na ~30%. To byloby podobnie jak zakladam u mnie, tylko czy faktycznie Twoj dom ma zapotrzebowanie tak niskie?

Jesli jednak szacowane 4kW zamienimy na 4,5kW, to juz mamy tylko +15%. Tutaj wiec roznie moze byc, bo operujemy juz na malych wartosciach (taki sam liczbowo poziom "szacowania" daje wiekszy procentowy rozstrzal przewymiarowania).

 

Widzisz moc pc inwerter zainstalowana w moim domu to sprawa w naszych rozważaniach drugorzędna , jak trzeba będzie to mogę zainstalować np 7 Kw , wtedy osiągnąłbym jeszcze mniejsze koszta ogrzewania ( mógłbym zmusić pc do pracy na dobrym cop-ie tylko i wyłącznie w drugiej taryfie , ) , ale ja postawiłem głównie na komfort , mimo to za ok 3 pln za dobę ogrzewam dom , o co jeszcze mam walczyć , o jakieś parę groszy .Teraz napiszę trochę jak zwolennik pc-pw przecież średnia temperatura zimowa to -2*C , wtedy moja pc jest odpowiednio przewymiarowana . Inna sprawa uznałem iż muszę dobrze na ,,swoim organizmie" przetestować właśnie takiej mocy pc , bo w swoim interesie nastawiam się na pc do domów energooszczędnych , bo jednak takie się teraz buduje , małych domów , bo takich się teraz dużo buduje , tam nawet pc 5,2 kw nie jest potrzebna myślałem o 3,5 kw , ale tutaj trochę kupa wychodzi z CWU , mała moc PC długo grzeje wodę ,trzeba by się wspierać grzałka , a po co .

 

 

 

No to ten fakt wydaje mi sie drobnym "argumentem" za moja teza. Zmieniles on/off'a na inwerter, zeby NIE GRZAC tylko w drugiej taryfie. Czyz to nie jest symptomatyczne? :)

Tak jak wcześniej pisałem nic nie stało na przeszkodzie zmontować większą p i grzać z równie dobrym cop-ie w taniej taryfie .

 

 

Wlasnie o ten moment zdjecia kaganca pytalem. Trzeba spojrzec na prognoze temperatury, isc i pokrecic. W tym sensie pisalem o n im jako o "nieszczesnym".

Nie zrozumiałeś , nic nie trzeba , iść i kręcić , ja to sobie zrobiłem w widomym celu , nie muszę mieć żadnego potencjometra ,To takie sprawdzenie , czy dalej podążać w kierunku , urwania trochę większego cop-u. W każdej chwili mogę go wyrzucić i pc tez będzie hulać .

 

 

 

To byloby bardzo dobre rozwiazanie "tematu potencjometru".

A nie jednak trochę w rajtuzach drgnęło z tym potencjometrem ,

Pyxis

Jeszcze raz , wyobraź sobie że Twoja pc o tej mocy jaką masz albo jeszcze lepiej o mocy ze 2 kw większej , jest inwerterem , jest taka kompletna działającą pc , ale ma wyście 0-10V napięcie stałe , w zależności jakie napięcie podasz tak ona będzie pracować . Powiedz miałbyś problem żeby sklecić sterowanie nią tak jak chcesz , np żeby w godzinach 13-15 zapitalała na pełnej mocy , a np w godzinie 17-18 pracowała na 20% mocy , przecież tutaj można dokonywać cudów ze sterowaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ten "potencjometr" o którym tak zawile pisze Gar... to w zwyczajnych inwerterach po prostu nastawa temperatury zasilania. Po zautomatyzowaniu krzywa grzewcza. którą oczywiście możesz przesunąć w górę jak mróz, w dół jak gorąco.

Jej wysokość deterrminuje modulację pracy sprężarki i czas.

W identyczny sposób można sterować inwerterem gruntowym. Nastawy oczywiście będą dostosowane do tem. gruntu a nie powietrza

Istotnym zagadnieniem jest z jakimi obrotami (mocą) minimalną może pracować sprężarka.

W moim t-Capie to minimum ok. 3,5 kW.

Poniżej, sprężarka wyłącza się.

 

Zwracam uwagę na jeszcze inną istotną kwestię.

Nie znam się specjalnie na chłodnictwie, ale niemal pewien jestem, że do gruntówek można stosować sprężarki inwerterowe pracujące np na R407C lub R417, gdzie ciśnienia są znacznie niższe.

Niższe i to znacznie koszty armatutury, sprężarki, wymiennika, powinny równoważyć koszt dodatkowej elektroniki.

Na razie mamy jeszcze efekt tzw. ceny nowości.

Podobnie jak parę lat temu z Zubadanem.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Dajcie spokój już temu potencjometrowi , mam już dobry sterownik , ten potencjometr to moje cele badawcze .

Tak tylko obecnie na R 407 tez buduje się on/of-y wiec argument nietrafny .

Duże ceny , to tylko chciwość producentów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Varmepumpsagare

Dzięki za dobre chęci, ale SCOP mnie nie interesuje.

Interesuje mnie tylko COP dla zakresu grzewczej od minimalnej (poprzez jedną lub dwie wartości pośrednie) do nominalnej, może być dla warunków B0/W35.

Dla nominalnej mam.

Brak dla minimalnej (czyli 3,11 kW) i ewentualnie dla jakiejś wartości pośredniej. Ten (przykładowy) produkt z pewnością został dokładnie pomierzony, zatem takie dane powinny gdzieś być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą nie przerażają Ciebe bebechy komputera , tam to dopiero nawalone jest elektroniki , precyzyjnej mechaniki , jak to pierdyknie za parę lat co to będzie , a ja jaj :p

 

Trochę słabe porównanie, większość komponentów komputerowych jest teraz tania, znajdź mi płytę główną do Pompy Ciepla panasa za cenę płyty do zwykłego PC, lub kombinuj zeby dopasować elektronikę z Daikina?

 

@Pyxis: skomplikowanie twojej Płyty głównej poraża, tam nawet nie ma procesora!, takich bezpieczników za 15 lat napewno nie dostaniesz! będziesz musiał na drut to naprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie jednak trochę w rajtuzach drgnęło z tym potencjometrem ,

Pyxis

Jeszcze raz , wyobraź sobie że Twoja pc o tej mocy jaką masz albo jeszcze lepiej o mocy ze 2 kw większej , jest inwerterem , jest taka kompletna działającą pc , ale ma wyście 0-10V napięcie stałe , w zależności jakie napięcie podasz tak ona będzie pracować . Powiedz miałbyś problem żeby sklecić sterowanie nią tak jak chcesz , np żeby w godzinach 13-15 zapitalała na pełnej mocy , a np w godzinie 17-18 pracowała na 20% mocy , przecież tutaj można dokonywać cudów ze sterowaniem .

 

Czekaj, zebysmy sie dobrze zrozumieli: Ja nie twierdzilem nigdy, ze nn/off jest bardziej wydajnym i generalnie technologicznie lepszym rozwiazaniem on inwertera.

 

Zacytuje wlasna wypowiedz, ktora byla przyczynkiem do tej dyskusji, ba takie rzeczy w dyskusji czasami potrafia uciec:

 

Jesli nastawiasz sie na grzanie w tanim pradzie, to IMHO sensu nie ma, bo bedziesz sie zastanawial, jak zmusic pompe do pracy z pelna moca w godzinach taniej taryfy.

 

Jedyny problem jaki postawilem, jest odpowiednie sterowanie takim urzadzeniem. Zmuszenie jej do pracy z pelna moca.

 

Z tego co wiem duze koncerny maja w doopie polskie realia pradu dwutaryfowego i tam raczej nie znajdziesz ulatwien w sterowaniu pod tym katem. Zreszta padaly tu na forum pytania, jak zmusic jedna czy druga zwykla pompe on/off do pracy z rezimem dwutaryfowym. Nie zawsze bylo to proste i mozliwe (jakies dodatkowe sterowniki pokojowe wchodzily w gre).

Zalozylem, ze moge nie wiedziec pewnych rzeczy. Wyjasniles mi jak masz to rozwiazane w budowanych przez Ciebie urzadzeniach i ja takie podejscie w pelni akceptuje jako kierunek sluszny, ale nadal nie jestem przekonany, jak to sie mam do tych naprawde duzych marek. Czy aby tak samo prosto.

 

A swoją drogą nie przerażają Ciebe bebechy komputera , tam to dopiero nawalone jest elektroniki , precyzyjnej mechaniki , jak to pierdyknie za parę lat co to będzie , a ja jaj :p

 

Przerazac nie przerazaja, ale juz wielokrotnie bylo tak, ze jakas drobna awaria czy chcec zwiekszenia wydajnosci maszyny konczyla sie postawieniam zupelnie nowej, bo i gniazdo procesora inne, inne pamieci, inne zlacza kart, inny zasilacz, nawet obudowa nieraz nie pasowala.

Nie mam tu zadnych skrupulow, bo to moje narzedzie pracy, ale widze miny klientow na serwisie, jak serwisanci im to tlumacza i musza nprawde sie postarac, zeby klienci nie uznali tego za naciagactwo.

 

Teraz wole nie wyobrazac sobie takiej sytuacji w polaczeniu z faktem, ze handluje pompami ciepla za dziesci tysiecy zlotych. :)

 

Tak to jedna z zalet pc on/of ,w zasadzie chyb jedyna .

 

Jest jeszcze element ekonomiczny. Ja bym jego znaczenia nie zniedbywal jednak. :)

 

Garażowiec ,

robisz zamach na wszystkie on/offowe dogmaty...

 

Hm.... a potrafisz napisac choc dwa takie?

 

@Pyxis: skomplikowanie twojej Płyty głównej poraża, tam nawet nie ma procesora!, takich bezpieczników za 15 lat napewno nie dostaniesz! będziesz musiał na drut to naprawiać.

 

Najbardziej sie martwie co zrobie, jak mi sie izolacja na tych kabelkach pokruszy. ;)

 

@Pyxis: skomplikowanie twojej Płyty głównej poraża, tam nawet nie ma procesora!, takich bezpieczników za 15 lat napewno nie dostaniesz! będziesz musiał na drut to naprawiać.

 

Najbardziej sie martwie co zrobie, jak mi sie izolacja na tych kabelkach pokruszy. ;)

Edytowane przez Tomaszs131
Post pod postem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garażowiec ,

robisz zamach na wszystkie on/offowe dogmaty...

A jak już dopracujesz swój system , to dawaj ogłoszenia i powiększaj ten swój garaż-rynek czeka na inwertery w rozsądnych cenach

Pzdr

E tam ,opracowane to już jest , budowa garażu się trochę przeciąga .

A zdziwiłbyś się , ludzie wcale nie oczekują ,,rozsądnych " cen , wręcz przeciwnie musiałem podnieść , bo jak tanie , to nieufnie podchodzą ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam ,opracowane to już jest , budowa garażu się trochę przeciąga .

A zdziwiłbyś się , ludzie wcale nie oczekują ,,rozsądnych " cen , wręcz przeciwnie musiałem podnieść , bo jak tanie , to nieufnie podchodzą ,

 

Ta sytuacja nazywa się szacunek dla marki...

A poważnie , to kilkanaście lat buduję maszyny przemysłowe i dobrze wiem ile zdrowia kosztuje wypromowanie swojej marki.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...